GÜNDEM

Kadınlar Medeni Kanun için TÜBAKKOM Çalıştayı'nda buluştu

Medeni Kanun Çalıştayına katılan siyasi parti temsilcileri, kitle örgütleri, akademisyenler ve 39 barodan avukatlar Medeni Kanun’a yönelik planlanan değişiklikleri masaya yatırdı.

CHP’nin Mamak adayı Gündüz'ün göçmen çocuklara ayrımcı sözleri tepki çekti

CHP’nin Mamak Belediye Başkan adayı Veli Gündüz Şahin, yerel seçim çalışması sırasında sokakta karşılaştığı göçmen çocuklara ayrımcı ve ırkçı sözler sarfetti.

Bir yılda 10 bin 400 kız çocuğu evlendirildi

TÜİK'in dün açıkladığı 2023 yılı evlenme ve boşanma istatistiklerinde çocuk yaşta evliliklere dair veriler dikkat çekti.

Adana Kadın Platformu: Kadınların haklarının garantisi Medeni Yasa’ya sahip çıkalım

Adana Kadın Platformu, hedefe alınan Medeni Kanun'a dair açıklama yaptı: Kadınların beşikten mezara haklarının garantisi Medeni Yasa’ya sahip çıkalım.

MEB ‘Zengin aileler bir öğün yemek istemiyor’ dedi kadınlar tepki gösterdi: Çocukların açlığı görmezden gelinemez

Bir öğün ücretsiz yemek davasında MEB, yemekleri depolayamayacaklarına ve yüksek gelirli ailelerin okullarda ücretsiz yemek istemediğine dair savunma verdi.

SAĞLIK

‘HPV aşısı ücretsiz olmalı’

Kadınlar Burada Platformu, Sağlık Bakanlığına ‘Kansere karşın koruyucu olan aşının ücretsiz olmaması sağlık hakkının gasbı değil midir?’ diye sordu

İskoçya’da rahim ağzı kanseri HPV aşısıyla ortadan kaldırılıyor

HPV aşısının rahim ağzı kanserini önlemede son derece etkili olduğunu gösteren araştırma, HPV ile ilişkili diğer kanserlerin de aşılama ile önlenebileceğini ortaya koydu.

İstanbul Tabip Odası: HPV aşısı ulusal aşı takvimine eklensin

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık ayı dolayısıyla açıklama yapan İstanbul Tabip Odası, HPV aşısının ulusal aşı takvimine eklenmesini talep etti.

Menopoz sonrası baş belası: Uretral Sendrom

'Uretral sendromun asıl nedeni olan genital atrofi, menopozdan sonra uzun süre estrojen uyarısı olmadığı için üreme organlarındaki gerileme ve küçülme demek.'

Bir şiddet biçimi: Genital estetik baskısı

Kadınların son dönemlerde sıkça yaptırdığı genital estetik operasyonlarını ve hangi koşullarda yapılması gerektiğini Psikoseksolog Arzu Erkan ve Cinsel Sağlık Eğitmeni Hemşire Edibe ile konuştuk.

KÜLTÜR SANAT

GÜNÜN KİTABI: Çocuk Yasası

Ian McEwan’ın Çocuk Yasası eseriyle yolculuğumuz ne zaman körleştiğini fark edemediğimiz vicdanlarımıza.

Bir Kitap: Yusuf Atılgan Bütün Öyküleri

'Yazar, tüm detayları sade bir dil ve çarpıcı imgelerle ortaya serer. Büyük bedeller karşılığında elde edilse de özgürlük de vardır hikayelerinde. Mahalle baskısı, emek sömürüsü de...'

Bir Kitap: İşçi B'nin Hikayeleri

Bu kitap yolculuğunda yol arkadaşımız İşçi B. Onun hikayesi gerçekte bütün işçilerin hikayesidir.

İptal edilen ilk tiyatro festivali Kadın Oyunları Festivali oldu

Türkiye'nin ve Avrupa'nın kadın temalı tek tiyatro festivali olan Kadın Oyunları Festivali, gerekçe gösterilmeden iptal edilen ilk tiyatro festivali oldu.

Şair Gülten Akın'ın hayatı belgesel oldu

Şair Gülten Akın'ın hayatından önemli kesitler sunan Gülten Akın belgeseli ve Gülten biyografi kitabının Ankara galası 16 Şubat günü gerçekleşecek.

