GÜNDEM

Öldürülen Feray’ın annesinin isyanı: Adalet ne zaman yerini bulacak?

“Katil ‘sevgiliydik’ diyerek adaletten kaçmaya çalışıyor. Adalet yerini bulsun, kadınlar artık ölmesin, canımız yanmasın istiyoruz, bizim tek çabamız bu...”

KADINLAR TEK SES: İstismarı örtbas etmenize izin vermeyeceğiz

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ortaya çıkan istismara ihmallerine tepkiler büyüyor. Türkiye’nin birçok yerinde sendikalar, kadın örgütleri, siyasi partiler eylemde.

Deniz Ceylan’ı tehdit eden eski eşe 7 gün hapis

‘Ölmek değil yaşamak istiyorum’ diyerek kadınların desteğini isteyen Deniz Ceylan’ın koruma tedbirinin ihlali davası görüldü. Eski eş 7 gün hapis cezası alırken, Ceylan “Bu ilk zafer” dedi.

Şengül Öğretmeni katleden erkek: Atlamasın diye engel olmak istedim

Şengül Karaca’yı pencereden atarak öldürdüğü için yargılanan Hasan Aydın’ın davasına devam edildi. Dava 29 Mart 2018 tarihine ertelendi.

EMEP: Bu utanç siyasi iktidarındır

Son 5 ayda, tek bir hastaneye 115 kız çocuğunun hamilelik nedeniyle başvurduğunun açığa çıkmasına ilişkin açıklama yapan EMEP, “Bu utanç siyasi iktidarındır” dedi.

‘Borç bulup çocuklara harçlık veriyoruz’

Avcılar Belediyesinde çalışan, 3 aydır ücretlerini alamayan işçilerden Ali Polat’ın eşi Fatma, borç bularak çocuklara harçlık verdiklerini anlatıyor. Fatma Belediye Başkanına da isyan ediyor.

7 yıl boyunca tecavüze uğrayan kadın adalet istiyor!

Yıllar boyunca ev sahibi tarafından tecavüze uğrayan kadın ve ailesi şimdi tehdit ediliyor. Tek isteği ise adalet!

Sigortalı çalışmak güvence, sendikalı çalışmak X large güvence

Özlem Akdağ, taşeron işçi. Geçen yıl sendikalaştıkları için işten atılan Özlem işe geri sendikalı olarak döndü. Özlem’le çalışma koşullarını, yaşamını ve taşeron yasasını konuştuk.

Emani’nin katillerine 132 yıl hapis cezası verildi

Tecavüz edilerek öldürülen Suriyeli Emani El Rahmun davasında ikinci duruşma görüldü. Savcı sanıklar için en üst sınırdan ceza isterken sanıklara 132’şer yıl hapis cezası verildi.

Kadınlar OHAL’e alışmayacak!

91 kadın ve LGBTİ örgütü yayımladıkları ortak metinle ‘olağanüstü halin olağan hale gelmesine alışmıyoruz’ dedi.

Kadınlar dönüşüyor, erkekler kabullenemiyor

Anneyi cezalandırmak için çocuklarını öldüren babalar, vahşileşerek artan şiddet... Bu tablo nasıl oluştu? Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aslıhan Burcu Öztürk anlattı

Canına tak eden Aylin’in hikayesidir...

Şiddet dolu 5 yıllık evliliğin ardından Aylin Mamuk aralık ayında kocasını öldürdü. Aylin artık ölmemek için öldürmek zorunda kalan onlarca kadından biri.

Gerçek hayatlarından sıyrılıp hayallerindeki olan kadınlar

Sema Yayla’nın ‘Plüton’da Bir Koloni’ sergisi güneş sisteminde gezegen olmaktan çıkarılan Plüton’u var olma hikayesiyle birlikte ele alıyor ve bunu kadınlarla birleştiriyor.

Nuray kendisi için iş, çocukları için kreş istiyor

Nuray, eşinden ayrı ve işsiz. İki küçük çocuğu var ve onları bırakacak kimse olmadığı için çalışamıyor. Yoksullukla boğuşan Nuray yetkililerden iş, çocukları için de kreş istiyor.

Geriye kalan, mahalle baskısı ve hayatın yükü arasına sıkışan kadınlar

Eşlerini, çocuklarını, babalarını kaybeden kadınların bir taraftan aile-mahalle baskısı diğer taraftan hayatın tüm yükleri karşısında dayanma ve direnme gücünü tahkim ettiğini de görüyoruz.

Çok tesirli bir silah olarak Diyanet

Kadınlar ve çocuklar büyük tehlikede. Çünkü o silah, ilk onlara doğrultuluyor. En kolay onlara patlıyor. En çok onları yaralıyor, hatta öldürüyor...

Helal taciz!

Şeriat mahkemesi isteyenin de, “Dinimiz öyle buyurduğu için küçük kız çocukları 9 yaşında evlensin” diyenin de cesaret aldığı şey...

Sincan’da bir pazar yeri: Yetmedi bacım yetmedi!

Sincan’da çarşı pazar kan ağlıyor; kadınlar yetmeyeni yetirme derdinde, herkes şikayetçi. Dert ortak da, sadece dertlenmek yeter mi?

Çocukları öldürülen Dilek Çakır’dan kadınlara çağrı: Korkmayın!

İki çocuğu, boşanmak üzere olduğu kocası tarafından öldürülen Dilek Çakır, “Kadınlar korkmasın, susmasın. Başka Elifler, Hiralar ölmesin diye mücadele edeceğim” diyor

Dert çok, sözleşme taslağında hiçbiri yok!

Beylikdüzü Arçelik fabrikasında çalışan yaklaşık 700 kadın işçi fabrika binbir türlü dertle boğuşuyor. Üstüne üstlük MESS’in ücret dayatmasında tartışmalara katılamıyor.