GÜNDEM

KESK’ten 8 Mart anketi

Kamu emekçisi kadınların işyerinde yaşadığı temel sorunları açığa çıkarmak ve 8 Mart’a giderken taleplerini oluşturmak üzere KESK anket çalışması başlattı.

‘Gülistan Doku soruşturması tarafsız birime devredilmeli’

Şiddetle Mücadele Ağı, 5 Ocak’tan bu yana kayıp olan Gülistan Doku’ya ilişkin Dersim’de incelemelerde bulundu. İncelemeleri bir raporla açıklayan Ağ, soruşturmanın bağımsız bir heyete devrini istedi.

Aygül Doku: Soruşturmaya dair kafamızda pek çok soru var

Dersim’de günlerdir kayıp olan ve arama çalışmaları süren Gülistan Doku’nun ablası konuştu: Zeynal, ailesi ve soruşturmaya dair kafamızda pek çok soru var, aydınlatılmalı.

Ceren Özdemir’in katiline ağırlaştırılmış müebbet

Ordu’da üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı ve sanık için indirim de uygulanmadı.

Kadro için mücadele eden BELGEM öğretmenleri: Örgütlü hareket etmenin sonucunu aldık

Esnek ve güvencesiz çalışan, sigortaları düzenli yatmayan, sağlık hakkından faydalanamayan BELGEM Dershanesi çalışanları eğitimciler, Genel-İş’le birlikte mücadele etti, kadro hakkı kazandı.

Polis olduğunu söyleyerek genç kadını kaçırıp şiddet uyguladı, tecavüze kalkıştı

Antalya’da kendisini polis olarak tanıtan Mehmet G. isimli erkek, Lale U.’yu kaçırdı, kadını bindirdiği aracında dövdü ve tecavüze kalkıştı.

İzmir’de yaşamını sonlandıran kadın eski patronunun tacizine maruz kalmış

İzmir Çiğli’de hayatını sonlandıran Şengül K., ardında bıraktığı notta eski patronunun tacizine uğradığını yazmış.

Denizli Ekmek ve Gül: Seda’nın ölümünde de görülen, kreş açma zorunluluğudur

Denizli’de geçtiğimiz günlerde sobadan sızan gazdan zehirlenerek yaşamını kaybeden 13 yaşındaki Seda Kesikbaş ile ilgili Denizli Ekmek ve Gül Kadın Grubu açıklama yaptı.

Metal işçisi kadınlar da MESS dayatmalarına karşı mitingde

Bursa ve Gebze’de düşük zam, esnek çalışma ve güvencesizlik dayatmasına karşı miting düzenleyen metal işçileri alanları dolduruken, Gebze’de kortejlerin en önünü kadınlar işçiler doldurdu.

İstismarın ardından bir güçlenme hikayesi: Suç bende değil!

Çocukken uğradığı istismarın travmasıyla yıllarca yaşayan Eylem Erdem Uğrulu yaşadığı istismarla yüzleşerek mücadele etti. Artık kadınlar için şarkılar söylüyor, çocuklar için masallar yazıyor.

Sibel Köse davasında sanığa indirimsiz 19 yıl ceza

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında boşanmak istediği için Sibel Köse’yi bacağından vuran sanık, indirimsiz 19 yıl ceza aldı.

Bu çocuğun çığlığını duyun!

Baba, kızına istismardan 50 yıl ceza aldı, hukuk skandalıyla karar bozuldu, şimdi istismar ettiği kızını görebilir!

Arkeolog Merve mektubunda ‘Ben yapmadım, her şey kamerada kayıtlı’ demiş

Mobbing nedeniyle intihar ettiği öne sürülen Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharından önce bıraktığı mektupta, ‘Ben yapmadım, kameralar açıktı. Her şey orada kayıtlı’ ifadelerinin yer aldığı belirlendi.

Kadınlar soruyor: Gülistan Doku nerede?

Adana ve Mersin Kadın Platformları Dersim’de kaybolan ve kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için eylem gerçekleştirdi. Kadınlar ‘Gülistan Doku nerede?’ diye sordu.

Meghan da makbul çıkmadı!

‘Rüya gibi bir hayatı’ iten Meghan’ın isyanını Türkiye’de evlenmeyerek ya da boşandığı için ‘makbul olmayan’ ilan edilen ve hükümetin hedefinde olan kadınların isyanından biliriz.

Kayyum Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin kapısına kilit vurdu

Van’ın Muradiye Belediyesine atanan kayyum Ayşe Şan Kadın Kitap ve Konuk Evi'nin tabelasını indirerek, kapısına kilit vurdu.

Erdoğan’ın ‘evlenin’ buyruğu karşılık bulamaz, çünkü...

Asgari ücretin açlık sınırından biraz fazla olduğu, 4 gençten 1'inin işsiz olduğu, enflasyonun %30’ları aştığı memlekette gençler evliliklerin birkaç teşvik, bolca iman sosuyla yürümediğini düşünüyor.

Habibe Çevik ve Fatma Akta davası || Sanıktan ‘indirim’ alma çabası

Cezaevinden izinli çıkarak eski eşi Habibe Çevik ve kardeşi Akta’yı öldüren Göksel Sağlam’ın ifadesinin her adımında ‘tahrik indirimi’ almayı planlaması dikkat çekti.

‘Fail ceza alıncaya dek davanın takipçisi olacağız’

İstanbul Gülsuyu’nda bir kadına cinsel saldırıda bulunan fail ilk kez hakim karşısına çıktı. Kadınlar ise adliye önünde yelme yaparak ‘Bu saldırı münferit değil hükümetin yaklaşımlarının devamı’ dedi.

‘Gülistan nerede’ diye sormaya devam edeceğiz

Günlerdir haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku ile hakkında basın açıklaması yapan Ankara Kadın Platformu “Gülistan bulunana ve durum aydınlatılana kadar peşini bırakmayacağız” dedi.