GÜNDEM

Anne ve bebeğin masrafı bir yılda yüzde 35 arttı

Son 1 yılda bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği yüzde 35 arttı. Bebeğin giyimden, bebek arabasına, mobilyadan, yakılan doğal gaza birçok ek masraf ise bu orana dahil değil.

Bursa Ekmek ve Gül: İstismar yasasını affettirmeyeceğiz

Bursa Ekmek ve Gül okuru kadınlar yaptıkları açıklama ile Meclise gelmesi beklenen çocuk istismarı tasarısına izin vermeyeceklerini söyledi. Kadınlar tasarıya karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

İçişleri Bakanlığına göre kadına yönelik şiddet pandemide azaldı

Kadın örgütleri, pandemi sürecinde şiddete karşı önlem ve koruyucu mekanizmalara kadınların ulaşamadığını defalarca söylese de İçişleri Bakanlığı ‘şiddet azaldı’ dedi.

Hamile kadını tekmeleyen muhtar adli kontrolle serbest bırakıldı

Kütahya'da hamile kadını darbeden muhtar M.Y. çıkarıldığı mahkemece adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

Diyarbakır’dan Rosa operasyonuna ortak tepki: Tutuklananlar derhal serbest bırakılsın

Diyarbakır’da bir araya gelen 15 sendika, kadın, meslek ve kitle örgütü ortak açıklamayla Rosa Kadın Derneğine yönelik operasyona tepki gösterdi.

Annesiyle cezaevine gönderilen 3,5 yaşındaki böbrek hastası Dilgeş ilaçlarını alamadı

Rosa Kadın Derneğine dönük operasyon kapsamında tutuklanan annesiyle cezaevine gönderilen 3,5 yaşındaki böbrek hastası Dilgeş, ilaçlarını alamadı.

Zeynep Şenpınar'ın katledilmeden iki hafta önce polise başvurduğu ortaya çıktı

Muğla’da ayrıldığı erkek tarafından öldürülen Zeynep Şenpınar’ın iki hafta önce karakola şikayette bulunduğu ortaya çıktı.

GÜNÜN DİKKATİ: Pandemi sürecinde kadın yoksulluğu artıyor

Türkiye çapında sayıları 381 bin 904 olduğu tahmin edilen yoksul ev kadınları, salgın sonucunda “gelir kaybı riskine” maruz kalıyor.

Muğla’da kadın cinayeti!

Muğla’da yaşayan Zeynep Şenpınar, milli boksör olduğu belirlenen bir erkek tarafından katledildi. Muğla Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Topluluğu, kadın cinayetine tepki gösterdi.

12 kadın hakları savunucusu ve Kürt siyasetçiler tutuklandı

Rosa Kadın Derneği, TJA’dan kadınlar ile Kürt siyasetçilerden 12’si tutuklandı. Kadınlara, “8 Mart’ı tertip etmenizdeki amaç neydi”, “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” diye soruldu.

AKP’li yıllarda büyüyen genç kadınlar: Sorunları da büyüdü, bağımlılıkları da

Türkiye’de yaşamı muhafazakâr-cinsiyetçi politikalarla daha da sıkıştırılan genç kadınlar açısından nasıl bir tablo var, Altınbaş Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Dr. Tuba Demirci ile konuştuk.

GÜNÜN YAZARI: Judith Kerr

Çocukluğunda Hitler faşizmine maruz kalan Kerr, hem yazar hem de çizer olarak çocuk edebiyatı dünyasına başarılı eserler bırakmıştır.

İHD Kadın Komisyonu: Pandemi sürecinde kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri arttı

İHD Kadın Komisyonu yayımladığı ‘Pandemi Döneminde Kadın’ raporuyla kadına yönelik şiddetten, iş cinayetlerine kadar birçok hak ihlaline dikkat çekti.

6 yıldır şiddete maruz bırakılan kadın: Ölmek istemiyorum

S.T. 6 yıldır eski erkek arkadaşı M.Y.B'nin şiddetine maruz kalıyor. 11 kez şikayette bulunan S.T bir sonuca ulaşamadı. M.Y.B ise "barışmak" için Karaköprü Belediye Başkanı'ndan yardım istedi.

Rosa Kadın Derneği, TJA aktivistleri ve çok sayıda Kürt siyasetinden kadına gözaltı!

Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneğine sabah saatlerinde polis baskını düzenlenirken dernek yönetici ve üyeleri ile TJA aktivistleri de dahil birçok Kürt siyasetinden kadın gözaltına alındı.

‘Kadına yönelik şiddet engellenmedikçe daha çok Sakineler olacak’

Evliliği boyunca şiddet gören Sakine, ayrılmasına rağmen tehdit edilmeye devam ediyor. Kendi annesine de şiddet uygulayan erkek hapse girmemek için Sakine’yi şikayetini çekmesi için tehdit ediyor.

Hepsi hepimizin meselesi

Şimdi; çocuk istismarını aklama meselesi yeniden gündemde örneğin... Kadınlara mı havale edilecek mesele? Yoksa topyekûn bir itirazın gündemi mi olacak?

Kendine ait dünyası elinden alınan kadınlar…

Döktüğü gözyaşları acizliği, kadınlığı ise ikinci sınıf vatandaşlığıdır. Zayıf değer yargıları ile eksik etektir. Hayalleri, kendine ait dünyası ve hedefleri elinden alınmıştır.

Erkekler ekmek yapmaya başlamadan çok evvel…

Karantina sürecinde gösterilen ve keyifli hale getirilmeye çalışılan yemek yapma ve ev işleri, kadınlar için hobi ya da eğlence değil; süregiden, ara verilemeyen bir zorunluluk.

Kadınlar uyardı: ‘Çocuk istismarına göz yummayacağız’

Türkiye’nin pek çok yerinde olası cinsel istismar yasasına karşı sokağa çıkan, mor kurdeleli eylem gerçekleştiren kadınlar ‘Çocuk istismarının meşrulaştırılmasına göz yummayacağız’ dedi.