GÜNDEM

Tarımda çalışan yüzde 90’ı kayıt dışı

Türkiye’de 2.5 milyon kadın çiftçinin yüzde 78’i ücretsiz aile işçisi olarak, yüzde 90’ı da kayıt dışı çalışıyor.

Artık her şey iktidar konusu

Maaş kartlarının eksiden çıkamadığı, üniversite mezunlarının vasıfsız işçi olduğu, kışa hazırlık için konserve kurulamadığı, iktidarın kadınlara cehennemi yaşattığı bir memlekette yerel seçime doğru..

Sarten Ambalaj’da işten atılan kadın işçiler: Anlamadık bu kriz bize mi?

Kadın işçilerin yoğun olarak çalıştığı Sarten Ambalaj fabrikasında patron, ‘ekonomik kriz’ bahanesiyle 9 işçiyi işten çıkardı. İşçiler, ‘Anlamadık bu kriz bize mi?’ diyor.

Canlarımızı aldılar, adalet istiyoruz

Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybedenler medyanın seslerini duyurmadığını söylüyor ve ‘adalet aramaya devam edeceğiz’ diyor.

Baro seçimleri yaklaşırken... Kadın avukatların talepleri hepimizi ilgilendiriyor!

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar (ÖÇAV) baro seçimleri yaklaşırken kadın avukatların sorunlarını ve taleplerini anlattı...

Çocuklar bakıma muhtaç ve risk altında!

İstanbul Pendik'te girdiğimiz üç hane Türkiye’de çocuk yoksulluğunu gözler önüne serdi. Şiddetli maddi yoksunluk çeken hanelerde çocuklar aç, okula gidemiyor ve bakıma muhtaç.

Başka Helinler olmasın başka kadınlar ölmesin

Helin Palandöken’in ölümünün birinci yıl dönümünde mezarı başında yapılan anmada kadın cinayetlerinin ve bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi çağrısı yapıldı.

Nafaka hakkı hükümetin hedefinde

Aile Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘nafaka çalıştayını’ Canan Güllü değerlendirdi: Kadınların önündeki engeller kaldırılmadan nafaka sınırlandırılmak isteniyor.

Kendisinde ayrılmak isteyen eşini 9 yerinden bıçaklayan erkek tahliye edildi!

Adana’da kendisinden ayrılmak isteyen eşini 9 yerinden bıçaklayan Serkan Taciroğlu tahliye edildi. Yaralanan eşi Dilek Gülener karara isyan etti.

Daha çok kişiye dokunabilsin diye... ‘Elif’i artık internetten izleyebilirsiniz

10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybeden Elif Kanlıoğlu anısına hazırlanan ‘Elif’ belgeseli internetten paylaşıma açıldı.

Kadın avukatlar cinsiyet körü olmayan bir baro istiyor

Kadın avukatlar, erkek egemen olmayan bir baro ve eşitlik için buluştu. Kadın avukat olarak yaşadıkları ayrımcalıkları anlatan avukatlar, cinsiyet kötü olmayan bir baro istiyor.

Tutuklanan kadın gazeteci gerekçeyi karardan sonra öğrenmiş!

7 yıl 6 ay hapis cezası verilen Seda Taşkın'ın avukatı, 'Örgüte üye olmamakla beraber örgüte yardım suçlamasını karar açıklanınca öğrendik' dedi.

Saatte 5 kız çocuğu evlendiriliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Dünya Kız Çocukları Günü’nde, çocuk yaşta çocuk doğuranlara ilişkin çarpıcı verileri açıkladı.

Dünyada 131 milyon kız çocuğu okula gidemiyor

Canan Güllü ve Sema Hosta kız çocuklarının yaşadığı sorunlara dikkat çekiyor: ‘Kız çocuklarının hayallerinin önündeki engelleri kaldıralım.’

EĞİTİM SEN: Kız çocukları eğitim hakkından eşit şekilde yararlanmıyor

Eğitim Sen’in paylaştığı veriler çocukların nasıl bir karanlığın içinde büyüdüğünü ortaya koydu. Çocuk istismarı, eğitimsizlik, erken yaşta evlenme gibi durumların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek.

BAKANLIKTAN UTANÇ TABLOSU: 1 yılda 1 hastanede bin 260 hamile çocuk

Dünya Kız Çocukları Günü’nde açıklama yapan SES, Sağlık Bakanlığının ‘hamile çocuklar’la ilgili raporunu değerlendirdi. SES hastaneye 1 yılda 1260 hamile çocğun başvurduğunu söyledi.

2018 Türkiye’sinde kız çocukları gününü kutlarken...

Türkiye’nin de girişimiyle ilan edilen kız çocukları gününde, ülkemiz kız çocukları hangi koşullarda yaşıyorlar?

Avukatlık ve iş kazaları

Avukat Tennur Koyuncuoğlu ‘dövülen, sövülen, gözlüğü kırılan, tutuklanan, kredi borcunu ödeyemeyen, intihar eden...’ demokrasi işçisi avukatları yazdı.

Kadın örgütleri: Kadınların nafaka hakkına dokunmayın!

Kadın örgütleri, yoksulluk nafakası hakkındaki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Nafaka hakkının medyada yanlış aksettirildiğini söyleyen kadın örgütleri nafakanın lütuf değil hak olduğunu belirtti.

Nafaka ile ilgili bilmeniz gereken 5 gerçek!

‘Kadınlar nafaka ile yan gelip yatıyor’, ‘nafakayı ödeyemeyen koca böbreğini sattı’, ‘kadınlar nafaka için boşanıyor’... daha bir sürü şey duymuş olabilirsiniz. Ama hiçbiri gerçeği yansıtmıyor!