GÜNDEM

DEÜ Hastanesi SES işyeri temsilcisi Günseli Uğur görevinden uzaklaştırıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi SES işyeri temsilcisi Günseli Uğur sürgün edilmesinin ardından kazandığı davayla işe dönüş yaptı ancak bu kez uzaklaştırma kararı aldı.

Küçükçekmece Ekmek ve Gül 8 Mart taleplerini sıraladı

Küçükçekmece Ekmek ve Gül'den kadınlar 8 Mart taleplerini hazırladıkları video ile dillendirdiler.

İşyerlerinde 8 Mart | Güvenceli iş, şiddetsiz ve eşit bir yaşam!

8 Mart’ı çalışarak karşılamak zorunda kalan, pandemi dönemi boyunca ağır koşullarla çalışmaya mecbur bırakılan, güvenceli iş, şiddetsiz yaşam ve eşitlik talebiyle işyerlerinden kadınların eylemleri…

CHP’li Karaca: Tarım işçisi kadınların güvencesi yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, Sarayköy’de yevmiyeyle çalışan kadın üreticileri ziyaret etti.

8 Mart | Kadınlar her yerde, mücadele her yerde!

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Ülkenin dört bir yanında bugün kadınlar güvenceli iş, şiddetsiz yaşam ve eşitlik için meydanları dolduruyor.

SAĞLIK

PMS Nedir?

Premenstrüel sendrom; kanamanın başlamasından hemen önce gelişen, adetin başlamasıyla azalan rahatsızlık veren fiziksel, davranışsal ve psikolojik semptomlarla kendini gösteren durumdur.

Rota ve menenjit aşıları ücretsiz uygulanmalı

Rota ve menenjit aşılarının önemine vurgu yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gonca Aslan, “Çocuk ölümlerinin önüne geçmek için bu aşıların devlet eliyle ücretsiz uygulanması gerekiyor” dedi.

Pandemide aksayan sağlık hizmetleri ve kadın sağlığı

Halk sağlığının korunmasında ve ilerletilmesinde önemli yer tutan ASM ve TSM’lerde var olan sorunlar pandemi ile daha da derinleşti. Bu sorunları çözmek ise ne çok zor ne çok uzak.

Herkese ücretsiz, yeterli miktarda aşı… Hemen!

İktidara duyulan güvensizlik, çelişkili açıklamalar, halka şeffaf bilgi verilmemesi aşıya güveni azaltıyor. Aşıya erişimin eşit olmaması sorunları büyütüyor. Talebimiz net; açık bilgi, ücretsiz aşı!

Sağlık Ocaklarından Aile Hekimliğine ne değişti?

Sağlık Ocağı sisteminden Aile Sağlığı Merkezlerine geçişin özellikle kadınların ve çocukların sağlığı için ne kadar büyük bir sorun yarattığı pandemide tüm açıklığıyla ortaya serildi.

KÜLTÜR SANAT

Havva’nın günü

Git git yükselen seslere yöneldi. Kadınlar, birbiriyle kol kola girmiş yürüyorlardı sıra sıra. Her yaştan kadınlar varsa da çoğunluğu genç kadınlardı… Bedenlerinde inatçı bir karşı duruş vardı.

TYS’nin bildirisini Şebnem Korur Fincancı yazdı: Daha çok 8 Martlarımız olsun

Türkiye Yazarlar Sendikasının 8 Mart bildirisini bu yıl TTB Başkanı ve yazarımız Şebnem Korur Fincancı kaleme aldı.

Bilinen ilk mısraların sahibi: ‘Ben Enhedunna. Vardım. Buradaydım.’

Enhedunna, dünyada bilinen ve bulunan ilk mısraları kaleme alan kadının hikayesi… “Ben Enhedunna. Vardım. Buradaydım” diyor ve sesini kazıyor tarihe…

Napoli Romanları’nda kadınlar arası dostluğa dair

Elena Ferrante’nin Napoli Romanları serisinde anlatılan kadın dostluğunun türlü hallerini Gülşah İmrek’in kaleminden okuyalım.

PEN Duygu Asena Ödülü, Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya verildi

Prof. Dr. Ayşe Buğra; varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturduğu belirtilerek 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’ne layık görüldü.

AJANDA

Gülsuyu Gülensu kadınları 8 Mat'ı kutlamaya çağırıyor!

