GÜNDEM

Teker üstünde geçen mevsimlik hayatlar

Yaşadıkları kentlerden daha uzun zamanı çalıştıkları şehirlerde geçiren mevsimlik işçiler için hayat, kendi deyimleriyle ‘teker üzerinde’ geçiyor.

Polen Pastanesi sahibinden çalışanına taciz!

İstanbul Nişantaşı’nda çalıştığı Polen Pastanesi sahibi tarafından tacize uğradığını söyleyen Y. S. için kadınlar sokağa çıkıyor!

İşe iade davasını kazanan Sibaş işçileri: İşe geri dönene kadar mücadeleye devam

İşe iade davalarını kazanan Sibaş Gıda işçileri direnişleri devam ediyor. İşçiler mahkeme kararı uygulanana kadar direnişlerini sürdüreceklerini ifade ediyor.

Ursula von der Leyen’in sıradan olmayan Avrupa Komisyonu başkanlığı*

Medyada Ursula von der Leyen’in ‘İlk kadın Avrupa Komisyonu Başkanı’ olması öne çıkartılırken, seçilmiş değil liderlerin dayatmasıyla dışarıdan atanmış bir başkan olduğu gerçeği göz ardı ediliyor.

Suruç’u da sorumlularını da unutma

Davutoğlu, bir dönem birlikte yürüdükleriyle hesaplaşma derdinde. Ama şunu bilsin; o her konuştuğunda biz Suruç’ta öldürülen çocukları hatırlayacağız, 10 Ekim katliamı sonrası sözlerini unutmayacağız.

Zuhal Olcay'a ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten verilen hapis cezasına onama

Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan sanatçı Zuhal Olcay’a verilen 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Makel’de alamadıkları ücretleri soran işçiler işten atıldı!

Makel’de ücretlerinin ödenmesini isteyen işçiler işten atıldı. Atılan işçilerden Funda Ergün, ‘Herkes kendi işinin gücünün, ekmeğinin derdinde. Hakkımın peşine düşeceğim’ dedi.

Şule Çet’in hayatını kaybettiği plazada inceleme yapıldı

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in düştüğü söylenen plazada biyolojik lekelerin tespiti için bilirkişi eşliğinde inceleme yapıldı.

Mevsimlik tarım işçisi kadın iş cinayetinde yaşamını yitirdi

Urfa’dan Yozgat’a mevsimlik işçi olarak giden 20 yaşındaki genç kadın odun toplarken kanalizasyona düşerek can verdi.

Tecavüz sanığı Hasan Bilgili hakkında 27 yıl hapis cezası talep edildi

Veterinerlik Fakültesi’nde Ç.B.’ye yönelik cinsel saldırı suçundan tutuklandıktan sonra tahliye edilen Hasan Bilgili için 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Meral Danış Beştaş İstanbul Sözleşmesi için Meclis araştırması istedi

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İstanbul Sözleşmesi’nin hedef haline getirilmesi ve bunun yaratacağı olası etkilerin araştırılması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

Tacize karşı ses çıkaran öğrencilere soruşturma: Göz dağı vermek istiyorlar

Dokuz Eylül Üniversitesindeki taciz iddialarına sosyal medya hesabından dikkat çeken 20 kişiye soruşturma açıldı. Soruşturma açılan öğrencilerden Serenay Sevimli, "Amaç gözdağı vermek" dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HEDEFTE: ‘Kadınların yükselen mücadelesinden korkuyorlar’

Kadına yönelik şiddete karşı mücadele etkin bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, yandaş medyaya kadar kadın düşmanı politikaları savunanların hedefinde!

SAĞLIK İŞÇİSİ KADINLAR: İş yoğun, ücret düşük, haklar kısıtlı

Ankara’nın çeşitli hastanelerinde farklı statülerde ve alanlarda çalışan kadın işçilerle çalışma koşullarını, taşerondan kadroya geçiş sürecinde değişenleri, değişmeyenleri ve taleplerini konuştuk...

Kim demiş ‘KADEM kadın örgütüdür’ diye!

KADEM’in işi zor, Allah kolaylık versin, kimseye yaranamayacakları bir süreç olacak muhtemelen yaşayacakları. Ama bizim için önemli olan şu ki bir kadın örgütü değilsiniz ve asla olmayacaksınız...

Prof. Dr. Özdemir: Şule Çet’in 4 metre ileri düşmesi için atılması gerekir

Şule Çet davasında mahkemeye sunulan rapora göre, düştüğü yer ile bina arasındaki 4 metrelik mesafenin kat edilebilmesi için Çet’in atılmış olması gerektiği belirtildi.

İstismarı davasında iki sanıktan biri serbest bırakıldı

14 yaşındaki kız çocuğuna uyuşturucu verilerek istismar edilmesiyle ilgili devam eden davanın 6. duruşması görüldü. Davada tutuklu bulunan iki kişiden biri tahliye edildi. Dava 23 Ekim’e ertelendi.

Ecem Balcı davası yine ertelendi

Önce kaybolduğu söylenen 43 gün sonra ise cesedi bulunan Ecem Balcı davasında Adli Tıp ve otopsi raporunun gelmediği öğrenilince dava yine ertelendi.

Tecavüz sanığı Prof. Hasan B’nin tacizine uğrayan S.H.: Bilip de sessiz kalanlar da suçlu

13 yıl önce Prof. Hasan B’nin tacizine uğrayan S.H. ‘O dönem sessiz kalınmasaydı bunlar yaşanmazdı’ diyor.

‘Pazara girsinler enflasyonu görsünler’

Adana’da pazarda konuştuğumuz kadınlar mutfak masraflarının geçen yıla göre yüzde 30-50 oranında arttığını söylüyor.