AJANDA

GÜNÜN ÇAĞRISI: Somalı ailelerden davaya çağrı

Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamının yarınki duruşmasına Somalı Aileler dayanışma çağrısı yaptı.

Sennur Sezer Ödülleri veriliyor

3. Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışması Ödülleri Sennur Sezer’in 75. yaş günü olan 12 Haziran’da sahiplerine veriliyor.

Kadınlar MorFest’e çağırıyor

24 Haziran öncesi 'Tek adamı' göndermek için topuklarını piste vurmaya çağıran kadınlar MorFest’te buluşmaya hazırlanıyor.

Feministlerden Flormar direnişçilerine destek

İstanbul'dan feministler 'Flormar işçilerinin taleplerinin yanındayız' diyerek Flormar işçileriyle buluşuyor.

Kadın sinemacılardan Flormar direnişçilerine destek

Kameranın önündeki-arkasındaki sinemacı kadınlar 5 Haziran Salı günü Gebze'deki fabrika önünde direnişçi işçilerle buluşacak, işçiler işlerine geri dönene kadar dayanışma sürecek.

‘Kadınların oyu eşit ve özgür bir hayata’ diyenler pedal çeviriyor

‘Pedallarımızla, isyanımızla, ritmimizle, sesimizle, sözümüzle, hep birlikte değiştirecek gücümüz var’ diyen feminist kadınların bir çağrısı var.

KESK üyesi kadınlardan Flormar önünde eylem

KESK İstanbul Kadın Meclisi sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişlerini sürdüren 115 Flormar işçisine destek olmak için yarın Şişli’deki Flormar mağazası önünde eylem yapıyor.

GÜNÜN DAVASI: Aladağ davası

11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği Aladağ Öğrenci Yurdu faciasının altıncı duruşması görülüyor. Aladağ’da da eğitimde de hiçbir şeyin değişmediği söyleyen aileler ‘Aladağ hâlâ yanıyor’ diyor.

Kanatçı Haydar’dan atılan Günay Kılıç kadınlarla birlikte açıklama yapacak

Haklarını istediği için yöneticilerle tartışan, tazminatsız işten atılan Günay Kılıç 20 Mayıs pazar günü 16.00’da Kanatçı Haydar önünde kadınlarla birlikte açıklama yapacak.

GÜNÜN SERGİSİ: İzler ve sözler

Sennur Sezer’in dizeleri Özcan Yaman’ın fotoğraflarıyla ‘İzler ve sözler’ sergisinde buluştu. Sergi 18 Mayıs gününe kadar devam edecek.

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: İlk Sesten Son Nefese

Ebelik / Hemşirelik Haftasında bir belgesel gösterimi. Deniz Salmanlı’nın yönetmenliğini üstlendiği, hemşirelerin bu önemli mesleğin zorluklarını anlattığı ‘İlk Sesten Son Nefese’ belgeseli bugün.

İstismar ile yargılanan apartman yöneticisinin davası yarın

Adana’da apartman görevlisinin kızını istismar eden apartman yöneticisinin davası yarın görülecek.

Kadınlar Helin için adalet istemeye devam ediliyor

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıl 6 aya kadar hapis istenen Helin Palandöken’in katili Mustafa Yetgin’in yargılandığı davanın 3. duruşması yarın.

PSAKD Alibeyköy Cemevinde ‘Bahar Şenliği’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Alibeyköy Cemevi, 12-13 Mayıs’ta 2 gün sürecek bir ‘Bahar Şenliği’ düzenliyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor

21. Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 57 film ve birçok etkinlikle 10-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. İşte izleyici ve sinema severlerle buluşacak dolu dolu bir program.

GÜNÜN DAVASI: Birgül için, adalet için...

Eşi Ali Çeçen tarafından katledilen Birgül Çoban’ın davası bugün. Davaya çağrı yapan kadınlar adalet istiyor!

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Atma paylaş!

Çorlu’da Ekmek ve Gül Kadın Grubu “Atma paylaş” diyerek başlattıkları, ihtiyaç fazlası eşyaları paylaşma etkinliğinin bugün 3’üncüsünü düzenliyor.

‘Başkalarının Acısını Taşımak’ sergisi

Gül Ünlüçay’ın ‘Başkalarının Acısını Taşımak‘sergisi, 19-27 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda görülebilir.

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Neden yaşadıklarımız unutulmasın?

‘Kaktüsler Susuz da Yaşar’ kitabında yolları yeniden kesişen kadınlar kitabın hazırlık sürecinde biriktirdikleri bilgi ve belgelerin Kadın Eserleri Kütüphanesine kazandırıyor.

Esenyalı’da 1 Mayıs şöleni

‘Eşit, özgür, insanca bir yaşam için coşkumuzla, rengimizle,taleplerimizle 29 Nisan Pazar günü saat 1 Mayıs şöleninde buluşalım.’