GÜNDEM

Babalarının sistematik istismarına maruz kalan 3 kardeş adalet istiyor

Mersin'de babaları hakkında yıllar boyu istismara maruz bırakıldıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan 3 kız kardeş, şahsın tutuklu yargılanmasını ve adaletin yerini bulmasını istiyor.

Prof . Dr. Nejla Kurul: Uzaktan eğitim eşitliğe de uzak!

Pandemide uzaktan eğitimi değerlendiren Prof. Dr. Nejla Kurul, dijital eşitsizliğin birkaç kardeşi olan çocukları ciddi olarak etkilediğini, uzaktan eğitimi sekteye uğrattığını söyledi.

Kadınlar şiddeti önleme mekanizmalarına salgın bahanesiyle ulaşamıyor

Mor Çatı tarafından hazırlanan haziran ayı raporunda artan şiddet vakaları, işsizlik, kadınların sığınaklara alınmaması ve kurumların kadınları korumak yönünde çalışma yapmaması öne çıktı.

Okul müdür yardımcısı istismar suçundan serbest bırakılıp görevine iade edildi

Urfa Bozova’da bir lisede müdür yardımcısı olan Ö.K. öğrencisini istismara maruz bıraktı. B.T. yaşananları rehber öğretmenine anlatırken, görevine devam eden sanık adli kontrol şartıyla serbest.

Kadınlar uyardı: Çocuk cinsel istismar affından vazgeçin!

TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarına Karşı Kadın Platformunun çağrısıyla bugün pek çok ilde kadınlar ‘istismar affından vazgeçin, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın’ dedi.

Sakarya’daki patlamada yaralanan işçi: Her gün o kapıdan Allah’a emanet giriyordum

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamadan yaralı kurtulan işçi Müzeyyen Topaloğlu, ‘Her gün o kapıdan ‘Allah’ım sana emanet’ diyerek giriyordum’ dedi.

‘Z Kuşağı’ tartışmaları | Genç kadınlar ne yaşıyor, ne istiyor?

Gençlerin, genç kadınların neler yaşadıklarını ve neler istediklerini, tepkilerini, çözümü nerede bulacaklarını… Hepsini Emek Gençliği MYK Yöneticisi Elif Ergin ile konuştuk…

SETA’dan ‘Türk Medyasında Kadın Cinayetleri’ raporu

SETA'nın Türk Medyasında Kadın Cinayetleri raporunda, ‘Erkekler 2019’da 330 kadın öldürdü’, ‘Her yer suç mahalli’, ‘Yeni tahliye olmuştu’ gibi ifadelere yer verilmemesi gerektiği belirtildi.

‘Hasta olmak bile şiddete bahane’

30 yaşında, 7 yıllık evli, 5 yaşında bir kız var D.K.’nin. Evlendiği günden bu yana sistematik şiddete maruz kalıyor. Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği Elif Sancı D.’nin hayatını anlatıyor.

İMECE Ev İşçileri Sendikası: Ev işçileri salgın döneminde unutuldu

İmece Ev İşçileri Sendikası, kovid-19 salgın sürecinde ev işçisi kadınların yaşadıklarına dair rapor açıkladı. Raporda ev işçilerinin salgın sürecinde yönetenler tarafından unutulduğu vurgulandı.

Savunmayı savunmak, kadınların haklarını da savunmaktır!

Avukat Devrim Avcı, çoklu baro tasarısının kadınları nasıl etkileyeceğini yazdı: ‘Savunmanın bağımsızlığını savunmak, biz kadınların da bağımsızlığını savunmaktır.’

Esenyalı’da kadınlar kıdem tazminatının gasbına karşı halkı mücadeleye çağırdı

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyeleri halk pazarına çıkıp bildiri dağıtarak ‘Kıdem tazminatımıza sahip çıkalım’ dediler. Çok sayıda emekçi kıdem tazminatının fona devredilmesine tepki gösterdi.

Ayşe Karaman davasında anne Feride Karaman darp edildi

Ayşe Karaman’ı ölümüne ilişkin görülen davada ailenin avukatının reddi hakim talebi reddedildi, dosya bir üst mahkemeye gönderildi. Karara tepki gösteren anne Feride Kahraman ise darp edildi.

‘Çocuk istismarına af tamamen gündemden kalkmalı’

TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarına Karşı Kadın Platformu, çocuk istismarı faillerine evlilikle af yasa tasarısına karşı basın toplantısı düzenledi.

Kıdem tazminatı kadın işçiler için neden önemli?

Kocaeli’den Ebru Yiğit kıdem tazminatının gaspını, bu gaspın kadınları nasıl etkileyeceğini ve işçilerin bu tartışmalara nasıl baktığını yazdı.

Gülistan Doku’nun ablası: Gülistan’ın bu şekilde yok olmasına izin vermeyelim

Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kayıp olan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, ‘Bize, ‘Ankara’ ya gitmeyin, sakin olun, sabredin’ denildi’ diyerek oyalandıklarını düşündüklerini belirtti.

‘İntihar algısı ile cinayetin veya alıkoyma suçunun üstü mü örtülüyor?’

HDP’li vekilden Gülistan Doku ile ilgili soru önergesi: ‘Kamuoyunda intihar algısı yaratılarak cinayetin veya zorla alıkoyma suçunun üstü mü örtülmeye çalışılıyor?’

Hacettepe Üniversitesinde tacizle suçlanan görevli, tanıklara rağmen beraat etti

Hacettepe Üniversitesi Spor Salonunda yabancı uyruklu bir öğrenciyi tacize maruz bırakan ve hakkında dava açılan görevli iki görgü tanığı ve telefon kaydına rağmen delil yetersizliğinden beraat etti.

İstanbul Sözleşmesi'ne dönük saldırıları protesto eden kadınlar gözaltına alındı

İstanbul'daki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasına pankart asarak İstanbul Sözleşmesi'ni savunan 7 kadın gözaltına alındı.

Sığınmaevinden alınan ve cansız bulunan Zeynep Topal'ın eşi tutuklandı

Eşi Osman Topal tarafından, İstanbul'daki sığınma evinden alınan ve Bingöl'e götürülen Zeynep Topal öldürülmüş halde bulundu. Osman Topal tutuklandı.