GÜNDEM

‘Artan şiddete karşı kadınlar bir arada!’

İstanbul Aydın Üniversitesi Kadın Kulübü salgın günlerinde dayanışma ağlarını diri tutmak için çalışmalarına online olarak devam ediyor.

Koronavirüs çıkan Akar Tekstil’de iş bırakan işçilere sopalarla saldırıldı

İzmir Akar Tekstil işçileri, bir işçiye Kovid-19 teşhisi konması üzerine işbaşı yapmadı. Eli sopalı bir grup işçilere saldırırken Sağlık Kurulu, ‘İş yerinde çalışmaya devam edilebilir’ dedi.

Patron bana ‘özgüvenim gelişsin’ diye kitap verdi, ben ona gerçekleri anlatacağım!

Ford Otosan fabrikasında kadınlara “özgüvenlerini geliştirmek” ve “liderlik vasfı kazandırmak” için yapılan eğitimleri ve dağıtılan kitabı, Ford işçisi bir kadın anlatıyor.

DİSK Kadın Komisyonundan kadına yönelik şiddete karşı 5 talep

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Kadın Komisyonu koronavirüs salgınıyla birlikte ev içi şiddetin artmasına karşı taleplerini sıraladı.

Tuvalete gittiğimizde dakikaları sayıyorlar

Gıda işçisi bir kadın anlatıyor: Tuvaletlerde bazen sabun ve kağıt havlu bile olmuyor. Koydukları dezenfektan kutuları ise çoğu zaman boş.

Gerçek şu: Tecavüz sanıklarına örtülü af getiriyorlar!

İnfaz değişiklikleri içeren tasarıda cinsel suçların kapsam dışı olduğu belirtildi, ama suç tarihine göre yapılmış bir düzenleme var ki binlerce tecavüz sanığının yararlanması söz konusu olacak.

Yemekhanede çalışan kadın işçiler: Ücretli izin beklerken yıllık izinden olduk

Aliağa’da yemekhanelerde çalışan kadın işçiler, virüs nedeniyle çalışma koşullarının ağırlaştığını anlattı: ’Evdekilere virüs taşımaktan endişe ediyoruz, ücretli izin bekliyoruz.’

Karantina da yoksula değil, zengine…

Ev işçisi Esma anlatıyor: Evde hasta varsa bir odada karantinaya alın diyorlar. Bizim küçücük iki odamız var. 4 çocukla ben kimi nasıl karantinaya alacağım? Karantina da yoksula değil, zengine…

Psikolog Emel İzgi Demir: Salgınla ilgili çocuğa yaşına uygun bilgi verilmeli

Koronavirüs nedeniyle eve kapanan çocukların ruh sağlığı konusunda bilgi veren Psikolog Emel İzgi Demir, çocuklara kuralların dayatılması yerine yaşlarına uygun bilgiler verilmesi gerektiğini söyledi.

GÜNÜN DİKKATİ: Bakım işçilerini koronavirüsten koruyun!

Milyonlarca Amerikalı çocuklarının ve yaşlı ebeveynlerinin bakımı için profesyonel bakıcılara bel bağlamış durumda. Peki koronavirüs yayılmaya devam ederken, onlara kim bakacak?

Kadınların koronavirüse yakalanma riski daha mı fazla?

Mekanlar, virüsün bulaşmış olduğu kişilerle temas ihtimalleri, virüse maruz kalma biçimleri, sıklığı ve yoğunluğu açısından kadınlar salgından daha çok etkileniyor.

Ayşe Karaman davasında sanık ‘Doktora ihtiyaç var’ diyerek tahliyesini istedi

Anestezi Teknikeri Ayşe Karaman’ı öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan Anestezi Uzmanı Dr. Özgür T. “Doktor ihtiyacı var” diyerek tahliyesini talep etti.

Muğla İl Milli Eğitim, çocukların ‘gökkuşağı’ çiziminden rahatsız oldu!

Çocuklara moral olması için yaptırılan gökkuşağı resimlerine ilişkin bazı illerde Milli Eğitim Müdürlükleri öğretmenlere ‘LGBT projesidir, yapmayın’ mesajı gönderdi.

Eşleri işsiz kalan mülteci kadınlar soruyor: Nasıl yaşayacağız?

Koronavirüs salgını nedeniyle eşleri işsiz kalan yaşayan mülteci kadınlar soruyor: ‘Eşlerimiz işten çıkarıldı, faturalar, yemek, nasıl yaşayacağız?’

‘Çocuk istismarına af gündemde oldukça evde kalamayız’

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği: ‘Çocuk istismarına af ya da ceza indirimi gündemde olduğu sürece evde kalamayız.’

KORONA GÜNLERİNDE HAKLARIMIZ VAR: 3 soru 3 cevap!

Koronavirüs nedeniyle işlerin durması işçilerin suçu değil. İşçilerin salgın gerekçesiyle işten atılamaz, iş durdurulmasının faturası da işçiye kesilemez. Çünkü haklarımız var!

HSK’nın 6284 kararına tepki: Bu yanlış karardan hemen dönülsün!

HSK’nın ‘6284 sayılı Yasa kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerinin sağlığının riske atılmayacak şekilde değerlendirilmesi gerektiği’ kararına kadın örgütlerinden tepki geldi.

KCDP’den şiddetten korunma kılavuzu

Kurumlar için koronavirüs günlerinde kadınlar için yapılması gereken acil durum planını sunan bir klavuz, hazırlayan KCDP, kadınların bu günlerde yaşadığı şiddetin boyutlarına da dikkat çekiyor.

HSK, 6284 sayılı Yasa’nın koruma önlemlerini ‘salgın’ bahanesiyle kısıtlıyor mu?

‘6284 sayılı Yasa kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerinin sağlığının riske atılmayacak şekilde değerlendirilmesi gerektiği’ kararını veren HSK kadınların canını hiçe sayıyor.

Kocaeli'de 7 aylık hamile kadının Kovid-19 testi pozitif çıktı

Kocaeli’de resim öğretmenliği yapan Şeyma Batmaz’ın Koronavirüs testi pozitif çıktı. Batmaz, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde karantina altına alındı.