GÜNDEM

Gülsuyu'nda kadınlar Anayasa değişikliği teklifini tartıştı

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi'nin çağrısıyla kadınlar Anayasa değişikliği teklifini tartışmak için buluştu.

Devlet şiddete uğrayan kadına ‘iş yükü’ gibi bakıyor

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin ardından kadın cinayetleri artarken, koruma kararları da neredeyse uygulanmıyor. Kamu görevlileri şiddet gören kadına adeta ‘iş yükü’ olarak bakıyor!

Eğitimde eşitsizlik, istismarın önünü açıyor

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Hiranur Vakfı’nın istismar davasından izlenimlerini Ekmek ve Gül'e yazdı: ‘Onlarca vakaya rağmen tarikatlar devlet tarafından destekleniyor’

MEB'den okullarda ücretsiz yemek için maddi durum şartı

MEB, taşımalı eğitim yapılan ve öğrenci mevcudu 200’ün üzerinde olan okullarda, okul müdürlüklerinin öğrencilerin durumuna göre ücretsiz yemek hakkından kimlerin faydalanacağına karar vermesini istedi

Kadınlar direnen işçilerle dayanışma içinde

Sendikalaştıkları için işten atılan Barutçu Tekstil işçilerine Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu ve Yoksulluğa Karşı Feminist İsyan üyeleri destek ziyaretinde bulundu.

Anayasa değişikliği teklifi ile yapılmak istenen

Tüm hayat tercihlerimize saygı duyulduğu ve ayrımcılığa, kınanmaya maruz kalmadığımız, bunun devlet tarafından kısıtlanıp şekillendirilmediği özgür, refah bir Türkiye hayali kuruyoruz.

Bir Cemaat, bir cumhurbaşkanı ve bir mutabakat

Hiranur Davası, Denizli'de “Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” buluşması, 6'lı masanın Mutabakat Metni açıklaması... Bu üç fotoğraf üst üste bindi. 30 Ocak 2023 Pazartesi unutulmayacak bir gündü.

İstismarı Araştırma Komisyonunda istismara dair sorular cevapsız kaldı

Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonunda istismarın araştırılmasına dair sorular cevapsız bırakıldı.

Sema'yı öldüren katilden kopyala yapıştır 'haksız tahrik' savunması

Avukat talebiyle gittiği Adliye'den çıkan Sema Kılıç’ı öldüren Tuncay Kılıç’ın yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul Anadolu 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Öldürülen Ceren Damar’a hakaretten yargılanan Vahit Bıçak’ın avukatının sözleri tepki çekti

Öldürülen Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’e hakaretten yargılanan Avukat Vahit Bıçak’ın avukatının ‘Kadın katillerinin hiçbiri canavar değildir’ sözleri tepki gördü.

Eskişehir’de bazı anaokullarında ücretsiz yemek için ücret istediler

MEB okul öncesinde ücretsiz yemeğe geçildiğini açıklasa da Eskişehir’deki velilerden dönemlik para istendi. Üstelik ‘Ya soğuk simit ya sıcak yemek’ gibi duygu sömürüsü ifadeleriyle.

Fethiye’de kitle örgütlerinden açıklama: Beslenme hakkı çocuğun insan hakkıdır

Fethiye’de kadın örgütleri, ‘Beslenme çocuğun insan hakkıdır’ diyerek, okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek talep etti.

Bursa Kadın Platformu: Çalışırken öldüremediklerini sokakta öldürmeye çalışıyorlar

Barutçu Tekstil’de sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişte olan işçilerin bulunduğu yere amonyak dolu tankları ağzı açık şekilde bırakılması protesto edildi.

H.K.G. davası| İktidar göz önünde bir yargılama istemiyor

Kamuoyu baskısı olmadan, haberlere konu olmadan yapılacak bir yargılamada amaçlanan yargılamanın gözlerden uzak bir şekilde yapılması ve dosyanın unutturulmak istenmesidir.

Zehirlenmek istenen işçi kadınlar Barutçu patronu hakkında suç duyurusunda bulundu

Barutçu Tekstil’de sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişte olan işçilerin bulunduğu yere patronun amonyak dolu tankları ağzı açık şekilde bırakmasına karşı suç duyurusunda bulunuldu.

Eyüp Devlet Hastanesi yemekhanesinde işçiyi atıp öğrenciyi sömürüyorlar

Eyüp Devlet Hastanesi yemekhanesinde işten atılan işçilerin boşluğunu MESEM projesi kapsamındaki öğrencilerle doldurdular. Sendikalar, işten atmaların ve öğrenci sömürüsünün son bulmasını istedi.

Barutçu Tekstil patronu direnişçi işçileri amonyak kokusuna boğdu

Barutçu Tekstil’de sendikalaştıkları için işten atılan Öz İplik-İş üyesi 9 kadın işçinin fabrika önünde başlattığı direniş sürerken patron, ağzı açık asit tanklarını işçilerin direniş alanına bıraktı.

Mutabakat metninde kadınlar ‘restorasyon süsü’ mü?

Sevda Karaca, altılı masanın 'Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ni değerlendirdi.

Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu ikinci toplantısında neler konuşuldu?

Meclis'te kurulan Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu geçtiğimiz hafta çarşamba günü yaptığı toplantıda Aile ve Sosyal Hizmetler ve Adalet Bakanlığından uzmanları dinledi.

Hiranur Vakfı davasına karartma| İstismar davası halktan gizleniyor

Hiranur Vakfı'nın istismar davasının ilk duruşması bugün görüldü. Mahkeme avukatların katılımı reddetti.