GÜNDEM

İAÜ Kadın Araştırmaları Kulübünün dergisi yayımlandı

İstanbul Aydın Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübünün 'Hayatın Sesi' bülteni yayımlandı.

Maltepeli kadınlardan grevdeki belediye işçilerine dayanışma mesajı

Maltepe'de yaşayan kadınlar grevde olan Maltepe Belediyesi işçilerine dayanışma mesajı gönderdi.

Mesafeye dikkat edip 8 Mart’ta sözümüzü söyleyeceğiz

‘Tüm kadınları 5 Mart Cuma günü Tekmezar Parkı’ndan Tuzluçayır Meydanı’na yapacağımız yürüyüş ve Tuzluçayır Meydanı’nda 17.00’de yapacağımız basın açıklamasında yan yana olmaya davet ediyoruz.’

İstinye Üniversitesinden atılan Gülçiçek Dere: Kod 29 sicilime sürülen kara bir leke

İstinye Üniversitesi, astım hastalığı olan ve rapor alarak 5 gün evden çalışan akademisyen Gülçiçek Dere’nin raporunu dikkate almayarak Kod 29’la işten attı, işten attıktan sonra da Deri’yi kınadı.

Kadın esnaflar: Bıçak kemiğe dayansa da umut etmekten vazgeçmeyeceğiz

Biriken vergiler, krediler, kira, faturalar, çalışanların maaşı, fahiş malzeme fiyatları... Sultangazi’de esnaflık yapan kadınların pandemi ile birlikte içine düştükleri çıkmaz neler gösterdi?

Çiğli Belediyesi personellerine ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusunda eğitim verdi

Çiğli Belediyesinde şantiye tesisleri personelleri ve idari bina personeller ile ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konulu eğitim çalışması düzenlendi.

Star Kadın Derneği: Türkiye’de sığınma evleri ve kapasiteleri yetersiz

Türkiye’de sadece 145 kadın sığınma evi bulunuyor. Star Kadın Derneği üyesi Meryem Aslan, kapasitesi 3 bin 482 ile sınırlı evlerin yetersiz ve sorunlu olduğunu belirtti.

Şiddet gördüğü eşi serbest bırakılan kadın: Ölmeyi mi bekleyeyim?

Video izlediği gerekçesiyle eşinin şiddetine maruz kalan Tülay T. : Çocuk ağladığında ‘Şu çocuğu duvara fırlatacağım’ diyordu. Hep şiddete meyilliydi.

Stadyumda futbol izleme yasağını delen Sahafi: Başka kadınların da hakkı için oradaydım

Kadınlara stadyumda futbol izlemenin yasak olduğu İran’da erkek kılığında girdiği stadyumdan fotoğraf paylaşarak yasağı delen Zeinab Sahafi ‘Başka kadınların da izleme hakkı için oradaydım’ diyor.

Doktor kızı öldürülen anne: Sanığın her şekilde akli dengesi yerindeyken şimdi mi yok!

Geçen yıl otomobiliyle Antalya’dan, Balıkesir Havran ilçesinde yaşayan annesinin yanına giden kızını annesinin yerini söylemediği için öldüren baba Mustafa Ali Yılmaz’ın yargılanmasına devam edildi.

Kadın Koalisyonu: İktidarın anayasa girişimi kabul edilemez

Kadın Koalisyonu, kadınların mevcut anayasal haklarının dahi yok sayıldığı bir siyasi iktidar pratiğinde yeni bir anayasa yapmanın hiçbir koşulunun olmadığına dikkat çekti.

Cinsel saldırı faili Musa Orhan’ın tutuklanma talebi yine reddedildi

İntihara sürüklenen İpek Er’e tecavüz eden Uzman Çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı dava 1 Haziran’a ertelendi. Sanık susma hakkını kullanırken tutuklanma talebi reddedildi.

‘Bana uyguladığı şiddetin 4 bin liralık cezasını da ben ödedim’

Yirmi yılı aşkındır evlendiği erkek tarafından şiddetin her türlüsünü yaşamış Esma’nın hikayesi… Tek istediği ise herkes gibi yaşayabilmek.

Evine 12 bin lira elektrik cezası gelen yaşlı kadın isyan etti

İzmir'de yaşayan 78 yaşındaki Bedriye Öztek'e kaçak elektrik kullandığı iddiasıyla 12 bin 365 lira para cezası kesildi. "Vergimi veriyorum, faturalarımı ödüyorum" diyen Öztek, cezaya isyan etti.

Ankara Kadın Platformu: Ayrımcılığa, yoksulluğa, şiddete karşı alanlardayız

Ankara Kadın Platformu düzenlediği basın toplantısıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programını açıkladı.

‘İşçiler karınlarını doyurabilecek, evlerine ekmek götürebilecek bir ücret istiyor’

Maltepe Belediyesinde çalışırken 2019 yılında işten atılan Eylem Şahlar Süsem, şu an grevde olan Maltepe Belediyesi işçileriyle dayanışmak için grev alanındaydı.

Tekstil işçisi Ayşe: 15 yıllık işçiysen mutlaka bir iş cinayeti tanıklığın vardır

Denizli’de 2020 yılında en az 61 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Bunlardan biri Ayşe’nin iş arkadaşının eşi. Ayşe’nin tanıklığı,Denizli’deki 61 iş cinayetinden sadece birinin hikayesi...

Las Tesis dansı duruşması ertelendi

Las Tesis dansı sırasında polis müdahalesiyle gözaltına alınan kadınlar hakkında açılan davanın duruşması 10 Haziran'a ertelendi.

İskenderun Kadın Platformu: 8 Mart’a giderken haklarımıza sahip çıkacağız

İskenderun Kadın Platformu katledilen kadınlar için açıklama yaptı. Platform üyesi kadınlar, ‘ 8 Mart’a giderken haklarımız için mücadelemiz devam edecek’ dedi.

Kadın sağlık çalışanı: Dünyada tek istediğim eşitlik

Eşinden ayrıldıktan sonra çocuğuyla birlikte yaşayan sağlık işçisi kadın güçlü ve bağımsız olunması gerektiğini belirterek; ‘8 Mart'ta Eşitlik istiyoruz. Benim dünyadan isteğim budur’ diyor.