GÜNDEM

‘O sokakları bir daha yürüyemeyeceğiz’

İskenderun'dayız. Depremin yarattığı yıkımın ardından insanların yaşamını sürdürmek için ihtiyaç duyduklarının büyük eksikliği yaraları daha da derinleştirmiş...

Depremzede çocuklar Tuzluçayır'da sanatçılarla buluştu

Ankara'nın işçi, emekçi mahallesi Tuzluçayır'da bu hafta sonu deprem bölgesinden gelen çocuklar ile gönüllü opera sanatçıları dernekte bir araya geldi. Etkinlikler her cumartesi devam edecek.

Mar&Bit işçileri LC Waikili’yi boykota çağırdı: Patron iflas diyor, 2 milyonluk arabaya biniyor

Adana’da tazminat hakları gasbedilmek istenen depremzede Mar&Bit işçileri, firmanın iş yaptığı LC Waikiki önünde eylem yaptı.

EŞİK deprem raporu açıkladı: Eşitliği koruyan yasalardan vazgeçmeyeceğiz

EŞİK, yayımladığı deprem raporunda ‘Bilime kulak asmamak, kar ve rant hırsı, eşitsizlik ve ayrımcılık öldürdü’ diyerek doğal afetler üzerinden 6284 yasasının hedef alınmasına tepki gösterdi.

İskenderun'da hurda satarak geçinen Aysel, sadece insanca yaşam istiyor

‘Çöpten topladıklarımı hurdacıya veriyorum. Birisini görünce oturuyorum çöpün kenarına, yorulduğumu söylüyorum. Gidince de çöpten alıyorum attıklarını. Depremden sonra hurdaları almaya da gelmiyorlar’

SAĞLIK

'9-14 yaşındaki çocuklara HPV aşısı rahim ağzı kanseri riskini azaltır'

HPV aşısı neden önemli? Rahim ağzı kanseri nasıl bir hastalık? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Banu Öndeş anlatıyor...

Her 5 kadından birinin sorunu: Miyomlar

Rahim ve çevresinde gelişen iyi huylu olan bu kitlelerin oluşum mekanizması net ortaya koyulamamış olsa da özellikle östrojen ve progesteron hormonları ve genetik yatkınlık oluşum sebebi.

Doğum kontrol haplarına gelen zamlar cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarımıza bir saldırı

Doğum kontrol hapları son zamla 200 liraya dayandı. Milyonlarca kadının gebelikten korunmak, sağlık sorunları ile mücadele etmek için kullandığı bir ilacın 200 lira olmasına kadınlar ne diyor?

Doç. Dr. Bayrak, ‘HPV aşısı ücretsiz olmalı’ dedi

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimi'nin düzenlediği HPV etkinliğinde aşıların ücretsiz olması gerektiğinin altını çizdi.

Destek kesildi, risk büyüdü: Yoksulluk istenmeyen gebeliği artıracak

Geçmiş yıllarda ücretsiz yararlanılabilen doğum kontrol yöntemlerine erişim artık zorlaştı. Yoksul kadınlar istenmeyen ve riskli gebelik tehlikesiyle karşı karşıya. Dr. Irmak Saraç anlatıyor...

KÜLTÜR SANAT

GÜNÜN ÖNERİSİ: Dinozor Çocuk’tan Depremzede Çocuklar için ‘Yeni Bir Yuva’

Depremzede çocuklar için Işıl Şenol’un kaleme aldığı, Başak Taşkıran’ın resimlediği ‘Yeni Bir Yuva’ çocuk kitabı Dinozor Çocuk’tan yayımlandı.

GÜNÜN KİTABI: Suç ve Ceza

Dostoyevski’nin Suç ve Ceza kitabı psikolojik, felsefi, polisiye türde değerlendirilse de bundan öte sosyolojik, biyolojik, toplumsal boyutları olan muhteşem bir eser.

GÜNÜN KİTABI: Nasıl Yapmalı

Vera Pavlovna, tesadüfler sonucu tanıştığı insanlarla zincirlerini kırar. O artık özgürlüğe, aşka ve yeni ekonomik yaşam modellerinin kapısını da aralayarak iş yaşamına atılır.

Sennur Sezer ödüllerinin takvimi güncellendi

Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri takvimi deprem nedeniyle güncelledi. Başvurular 15 Mayıs’a kadar uzatıldı. Sonuçlar, 1 Temmuz’da açıklanacak, ödüller 1 Eylül'de verilecek.

