GÜNDEM

Barodan ASHM'deki istismar iddialarına ihbar: Valilik, raporları haberin ardından göndermiş

Dersim’de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde kalan çocukların kurum müdürü tarafından istismara maruz bırakılmasına dair Valilik raporunun, haberimizden sonra savcılığa iletildiği ortaya çıktı.

Uzaklaştırma kararlarına rağmen eşi tarafından silahlı saldırıya uğradı: ‘Can güvenliğim yok’

Diyarbakır’da şiddet gördüğü eşinden kaçarak İstanbul’a gelen Şehriban Bilge şikayet ve uzaklaştırma kararlarına rağmen Nurettin Bilge tarafından silahlı saldırıya uğradı.

Çocuğu, kadını korumayan yargı AKP’li vekile 6284 ile kalkan oldu

Kadına yönelik şiddeti önlemek üzere çıkarılan 6284 sayılı Kanun eski AKP Milletvekili Şükrü Ayalan’a kalkan oldu.

İki ayrı istismar davası iki skandal karar: Tacize indirim, mahkumiyete istinaf engeli

Aksaray’da üvey çocuğuna istismarda bulunan kişinin cezasını istinaf ‘Delil yok’ diyerek kaldırdı. Eskişehir’de ise çocuklara istismarda bulunan okul müdürü iyi hal indirimi aldı.

Eşini öldüren katil mahkemeye çıkarılmadı

Evli olduğu Pakistan Demir’i katleden Mehmet Emin Öner’in yargılandığı davanın 2’nci duruşması görülürken, failin ‘tehlikelilik arz ettiğinden zorunlu yatış’ kararıyla duruşmaya katılması engellendi.

Yargıtay tecavüz faillerine ‘iyi hal’ indirimi ile verilen cezayı onadı

Van Geri Gönderme Merkezinde Z.N.’ye cinsel saldırıdan yargılanan güvenlik görevlilerine iyi hal indirimi uygulanarak verilen 15 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Ara tatil hakkını savunan öğretmen ‘ahlak dışı davranış’ gerekçesiyle işten çıkarıldı

Çalıştığı kurumda ara tatil hakkı savunduğu için işten çıkarılan İrem Nur Erdem isimli öğretmeni meslektaşları, öğrencileri ve veliler yalnız bırakmadı.

LGBTİ’ler şimdi de Aile Bakanı Derya Yanık’ın hedefinde

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık LGBTİ’leri hedef aldı: ‘Eş cinselliği kamusal alanda problem değilmiş gibi kabul etmeyi bizden kimse beklemesin ne bireysel olarak ne hükümet olarak.’

Kadınlar Şişli’de regl tabusunu konuştu

Ekmek ve Gül Şişli Grubu Konuşmamız Gerek Derneği Kurucularından İlayda Eskitaşçıoğlu ile regl yoksulluğunu, kadınların yoksulluktan nasıl etkilendiğini ve çözüm yollarını konuştu.

KCDP: 2022 yılında 1021 kişi başvuru yaptı

2022 yılında hak ihlaline, şiddete maruz kalan 1021 kişi KCDP’ye telefon hatları üzerinden birebir ulaştı.

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube’den kadın işçilerin haklarına ilişkin eğitim çalışması

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube, örgütlü olduğu İZENERJİ’de çalışan kadın işçilere eğitim çalışması düzenledi.

Denizli’de tekstil işçisi bir kadın katledildi, İstanbul’da bir kadın şiddete maruz kaldı

Denizli’de Ümmühan Zerrin Uygun, evli olduğu Sinan Uygun tarafından katledildi. Beylikdüzü’nde de eğlence mekanının otoparkında bir erkek, bir kadına şiddet uyguladı.

CHP ve İYİ Parti, anayasa değişikliği teklifine Genel Kurul’da ‘hayır’ diyecek

Ortak önergeleri Anayasa Komisyonu'nda reddedilen CHP ve İYİ Parti, AKP'nin laikliğe aykırı, ayrımcı anayasa değişikliği teklifine Genel Kurul'da ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı.

Ofisin ayak işlerine bakacak inşaat mezunu kadın çalışan ilanı!

Bir inşaat şirketi, mühendise asgari ücret layık gören, iş tanımında şirketin ‘ayak işleri’ni de içeren, cinsiyet ayrımcı bir iş ilanı yayımladı. TMMOB Denizli Şubesi ilana tepki gösterdi.

Sakarya Barosunda ‘Erkek Hakları Komisyonu’ kuruldu

Sakarya Barosunda, Baro Başkanı ve diğer 2 üyenin muhalefetine karşı 5 erkek yönetim kurulu üyesinin oylarıyla "Erkek Hakları Komisyonu" kurulması kararı alındı.

Anayasa komisyonundaki LGBTİ karşıtı açıklamalar tepki çekti: ‘Cinsel kimlik ürolojinin alanı mıdır?’

Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında komisyona çağrılan LGBTİ karşıtı kurumların konuşmaları tepki çekerken konunun öznesi LGBTİ örgütlerinden tek bir temsilci komisyona davet edilmedi.

İstismar mağduru çocuğu yazan Gazeteci Hale Gönültaş’a soruşturma açıldı

Çocuk yurdunda kalan kız çocuğunun kaybolmasına ilişkin haber yapan Hale Gönültaş’a bir polisin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Gönültaş evine gelen polisler tarafından da tehdit edildi.

AKP'li Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş'ın tacizine sessiz kalındı

Zonguldak Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş iddiaya göre yanında çalışan iki kadına hem sözlü hem de fiziki tacizde bulundu. AKP olaya sessiz kaldı.

Başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifi Anayasa Komisyonundan geçti

Başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi, CHP ve İYİ Parti'nin önerileri reddedildi.

24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü | Afganistan’da Taliban ve kadın davalarında taraf olan avukatlar riski altında

‘Taliban üyeliği ile ilgili yargılamalarda yer alan ya da toplumsal cinsiyet temelli şiddet vakalarında kadınları temsil eden veya boşanma davalarında kadınları temsil eden avukatların risk altında.’