GÜNDEM

‘Ne yardımlardan faydalanabiliyorum ne iş bulabiliyorum’

Pandemiyi yoklukla, işsizlikle ama sürekli ayakta kalma çabasıyla geçiren Derya anlatıyor: “Ben tek değilim ki. Binlerce var benim gibi. Ev temizliğine giden kadınların çoğu benim gibi yaşıyor.”

Kayıt dışı çalışan kadınlar: ‘Kısıtlamada ya ceza yiyeceğiz, ya aç kalacağız’

İkitelli’nin tekstil atölyelerinde sigortasız, kayıt dışı çalışan, yaşayabilmek için yasaklara karşı ceza yememek adına köşe kapmaca oynayan kadınlar mecbur bırakıldıkları hayatı ve öfkelerini anlattı

Kadıköy’de göçmen işçiye cinsel saldırı!

Kadıköy’de diş hekimliğinde temizlik işçiliği yapan göçmen kadın işçi, işvereni tarafından cinsel saldırıya maruz kaldı. Göçmen işçinin yardım çığlıklarını duyan çevredekiler olaya müdahale etti.

Melek İpek: Korkmayın, utanmayın, anlatın!

Yıllarca şiddet ve işkence gördüğü eşini öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan ve tahliye edilen Melek İpek’ten kız kardeşlerine mesaj: ‘Korkmayın, başınıza gelenden utanmayın, anlatın.’

Stuttgart’ta kadın cinayeti: Kadınlar Mizgin için sokakta!

Almanya Stuttgart’ta kadınlar, Mizgin Aydın’ın katledilmesini protesto ederek kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Trans kadının katıldığı program RTÜK'ün cezasıyla kaldırıldı

Trans güzellik kraliçesi ve oyuncu Çağla Akalın’ın Exxen’de katıldığı Katarsis programına RTÜK ceza verdi. RTÜK’ün cezasının ardından katıldığı program yayından kaldırıldı.

Dönüşümlü çocuk bakımı!

Dönüşümlü çalışmanın uygulandığı İŞKUR’da çalışan kadınlar, çocuklarını bırakacakları bir yer olmadığı için çocuklarına da dönüşümlü bakmak zorunda kaldıklarını söyleyerek isyan etti.

İşverenin şiddetine maruz kalan kadın ölümle tehdit edildi

Karşıyaka’da bir pastanede çalışan Zeynep Katırcı, işverenin şiddetine maruz kalarak, ölümle tehdit edildi.

Tekstil işçisi Kadriye: Pandemi sürecinde özel terzilik yaptım, maskelere tel taktım

Ömrünü tekstil işçiliğine vermiş Kadriye, tekstil işçiliğinde 30 yılı devirmiş. Kendi atölyesini de açmış. Pandemiyle birlikte işleri kötüye gitse de küçük bir atölyede yaşamını döndürmeye çalışıyor.

Tencereler borçla kaynıyor

Mersin’de yoksul kadınların kimi çöpten karton topluyor, kimi yaşlılık maaşıyla geçiniyor, kimi de tarım işçiliği yapıyor. Kadınlar, ‘Tenceremiz marketten borç aldığımız ürünlerle kaynıyor’ diyor.

Yasaklar köylü üreticiyi vurdu: Sultan’ın yoğurt ve peyniri elinde kaldı!

Koronavirüs salgına yönelik yasaklardan dolayı izin alamayan Diyarbakır’ın Kuyuluhöyük köyündeki Sultan, ürettiği yoğurt ve peyniri kent merkezine getirip satamıyor.

İstanbul’dan Avrupa’ya, İstanbul Sözleşmesi deneyimleri…

Kadın Dayanışma Vakfı’nın online düzenlediği “10. Yılında İstanbul Sözleşmesi’nin Önemi ve Uluslararası Mücadele Deneyimleri” panelinde Türkiye ve Avrupa’da İstanbul Sözleşmesi’nin önemi tartışıldı.

Cinsel saldırıya uğrayan ve öldürülen kadının faili 4 yıl sonra yakalandı

Tecavüz edildikten sonra işkence edilerek katledilen Pınar Kaynak’ın failli Mustafa G., 4 yıl sonra yakalandı.

78 baro başkanının ortak sesi: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!

78 baro başkanı, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümünde ortak açıklama yaparak, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi, hukuki mücadelemizi sürdüreceğimizi paylaşıyoruz” dedi.

SES’ten Hemşireler Günü açıklaması: Hemşireler sorunlarına çözüm bekliyor

12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla açıklama yapan SES, hemşireler için güvenli çalışma ortamlarının oluşturulmasına dair taleplerini sıraladı.

Ankara Dişhekimleri Odası İstanbul Sözleşmesi'nin feshine karşı dava açtı

Ankara Dişhekimleri Odası, İstanbul Sözleşmesi'nin fesih kararının iptali için Danıştay'da dava açtı.

22 yaşındaki Şule hemşire: ‘Hakkımız yeniliyor, mobbinge maruz kalıyoruz’

22 yaşında ve 3 yıldır hemşirelik yapan Şule Ö. pandemi dönemindeki yaşadığı sıkıntıları anlattı: ‘Mobbinge maruz kalıyoruz, hakkımız verilmiyor, değer görmüyoruz.’

Mehtap Hemşire: ‘Hemşireler gününe dair güzel cümleler kuramıyoruz…’

Bu yıl da pandeminin gölgesinde geçiyor 12 Mayıs Hemşireler Günü, 26 yıllık hemşire Mehtap Kaya Tunç, pandemi ve kapanma süreçleri boyunca hemşirelerin neler yaşadıklarını özetledi.

İstanbul Sözleşmesi açıklamasına polis müdahalesinde üç kadın gözaltına alındı

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nin, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıl dönümüne ilişkin Taksim’de yapmak istediği açıklamada 3 kadın gözaltına alındı.

İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılında kadınlar tek ses: Vazgeçmiyoruz

İstanbul Sözleşme’nin 10. yılında tek ses olan kadınlar, ‘Eşit ve özgür bir toplumu hep beraber inşa edeceğiz’ diyerek, yine yeniden Sözleşme’den vazgeçmeyecekleri çağrısı yaptı.