GÜNDEM

Cezaevinden izinli çıkıp 2 kadını öldüren sanık hakim karşısında

Cezaevinden izinli çıkarak, boşandığı eşi Habibe Çevik ve kardeşi Fatma Akta’yı öldüren Göksel Sağlam hakim karşısına çıktı. Kadınlar adliye önünde kadınları korumayan politikalara isyan etti.

Bakanlığın ajandasında sosyal yardım ve aile var, kadın yok

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı ve vahşileştiği günlerde Aile Bakanlığı bütçesi görüşüldü. Bakanlığın bütçesi 2020’de de kadınlara değil sosyal yardımlara aktarılacak.

Sağlık işçisi kadınlar Türk-İş’in asgari ücret teklifine sıcak bakmıyor

Sağlık işçisi kadınlar: Her ayı ekside kapatıyoruz. Para gelmeden gideceği yeri belli. Kredi kartları son limitine kadar kullanılıyor.

MESS kadın işçilere ‘iki kat’ kölelik dayatıyor

Metal işçisi kadınların anlattıkları, patronların dayattığı 'kölelik sözleşmesinin' maddelerinin kadın işçiler bakımından özgün sorunlara yol açacağını ortaya seriyor. Nedir bu sorunlar?

Bucalı kadınlar cinayetlere karşı yürüdü

Buca Kadın Platformu’nun çağrısıyla toplanan kadınlar polisin engelleme girişimine rağmen kadın cinayetlerine karşı yürüdü.

SAĞLIK

Vücudumuzdan mesaj var!

Yüzünüz solgun, dudaklarınız mor mu? Tırnaklarınız hemen kırılıyor, kemikleriniz ağrıyor mu? Diş etleri kanaması derdiniz mi oldu? O halde bu mesajları dikkatle okuyun!

GÜNÜN DİKKATİ: Aşı karşıtlığı halk sorunudur!

İTO, ‘Çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısı 2010’da sadece 183 iken, 2017’de 23.000’e çıktı’ diyerek aşı reddine karşı bakanlığın harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

GÜNÜN ÖNERİSİ: 15 maddede gıda zehirlenmeleri nasıl önlenir?

Sık sık gündeme gelen gıda zehirlenmeleri nasıl ortaya çıkar ve nasıl önlemler alabiliriz? Madde madde öneriler:

Depresyon nasıl oluşur?

Depresyon ve antidepresanlara ilişkin kulaktan dolma bilgileri bir kenara bırakıp meseleyi uzmanından dinleyelim mi? Uzman Doktor Arzu Erkan Yüce anlattı...

GÜNÜN BİLGİSİ: Tencereler ne kadar sağlıklı?

Güvenli gıda bir sorun, kullanacağımız malzemeler başka sorun.. Peki yemek yaparken nasıl tencereler seçeceğiz, nasıl sağlıklı yemek yiyeceğiz?

KÜLTÜR SANAT

Alışılmışın dışında kadınlar: Uçuyor Bunlar

Mersin Kadın Emeği Kolektifinden 5 kadın fotoğrafçının çalışmalarından oluşan ve kadınların her türlü cinsiyet kalıplarını kırabileceklerine dikkat çeken ‘Uçuyor Bunlar’ fotoğraf sergisini konuştuk.

Raks etmiyor hesap soruyor; DANSÖZ

Meryem onu, dansını bir sermayeden öte görmeyen herkesle hesaplaşıyor. İhsan, Murat, pavyonda çalışan diğer erkekler ve annesiyle... Ama Meryem’in öfkesi pavyondakilere değil sadece, tüm toplumadır.

Melisa Kesmez’in Hikayeleri

Aramızdan, şimdiki zamandan kentli bir kadın. Hepimizin yaşadığı telaşları, iç sıkıntılarını, hayal kırıklıklarını, küçük mutlulukları, yenilgileri anlatırken adeta biz olup konuşuyor öykülerinde.

GÜNÜN FİLMİ: Kadının Fendi

Her biri biz olan, Rita’nın, Connie’nin; Sandra’nın hikayesi... Mücadele edip kazandıkları ile bugün elimizde olmayanları, kazanamadığımız, kazanıp kaybettiğimiz haklarımızı hatırlayalım.

Göçmen işçiliğin kirli sokaklarını temizleyen kadınlar

Sahnenin ışıkları açılıyor. Temizlikçi kadınlar giriyor içeri. Seyirciyi çıkarken ortalığı temiz bırakmaları konusunda uyarıyorlar hemen: Koltukların altında sakız görmek istemiyoruz!

