Bursa’da bir okul; Bursa Anadolu Kız Lisesi ve bir müdire…
Bursa Anadolu Kız Lisesinden bir öğretmen okul müdürü ve okul hakkında ortaya atılan iddialar üzerine Ekmek ve Gül’e mektup yazdı.

Bir Müdire ki; Okul açılışındaki ilk törende, öğrencileri “Terbiyesizler!” diye azarlıyor, okulun zil sesini “Dombra” yapıyor, zil sesinden rahatsızlığını dile getiren ve İzmir Marşı’nı öneren öğrencilere, bu marşın siyasi içerikli olduğunu, kabul edemeyeceğini söylüyor.
Okulda kapalı olmayan öğrencileri, okul kıyafetine uygun giyinmeleri konusunda sert bir dille sık sık uyarırken kapalı olanların istediği gibi giyinmelerine hiç ses çıkarmıyor.
Öğretmenleri ve diğer çalışanları sürekli kameralardan takip ederek yandaşı olmayan öğretmenlerin açığını yakalamaya çalışıyor, bazıları hakkında usulsüzce tutanaklar tutuyor.
Kendi yandaşları hakkındaki şikâyetleri örtbas ederek Eğitim Sen üyesi öğretmenler hakkında gizli soruşturmalar yürütüyor.
Okuldaki geleneksel mantı gününü iftar yemeğine dönüştürüyor, belediyenin bedava verdiği iftar yemeğini öğrenci ve velilere parayla satıyor. Pansiyon öğrencilerini, yemeğin yetersiz olması nedeniyle aç bırakıyor, aç kalan öğrenciler İzmir Marşı söyleyerek protesto ettiklerinde de öğrencileri pansiyona kilitliyor, vatan hainliği ile suçluyor.
Öğretmenleri sendikalarına göre ayırarak her sendika üyeleriyle ayrı toplantı düzenliyor, öğretmenlerin ayrışmasına ve kutuplaşmasına neden olup insani ilişkilerdeki dengeyi ve çalışma barışını bozuyor.
Bir müdire ki vesselam; öğrenciler, öğretmenler ve diğer çalışanlar dikenüstünde, mutsuz, tedirgin ve bugün kime ne olacak acaba kaygısı içerisinde…
İdarecilerin liyakat esas alınarak değil de başka kriterlere göre seçilmesinin hazin sonuçları yaşanıyor Bursa Anadolu Kız Lisesi’nde.
Her şeye rağmen gelecek güzel günlere olan umudumuzu yitirmemek dileğiyle!


İlgili haberler
Eğitim sistemi çocuk istismarını etkiler mi?

Eğitim sisteminin çocuğa yönelik cinsel istismarda payı var mı? Eğitim Sen Kadın Sekreteri Ebru Yiği...

Bursa Anadolu Kız Lisesinde yolsuzluk ve öğrencile...

Bursa Anadolu Kız Lisesinde, okul müdürünün yolsuzluk yaptığı, öğrencilere kötü ve gerici muameleler...

Kadın eğitimciler anlatıyor: Cinsiyetçi ve baskıcı...

Kadın eğitimciler, eğitimin durumunu ve öğrencilere yansımasını değerlendirdi...