DERGİMİZDEN

Ekmek ve Gül dergisi Ekim 2022 Sayısı

Diktatörlüğe, molla rejimine, gericiliğe karşı kadın-erkek, öğrenci-işçi sokağa çıkıyor. İranlı kadınların öncülük ettiği mücadele dünya genelindeki kadınlara da ışık oluyor.

Mahsa’nın saçlarıyla ördüğümüz özgürlük mücadelemiz

Kapağımıza İranlı kadınların cesaretini, verdikleri gücü yansıtmak istedik. Hadis Najafi’nin sarı saçlarını toplayıp direnişe koşuşundaki cesaretin Türkiye’deki kadınlara cesaret vermesini istedik.

Barınma, beslenme, eğitim haklarımızın talan edilmesinin kısa tarihi: Bu gidişatı değiştirmeliyiz!

Beslenme, barınma ve eğitim sorunu ne kadar ekonomik görünürse görünsün politik bir muhtevası var. Zira mesele iktidarın sınıfsal tercihleri, politik iktidarın hangi sınıfta olduğunda.

Helikopterden bakınca göremiyorsunuz, bu mahallede çocuklar aç!

Esenyalı’dan görünüm: Çocukları doyurmak için çöp karıştıran anneler, okulda açlıktan baygınlık geçiren çocuklar, öğrencilerini beslemek için evden yiyecek getiren öğretmenler…

Ekmek kırıntıları ile doymak mı? Birlikte ekmek ve gül istemek mi?

İşçiler fabrikalarda çıkan yemekleri, artık midelerini bastıracak kadar yiyorlar. Kalanı mı? Çocuklarının beslenme çantasına. Bir salkım üzüm, poşetteki ekmek, gece vardiyasında çıkan kahvaltılıklar.

Eğitimin dertleri katlandı

Okullarda ulaşım dert, beslenme dert, kaynak kitap dert, sınıf mevcutları dert… Malatya’dan bir eğitim emekçisi anlatıyor.

İşçi çocukları işverenin çocukları kadar tok yatsın diye

Bir öğretmen anlatıyor sınıfındaki çocukların açlığını; her akşam makarnaya talim eden, çocuğun beslenmesine bir meyve koyamayan kadınların acısını…

Sadaka değil, çocuklarımızın hakkını istiyoruz!

Çocuklarımıza sadaka istemiyoruz, verdiğimiz vergilerin bizler için kullanılmasını, çocuklarımızın sağlıklı nesiller olarak yetişmesini istiyoruz. Hakkımız olanı gelin birlikte kazanalım!

Çocukların beslenmesine kaynak yok diyorlar: Halka yok kendilerine var!

‘Kaynak yok diyorlar halka yok kendilerine var. Bütün yük de halkın omzunda… Bu kampanyaya sahip çıkarız biz.’

Çağrı merkezi çalışanı kadınlar anlatıyor: Çocukların geleceğinden endişeliyiz

5500 liralık asgari ücretle hayatını idame ettirmeye çalışan çağrı merkezi çalışanı Elif, Yasemin ve Harika, çocuklarının okul ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını anlatıyor.

Yönetenlere ballı börek, çocuklara kuru ekmek olmaz!

Eğitimci Aysel Yüce, İzmir Ekmek ve Gül, BORKAD, BEKEV ve ÖVDER’in birlikte yürüttüğü okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek kampanyasını sürdürürken gözlemlediklerini aktarıyor.

Liseliler bir bisküvi bir su ile 11 saat geçiriyor

‘Mesela ben haftada 3 gün okuldan sonra voleybol antrenmanına gidiyorum, bazen antrenmana aç girmek zorunda kalıyorum. Yalnız ben değil, çoğu arkadaşım da benimle aynı durumda.’

Technomix direniş çadırına gelirken akıldan geçenler…

Direnen Technomix işçilerinin geçim sıkıntısından direnişte yaşadıkları zorluklara kadar pek çok konuda sohbet ediyoruz.

ETF işçileri 2 aydır direniyor: Direniş nasıl değiştiriyor?

İki ayı aşkındır hakları gasbedildiği için direnişte olan ETF Tekstil işçilerinin direnişi işçileri nasıl değiştirdi, bakışlarında nasıl değişimler yarattı?

Sendikalı olmakla iş bitmiyor ki…

Bir metal fabrikasında işçilerin sendikalaşma çabasına tanıklık etmeye devam ediyoruz. Şimdi bakalım, işyerinde neler oldu?

Mahsa’nın saç telleri İran halkının mücadelesini birbirine kenetledi

İran’da Molla rejiminin baskı ve şiddet politikalarının yarattığı zorlukları birlikte sırtlayan hareketler birbirini tamamladı.“Jin, jiyan, azadi” sloganı kitleselleşti.

Bu okul hangi parayla bitecek?

Üniversiteyi kazandın… Heyecanla üniversitenin başlamasını bekliyorsun. Heyecan yerini kaygıya nasıl bırakıyor? Mimarlık öğrencisi bir genç kadın anlatıyor…

Evdeki hesap çarşıya uymadı

Kızı Bursa’da yüksek lisansı kazanınca kara kara düşünmeye başlayan, bir hal çaresi bulmaya çalışırken dertlenen Çiğdem anlatıyor…

Çantamız taş dolu, ancak birlikte hafifletebiliriz!

Üniversiteler açılıyor… Yükümüz her sene olduğu gibi ağır ama yürümekten asla vazgeçmiyoruz.

Ankara onkoloji hastanesinde neler olduğunu işçileri anlatıyor

Kapanıyor mu, kapanmıyor mu? Taşınıyor mu taşınmıyor mu? Hakkında pek çok spekülasyon olan, Bakanların açıklama yaptığı Onkoloji Hastanesini işçileri anlatıyor.