GÜNDEM

Sezen Ünlü davasında istismar başvurusu incelenecek

Sezen Ünlü’yü istismara maruz bırakan ve 5 aylık hamileyken katleden Anıl Yolum’un yargılandığı davada, istismara dair karakola yapılan başvurunun incelenmesine karar verildi.

İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri katledilen Dr.  Aylin Sözer’i anıyor

İstanbul Aydın Üniversitesinde görevli olan Dr. Aylin Sözer katledilişinin 1. yılı yaklaşırken Kadın Araştırmaları Kulübü ve Şiddeti Birlikte Bitirelim Platformunu etkinliğiyle anıldı.

'Eğitim sistemi cinsiyetçi yaklaşımları yeniden üretiyor'

Eğitim Sen'in başlattığı 'Toplumsal cinsiyet eşitliği yaşamsaldır' kampanyasını Eğitim Sen MYK Üyesi Arzunur Şimşek ve Eğitim Sen Kocaeli Şube Sekreteri Elif Sinem Arıkan ile konuştuk.

Bakırköy Belediyesi işçilerinden imza kampanyası

Bakırköy Belediyesi işçileri ücretlerinin enflasyon karşısında erimeyeceği bir biçimde iyileştirilmesi talebiyle direnişlerini sürdürürken başlattıkları imza kampanyasına da destek çağrısı yaptı.

Bingöl'de saldırgan erkeğin yurda girmesine öğrencilerden tepki

Bingöl KYK Pir Ali Kız Öğrenci Yurdu’na gece saatlerinde bir saldırganın güvenliğe takılmadan girmesi sonucu öğrenciler ses çıkarma eylemi yaptı.

Türkiye’de kürtaj deneyimleri: Kadınların bilgiye erişim yetersiz

‘Kadınların Üreme Sağlığı Hizmetleri ve Kürtaj Deneyimleri’ araştırma raporu: Kadınların kürtaj hakkı engelleniyor, hakkını kullanamadığı için şiddete ve istenmeyen gebeliklere mahkum oluyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Marrakech

Riff Cohen’le gününüzü hareketlendirelim biraz da.

Halk ekmek kuyruğundaki kadınların #geçinemiyoruz isyanı

İstanbul Sultangazi’de upuzun bir halk ekmek kuyruğu, kuyruğunda saatlerce bekleyen kadınlar öfkeli; çünkü ‘Geçinemiyoruz’ diyorlar.

Sağlık emekçileri iş bıraktı: Geçinemiyoruz!

Sağlık emekçileri, hekimlere yönelik maaş artışının ve yıllardır sözü verilen ek göstergenin ayrım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçilerine uygulanması talebiyle birçok ilde iş bıraktı.

Nelteks patronunun ‘değerleri’ sadece internet sitesindeki sekme adı

20 kiloluk kolileri saniyeler içinde kaldırması beklenen, tuvalet, su süresi hesaplanıp kısıtlanan kadın işçiler, Nelteks sitesinde yer alan değerlerin sadece kâğıt üstünde olduğunu anlatıyor.

Emine Bulut cinayeti: Savcı, katil Fedai Varan için 'iyi hal' ve 'tahrik' indirimi istemiş!

Emine Bulut cinayeti davasında Bölge Adliye Mahkemesi Savcısı’nın, eski eşinin boğazını kesen sanık Fedai Varan için iyi hal ve tahrik indirimi istediği ortaya çıktı.

Kocaeli’de kadınlar kahvaltıda buluştu

Kocaeli'de kadınlar kahvaltıda bir araya geldi. Editörümüz Elif Turgut’un da konuşmacı olduğu etkinlikte kadınlar mücadele ve birlikteliğin ağlarını nasıl öreceklerini konuştu.

Keçiörenli kadınlar şiddete karşı buluştu

Keçiören Kadın Platformu çağrısıyla bir araya gelen kadınlar kadın cinayetleri ve şiddete oynadıkları dramayla dikkat çekti

Ege Üniversitesinde çalışan kadın işçiler: Bize sorulmadan hazırlanan taslağı kabul etmiyoruz!

Tez-Koop-İş Sendikasına üye Ege Üniversitesi kadın işçileri, TİS taslağından haberdar olmamalarına tepkili. İşçiler sendikadan toplantı talep etmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını söylüyor.

Kadın eğitim emekçileri toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ilerlemelerini engellediğini düşünüyor

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi Yaşamsaldır’ kampanyası kapsamında anket çalışması yapan Eğitim Sen Adana Kadın Meclisi anket sonuçlarını paylaştı.

Küçükçekmece’de kadınlar şiddeti ve çözüm yollarını konuştu

Küçükçekmece Ekmek ve Gül Grubu ve Avrupa Yakası Dersimliler Derneği, Atatürk Mahallesi’nden yaşayan kadınlarla etkinlikte buluştu. Etkinliğe DİSK Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Ozak katıldı.

Adana Ekmek ve Gül : Tecavüzü aklama, Musa Orhan’ı tutukla!

Tecavüz faili Musa Orhan’a ‘nitelikli cinsel saldırı’dan 10 yıl hapis cezası verilerek tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Adana Ekmek ve Gül Grubu yaptığı açıklamayla karara tepki gösterdi.

İzmir’de sağlık emekçileri yağmura rağmen hakları için alandaydı

İzmir Sağlık Platformu, iş güvencesini ortadan kaldıran, ücretleri ve kazanılmış hakları gasbeden, ‘ceza yönetmeliğine’ karşı miting düzenledi. Kadınlar da talepleriyle mitingde en öndeydi.

1052 kadın hukukçu ‘Şekli değil gerçek eşitlik’ istiyor

TBB’nin 36’ncı Olağan Genel Kuruluna ilişkin çağrı yapan 1052 kadın hukukçu, yeni seçilecek yönetimin toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve ayrımcılığa karşı somut adımlar atmasını talep etti.

Eğitim Sen Ankara Şubeleri: Eğitim müfredatında cinsiyet roller yeniden üretiliyor

Eğitim Sen Ankara Şubeleri, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi Yaşamsaldır’ diyerek kampanya başlattı.