AJANDA

İzmirli kadınlardan #LasTesis performansı

İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmirli kadınlar da ‘Suçlu Sensin’ diyecek.

Beşiktaş’ta kadınlar ‘Suçlu sensin’ diyecek

Şilili kadınların isyanı yayılmaya devam ediyor. İstanbul Kadıköy ve Ankara’dan sonra İstanbul Beşiktaş’ta bir araya gelecek kadınlar ‘Suçlu sensin’ diye haykıracak.

Çiğli Kadın Platformu: Habibe ve Fatma için adalet

Çiğli’de cezaevinden izinli çıkıp eski eşi Habibe Çevik ile Çevik'in kardeşi Fatma Akta’yı öldüren Göksel Sağlam’ın yargılandığı dava 13 Aralık’ta Karşıyaka 3. Ağır Ceza Mahkemesinde 14.20’de.

Eskişehir’de kadınlar ‘Bir kişi bile eksilmeye tahammülümüz yok’ diyecek

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu artan kadın cinayetlerine karşı eylem yapmaya hazırlanıyor.

Veteriner hekime tecavüz eden profesörün davası yarın

Sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim Ç.B.’ye cinsel saldırıda bulunan H.B., ona yardım eden S.D. ve H. Ş. yarın hakim karşısına çıkacak.

EKMEK VE GÜL TV

Barışı büyütmek için...

10 Ekim’de hayatını yitirenler çınar ağaçlarında hatırlanacak...

25 Kasım’a doğru: Şiddet, kriz, eşitsizlik... Kadınların gündeminde ne var?

25 Kasım'a giderken kadınların gündemini editörlerimiz Gizem Örnek ve Sevda Karaca konuştu.

Dünyada kadına yönelik şiddet atlası

Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan Afrikaya, en gelişmişten yoksula, barış içinde yaşayandan çatışmaların göbeğindekilere... Dünya nüfusunun yarısı şiddete maruz kalıyor. Bölge bölge şiddet haritası...

Saldırıya uğrayan işçi kadın: İşveren bu gücü nereden buluyor?

İşten tazminatsız çıkarıldığı için eylem yapan ve patron tarafından saldırıya uğrayan Meya Kara, ‘İşverenler; işçilerin, kadınların haklarının kısıtlı olduğunu biliyor, gücü buradan alıyor’ dedi.

Çocuk istismarını önlemek için neler yapılmalı?

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezinden Ceren Kalay Eken ile çocuk istismarı karşısında yargının durumunu ve istismarın önlenmesi için neler yapılabileceğini konuşuyoruz.

DOSYA

Sen bizim kaderimiz misin? Değiş Ortadoğu!

Ortadoğu… Bitmeyen savaşlar diyarı, tarihin her aşamasında sınırları egemenlerin çıkarlarına göre bozulup yeniden çizilen topraklar bütünü. Hangi Ortadoğu’dan bahsetmek lazım bugün?

Dünya Haritası: Kadınlar İçin Şiddet Atlası

Avrupa, Asya, Ortadoğu, Afrika, Latin Amerika, Amerika... ‘Dünya Haritası Kadınlar İçin Şiddet Atlası’ dosyamızda dünyanın dört bir yanını dolaşıp şiddeti ve şiddete karşı mücadeleleri ele alacağız.

TÜRKİYE’DE KREŞLER VE ANAOKULLARI-3: Kreş çocukların hakkıdır

Çocukların iyi olma haline dair tüm göstergelerin hanenin gelir seviyesiyle doğrudan ilişkili olduğu düşünüldüğünde, sadece kadın istihdamını güçlendirme hedefi bile kreşi savunmak için yeter aslında.

TÜRKİYE’DE KREŞLER VE ANAOKULLARI-2: ‘Çocuğunuzu kreşe göndermeyin!!!’

Çocukların 3 yaşından önce kreşe gönderilmemesi, ev içinde belli bir psikolojik ve fiziksel olgunluğa eriştirilmesi tavsiyeleri yapılıyor. Ancak bu tavsiyeler çocuğun sosyalleşmesini yok sayıyor.

TÜRKİYE’DE KREŞLER VE ANAOKULLARI-1: Çocukların bakım ve eğitim hizmetlerine erişimi

Kreş bir haktır, devlet açmalı ve yine devlet denetlemelidir. Ancak Türkiye’de kreşin karşılığı çalışan ebeveynlerin çocuklarına bakacak kimse olmadığı için ‘mecburiyetten’ gönderdiği yerler olmuştur.