Gülsuyu Gülensu kadınları tüm mahalleliyi 'Haklarımız, hayatlarımız ve özgürlüğümüz için buluşuyoruz şiarıyla 19.00'da Gülsuyu Heykel'e çağırıyor.

Dicle Amed Kadın Platformu 8 Mart eylemi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Dicle Amed Kadın Platformu, 13.00’te İstasyon Meydanı’nda olacak.

Dersim Kadın Platformu 8 Mart eylemi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Dersim Kadın Platformu, ‘Eşitsizliğe karşı örgütlü mücadeleye’ şiarıyla Seyit Rıza Meydanında olacak.

Gebze Kadın Platformu 8 Mart Eylemi

‘Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var’ diyen Gebze Kadın Platformu 8 Mart’ta 18.30’da Gebze Kent Meydanı’na çağırıyor.

Mudanya Kent Konseyi 8 Mart açıklaması

Mudanya Belediyesi ve Mudanya Kent Konseyi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 14.30’da Mütareke Meydanı’nda açıklama yapacak.

EKMEK VE GÜL TV

İstanbul Büyük Kadın Buluşmasından kadınlar anlatıyor...

Kadıköy 8 Mart alanından canlı yayınımızda İstanbul Büyük Kadın Buluşmasına katılan işçi, emekçi, üniversiteli kadınlar taleplerini, neden alanlarda olduklarını anlattı.

İnsan Hakları Eylem Planı, Yeni Anayasa tartışmaları, 8 Mart…

Ekmek ev Gül’de bu hafta İnsan Hakları Eylem Planı, Yeni Anayasa tartışmaları, 8 Mart’ı konuştuk.

Tuzluçayır kadınları: Açlığa ve şiddete karşı 8 Mart’a

Tuzluçayır kadınları ‘Ya açız ya işsiziz ya da öldürülüyoruz. Açlığa şiddete karşı örgütlenelim.’ diyerek kadınları 5 Mart Cuma günü Tekmezar Parkı’na birlikte olmaya çağırıyor.

Özlem Zengin'in açıklamaları ne anlama geliyor?

Özlem Zengin'in yaptığı açıklamaların ne anlama geldiğini ve AKP'nin kadın politikası açısından nelere işaret ettiğini konuştuk.

Ayşe Tuba Arslan davası ve önlenmeyen kadın cinayetleri

Ayşe Tuba Arslan davasını ve önlenmeyen kadın cinayetlerini Demokrasi İçin Hukukçulardan Avukat Heval Yıldız Karasu ile konuştuk.

DOSYA

Pandemide kadın esnaflar: Karşılıklı mağduriyetler, bozulan ilişkiler

Dosyamızın dördüncü ve son gününde kadın esnafların durumunu bu süreci en genelinden gören mali müşavir bir kadınla değerlendirdik. Esnaf pandemiyi yaşarken esnafın yaşadıklarını en iyi onlar görüyor.

Pandemide kadın esnaflar: Eczacı olarak kendi tedbirimizi kendimiz aldık

Sağlık çalışanları içinde yer alan eczacılar da pandemi sürecinin en ağır sonuçları ile karşılaşanlardan oldu. Gazi Mahallesi’nde eczacılık yapan Dilek geçirdiği son 1 yılı anlattı.

Pandemide kadın esnaflar: Vergileri ertelemesinler, şirketlerinkini sildikleri gibi silsinler

Bijuterici Derya, Fırıncı Songül, Kuaför Selma. Bu döneme bir şekilde tutunmaya çalışıyorlar. Kimi eşinin çalışmasını şans görüyor kimi kendi çabalarıyla idare ediyor kimi de ek iş yapmayı düşünüyor..

Pandemide kadın esnaflar: Bıçak kemiğe dayandı

Biriktikçe biriken vergiler, krediler, kira, faturalar, çalışanların maaşı, fahiş malzeme fiyatları... Sultangazi’de esnaflık yapan kadınlar pandemi ile birlikte içine düştükleri çıkmazı anlatıyor...

Üniversitelerde kadın ve LGBTİ mücadelesinin gösterdikleri: Sorun her yerde, güç dayanışmada

Ekmek ve Gül’ün ‘Üniversitelerdeki Kadın ve LGBTİ Toplulukları tartışıyor’ dosyasından çıkan sonuçları Emek Gençliği MYK üyesi Hazan İlik değerlendirdi.