GÜNDEM

Kadın örgütlerinden ortak tepki: Kadın ve çocuk haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğiz!

Kadın örgütlerinden ortak bildirge: Yargı reformu bahanesiyle kadın ve çocuk haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz!

Biz IŞİD karanlığını Êzidî kadınlardan biliyoruz

Esir alınıp satılmış kız kardeşlerimize, dünyanın bütün kadınlarına, katliamlarda hayatlarını kaybetmiş insanların ailelerine, yaralanmış, sakat kalmış yüzlerce insana verilmesi gereken bir hesap var.

Ne gururmuş ama!

Savaşın yarattığı olağanüstü ortamda daha da haşmetli hale getirilen ‘erkeklik gururu’nun memleketin ‘olağan’ hallerinde de devlet korumasında beslenip büyütüldüğünü gösteren pek çok başka örnek var.

Babaları tarafından istismara maruz kalan kız çocuklarının davası görüldü

İstanbul Esenyurt’ta yaşayan ve öz kızlarını istismar eden T.K.’nin yargılandığı dava görüldü. Tutuklu baba suçlamaları kabul etmezken dava karar için 20 Aralık’a ertelendi.

CHP Milletvekili Candan Yüceer’den kanun teklifi: Cinsel taciz cezasız kalmasın

CHP Milletvekili Candan Yüceer, cinsel taciz suçlarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının uygulanmaması için kanun teklifi hazırladı.

Bir istismar ve ayakta kalma mücadelesinin hikayesi...

İzmir’den bir örnekte çocuğu istismara uğrayan bir kadının nasıl yalnızlığa hapsedildiğini, çocuğunun ise onca hırpalanmaya rağmen hâlâ nasıl adalet istediğini dinliyoruz...

Kocaeli Barosu kadın cinayetiyle ilgili açıklama yaptı:İnsanız, eşitiz, bireyiz!

3 ay önce boşandığı Kerem Tuğral tarafından öldürülen Ayşe Acar için Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi açıklama yaptı. Kadınlar kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrısında bulundu.

Ege Üniversitesinde kadınlar tacize ses vermeye çağırıyor

Ege Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu, üniversitede yaşanan tacize karşı kadınları ses vermeye çağırdı.

3 ay önce boşandığı eşi tarafından katledildi!

İzmit’te Ayşe Acar isimli kadın, boşandığı eşi tarafından öldürüldü.

Şengül Karaca davasında sanık beraat etti: Yargının kadınlar için olmadığını gösteren bir karar

Şengül Karaca’nın şüpheli şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin süren davada sanık beraat etti. Kararı değerlendiren Meriç Eyüpoğlu ise ‘Yargının kadınlar için olmadığını gösteren bir karar’ dedi.

Gebzeli kadınlar: İstismara geçit vermeyeceğiz

Gebze’de 14 yaşındaki çocuğun, diş tedavisini yapan hekim tarafından istismar edilmesine tepkiler büyüyor. Gebzeli kadınlar istismara karşı açıklama yaparken, polis açıklama metnine müdahale etti.

‘Katledilen Fatma Şengül’ün adı yaşasın’

İşe giderken bir erkek tarafından katledilen Fatma Şengül’ün adını yaşatmak için kızı Açelya Şengül, annesinin öldürüldüğü sokağın adı ‘Fatma Şengül’ olsun diye imza kampanyası başlattı.

ŞULE ÇET DAVASI: Bilirkişi de intihar iddiasını çürüttü

Ankara’da bir plazanın 20’nci katından şüpheli bir şekilde ‘düşerek’ yaşamını yitiren Şule Çet’in ölümüne ilişkin görülen davanın dördüncü duruşması görüldü. Dava 20 Kasım’a ertelendi.

Emek Partili kadınlar Türkan Elçi’yi ziyaret etti

Emek Partili kadınlar, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’yi Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’nda ziyaret etti.

Ege Üniversitesi’nde yurda giden kadın öğrenci cinsel tacize uğradı

Ege Üniversitesi’nde bir kadın öğrenci yurda giderken tacize uğradı. Genç kadının şikayeti üzerine tacizci gözaltına alındı.

Şule Çet duruşması yarın: Dünden bugüne neler yaşandı?

Berk Akand ve Çağatay Aksu tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra bir plazanın 20’nci katından atılarak katledilen Şule Çet davasının 4’üncü duruşması yarın görülecek.

5 yıldır eşinden boşanmak için mücadele veren Meryem Karalök gözaltına alındı

5 yıldır eşinden boşanamayan ve ‘Artık kurtulmak istiyorum’ diyen Meryem Karalök, bir duruşmada kendisine tahrikte bulunan eşine çantayla vurduğu gerekçesiyle gözlatına alındı, mahkemeye çıkarıldı.

100 genç kadından 33’ü işsiz!

Temmuz ayında işsizlik oranı yüzde 13.9’a yükselirken kadın işsizliği 16.7, genç kadın işsizliği ise 33.3’e yükseldi.

Güldane Yırtıcı: Bu davada beni yalnız bırakmayın!

Doğum yaptıktan saatler sonra hastanede boşanmak istediği kocası tarafından saldırıya uğrayan Güldane’den kadınlara dayanışma çağrısı; ‘Bu davada beni yalnız bırakmayın’.

Eskişehirli kadınlar: Yaşamak ve yaşatmak için sessiz kalmayacağız

Eskişehir'de kadınlar, 6 ay önce boşandığı Yalçın Özalpay'ın satırlı saldırısında ağır yaralanan ve hastanede yaşam savaşı veren Ayşe Tuğba Arslan için eylem yaptı: Diren Ayşe!