AJANDA

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: ‘Göç ve Sığınma Rejimindeki Kadınlar ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet’

Şirin Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı ortaklığıyla bugün ‘Göç ve Sığınma Rejimindeki Kadınlar ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet’ Konferansı düzenleniyor.

GÜNÜN DAVASI: Aylin Mamuk için adalet

Kendisini av tüfeğiyle öldürmek isteyen eşi Çayan Işık’ı elindeki tüfeği almaya çalışırken vuran Aylin Mamuk’un yargılandığı davanın 1. duruşması İstanbul Adliyesinde bugün görülecek.

28 Nisan: Ölenleri an, kalanlar için mücadele et!

Adalet Arayan İşçi Aileleri change.org’da sürdürdükleri imza kampanyasında 28 Nisan’ın anma ve yas günü Günü’ ilan edilmesini istedi, 28 Nisan’daki etkinliklerine çağrı yaptı.

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Kadın Eserleri Kütüphanesi 28. Kuruluş yıl dönümü şenliği

Kadın Eserleri Kütüphanesi Ve Bilgi Merkezi Vakfı 28. kuruluş yıl dönümü etkinliklerle kutluyor. Bugün yapılacak etkinlikler 12.00’de başlayıp 18.00’de sona erecek.

Küçükçekmece'de kadınlar çocuk istismarına karşı mücadeleyi konuşuyor

Hükümetin çocuk istismarına yönelik hazırladığı yasa tasarısı eleştiriliyor. Küçükçekmece’de Ekmek ve Gül okuru kadınlar istismara karşı neler yapabileceğini konuşmak için buluşuyor.

Alibeyköylü kadınlar çocuk istismarına karşı mücadeleyi konuşuyor

Hükümetin çocuk istismarı konusunda hazırladığı yasa tasarısı, önleyici tedbirler yer almadığı için eleştiriliyor. Alibeyköy’de kadınlar istismarı önlemede neler yapabileceğini konuşmak için buluşuyor

GÜNÜN DAVASI: Oğlunu öldüren Nezir Türkoğlu hakim karşısına çıkıyor

Boşanma aşamasındaki eşi Neriman Deniz’i arayarak, “Oğlunu öldürdüm, gel al” diyen Nezir Türkoğlu hakim karşısına çıkıyor.

Uçan Süpürge ödülleri umudun kadınlarına

21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri umudu büyüten kadınların oldu.

'Kul' tiyatro sahnesinde!

Seray Şahiner Antabus'tan sonra Kul kitabını da tiyatroya uyarladı. Gösterimler 11 Nisan'da başlıyor.

Nurtepe’de ‘Çocuk istismarı nasıl önlenir?’ söyleşisi

İstanbul Nurtepe Ekmek ve Gül Grubu ‘Çocuk İstismarını Aklatmayacağız, Etkili Koruma Önlemleri İstiyoruz’ kampanyası kapsamında 7 Nisan Cumartesi günü bir bilgilendirme toplantısı düzenliyor.

Ya masallar da cinsiyetçi ise!

Elmanın yalnızca kırmızı tarafının zehirlenmesi, kırmızı pabuç sevdiği için ayakları kesilen Karin... Masallar ne anlatıyor, cinsiyet rollerini nasıl etkiliyor? Yanıtları birlikte verelim...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadınlar ‘Yüz kadın ve Yüz replik’le sahnede

Bugün saat 11.30’da Kenter Tiyatrosunda bir araya gelecek kadınlar “Yüz kadın ve yüz replikle sahnede olacağız” diyerek kadınlara sahnelerin yasaklanmasına tepki gösteriyor.

Filmmor Kadın Filmleri Festivali İzmir’de devam ediyor

‘Ne Söz Biter, Ne Yol, Ne de Düş’ sözüyle perde açmaya devam eden 16’ncı Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İzmir ayağı 30 Mart- 1 Nisan tarihleri arasında Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezinde.

GÜNÜN DAVASI: Şengül Karaca için adalet

Öğrencileri ve arkadaşları tarafından çok sevilen bir öğretmendi Şengül Karaca. 20 yıldır birlikte yaşadığı Hasan Aydın tarafından geçen yıl mayıs ayında pencereden aşağı atıldı.

GÜNÜN SERGİSİ: Anne Frank – Günümüz için bir Tarih

Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği, Şişli Belediyesi ve Anne Frank House iş birliği ile düzenlenen sergi 2. Dünya Savaşı ve Nazi zulmüne dikkat çekiyor. Sergi 2 Nisan’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

GÜNÜN DAVASI: Nevin Yıldırım’a adalet

Yıllar boyu tecavüze uğradığı, tehdit ve baskılarına maruz kaldığı Nurettin Gider’i öldüren Nevin Yıldırım davasında karar aşamasına gelindi. Nevin 5 yılı aşkın süredir adalet bekliyor.

Elde var ‘Umut’

‘Umut en politik duygudur. Umudumuzu çoğaltalım. İmkansızlıkların, güçlüklerin, acıların ortasında elde var umut’ diyen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Ankaralılarla buluşuyor.

Yöre Derneklerinden 8 Mart etkinliği

Yöre Dernekleri ve Sivil Toplum Kuruluşları Dayanışma Platformu çağrısıyla kadınlar Şişli’de 8 Mart etkinliğinde buluşacak.

Kadınlar 14 Mart’ta Helin için Kartal Adliyesinde

İlk duruşmasına yanlış sanık getirildiği için 14 Mart’a ertelenen Helin Palandöken davasının 2. duruşması için kadınlar 12.00’de Kartal Adliyesinde önünde buluşacak.

Watsons’ta çıplak arama davasının 3. duruşması yarın

2016 yılının kasım ayında Vialand Watsosn mağazasında hırsızlık suçlamasıyla çıplak aramaya maruz kalan B. C’nin ailesinin yaptığı şikayet üzerine açılan davanın 3. duruşması yarın görülecek.