AJANDA

Işıl Çetkin için kadınlar buluşuyor

Uzaklaştırma kararı bitiminde eşi tarafından öldürülen Işıl Çetkin için kadınlar basın açıklaması gerçekleştirecek.

Şule Çet için adalet demeye devam ediyoruz

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet, 29 Mayıs 2018’de Ankara’daki plazanın 20’nci katından düşerek yaşamını yitirmiş, olayla ilgili Çağatay Aksu ve Berk Akand tutuklanmıştı. 4. duruşma yarın.

Güldane Yırtıcı: Bu davada beni yalnız bırakmayın!

Doğum yaptıktan saatler sonra hastanede boşanmak istediği kocası tarafından saldırıya uğrayan Güldane’den kadınlara dayanışma çağrısı; ‘Bu davada beni yalnız bırakmayın’.

GÜNÜN BELLEĞİ: Helin Palandöken’i unutmayacağız...

Pendik’te okul çıkışında öldürülen lise öğrencisi Helin Palandöken’in ölümünün ikinci yılında ailesi Helin’i anıyor...

Kadınlar barış için buluşuyor

Savaşın yıkımına, ölümüne karşı ‘yaşam ve barış2 diyecek bugün kadınlar İzmir’de. İKP, sesleri daha gür çıksın diye ‘savaşa hayır’ diyen her kadını saat 18’de Eski Sümerbank önünde bekliyor olacak.

16 Kasım’da Frankfurt’ta: Sesini Yükselt!

Göçmen Kadınlar Birliği, 16 Kasım 2019 Cumartesi günü, Frankfurt’ta kadına yönelik şiddete, ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı “Sesini yükselt” sloganıyla bir kültür festivali düzenliyor.

Ankara’da ‘Kız Çocukları Şenliği’

Uçan Süpürge Vakfı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kız Çocukları Şenliği düzenliyor. Etkinlikte yapılacak atölyelerle toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının artırılması amaçlanıyor.

Emine Bulut’un katili Fedai Varan hakim karşısına çıkıyor

Emine Bulut’u 10 yaşındaki kızının önünde öldüren Fedai Varan’ın yargılanmasına 9 Ekim’de Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak. Zanlı için ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.

Boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürülen Hafize’nini davası 11 Kasım’da

Boşanmak aşamasındaki eşi tarafından katledilen Hafize Kurban’ın cinayeti davasının ilk duruşma tarihi belli oldu. Hafize’nin ailesi ve Denizli Ekmek ve Gül Grubu tüm kadınları dayanışmaya çağırıyor.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Mülkiyeliler Birliği’nde ‘Kadın Filmleri Günleri’

Mülkiyeliler Birliği ve Uçan Süpürge Vakfı işbirliğiyle düzenlenecek olan “Kadın Filmleri Günleri” kasım ayı sonuna kadar her pazar akşamı saat 18.30’da Mülkiye Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

GÜNÜN DAVASI: Fıkıh Der’de çocuk istismarı zanlıları hakim karşısına çıkıyor

Yatılı Kuran kursunda çocukları istismar etmekle yargılanan Fıkıh Der yöneticileri hakim karşısına çıkıyor.

Kadınlar haklarını konuşuyor

Avcılar Belediyesi kadın ‘Kadınlar haklarını konuşuyor’ etkinliğinde kadınları bir araya getiriyor.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Ceren Damar için susma

Çankaya Üniversitesinde Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülen Ceren Damar’ın cuma günü görülmeye başlanacak davası öncesi babası Mustafa Damar #CerenHocaİçinSusma etiketiyle destek çağrısı yaptı.

‘Yaşamak için bilmeliyim/direnmeliyim...’

İstanbul’da kadınlar Tüm Bel Sen’in çağrısıyla düzenlenen etkinlikte haklarını ve şiddet karşısında mücadeleyi konuşuyor.

Kadınlar ‘Haklarım Neler?’ diye soruyor

19 Eylül 2017 de evinde polis tarafından katledilen Feray Şahin nezdinde tüm katledilen kadınlara ithafen Şişli Ekmek ve Gül Kadın Grubu ‘Haklarım neler?’ paneli düzenliyor.

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: İçimdeki Yolculuk

Yönetmenliğini Kibar Dağlayan’ın yaptığı, 2011 yılında hayatını kaybeden Şair Didem Madak’ı anlatan ‘İçimdeki Yolculuk’’un ilk gösterimi yarın Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat’ta.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Urfalı kadınlar kadın cinayetlerine karşı sokağa çıkıyor

Urfa İl Kadın Platformu, artan kadın cinayetlerine ve çocuk istismarına karşı kadınları yaşamlarına sahip çıkmak için 14 Eylül Cumartesi günü sokağa, ses çıkarmaya çağırıyor.

Kadın yazarlar 3. kez Ankara’da

Kadın Yazarlar Haftası, 16-19 Eylül tarihlerinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde.

İzmit’te düzenlenecek ‘adının Gücü’temalı SanatFest başlıyor

İzmit El Sanatları Festivali SanatFest ‘Kadının Gücü’ başlığıyla düzenleniyor. Festival 5-8 Eylül tarihleri arasında SEKA Park Uçurtma Tepesi’nde.

Diyarbakır Barosu Müzeyyen Boylu cinayeti davasına çağrı yapıyor

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi, boşanmak istediği erkek tarafından öldürülen Avukat Müzeyyen Boylu cinayetiyle ilgili görülecek dava için destek çağrısında bulundu.