GÜNDEM

İktidarın ‘büyük başarısı’ imam hatiplerin artışının Esenyalı’daki tezahürü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘büyük başarı’ olarak ifade ettiği imam hatiplerin artışının, emekçilerin yaşamındaki gerçek karşılığını İstanbul’da Esenyalı Mahallesi’nden kadınlar anlatıyor.

Zara ve ünlü markaların kadın emeği sömürüsü

Asgari ücretlinin kapısının önünden bile geçemediği, İspanyol tekstil mağazalarının yıldızı Zara, Asya ve Türkiye’de özellikle kadınların ucuz emeğiyle var oluyor.

KHK’li olmak oturduğun evi satmaktır, eşinin patronun olmasıdır!

‘675 benim kimliğim uzantısı gibi, hani işte doc. uzantısı olur ya. Ben artık Fatoş Talia Alan 675’im’ diye anlatıyor Fatoş, KHK numarası eklenirken eksilen hayatının hikayesini.

Uluslararası Kadın Sempozyumu: Kadınlar dünyanın her yerinde mücadele ediyor

‘Uluslararası Kadın Sempozyumu’nun ikinci gününde konuşan kadınlar, dünyanın her yerinde kadınların benzer sorunlar yaşadığını ve buna karşı hakları için mücadele ettiğini söyledi.

Kocaeli’den kadınlar: Siz anlatın bizim çilemizi okusun herkes

Kocaeli’de yaşayan kadınlarla salgının okullardaki son durumunu, temel tüketimden, faturalara yapılan zamları konuştuk.

SAĞLIK

Hastalıkta cinsiyetin rolü: Kadınların Kovid olma olasılığı neden daha yüksek?

Kadınların Kovid-19’a yakalanma olasılığı daha yüksek ama erkeklerde ölüm oranı fazla ve hastalığı daha şiddetli geçiriyorlar.

Serviks (rahim ağzı) kanseri hakkında bilmemiz gerekenler

Nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Nasıl korunabiliriz? Tedavisi nasıldır? Herkes aşı yaptırabilir mi?

TTB, TJOD ve HASUDER değerlendirdi: Gebe ve emziren annelerin aşı yaptırması hayati

Türk Tabipleri Birliği, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği ve Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, gebelikte Kovid-19 aşılamasıyla ilgili güncel durum değerlendirmesi yayımladı.

Pestisitler sağlığımızı tehdit ediyor

Sağlığımıza zarar veren kimyasallar, tabağımızdaki yemeklerden, oyuncaklara ve nefes aldığımız parklara kadar her yere yayılmış durumda.

Kadın bedeni üzerinden şekillenen beslenme tartışmaları

Sağlıklı beslenmek mümkün mü, protein ağırlıklı diyetler ne kadar sağlıklı, toplum düzeni sağlığımızı nasıl etkiliyor? Meri Kelleci, popüler beslenme diyetlerine ilişkin önemli noktalara değiniyor.

KÜLTÜR SANAT

Zuhal’in yönetmeni Nazlı Elif Durlu: Hem her yerdeyiz, hem hiçbir yerdeyiz

58. Antalya Altın Portakal Film Festivaline Zuhal filmiyle katılan tek kadın Yönetmen Nazlı Elif Durlu’yla: Dinlemek bence çok önemli. Peşin yargılarda bulunmamak, dinlemek ve anlatmak tabii ki…

‘Anlaşılmaz’ kadınları anlamak...

Vahşete verilen olağan tepki onu akıldan çıkarıp atmaktır. Sosyal anlaşmaların belli ihlalleri, yüksek sesle söylemek için fazlasıyla korkunçtur; bunun kelime karşılığı “dile getirilemez”dir.

Almanya’ya işçi göçünün 60’ıncı yılı| Kadınların gözünden göç

Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60’ıncı yılında Yönetmen ve Senarist Didem Şahin, Göçmen İşçi Nermin’in hayatına odaklanan ‘Acı ve Tatlı’ ile kadınları beyaz perdeye taşıdı.

Köksüz Maryam

Maryam ürkütücü sakallara sahip olan bir adamın geç işareti yapmasıyla yaşamının başlangıç noktasına yeniden dönerken Afgan bir bebek daha göç yolculuğuna çıkamadan izdihamda ezilerek ölebiliyor.

Kafamızda gürleyen bir fırtına: Suzy Storck

Bugün binlerce kadının içinde gürleyen bu fırtınaya tanığız, evlerde tek başınayız belki ancak bunu yaşayanın sadece Suzy olmadığını da biliyoruz.

