GÜNDEM

8 Mart Büyük Kadın Buluşması | Mücadelemizi her yerde büyütüyoruz

İstanbul 8 Mart Kadın Platformunun çağrısıyla, kadınlar Kadıköy'de düzenlenen mitingde büyük bir kalabalık ve coşkuyla taleplerini haykırdı.

Mardin | ‘Umutlarımızı kuşanarak alanlarda haykırmaya devam edeceğiz’

Mardin Şahmaran Kadın Platformunun 8 Mart basın açıklamasında kadınların karşılaştığı devlet baskısı ve şiddetine dikkat çekildi.

Kocaeli Ekmek ve Gül: Şiddetsiz, sömürüsüz ve eşit bir dünya için mücadeleye!

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinden 8 Mart buluşması: Şiddetsiz, sömürüsüz, eşit bir dünya talebimiz ile tüm kadınları ortak mücadelemize çağırıyoruz. Biz kadınlar birbirimizin çaresiyiz’

Adana 8 Mart’ında LGBTİ+ ve Boğaziçi yasağına tepki

Adana Kadın Platformu ve Adana LGBTİ+ Dayanışması, 8 Mart mitingine LGBTİ+ ve Boğaziçi’ne dair döviz, pankart ve bayrakların yasaklanması ile yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Menemen'de işçi kadınlar: İşyerlerimizde haklarımız için mücadele edeceğiz

Menemen Belediye işçisi kadınlar Ekmek ve Gül ve Belediye İş Sendikası çağrısıyla 8 Mart öncesi bir araya geldi. İşçiler ‘İşyerlerimizde haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz’ dedi.

Tuzla'dan kadın tekstil işçileri: Kovid olduğumuzda da sorumluluklar azalmadı

Tekstil işçisi kadınlar pandemi sürecinin onlar üzerinde yarattığı çaresizlik hissini ve artan ekonomik yükü anlattı.

Ankara Mamak’ta 8 Mart yürüyüşünü polis engelledi

Mamak’ta Tekmezar Parkı’nda bir araya gelen kadınlar Tuzluçayır Meydanı’na yürümek istedi, polis engelledi. Kadınlar basın açıklamasını Tekmezar Parkı’nda yaptı.

Gözaltına alınan 22 Migros depo işçisi serbest

Gözaltına alınan 22 Migros depo işçisi serbest bırakıldı. İşçiler tacizci amirlere, ücretsiz izne, Kod 29'la işten atmaya karşı 8 Mart'ta Migros depo önünde olmaya çağırdı

İzmirli kadınlardan örgütlenme ve mücadele çağrısı yaptı

İzmir Kadın Platformu ‘Güvenceli iş, güvenceli gelecek’ talebiyle işçi kadın buluşması yaptı. Eski Sümerbank önünde bir araya gelen kadınlar örgütlenme ve mücadele çağrısı yaptı.

Her yedi kadın işçiden birinin meslek hastalığı var

BİSAM'ın araştırmasına göre, kadın işçiler erkeklerden daha fazla tanılı hastalığa sahip. Kadınların mesleki eğitim alma oranı ve aldığı eğitime göre iş bulabilme oranı da son derece düşük.

Emek Partisi Çanakkale il örgütü: 8 Mart’ta güvenceli iş, şiddetsiz yaşam için örgütlü mücadeleye

Çanakkale’den Emek Partili kadınlar yaptıkları basın açıklamasıyla, 8 Mart’ta mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

ODTÜ'lü kadınlar, 8 Mart buluşmasında bir araya geldi

Kampüslerinde bir araya gelen ODTÜ'lü kadınlar iktidara seslendi: ‘Bizler eşit ve güvenli kampüs talebimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Bizler kadın üniversitelerinin kurulmasını istemiyoruz!’

İKP tutsak ve ev hapsinde olan kadınlara dayanışma kartı gönderdi

İzmir Kadın Platformu, mücadele ve dayanışma duygularını içeren kartları farklı illerdeki cezaevlerinde ve ev hapsinde tutulan kadınlara yolladı.

Kadınlar direnişteki Migros Depo işçileriyle buluştu

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi ve Kocaeli Kadın Platformu, Migros Depo işçisi kadınlarla forumda buluştu.

Bandırma Ekmek ve Gül Topluluğundan 8 Mart mesajı

Kadınların mücadelesi şiddetten, eşitsizlikten daha büyüktür, diyen Bandırma Ekmek ve Gül Topluluğu 8 Mart taleplerini sıraladı.

Antepli kadınlardan 8 Mart çağrısı: ‘Güvenceli iş ve şiddetsiz yaşam için alanlara’

Gaziantep Demokratik Kadın Platformu, çağrıcısı olduğu yürüyüşün duyurusunu yaptı. 8 Mart’ta bir arada olmanın önemini anlatan Platform bileşenleri, kadınları dayanışma ve mücadeleyi büyütmeye çağırdı

Buca Belediyesinde çalışan kadın işçiler: Eşitsizliğe, adaletsizliğe ve şiddete karşı; yaşasın 8 Mart!

Buca Belediyesinde çalışan Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube üyesi kadın işçiler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbul’da Rabia Tanrıvermiş isimli genç kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti

İstanbul’da Rabia Tanrıvermiş isimli genç kadın evinin balkonundan şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitirdi. Rabia Tanrıvermiş’in sosyal medyadan öldürülmeye çalışıldığını söylediği ortaya çıktı.

‘Dardanel’i, Dardanel yapan kadınlar’dan dinleyin bir de...

Dardanel’in 8 Mart reklamında 'Bizi biz yapan kadın çalışanlarımızın emeğidir' diyerek kadın çalışanlara değer verildiği yalan, işçilerin işsizlik ve yoksulluk kıskacında rehin alındığı ise gerçek.

8 Mart’a doğru pandemide eğitim emekçisi kadınlar neler yaşadı?

Hazal Vayiç, İzmir’den bir eğitim emekçisi, 8 Mart’a doğru kadınların yaşadıklarını özetlerken bu 8 Mart’ta eğitimcilerin hangi taleplerle alanlarda olacağını sıraladı.