GÜNDEM

Kadınlar Döndü için yürüdü: Döndü’ye hayat, çocuğuna anne borcunuz var!

Tuzluçayır Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla Tuzluçayır’da yaşayan kadınlar, kızlarını istismar ettiği için boşanmak istediği Şükrü Şengül tarafından öldürülen Dndü Şengül için yürüdü.

KESK Kadın Komisyonu: Kadın istihdamına engel olanlara oy yok!

KESK Kadın Komisyonu’ndan kadınlara ‘özgürlükçü, demokratik, katılımcı, toplumcu, laik, barıştan, emekten yana , ekolojik, şeffaf, yerel yönetim programları lehine oy kullanma’ çağrısı.

Prematüre ikiz bebekler cezaevinde

Patnos L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda anneleriyle birlikte tutulan 7 aylık prematüre ikiz bebekler Zilan ve Şiyar için hak örgütleri açıklama yaptı: ‘Çocuklar mahpus yaşamı sürüyor.’

Yargıtay Hakimi Gençcan’a kadınlardan tepki: Ya istifa etsin ya görevden alınsın

Nafaka konusunda katıldığı toplantıdaki konuşmaları nedeniyle Yargıtay Hakimine 108 kadın örgütünden tepki: ‘Kadınların haklarını hiçe saymakta ve cinsiyetçi yargı pratiklerini teşvik etmektedir.’

Kadro alamayan Taşeron İşçi Sevda Soysal’ın örgütlenmesine de izin yok

Ankara’da bir hastanenin yemekhanesinde taşeron işçi olarak çalışan Sevgi Soysal, 10 yıldır kadro alamamış. Soysal, sendikalı olamadığı için düşük ücret alıyor, kötü koşullarda çalışıyor.

Kocaeli Bağımsız Adayı Reyhan Başaran Flormar işçilerini ziyaret etti

Kocaeli Bağımsız Adayı Reyhan Başaran, direnişlerinin 282. gününde olan Flormar işçilerini etti. Başaran işçilere ‘Sizin taleplerinizi dinlemek için buraya geldik’ dedi.

Aylin Mamuk için savcı, 24 yıl hapis istedi

Gazi Mahallesi’nde 5 yıllık eşi Cihangir Işık’tan sistematik işkence gören ve kendini korumak için Işık’ı av tüfeğiyle başından vuran Aylin Mamuk’un yargılandığı davada savcı 24 yıl hapis istedi.

‘Kadınlar ortak sorunları için birleşmeli’

Adıyaman Barosunun düzenlediği ‘Güçlü kadın, Güçlü toplum’ söyleşisinde kadınların kazanılmış haklarını koruyabilmesi için mücadele vurgusu öne çıktı.

Bağımsız aday Eylem Sarıoğlu, semt pazarında kadınlarla buluştu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Adayı Eylem Sarıoğlu Aslandoğan, Talas Anayurt semt pazarında kadınlarla ve pazarcılarla bir araya geldi.

Canan Güllü’den KEFEK’e açık mektup: Erkeğe saygılı eş tanımlamasını reddediyoruz

TKDF Başkanı Canan Güllü, TBMM KEFEK Başkanı ve üyelerine açık mektup yazdı. Güllü, İslam Konferansı Örgütü’nün ‘erkeğe saygılı eş’ tanımlamasını reddettiklerini söyledi.

Kadın cinayetinin ardında, babanın çocuğuna cinsel istismarı çıktı

Ankara Mamak’ta boşanmak istediği Şükrü Şengül tarafından öldürülen Döndü Şengül, boşanmak istediği için değil, 8 yaşındaki öz kızını istismar eden Şükrü Şengül’ü dava ettiği için öldürülmüş.

Polis tarafından tacize uğrayan kadın suç duyurusunda bulundu

Ankara’da katıldığı eylemde gözaltına alınırken polis tarafından cinsel tacize uğrayan Merve Demirel suç duyurusunda bulundu.

Bağcılar’da servis hostesliği yapan kadınlar: İş, ekmek, özgürlük için...

Bağcılar’da yaşayan ve ek gelir elde etmek için servis hostesliği yapan kadınlar kahvaltıda bir araya geldi. Krizin yansımalarını konuştuğumuz kadınlar 8 Mart’ta da talepleriyle alanlarda olacak.

2023 TL alan asgari ücretlinin ikilemi: Ya akülü sandalye, ya çocuğa mama

İstanbul’da yaşayan Çoban ailesinin evine aylık 2023 lira ile engelli bakım aylığı giriyor. Bu paranın sadece 1100 lirası kira ve apartman aidatı. Yaşar Çoban taşeron işçi. Melek Çoban ise engelli.

Ankara’da kadınlar kazanımlarına yönelik saldırıları konuştu

Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla gerçekleşen forumda kadınlar kazanılmış haklarına yönelik saldırıları ve bu saldırılara karşı mücadele yöntemlerini konuştu.

‘Çözümü de, mücadeleyi de sorunun yaşandığı yerde konuşuyoruz’

8 Mart’a işçi kadın buluşmalarıyla hazırlanan EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, işçi kadınlarla sorunu yaşadıkları yerde bir araya gelip çözümü ve mücadeleyi birlikte konuştuklarını anlattı.

Tuzla’da işçi kadın buluşmasından notlar: Asgari ücretin altında çalıştırma, baskı, mobbing...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla 8 Mart öncesi bir araya gelen işçi kadınlar, krizin hayatlarına yansımasını, işyerlerinde yaşadıkları sorunları ve çözüm önerileri konuştu.

‘Kübra Aşkın kadınları korumayan politikalar yüzünden öldürüldü’

Mersin Kadın Platformu üyeleri, boşandığı erkek tarafından öldürülen Kübra Aşkın cinayetini protesto etti: Boşanmaları engellemek, kadınları eve, kocaya mahkum etmek, erkeklerin insafına bırakmaktır.

Didimli kadınlardan Meclise uyarı: İstismarı aklama, suça ortak olma!

Didim Kadın Platformu üyeleri ‘çocuk istismarcılarına af öngördüğü’ için eleştirilere neden olan yasa tasarısı hakkında Meclisi uyardı: Aklınızdan bile geçirmeyin!

Kadınlar için hizmet üretmeyen belediye ne işe yarar ki?

31 Mart günü şehirlerde yaşayan kadınlar olarak şehrin sahipleri gibi davranalım olmaz mı? Bize hep şehrin kenarı köşesindeki insanlar muamalesi yaptılar yetmez mi?