GÜNDEM

Meslek Fabrikasından kadınlar: Dayanışma ile mücadelemiz zaferle sonuçlanacak!

İşsiz kalan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası emekçisi kadınlar 24 günlük mücadelelerinin üzerine yazdı…

‘Kölelik’ mevsimlik, geçinememek yıllar boyu

Muğlalı kadınlar kışın işsizlik, yazın düşük ücret ve ağır çalışma koşullarıyla yüz yüze. Kadınlar ne kadar çalışsalar da yoksulluktan kurtulamadıklarını söyledi.

Kadın cinayetlerinin Meclis’te gündem edilmesi talebi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesinde Meclis’in görev alması için yaptığı genel görüşme talebi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Gençlerin İyi Olma Hali Araştırması üç yılda gençliğin durumundaki değişimi gösteriyor

Habitat Derneği Türkiye’de Gençlerin İyi Olma Hali Araştırması'nı yayımladı. Gençlerin ekonomik yükü, iş arayan genç sayısı arttı ve gençlerin yaşamdan memnuniyeti düştü.

Mor Çatı: Kadınlar şiddetle birlikte kurumlarla da mücadele etmek zorunda kalıyor

Mor Çatı, Koronavirüs Salgını ve Kadına Yönelik Şiddet Kasım-Aralık 2020 Raporu’nu açıkladı. Raporda ‘Kadınlar devlete rağmen hayatta kalmayı başarıyorlar’ vurgusu dikkat çekti.

‘Dükkanımı kapattım, günü kurtarmaya bakıyorum’

Erdoğan, ‘dükkan kapatan esnaf yok’ dedi ama Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil gazetesine göre 100 bine yakın esnaf meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirdi. Onlardan biri de Kuaför Ceyda.

Murat Kaya’nın tecavüzüne maruz kalan Ç. Y.’nin avukatı: Adalet istiyoruz!

Murat Kaya’nın cinsel saldırısına uğradıktan sonra intihar eden ve yüzde 99.9 engelli kalan Ç.Y.’nin avukatı: ‘Ç.Y. adalet istiyor, mahkemeye gidelim dendiğinde ayağını kıpırdatan videoları var.’

EŞİK'in #MeclisGöreve çağrısına ünlüler destek verdi

Eşitlik İçin Kadın Platformu, “Günde en az üç kadın öldürülüyor, bu artık bir #cinskırım” ifadeleriyle Meclis’i göreve çağırdı. Kampanyaya çok sayıda ünlü de destek verdi.

Kadın üniversiteleri: Karma eğitime saldırı, kadınlara geleceksizlik

Japonya’daki üniversitelerin yüzde 10'unu oluşturan kadın üniversitelerinin tarihsel amacı 'Japonya’yı yönetecek erkeklerin yetişmesine yardımcı olacak kadınlar yetiştirmek.'

Anneleriyle cezaevinde kalan çocuklar meclis gündeminde

HDP çocuklarıyla birlikte cezaevinde kalan kadın tutukluların, çocuğun üstün yararı gözetilerek uygun apart dairelerde kalmaları yönünde kanun değişikliği teklifi verdi.

Zammın yarısı bir ayda eridi

Ocak ayında gıda enflasyonu yüzde 3,6 arttı. Milyonlarca kamu emekçisi ve emekliye verilen yüzde 7,3 zammın yarısı, yeni yılın ilk ayında buhar oldu.

KADES uygulaması şiddeti önlemede etkili mi?

İçişleri Bakanlığı tarafından 2018 yılında hayata geçirilen KADES uygulaması, şiddeti önlemede ne kadar etkili, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllüsü Zuhal Güreli anlattı.

Tuzla’da Seher Çatalca’yı öldüren Ceyhun Çatalca’ya ağırlaştırılmış müebbet istendi

Tuzla Aydınlı’da, boşanma aşamasında olduğu Seher Çatalca’yı bıçaklayarak katleden Ceyhun Çatalca için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Davul zurnayla karşılanan istismarcının tahliyesine itiraz reddedildi

17 yaşındaki yeğeni Z.Ç.’yi istismara maruz bırakan Osman Çur’un tahliyesine yapılan itiraz reddedildi. Z.Ç.’nin ablası ve avukatı tahliyeye ve itirazın reddine tepki gösterdi.

Resmen yasal fiilen yasak: Kürtaja erişilemiyor

Gebeliğin onuncu haftasına kadar isteğe bağlı kürtaj yasal olmasına rağmen Türkiye’de sadece 10 hastanede yapılıyor.

İzmir’deki Las Tesis davası 28 Nisan’a ertelendi

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla bir araya gelen kadınların gerçekleştirdiği Las Tesis dansı eylemine katılan 24 kadının yargılandığı dava görüldü. Dava ertelendi.

Merve Kotan’ın ailesine saldırı davası görüldü

Merve Kotan'ın ailesine yapılan saldırının davası 21 Ocak'ta Aydın 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada dinlenen tanık saldırı olayını doğruladı. Dava 6 Nisan'a ertelendi.

Fikriye Özbek’in tutukluluğunun devamına karar verildi

Şiddet gördüğü kocası Hakan Özbek'i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Fikriye Özbek davasında tanıklar Fikriye Özbek’in anlatımlarını doğruladı ancak buna rağmen Özbek’in tutukluluğuna karar verildi.

Davul zurnayla tecavüzcü karşılayan ‘toplum’ mu?

Bütün bu vahşi şiddet olayları ve devlet eliyle yaratılan meşruiyet kadınlara kamusal, toplumsal alanlardan çekilmeleri, hak kırıntısı bile talep etmemeleri gerektiğini ‘doğrudan’ söylemenin bir yolu.

EŞİK’ten Meclis’e: Kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın

TBMM İzleme Grubu raporunu yayınlayan EŞİK Meclis’in cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldığı vurgulayarak, ‘Derhal özel bir oturum düzenleyin; kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın!’ dedi.