GÜNDEM

Kestane işçisi iki kadın öldü, bir çocuk yaralandı

Aydın'ın Sultanhisar İlçesinde, kestane işçilerini taşıyan otomobilin yamaçtan yuvarlanması sonucu sürücü, ve iki kadın işçi yaşamını yitirdi. Bir çocuk ise yaralandı.

‘Saldırılar karşısında birlikteliğimizi sürdürmeliyiz’

Pendik Kadın Dayanışma Derneği’nin kongresinde bir araya gelen kadınlar, sokakta, evde, işyerinde yaşadıkları sorunları ve taleplerini konuştu. Kadınlar kongre sonrası da Helin için eylem yaptı.

Ücretini istedi, darp edildi

Göçmen Severa Yakhyoeva çocuğuna bakıcılık yaptığı Necmi Çelik’ten parasını istediği için saldırıya uğradı ve evden atıldı. S. Y bir buçuk ay çalıştığı evde her işi yaptığını anlattı.

Eğitimci kadınlar kahvaltıda buluştu

Eğitim Sen üyesi kadınlar kahvaltı etkinliğinde buluştular. Kadınlar hem birlikte keyifli zaman geçirdi hem de son dönem kadınların haklarına yönelik saldırılara karşı neler yapacaklarını konuştu.

Şebnem Yurtman unutulmadı

Hacettepe Üniversitesinde yeni eğitim-öğretim yılının açılışında 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitiren Şebnem Yurtman kadın mücadelesiyle anıldı.

Yoksulluk kadınların üzerine yapışmış durumda!

Bakım hizmetlerini üstlenen kadının yoksullaştığı, kadınların ayakta kalabilmek için sosyal yardımlara başvurduğu bir tabloda Ülker Şener’le kadın yoksulluğunun nedenlerini, sonuçlarını konuştuk.

‘Müftülere nikah yetkisi hükümsüzdür’

İzmir Kadın Platformunun çağrısıyla kadınlar Alsancak’ta eylem yaparak müftülere resmi nikah yetkisi veren yasayı protesto etti. Kadınlar ‘Yasanız hükümsüzdür’ dedi.

Üniversiteli gençler tartışıyor: Müftülere nikah yetkisi ne getiriyor?

Kocaeli Üniversitesi Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi müftülüklere nikah yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanununu tartıştı.

Cam işçileri ve  ailelerinin ‘iş, aş, adalet’ yürüyüşü sürüyor

Paşabahçe Kırklareli Cam fabrikasında işten atılan işçiler ve ailelerinin Şişecam Genel Merkezine başlattığı yürüyüş devam ediyor. İşçiler “iş, aş, adalet” mücadelesine dayanışma çağrısı yapıyor.

Şekerpancarı toplayan kadınlar emeklerinin karşılığını alamıyor

Sonbaharın gelmesiyle Muş’ta şeker pancarı toplamak için tarlalarda çalışan kadınlar anlatıyor: “Emeğimizin karşılığını alamıyoruz, mecbur olmasa kimse bu işi yapmaz.”

Çocuklarımızı okullara korkuyla yolluyoruz

Kağıthane’de bir ilkokulda dışarıdan gelen kişinin, erkek çocuğunu istismar ettiği iddia edilmişti. Çocukları bu okulda eğitim gören Ebru Demirer Akun ise yaşananlardan duyduğu endişeyi anlattı.

Ayşe öğretmen erken doğum yaptı

Sokağa çıkma yasakları sırasında Beyaz Show’a bağlanarak ‘çocuklar ölmesin’ dediği için hapis cezası verilen Ayşe öğretmen erken doğum yaptı. Ayşe Çelik’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Arkadaşları ve ailesi Helin için yürüyor

İstanbul Pendik'te okul çıkışında pompalı tüfekle öldürülen 17 yaşındaki Helin Palandöken için mahallede eylem yapılıyor. Ailesi ve arkadaşları Helin için adalet istiyor.

Kadın gazeteciler gözaltında, kadınlar dayanışmada

Ankara Kadın Platformu ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ev baskınlarıyla gözaltına alınan kadın gazeteciler için ‘Gazeteciliklerine tanığız, tüm gazeteciler için özgürlük istiyoruz’ dedi.

Esra Gövem’in katiline müebbet hapis

Koruma kararına rağmen boşandığı eşi tarafından öldürülen Esra Gövem davasında karar verildi. Esra’nın katili Tolga Yavaşer ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Müftü nikahıyla evlendirecek, arabulucuyla boşanmayı engelleyecek

Müftülere resmi nikah yetkisi verilmesinin ardından AKP’nin yeni hamlesi “boşanmaların artık mahkemeye gitmeden aile arabuluculuğu” ile gerçekleşmesi oldu.

15 yaşındaki çocuğu yıllarca taciz eden apartman yöneticisi tutuklanmadı!

Apartman görevlisinin çocuğunu 4 yıl boyunca taciz eden yöneticinin tutuklanma talebi reddedildi. Mahkeme daha önce de sanığa ev hapsi vererek sanıkla çocuğun aynı binada yaşamasına karar vermişti.

Bu mudur yani? CHP’den ‘muhtarlara nikah yetkisi’ teklifi!

Müftülere nikah yetkisi meclisten geçti, CHP ‘mahalle muhtarları da nikah kıysın’ diye teklif verdi. Gerekçe: belediyelerin yükünü hafifletmek!

Biz ne istersek isteyelim...

Evet, biz ne istersek isteyelim kendi bildiğini okuyanın da parmak izinin olduğu bir cinayetler silsilesinin sıradaki kurbanı olmamız işten bile değil... Karşımızda korkunç bir işbirliği var.

Kadınlar ‘müftülük yasası geri çekilsin’ diyor

Müftülük yasasının meclisten geçmesine kadınlar tepki gösterdi. Yasaya karşı çıkan partilerin kadın milletvekilleri ve kadın örgütleri yasanın geri çekilmesini söylerken ‘mücadeleye devam’ dedi.