GÜNDEM

THD: Hemşireler, hemşirelik yasa ve yönetmelikleri doğrultusunda çalışsın

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü kapsamında yazılı açıklama yapan THD, hemşirelerin yoğun ve olumsuz koşullarda çalıştığı hatırlatılarak, taleplerinin bir an önce karşılanmasını istedi.

Bakan ‘Memlekette yoksul yok’ diyor, gelip halimizi görsünler

Diyarbakır’da 4 çocuğuyla yıkık dökük bir evde yaşayan ve merdiven silerek kazandığı 600 TL ile geçinmeye çalışan Remziye Yel, iktidar yetkililerine tepki gösterdi.

Emine Şenyaşar: Anneler Günü’mü kutlayacak kimse bırakmadılar

Çocukları gözleri önünde öldürülen Emine Şenyaşar, “Anneler Günü’mü kutlayacak kimse bırakmadılar. Celal’im, Adil’im günümü kutlardı, onları da benden aldılar. Fadıl’ımı da cezaevine attılar” dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Hemşire Günseli Uğur’un sürgün kararında mahkemeyi tanımadı!

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi İşyeri Temsilcisi Hemşire Günseli Uğur’un sürülmesine ilişkin TBMM İnsan Hakları Komisyonu, skandal bir karara imza atarak ‘Sendikal faaliyet değildir’ dedi.

Sedat Peker’in suçlamasına yanıt veren savcılık Kaharman’ın ölümüne ‘intihar’ dedi

Sedat Peker’in Mehmet Ağar’ın oğlu AKP milletvekili Tolga Ağar’ı suçladığı gazeteci Yeldana Kaharman’ın ölümüyle ilgili Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığından ‘intihar’ açıklaması yapıldı.

Çocuğunu istismar eden T.K, gözaltına alındıktan 2 saat sonra serbest bırakıldı

İstanbul’da çocuğuna 12 yaşından itibaren sistematik olarak cinsel istismarda bulunan T. K., gözaltına alındıktan 2 saat sonra serbest bırakıldı.

Çocuk tarım işçisi: ‘Babam telefonunu sattı, canlı derse giremiyorum’

Pandemide aylarca işsiz kalan baba telefonunu satmak zorunda kaldı, tarım işçiliği için ailesi ile İstanbul’dan Adana’ya geldi. İnternet, tablet, telefon yok. Çocuklar eğitime erişemiyor...

Cerrahpaşa’da hakkını arayan işçilere uyarı ve sürgün!

Cerrahpaşa’da eylemlere katılan sağlık işçileri işten atılmakla tehdit edildi. Katıldıkları son eylem 1 Mayıs olan işçi kadınlar ‘1 Mayıs’ta birlik olduğumuzu anladık, daha da güçleneceğiz’ diyor.

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan İranlı mülteciler serbest bırakıldı

Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için gözaltına alınan ve 6 Nisan’da Aydın Geri Gönderme Merkezine gönderilen İranlı mülteciler serbest bırakıldı.

Sepetin emek yolculuğunda Roman kadınlar: Barınacak yerimiz yok!

Tatil beldelerinde tatilcileri güneşten koruyan hasır şemsiyelerin ardı emek dolu. Ancak o şemsiyeleri yapan Roman kadınlar ne emeğinin karşılığını alabiliyor ne de güvenceli kalacakları yere sahip.

Sağlık emekçileri: ‘Kreş için geçici değil kalıcı çözüm istiyoruz’

‘Bıçak kemiğe dayandı’ denilen noktalardan biri de sağlık emekçilerinin çocuklarının bakım sorunu. Bu sorun ‘tam kapanma’yla birlikte daha da derinleşti.

Kadın set işçisi olmak: Kayıt dışılık, borçlara mahkûmiyet, cinsiyetçilik…

Çoğunluğu kayıt dışı çalışan set işçileri pandemi sürecinde ne KÇÖ’den ne nakdi ücret desteğinden yararlanabildi. Set işçisi bir kadın, set işçilerinin yaşadıklarını anlattı.

CHP’li ilçe başkanı cinsel saldırı suçlaması sonrası istifa etti

Bir televizyon programında cinsel saldırı suçlamasıyla gündeme gelen CHP Kale İlçe Başkanı Süleyman Karabulut, görevinden istifa etti.

Aliağa Belediye Başkanının evinde darbedildiği iddia edilen göçmen kadın sınır dışı edilmek isteniyor

Aliağa Belediye Başkanının eşi Özlem Acar’ın yanında çalışan göçmen kadının emek sömürüsüne ve darba uğradığı iddia edildi. Oturma ve çalışma izinleri iptal edilen kadının sınır dışı edilme riski var.

Sedat Peker’in ‘Tolga Ağar tecavüz etti’ dediği Yeldana Kaharman olayı nedir?

Elazığ’da 28 Mart 2019'da evinde ölü bulunan Yeldana Kaharman, Sedat Peker’in yayımladığı videoyla yeniden gündeme geldi. Kaharman’ın ölümüyle ilgili haberlere daha önce erişim engeli getirilmişti.

‘Tam kapanma’da fazla mesai

Metal işçisi bir kadın 17 günlük kısıtlamalarda yaşadığı zorluğu anlatıyor: 'Marketler, işten çıkıp eve gelene kadar kapanıyorlar. Biz ne zaman eksiklerimizi gidereceğiz?'

Sendikalaşan işçiye ücretsiz izin dayatması

Manisa’da bulunan yoğunlukla kadın işçinin çalıştığı Uçantay fabrikasında, Gıda-İş’te sendikalaşan işçiler ücretsiz izne çıkarıldı.

20’li yaşlarımızı neden bu kadar hevesle paylaştık?

Neden 20’li yaşların fotoğraflarını, anılarını paylaşmaya bu kadar gönülden, bu kadar içten katıldı yüzbinlerce kişi? Neydi bu işin hikmeti?

Edremitli kadınlardan İstanbul Sözleşmesi videosu

Balıkesir Edremit’ten Eğitim Sen ve SES’li emekçi kadınlardan İstanbul Sözleşmesi videosu: 'Yaşamın her alanında örgütlenmeli, hayatı örgütlemeliyiz!'

Çocuklarını evde yalnız bırakmak zorunda kalan sağlıkçılar kreş istiyor

SES İzmir Şubesi Eş Başkanı Nursel Yücesoy: Hastanelerin 24 saat ücretsiz hizmet veren kreşler açılmasını istiyoruz.