GÜNDEM

"İris serbest bırakılsın"

İris Mozalar, 10 Temmuz’da ev baskınıyla gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkemece TCK Madde 216/1’den (kamuoyunda bilinen adıyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu) tutuklanmıştı.

23 gündür kayıp olan ev işçisi kadın ölü bulundu

İstanbul'da iş görüşmesi için Esenyurt'ta bir eve gelen 23 yaşındaki Erva Asar 23 gündür kayıptı. Asar'ın cansız bedenine ulaşıldı.

İçişleri Bakanı: 2019’dan 2023’e şiddet mağduru sayısı arttı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya çarşamba günü Mecliste Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna katıldı, kadına şiddete dair çeşitli verileri paylaştı.

'Yargının harekete geçmesi için ölmem mi gerekiyor?'

Ayrıldığı bahane edilerek ölüm tehditlerine maruz bırakılan Melek Ertekin: 'Öldürülme görevimin büyük oğluma verildiği söylenerek tehdit ediliyorum. Yargının harekete geçmesi için ölmem mi gerekiyor'

Karaca Sağlık Bakanı'na sordu | Şiddete uğrayan kadınları nasıl koruyacaksınız?

Yayın kurulu üyemiz ve EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Sağlık Bakanı'na şiddetin önlenmesi ve şiddete maruz kalan kadınların korunması için yapılan çalışmaları sordu.

SAĞLIK

Ertesi gün hapının kullanımı rutinleşti

Aile Sağlığı Merkezleri ve devlet hastanelerinde cinsel ve üreme sağlığı hizmetlerinin durma noktasına gelmesi, acil doğum kontrol yöntemi ertesi gün haplarının kullanımını artırdı

Çocuklarda cinsel gelişim ve cinsel eğitim

'Ebeveynler olarak çocuklarımızın beslenmesine, giyinmesine, sağlığına, eğitimlerine, arkadaşlık ilişkilerine nasıl özen gösteriyorsak onların cinsel gelişimlerinde de sorumluluklarımız var.'

Sadece yaşlılık hastalığı değil: Kemik erimesi

Son yıllarda tüm dünyada sık görülmeye başlayan, kronik bir rahatsızlık haline gelen kemik erimesi kadınlarda daha sık görülür ve hastalığın seyri daha hızlı ilerler.

Mahkemeler HPV aşısına yaş sınırı koyuyor

HPV’den korunmak aşı ve taramalar ile mümkünken bugün Türkiye’de, HPV aşısı hâlâ ücretli. Üstelik bilimsel bir dayanağı olmadan mahkemeler aşı ücretini geri ödemek için yaş sınırı uyguluyor.

Sağlıkta Performans Sistemi: Kadınlar kaderiyle baş başa kalıyor

Aile sağlığı merkezinde performans sistemi uygulamasında puanlama sistemi ve aile planlaması kapsamında kadınlar üzerindeki etkileri Aile Hekimi Kolu Başkanı Emrah Kırımlı ile konuştuk.

KÜLTÜR SANAT

'Türkiye'nin çamaşırları sergisi' fotoğrafçıları anlatıyor...

Farklı coğrafyalardan kadın fotoğrafçılar, 'Türkiye'nin Çamaşırları' fotoğraf sergisi ile çamaşır asmaya kadınların yaşadığı sorunları, deneyimleri de gösterecek bir objektiften baktılar.

Bir kitap: İnsanları Seveceksin

'Yazar akıcı bir dil, sürükleyici olay örgüsüyle savaş karşıtlığına ve mülteciliğe, sığınmacılığa dikkat çeker...burjuvazinin zalimliğini olanca yalınlığıyla anlatır.'

Bir kitap: Memleket Hikayeleri

'Yaklaşık üç kuşak değişmiş, üzerinden 105 yıl geçmiş fakat alttaki tarihi okumasanız sanki dün yaşanmış, yazılmış Refik Halid Karay’ın Memleket Hikayeleri'

Birden çok kadının tek portresi: Otuzların Kadını

Tomris Uyar’ın Otuzların Kadını öykü kitabıyla okuma yolculuğumuz kendimize, annemize, ebemize, anneannemize, hatırlayabildiğimiz kadarıyla ötelere yani her anlamda kendi geçmişimize.

Bir kitap: Çalınan Hayatlar

'Alman gazeteci yazar Wolfgang Bauer 2015’te Nijerya’ya gider, Boko Haram’ın elinden kaçmayı başarmış kadın ve kız çocuklarıyla konuşur, Çalınan Hayatlar’da izlenimlerini ve anlatılanları yazar.'

AJANDA

Nurtepe Güzeltepeli kadınlar: Tacize sessiz kalmayacağız!

