GÜNDEM

Eğitim Sen İstanbul 3 Nolu Şube: ‘Karalama kampanyası kadın yöneticilerimize değil şubemizedir’

Eğitim Sen İstanbul 3 Nolu Şube yaptığı basın açıklamasıyla Şube Yöneticilerinin sosyal medyada hedef alınmasına tepki gösterdi.

Kadınlar Birlikte Güçlü’den Flormar için dayanışma çağrısı

‘Kadınlar üzerinden reklam yapıp, ardından kadın işçilerin işten çıkarılması karşısında kadınlar Flormar’ı boykota çağırıyor; çünkü evet, kadınlar isterse yapar!’

Endişeliyiz…

Maden kazalarında ölen yüzlerce işçi, belediye otobüsü kazaları, çöken kaldırımlar, tren kazaları... Peki tüm bunların hesabını kim verecek gerçekten!

Ölmemek için öldüren Aylin Mamuk tahliye edilmedi

Kendisine sistematik şiddet uygulayan kocasını ölmemek için öldüren Aylin Mamuk yine tahliye edilmedi.

Kardeşini taciz eden erkeğe takipsizlik kararı!

Adana'da abisi tarafından sistematik tacize maruz bırakılan ve ailesi tarafından da şiddet gören Gamze’nin dosyası takipsizlikle sonuçlandı. Gerekçe ise delil yetersizliği!

Kadınlar Birlikte Güçlü’den Flormar’a: Direnişiniz bize umut veriyor

Kadınlar Birlikte Güçlü, direnişlerinin 211. gününde soğuk havaya ve engellemelere rağmen Flormar Fabrikası önünde bekleyen Flormar işçileri ile dayanışmayı büyütüyor.

Annesi öldürülen çocuğa ‘uzlaş’ mı denilecek!

2015 yılında, boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Hatice Çelik’in tehdit nedeniyle açtığı davada, Çelik’in 12 yaşındaki oğlunun, annesini öldüren babası ile ‘uzlaşma’sı isteniyor.

İHRAÇ EDİLEN KADINLAR: Özgürlüğümüz elimizden alındı!

Tekirdağ’da 1 yıl 9 ay önce 7 Şubat 2017’de 686 no’lu KHK ile işinden atılan kadın eğitimciler yaşadıkları süreci anlattı. Kadınların bu süreçte yaşadıklarını kendi anlatımlarıyla dinleyelim...

Nobel Barış Ödülü töreninde cinsel şiddete karşı çağrı

Nobel barış ödülü alan Êzidî aktivist Nadia Murad, savaşta kadınlara ve çocuklara dönük cinsel şiddete karşı tüm dünyaya çağrı yaptı. Nadia Murad, “Adaletsizliğe ve baskıya karşı birleşelim” dedi.

Pırıltılı reklamların arkasındaki şehir hastaneleri

Vitrinde ışıl ışıl koridorlar, geniş, konforlu odalar, güzler yüzlü sağlık çalışanları var. Peki şehir hastaneleri gerçekten böyle mi? SES Ankara Şube Yöneticisi Eylem Kaya Eroğlu anlatıyor.

Bir ay geçti, Sisê Bingöl’ün raporu hâlâ hazırlanmadı

Sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılan ve raporu hazırlanmayan Sisê Bingöl’ün durumu kötüye gidiyor. Bingöl’ün tahliyesi başvurusu için rapor bekleniyor.

Temel hedef istismarı önlemek ve çocuğu korumak olmalı

Çocuk istismarı alanında çalışan uzmanlar bir araya geldi: ‘Etkin çocuk koruma sistemi hayata geçirilmeli, alanda çalışanların sorunları çözülmeli.’

GRİPİN’DE ANLAŞMA SAĞLANDI: Kadın işçiler ‘özgüven’ kazandı!

Greve çıkan Gripin işçisi kadınlar ile işveren arasında anlaşma sağlandı. İstedikleri zammı alamasalar da kadınlar grev süreci boyunca ‘özgüven ve güç’ kazandıkları söyledi.

Şengül Öğretmen’i öldürmekle yargılanan Hasan Aydın’a tahliye kararı

Şengül Karaca’yı evinin camından iterek öldürmekle suçlanan ve ‘kasten öldürmekten’yargılanan Hasan Aydın bugün görülen duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Gazeteci Melis Bayraktar: Mobbinge uğradım, işten atıldım

Sözcü gazetesi muhabiriyken sözcü.com.tr GYY Mustafa Çetin’in yemek teklifini kabul etmediği için haberleri yayımlanmayan ve daha sonra işten atılan Melis Bayraktar şimdi hukuk mücadelesi veriyor.

ÖRMA TEKSTİL’DE İŞTEN ATMALAR: Krizin faturası yine işçi kadınlara kesildi!

İstanbul Esenyurt'ta bulunan ve Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş’in örgütlü olduğu Örma Tekstil'de çoğunluğu kadın 150 işçi kriz gerekçesiyle işten atıldı.

Taciz eden öğretmene değil, öğrencilere ceza

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, öğrencisini taciz eden ve görevine devam eden öğretmenin istifa etmesi için dersleri boykot etmişti. Okul yönetimi öğretmeni değil öğrencileri cezalandırdı.

Tanrıkulu: İhraç edilen ve baskı altında çalışan kadın sağlıkçılar ne durumda?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sağlık alanında çalışan kadınların yaşadığı sorunları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Akademide taciz ve mobbing sürekli yaşanıyor

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğunun düzenlediği ‘Akademide Kadın’ söyleşisinde üniversiteli kadınlar, akademide tacizi, mobbingi, artan cinsel saldırı ve şiddetin nedenlerini tartıştı.

‘Regl olmak bir hastalıksa kimse doğum yapmasın’

‘Kızların adet olması bir hastalık ve mutlaka tedavi edilmeli’ açıklamaları yapan Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu’ya DEÜ öğrencileri tepki gösterdi.