GÜNDEM

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli Hiranur Vakfı mütevelli heyeti listesinden çıkarıldı

Hiranur Vakfı'nın başkanınca vakıfla resmi ilişkileri kalmadığı iddia edilen Gümüşel ve İstekli'nin Vakıflar Genel Müdürlüğü soruşturması sonrasında vakfın mütevelli heyetinden çıkartıldığı öğrenildi.

Her 2 dakikada 1 kadın yaşadığı şiddeti KADES üzerinden bildiriyor

İktidarın politikaları nedeniyle kadın cinayetlerinin korkunç derecede arttığını belirten İlgezdi, 2023 yılında KADES uygulamasını indirenlerin yüzde 1185 artarak 5 milyon 368 bine ulaştığını söyledi.

İstanbul'da şüpheli kadın ölümü: Kübra Nur Avcı 11. kattan düşerek hayatını kaybetti

Son yıllarda şüpheli kadın ölümleri artıyor. İstanbul'da bir stajyer avukat kadın, çalıştığı yerin 11. katından aşağı düşerek hayatını kaybetti.

Malunen emekli olsa da yaşamak için çalışmak zorunda…

Türk-İş’in açıkladığı eylül ayı verilerinde açlık sınırı 13 bin lira olmuşken malunen emekli olmuş, tek başına yaşayan bir kadının çalışmadan geçimini sürdürmesi mümkün değil.

Dul aylığı alan 80 yaşındaki gülden Bölükbaş anlatıyor: ‘Maaş kuş kadar, geçinemiyoruz’

‘3 liranın 5 liranın hesabını bile fazlasıyla yapıyoruz. Yiyecekler bozulmasın diye ona göre alıyoruz. Çamaşır makinesini gece çalıştırıyoruz. Bulaşık makinesi zaten çalışmıyor.’

Özel Sektör Öğretmenleri 1 Ekim’de Meclis önünde buluşuyor

'Bizleri muhatap görmeyen ve sesimizi duymayanlara taleplerimizi bir kez daha haykırmak için 1 Ekim’de Ankara’da Meclisin önünde olacağız.'

İstismar iddiasına karşı İzmir’de veliler açıklama yapacak

Alsancak Melih Özakat İlkokuluna tamir için gelen kişinin çocukları istismar ettiği iddia edildi. Şüpheli gözaltına alınıp adli kontrolle serbest bırakılırken, veliler pazartesi açıklama yapacak.

Yeşil Sol Parti Milletvekili Özgül Saki: Yeni Anayasa tartışmalarıyla Kadınların hakkına göz dikiyorlar

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, geçtiğimiz hafta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 81 ilde düzenlediği Aile Çalıştay’larıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tacizci teşhir ettikleri için işten atılan işçilere tazminat ödenecek

AYM, çalıştığı işyerinde yaşanan tacizi teşhir eden bildirler dağıttığı için işten çıkarılan işçilerin başvurusunda ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

EMEP Milletvekili Sevda Karaca Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinde kadınlarla bir araya geldi

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinde kadınlarla bir araya gelen EMEP Milletvekili Sevda Karaca, katılımcılarla bir öğün ücretsiz sağlık yemek kampanyası, iş kazaları ve yoksulluğu konuştu.

Gezi Davasında tahliye olan Mücella Yapıcı: Ben burada canlarımı bıraktım

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi davasında, Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku'ya verilen cezaları onadı. Mücella Yapıcı adli kontrol şartıyla tahliye oldu.

Sevda Karaca: 'TÜGVA'ya ayrılan bütçeyle yeni okul yolu da yapılır, öğrencilere ücretsiz yemek de sağlanır.'

EMEP Milletvekili Sevda Karaca, TELE1'de katıldığı canlı yayında, Gaziantep'te öğrencilerin okul yolu çilesine dair konuştu.

Velilerin birliği dini dayatmayı püskürttü

Eğitimde gerici dayatmalar artarken İstanbul’da bir ortaokulda çocuklarına ‘seçmeli ders’ adı altında din dersi dayatılmasına veliler karşı çıkınca dayatma püskürtüldü.

İktidarın yeni yüzyıl vizyonu: ‘Kadını perde arkasına sakla, hakkını gasbet’

Devletin görevlerini kadının üstüne yıkarak sorumluluktan kaçan, muhalif sesleri bastırmaya çalışan iktidar yaptığı çalıştaylarla ‘Bu daha başlangıç’ sinyalini de veriyor.

MEB çocukların beslenmesinden kestiği parayı, TÜGVA'nın yaz okuluna veriyor

İktidara yakınlığı ile bilinen Türkiye Gençlik Vakfı'nın düzenlediği "yaz okulları" için MEB 135 okul tahsis ederek, TÜGVA için açılan okulların giderlerini kendi bütçesinden karşıladı.

CHP’li İlgezdi: İsraf saraya var, temel ihtiyaç çocuklarımıza yok

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi okul öncesinde ücretsiz yemeğin kaldırılmasına tepki göstererek; “Çocuklarımıza 1 öğün ücretsiz yemek verince mi batacak bu devlet" dedi.

Tuğba Dursun’u öldüren Burhan Dursun’a ağırlaştırılmış müebbet verildi

Sanık, indirim istese de mahkeme heyeti verdiği kararda “Eşi Kasten Öldürme” suçundan indirim olmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Okul gıdası logosuna dair tebliğin uygulanması 2026'ya ertelendi

Okullarda satılan gıda ürünlerinde "okul gıdası" logosu bulundurulmasına ilişkin tebliğin bazı maddelerinin uygulanma zorunluluğu 2026'ya ertelendi.

Maltepe’de kadınlar ücretsiz, sağlıklı yemek için broşürleriyle okul önlerinde

Maltepe Ekmek ve Gül Grubu üyesi kadınlar okul önlerinde ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek’ kampanyamıza dair velilerle görüştü, broşür dağıttı, imza kampanyası için çağrı yaptı.

Pınar Damar öldürülmeden önce cinsel saldırıya uğramış

Kayıp olarak aranırken Bağcılar’da cansız bedeni bulunan Pınar Damar’ın ölümüyle ilgili kuzenin eşi M.A. tutuklanmıştı. ATK’den gelen rapora göre Pınar ölmeden önce cinsel saldırıya maruz kalmış.