AJANDA

TMMOB Kocaeli İKK Kadın Yerel Kurultayına çağrı

TMMOB Kocaeli İKK Kadın Yerel Kurultayına çağrı: Mücadelemizi genişletmek ve omuz omuza durmak için buluşalım!

Barınma sorunu ve tacize karşı Dersimli kadınlardan eylem çağrısı

Dersim’de öğrencilerin barınma sorunu kadın öğrenciler için aynı zamanda tacize dönüştü. Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği duruma tepki göstermek için kadınlara bir araya gelme çağrısı yaptı.

4 yıl önce katledilen Helin Palandöken’i anılacak

13 Ekim 2017’de Pendik’te okul çıkışında Mustafa Yetgin tarafından pompalı tüfekle katledilen lise öğrencisi Helin Palandöken 4. ölüm yıl dönümde ailesi ve kadınlar tarafından mezarı başında anılacak.

Sözün, sesin, seslenişin şairi Sennur Sezer anısına verilen ödüller için başvurular başladı

‘Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’nin 7.’si için başvurular başladı. Son başvuru tarihi ise 1 Şubat 2022.

Çorlu Ekmek ve Gül Grubu ‘Pandemi ve Yoksulluk’ söyleşisinde buluşuyor

Çorlu Ekmek ve Gül Grubu 10 Ekim Pazar günü 13.00’te Çorlu Belediyesi salonunda ‘Pandemi ve Yoksulluk’ söyleşisinde bir araya geliyor, dertleşiyor, sorunlara birlikte çözüm arıyor…

EKMEK VE GÜL VİDEO

Ne Var Ne Yok?

Ülkede, dünyada… Siyasette, ekonomide, sanatta, sokakta… Evde, işte, okulda… Kadınların gündeminden yansıyanlar Ne Var Ne Yok’ta.

Indomie AdkoTurk’te grev var!

Sendikalaştıkları için işten atılan AdkoTurk işçisi kadınlar aylardır sürdürdükleri mücadeleyi Ekmek ve Gül’de anlatıyor...

İAÜ, YTÜ ve BOÜN'den kadın toplulukları ile Cinsel Tacizi Önleme Komisyonlarına dair konuşuyoruz

CİTÖK ne anlama geliyor? Biz kendi üniversitemizde nasıl kuracağız? Tüm bunların yanıtını farklı CİTÖK deneyimine sahip üniversiteil kadınlarla yaptığımız bu keyifli sohbetten öğrenebilirsiniz.

Uğur Tekstil işçisi kadınlar: Vazgeçmek yok!

Tacize, hakaretlere, emeklerinin sömürülmesine karşı sendikalaştıklarını söyleyen ve işten atılan Uğur Tekstil işçisi kadınlar Ekmek ve Gül’e konuştu.

Celile, Nazım Hikmet’in annesi...

Nazım Hikmet’in annesi Celile Hanım’ın hayatını konu edinen, yaşamından kesitler sunan Celile oyununu Kadıköy Halk Tiyatrosu oyuncusu Ayşegül Yalçıner'le konuştuk.

DOSYA

Serpil Sancar: ‘Diyanet Medeni Yasa alanına girdi’

Prof. Dr. Serpil Sancar Diyanet'in artan yetkisine, kadınların yaşamlarına din aracılığıyla nasıl müdahale edildiğine, dünya genelinde kadın haklarına yapılan saldırılara dair sorularımızı yanıtlıyor.

DOSYA: Diyanet’in artan etkisi kadınların hayatını nasıl etkiliyor?

İktidarın Diyanet’e yüklediği işlevlerin sonuçlarını, bu süreci kadın örgütlerinin nasıl değerlendirdiğini ve kadın hareketi açısından bunun nasıl ele alındığını, alınması gerektiğini tartışacağız.

EMEP: ‘Diyanet, kadınların mevcut haklarına dini telkinler ile saldırıyor’

Sorularımızı yanıtlayan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Diyanet’in artan etkisi ile tek adam rejiminin tahkimi arasında dolaysız bir bağ olduğuna dikkat çekiyor.

Kırkyama Kadın Dayanışması: ‘Diyanetin öne çıkarılması, rejim krizinin bir göstergesi’

Kırkyama Kadın Dayanışması’ndan Kübra Derin, Diyanet'in kadınların yaşamlarında gittikçe artan müdahalesine dair sorularımızı yanıtlıyor.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği: ‘Diyanet, yoksulluğu yönetmek için kullanılan bir araç’

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nden Yasemin Özdurmaz derneklerinin bulunduğu işçi mahallesinden somut deneyimler aktarırken Diyanet’in MEB ile yaptığı iş birliklerinin ne anlama geldiğini anlatıyor.