Nurtepe Güzeltepe Kız Kardeşlik Köprüsü Dayanışması, mahallelerinde gerçekleşen sistematik tacize karşı mahallelerindeki tüm kadınları ses çıkarmaya çağırıyor.

Boğaziçi Ekmek ve Gül grubu nefret ve yoksulluk sarmalına karşı buluşuyor

Boğaziçi Üniversitesi Ekmek ve Gül grubu, Onur ayı vesilesiyle 'nefret ve yoksulluk sarmalına' karşı birlikteliklerini güçlendirmek üzere buluşuyor.

Sultangazi Kadın Dayanışması, kadınları dayanışma sofrasına çağrıyor

Sultangazi Kadın Dayanışması 8 Haziran Cumartesi günü kadınları, kendi yaptıkları yemeklerle demledikleri çaylarla dayanışma sofrasının bir parçası olmaya davet ediyor.

Şişli Ekmek ve Gül istismar davasına çağırıyor

İstanbul Şişli'de bir esnafın 11 yaşındaki S.B.'yi istismar etmesine ilişkin görülecek davanın ikinci duruşması 23 Mayıs'ta Çağlayan Adliyesinde görülecek.

Boşandığı erkek tarafından öldürülen Sevilay Karlı davasının ilk duruşması 9 Mayıs'ta

Hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı, boşandığı erkek tarafından öldürülen Sevilay Karlı davasının ilk duruşması 9 Mayıs'ta. Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği kadınları duruşmaya çağırıyor.

EKMEK VE GÜL VİDEO

Gülensu Mahallesi'nde pazara çıkan kadınlarla konuştuk: 'İnsanlar çocuklarını neyle doyuracak?'

Gülensu Mahallesi'nde pazara çıkan kadınlara pazar fiyatlarını, geçim sıkıntılarını ve asgari ücreti sorduk. Kadınlar gün geçtikçe büyüyen yoksulluğa karşı tepkili.

'Türkiye'nin çamaşırları sergisi' fotoğrafçıları anlatıyor...

Farklı coğrafyalardan kadın fotoğrafçılar, 'Türkiye'nin Çamaşırları' fotoğraf sergisi ile çamaşır asmaya kadınların yaşadığı sorunları, deneyimleri de gösterecek bir objektiften baktılar.

Haksız Tahrik: Bir Erkeklik Hakkı | Eylem Ümit Atılgan ile konuşuyoruz

1978'den bugüne haksız tahrike dair verilmiş yargı kararlarını, dava dosyalarını inceleyen Eylem Ümit Atılgan ile “Haksız Tahrik: Bir Erkeklik Hakkı” kitabını konuşuyoruz.

Pazarda kadınlara mikrofon uzattık: ‘Eve eli boş dönüyoruz’

Şişli Feriköy semt pazarında kadınlara mikrofon uzattık, hükümetin ‘ara zam yok’ açıklamalarını sorduk...

Avcılar'da emekli kadınlar: Önce kendilerinden tasarruf etsinler

İstanbul Avcılar'da mikrofon uzattığımız emekli kadınlar yaşam şartlarının günden güne kötüye gittiğini anlattı.

DOSYA

Kreş gerçekleri-2| Çözümsüzlük bir kadını eski eşin evine dönmeye mecbur bırakıyor

Ekonomik kriz, bakım yükünün kadınların sırtına yıkılmış olması, fahiş kreş ve kira ücretleri kendine yeni bir hayat kurmak isteyen kadınları yeniden şiddetin hedefi olmaya mahkum kılıyor.

Kreş gerçekleri-1 | Çocuk bakımı yine kadınlara kaldı, kreş hayal oldu

Bugün özel kreş ücretleri asgari ücrete yaklaşırken devlet ve belediye kreşleri yetersiz. Kadınlar çocuk bakımı nedeniyle ya çalışma yaşamından çekiliyor ya da çocuklar güvencesizliğe mahkum kalıyor.

HÜDA PAR seçim beyannamesi: Çocuk istismarının affı, eğitim de de işyerinde de haremlik selamlık...

AKP listelerinden milletvekili adayı gösteren ve Cumhur İttifakının bir parçası olan HÜDA PAR'ın seçim beyannamesinde kadınların hakları nasıl hedefte?

AKP’nin 21 yılında emek sömürüsü, hak gaspları ve mücadele tablosu

AKP'li yıllarda neler yaşadık gelin birlikte hatırlayalım...

AKP’li yıllarda kadına yönelik şiddet

Bu iktidar döneminde kadınlar en çok, şiddet gördüğü için ayrılmak ya da boşanmak üzere harekete geçtiğinde mağdur edildi. 2022 yılında 334 kadın uzaklaştırma kararı olmasına rağmen öldürüldü.