GÜNDEM

Bakan Yanık: Kadın konukevlerinde 5 yılda 365 bin kadın ve çocuk kaldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlığa bağlı kadın konukevlerinde, son 5 yıl içinde çocuklar da dâhil toplam 365 bin 290 kişinin hizmet aldığını açıkladı.

25 Kasım eylemine katılan 20 kadın hakkında soruşturma başlatıldı

25 Kasım eylemine katılan Kadın Savunma Ağı üyesi 2 kadın sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alınıp serbest bırakılırken eyleme katılan 20 kadına da soruşturma açıldı.

DİH: Danıştay 10. dairesi İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararını iptal etmelidir

Demokrasi İçin Hukukçular, ‘Cumhurbaşkanı’nın İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı hukuka aykırıdır’ diyerek Danıştay’ın kararına tepki gösterdi.

CHP’li Şaroğlu, Gülistan Doku soruşturmasındaki gelişmeyi Meclis gündemine taşıdı

Zainal Abarakov’un annesi Cemile Yücer’in CİMER’e yazdığı iddia edilen dilekçe CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu tarafından Meclis gündemine taşındı.

Edremit’te kadınlardan tepki: Şiddet ve baskı ortamına karşı mücadelemizi sürdüreceğiz

Edremit’te kadınlar yaptıkları açıklamayla ilçede son günlerde yaşanan kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, kadınlara yönelik baskı ve mobbinge tepki gösterdi.

SAĞLIK

Bilirkişi raporu: ‘HPV aşısı tıbben gerekli’

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin HPV aşısının ulusal bağışlama programına alınması için açtığı davada ilk bilirkişi raporu geldi.

Kadınlar ücretsiz ped istiyor, Bakan Yanık oyalıyor!

Ne istediğimiz belli; ücretsiz ped, sağlıklı bir regl dönemi geçirmek istiyoruz. Lüks tüketim vergisinin acilen kaldırılmasını istiyoruz. Bize ‘çalışma yapabiliriz’ cevapları yetmez!

Etkili bir aile planlaması yöntemi: Rahim içi araçlar

Etkili bir aile planlaması yöntemi nedir? Rahim içi araçlar nelerdir? Gebeliği nasıl önler, etkisi ne kadar sürer, ne zaman nasıl çıkarılır?

HPV aşısı ücretsiz olmadığında neler mi yaşıyoruz?

Yanlış bilgi, ücretli olması, testlerin anonim yapılmaması kadınların HPV aşısı olmasının da önüne geçiyor, kaygı da yaratıyor.

Neden bol bol su içmeliyiz?

Dünyada her yıl 5 yaşın altındaki çocuklarda yaklaşık 1 milyar ishal vakası görülmekte ve bu çocuklardan yaklaşık olarak 2,2 milyonu ölmektedir. Bunun sebebi ise susuz kalmak…

KÜLTÜR SANAT

Fatma Girik: Ömrünü sanata ve sinemaya adamış bir yaşam

Yeşilçam’a adını yazdıran bir değer olan Fatma Girik 79 yaşında hayatını kaybetti. Girik, 200’e yakın film ve dizide oynadı. 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı.

'Evet, bale bale!'

İnsanca yaşayacak bir ücret ve iş güvencesi için direnen, grev sürecinin tüm zorluklarını dayanışmalarına yaslanarak aşmaya çalışan kadınlar bu duygularını “Babamın Şarkıları” temsiline taşıdılar.

MAID| Tırmanışı zor bir zirvenin bitmek bilmeyen tümsekleri

Maid, özgürlükler ülkesi(!) Amerika’da şiddetten kurtulmak isteyen yoksul ve güvencesiz kadınların sosyal devlet anlayışından medet dahi umamadığı bir döngüyü merkeze alıyor.

Dengbejin mirası: Ez Gazîn im

Baskılanan sadece Gazîn’in sesi değil “Kilam söylüyorsa aşık olmuştur!” denilerek Gazîn’in etrafındaki bütün kadınların sesi kısılmaya çalışılıyor.

Ünlü futbolcunun kariyeri mi, kadının yaşadıkları mı?

“Yılın En”leri ödüllerinde adından söz ettiren iki ünlü isim Leyla ve Emre. Bir gece kulübünde geçen sahnelerin ardından Leyla evinde uyanıyor, geceye dair hafızasında hiçbir an kalmamış. Ama sonra…

AJANDA

Deniz Poyraz davası 24 Ocak’ta

Deniz Poyraz’ın katilinin yargılandığı davanın ikinci duruşması 24 Ocak’ta görülecek.