GÜNÜN KİTABI: Kadının Evrimi

Tarihteki ilk hekimin kadın olduğunu, ilk sanayinin temeli kadınların ördüğü halatlarla atıldığını, ilk çanak yapımcıların kadınlar olduğuna öğreneceğiz.

AJANDA

Eskişehir Ekmek ve Gül grubu kadınlarla buluşuyor: ‘Yeni bir yaşam nasıl kuracağız?’

Eskişehir Ekmek ve Gül Grubumuzun düzenlediği ‘Bu enkazı nasıl kaldıracağız, yeni bir yaşam nasıl kuracağız?’ etkinliği editörümüz Sevda Karaca'nın katılımıyla gerçekleşecek.

Kadınlar Küçükçekmece'de buluşuyor: ‘Kadınların seçimi ne olmalı?’

İstanbul'da Küçükçekmece Ekmek ve Gül okurları Av. Devrim Avcı ile buluşuyor.

Bakırköy'de kadınlar Ekmek ve Gül'le buluşuyor

Bakırköylü kadınlar: ‘Kız Kardeşlik Köprüsü ile Hayatı Yeniden Kuruyoruz ve neler yapacağımızı birlikte konuşuyoruz.’

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi çalışanları tacize karşı ses çıkarıyor

İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi çalışanları işyerinde tacize karşı ses çıkarmak için hastane bahçesinde buluşacaklar.

Küçükçekmece'de kadınlar kahvaltıda buluşuyor

Kadınlar, Küçükçekmece Ekmek ve Gül ve Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği 8 Mart kahvaltısında buluşuyor.

EKMEK VE GÜL VİDEO

‘O sokakları bir daha yürüyemeyeceğiz’

İskenderun'dayız. Depremin yarattığı yıkımın ardından insanların yaşamını sürdürmek için ihtiyaç duyduklarının büyük eksikliği yaraları daha da derinleştirmiş...

Resimlerle İranlı kadınların mücadelsi: Gîsû-dâr

İranlı ressam Bahar Faris’in ‘Gis-ü dar’ sergisi Kıraathane İstanbul Edebiyat Evinde ziyarete açıldı. Bahar Faris ile sergisini ve İran’daki kadın mücadelesinin sanatına yansımasını konuştuk…

Maraş merkezli depremlerin ardından kadınlar neler yaşadı? Dayanışma nasıl büyüdü?

Maraş merkezli depremlerin üzerinden 40 gün geçti. Acımız, yasımız bitmedi, dayanışmamız da bitmeyecek!

What did women experience after the Maraş earthquakes? How did solidarity grow?

It's been 40 days, our pain, our mourning is not over, our solidarity will not end!

İskenderun'da çadırkenti su bastı: ‘Nerede bu devlet? Depremde yoktu, selde de yok’

İskenderun Mustafa Kemal'de AFAD çadırlarının birbirine çok yakın kurulduğunu ve bundan dolayı biriken suyun çadırlara girdiğini söyleyen depremzedeler yaşananlara öfkeli.

DOSYA

İran edebiyatında uçuşu hatırlatan kadınlar

Hazırladığımız dosyada 1800’lerden günümüze İran edebiyatında ve tarihinde mücadeleleriyle etki yaratmış, mücadele önderi olmuş kadınları kaleme aldık.

Adım Adım Anayasa Değişikliği | Nasıl başladı, ne getiriyor, neden karşıyız?

Laikliğe aykırı olan, ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren, medeni hakları gasbeden, kadınlara 'siyasi rehine', LGBTİ'lere "yok edilecek sapkın' muamelesi yapan Anayasa Değişikliğine tepkiler...

Tekstil işçilerinin kimliği delik deşik elleri | ‘Normalleşen’ iş kazaları #3

Tekstil atölyelerinden kadın işçiler, parmaklarını kaybetmelerine, ellerini eskisi gibi kullanamamalarına sebep olacak; bir yandan da iş için göze alınmış olan iş kazalarını anlatıyorlar...

İş kazasını bildirsen dert bildirmesen dert | ‘Normalleşen’ iş kazaları #2

İş güvenliği önlemleri işverenlerin 'başının ağrımaması' için uygulanınca, bildirilen iş kazalarına yapılan muamele de işçinin sağlığını korumak için olmuyor. Metal iş kolundan aktarıyoruz...

Her metal işçisinin vücudunda morluklar ve kesikler var | ‘Normalleşen’ iş kazaları #1

Metal iş kolundan fabrikalarda işçilerin 'çalışmasına engel olmayan' ve en sık yaşadıkları iş kazası, kesikler ve çarpma. 'İş kazası' olarak bile görmedikleri bu durumlara sebep olan koşullar neler?