AJANDA

Yeldeğirmeni Ekmek ve Gül grubu yerel seçimleri konuşuyor

Yeldeğirmeni Ekmek ve Gül grubu, Kadıköy Belediye Meclis Üyesi adayı Zehra Özöcal'ın katılımı ile yerel seçimlerin kadınlara ne vadettiğini konuşmak için kadınları kahvaltıya çağırıyor.

Okullarda Bir Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek için 21 Şubat'ta kadınlar sokakta!

21 Şubat günü okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek verilmesi için davamız var!

İzmir Kadın Platformu: Deprem bölgesindeki kız kardeşlerimiz için buluşuyoruz

İzmir Kadın Platformu, "Unutmadık, affetmedik, helalleşmiyoruz" sloganıyla güvenli kentler, güvenli yaşamlar için buluşuyor.

Ankara Kadın Platformu: Kadınlar unutmuyor, affetmiyor, hesap soruyor!

Ankara Kadın Platformu, depremin yıl dönümü için 5 Şubat günü İnsan Hakları Anıtı'nın önünde buluşacak.

Kadınlar Ekmek ve Gül çağrısıyla Özak Tekstil işçilerini ziyaret ediyor

Kadınlar Küçükçekmece Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği çağrısıyla hakları için direnen Özak Tekstil işçilerini ziyaret edecek.

EKMEK VE GÜL VİDEO

Kanser hastası depremzede Leyla yaşam koşullarını anlattı

Kanser hastası Leyla Karagöl ile depermin ardından yaşadıklarını ve kendi kenti Hatay'da tekrar yaşama hayalini konuştuk.

Özak işçisi kadınlar yaşamlarını ve direniş sürecini anlatıyor

Direnişlerini İstanbul'a taşıyan Özak Tekstil işçisi kadınları ziyaret ettik. Kadınlar, direniş sürecinin kendileri ve çevrelerini nasıl etkilediğini anlattı.

Gıda işçileri arasında düşük ücretlere karşı memnuniyetsizlik yayılıyor | Gıda-İş Genel Başkanı Olcay Ozak konuğumuz

Geçim sıkıntısının, sürekli artan enflasyonun gıda işçisi kadınlara nasıl yansıdığını, ek zam taleplerini Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Olcay Ozak ile konuştuk.

Gülensu Mahallesinde yaşayan kadınlar nasıl bir mahalle istiyor?

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi Derneği Başkanı ve Gülensu Mahallesi muhtar adayı Gülten Dokuyan ile Gülensu Mahallesindeki kadınları ziyaret ettik. Kadınların mahalleden beklentilerini konuştuk.

Emekli Aile Hakimi Zerrin Togay ile aile hukukunda arabuluculuğu konuştuk

Emekli Aile Hakimi Zerrin Togay ile geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Medeni Kanun Çalıştayı'nda da gündem edilen; arabuluculuk, boşanmaların kusurdan arındırılmasını konuştuk.

DOSYA

Kreş gerçekleri-2| Çözümsüzlük bir kadını eski eşin evine dönmeye mecbur bırakıyor

Ekonomik kriz, bakım yükünün kadınların sırtına yıkılmış olması, fahiş kreş ve kira ücretleri kendine yeni bir hayat kurmak isteyen kadınları yeniden şiddetin hedefi olmaya mahkum kılıyor.

Kreş gerçekleri-1 | Çocuk bakımı yine kadınlara kaldı, kreş hayal oldu

Bugün özel kreş ücretleri asgari ücrete yaklaşırken devlet ve belediye kreşleri yetersiz. Kadınlar çocuk bakımı nedeniyle ya çalışma yaşamından çekiliyor ya da çocuklar güvencesizliğe mahkum kalıyor.

HÜDA PAR seçim beyannamesi: Çocuk istismarının affı, eğitim de de işyerinde de haremlik selamlık...

AKP listelerinden milletvekili adayı gösteren ve Cumhur İttifakının bir parçası olan HÜDA PAR'ın seçim beyannamesinde kadınların hakları nasıl hedefte?

AKP’nin 21 yılında emek sömürüsü, hak gaspları ve mücadele tablosu

AKP'li yıllarda neler yaşadık gelin birlikte hatırlayalım...

AKP’li yıllarda kadına yönelik şiddet

Bu iktidar döneminde kadınlar en çok, şiddet gördüğü için ayrılmak ya da boşanmak üzere harekete geçtiğinde mağdur edildi. 2022 yılında 334 kadın uzaklaştırma kararı olmasına rağmen öldürüldü.