Nafaka ve 'aile' arabuluculuğunu konuşuyoruz!

Çanakkale Ekmek ve Gül Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av.Eylem Sarıoğlu ile nafaka ve 'aile' arabuluculuğunu tartışmalarını konuşuyor.

Avcılar Kadın Platformu: Krizin bedelini kadınlar ödemeyecek!

Avcılar Kadın Platformu 7 Ocak Cuma günü kadınları Avcılar Deprem Anıtı önünde buluşmaya ve yoksulluğu, sefalete karşı ses çıkarmaya çağırıyor.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8. yaşını kutluyor

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 8. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. 26 Aralık Pazar günü 14.00-16.00 arasında Ahi Evran Kültür Merkezinde yapılacak kutlamaya tüm kadınlar davetlidir.

Ekmek ve Gül Çanakkale Grubu dayanışma etkinliğinde buluşuyor

Ekmek ve Gül Çanakkale ‘dayanışmamızı daha da büyütmek, yaşadığımız sorunları birlikte konuşmak için buluşuyoruz’ diyerek Çanakkale’deki tüm kadınları etkinliğine çağırıyor.

EKMEK VE GÜL VİDEO

Tarikatların gölgesinde kadınlar…

Tarikat ve cemaat yapılanmaları kadınlara nasıl ulaşıyor? Tarikat yapılanmaları kadınlar için neden tehlikeli? Editörümüz Hilal Tok ile konuşuyoruz…

Ne Var Ne Yok? | 20 Ocak 2022

Tam aya çıkacakken kar yüzünden yaya kalışımızdan elektrik kullanımında tasarruf aklı verenlere, zenginlik rakamlarından şarkı sözü didikleyicilere dertler derya... Hepsi Ne Var Ne Yok’ta

Kadınlar haklarına yönelik saldırılar devam ediyor, kadınlar ne istiyor?

6. Yargı Paketi ile kadınları ne tehlikeler bekliyor, nafaka hakkının gasbı kadınlar için ne anlama geliyor, Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Eylem Sarıoğlu ile konuşuyoruz....

Ne Var Ne Yok? | 13 Ocak 2022

Enes Enes Kara'nın intihara sürüklenmesi, tarikat yurtları gerçeği, kadına yönelik şiddetle mücadelede Bakan Soylu'nun söyledikleri, MESS sözleşmesi... Bu hafta Ne Var Ne Yok'ta.

Aysel Tuğluk ve cezaevindeki hasta mahkumlar neler yaşıyor?

Aysel Tuğluk’un sağlık durumunu ve cezaevindeki siyasi tutukluların yaşadıklarını Eski HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile konuştuk.

DOSYA

Nafakayı sosyal yardıma dönüştürmelerine karşıyım, hakkımız yok edemezler

‘İki çocuk okutuyorum, ev kira ve asgari ücretle çalışıyorum, bu şartlarda nasıl geçinebileceksek? Nafaka verildi. İki çocuğa 500 TL uygun gördüler. Tabii onu da alamıyorum. Ödemiyor.’

‘Ya öleceğim ya boşanacağım’ diyerek boşandım

Melis şiddete mahkum olmamış, boşanmak için nafakayı bırak kızının velayetinden vazgeçmiş, bir başına hayata tutunmuş bir kadın. Nafakanın gasbedilmesini değil kadınların güçlendirilmesini istiyor.

18 yıl çalıştırmadı, nafaka vermemek için tezgâh kurdu!

18 yıllık evliliği boyunca kocası izin vermediği için çalışamayan, şiddet gören, emeği ve bedeni sömürülen Ayfer’e kocası ‘formaliteden boşanma’ diyerek tek kuruş yoksulluk nafakası vermedi.

Bir saha araştırmasının gösterdikleri: Nafaka işte bu yüzden bir eşitsizlik sorunu!

Yoksulluk nafakası ile kadın bedeni ve emeği arasındaki ilişki ne? Devlet, erkek ve kadınlar için “aile” ne demek? “Devlet destekli nafaka modeli” neden güven vermiyor? Hilal Dikmen anlatıyor…

Serpil Sancar: ‘Diyanet Medeni Yasa alanına girdi’

Prof. Dr. Serpil Sancar Diyanet'in artan yetkisine, kadınların yaşamlarına din aracılığıyla nasıl müdahale edildiğine, dünya genelinde kadın haklarına yapılan saldırılara dair sorularımızı yanıtlıyor.