GÜNDEM

Ev işçilerinin yüzde 96’sı gittikleri evde şiddete uğruyor

Evid-Sen’in raporuna göre, ev işçisi kadınların yüzde 97’si ekonomik şiddetle mücadele etmek zorunda.

TTB: Mücadele eden kadınlardan aldığımız cesaretle kadına yönelik şiddete susmuyoruz

TTB: Mirabel Kardeşler’den Dr. Aynur Dağdemir’e haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmeyerek kadın mücadelesini büyüteceğimizi bir kez daha söylüyoruz.

Industriall Global Union: Ev içi şiddet bir sendika meselesidir

Industriall Global Union, 25 Kasım vesilesiyle yaptığı açıklamada, ev içi şiddetin hükümetin, işverenlerin ve sendikaların meselesi olduğuna dikkat çekti.

‘Pandemi var’ gerekçesiyle çocuğunun velayeti sağlık çalışanı kadına verilmedi

Ordu’da 112 Acil’de hemşire olarak görev yapan C.D’nin çocuğunun velayeti, ‘Kovid-19 riski’ gerekçe yapılarak boşandığı erkeğe verildi. İzmir’deki sağlık emekçileri karara tepki gösterdi.

Kadıköy’de 25 Kasım: Birbirimiz için sokakta, erkek-devlet şiddetine karşı isyandayız!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlar Türkiye'nin dört bir yanında, haklarından ve hayatlarından vazgeçmeyeceklerini haykırdı.

İzmir Kadın Platformu: Bir aradayız yaşamı savunuyoruz

İzmir Kadın Platformu çağrısıyla Alsancak Halk Bank önünde bir araya gelen kadınlar: ‘Kriz, şiddet, erkek egemen sistem, pandemi, deprem; bir aradayız yaşamı savunuyoruz’ dedi.

Ankara’da polis engeline rağmen kadınlar açıklama yaptı

Ankara kadın platformunun çağrısıyla Çankaya belediyesi önünde toplanmak isteyen kadınlara polis izin vermedi. Engele rağmen kadınlar açıklamalarını yaparak şiddete karşı tepkilerini dile getirdi.

Prof H.B.’nin yargılandığı davanın tanığı: Derslerde cinsel içerikli şakalar yapıyordu

Ankara’da, veteriner hekim Ç.B.’ye cinsel saldırıda bulunan H.B.’nin yargılandığı davanın 4. duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Dava 7 Nisan 2021 tarihine ertelendi.

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

25 Kasım’da Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyerek bir açıklama yayımladı.

25 KASIM’DA KADINLAR HER YERDE |Hayatlarımız, haklarımız ve birbirimiz için!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla ülkenin dört bir yanında bir araya geliyor.

İHD: Şiddete karşı en etkili yol kadınların mücadelesi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Kadın Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne ilişkin İHD Genel Merkezi’nde basın açıklaması düzenledi.

İşçi kadınların 25 Kasım sözü: İşyerlerinde şiddeti, cinsel tacizi, mobbingi durdurun!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla işçi kadınlar fabrikada, işyerlerinde, ve sokakta taleplerini haykırdı!

EŞİK: Kadına karşı sistematik şiddet işkencedir, seyretmeyin, görevinizi yapın!

25 Kasım dolayısıyla açıklama yapan EŞİK, ‘Kadına karşı sistematik şiddet eziyettir, işkencedir. Devlet işkenceyi önlemekle görevlidir” derken, şiddetin önlenmesi için 12 adım önerisinde bulundu.

KESK’den 25 Kasım açıklaması: ‘Yaşamımızı savunmak için alanlardayız, her yerdeyiz!’

KESK 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne dair bir basın açıklaması yayımladı.

Esenyalı Mahallesinden kadınlar: Şiddete karşı çözüm örgütlü mücadele!

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, “Kadın cinayetlerine, şiddete, eşitsizliğe, güvencesizliği, karşı ses çıkarıyoruz” diyerek basın açıklaması yaptı.

Şiddet şikayetinde 10 kişiden 7’si hakkında işlem yapılmadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 2012-2019 yılları arasında kadına yönelik şiddet başvurularında savcıların 25 bin 481 kişiden 18 bin 551’i hakkında işlem yapmadığını açıkladı.

Adanalı kadınlar: Kadınların özgürlüğünü kısıtlayan sözler bile cezalandırılmalı

Adana Akdeniz Mahallesi’nde kadına yönelik şiddeti konuştuğumuz kadınlar, evde, işte, sokakta, hayatın her alanında yaşadıkları şiddetin cezalandırılması gerektiğini ifade ediyor.

Hopalı kadınlar yaşadıkları şiddeti anlatıyor

Ekmek ve Gül’ün kadınların şiddete karşı sözlerini derlediği #ŞiddeteKarşıBenimSözüm kampanyası kapsamında mikrofon uzattığımız Hopalı kadınlar maruz kaldıkları şiddet olaylarını anlattı.

Şiddete karşı kadın dayanışması: Yalnız değil örgütlü, böylece daha güçlü!

İstanbul, Ankara ve Adana’dan kadınların hikayeleri, bu ülkede kadınlara reva görülenin ne olduğunun özeti. Onları farklı kılan; şiddet cenderesini dayanışmayla kırmaları…

Kadın işçiler: Yan yana durursak sorunların üstesinden geliriz

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube üyesi kadın işçiler, yaşadıkları şiddeti ve nasıl güçlendiklerini anlattı.