AJANDA

Hormonlu Domates Ödülleri sahiplerini buluyor

Bu yıl “Aramızda Ne Var” temasıyla 25.’si düzenlenen İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında Hormonlu Domates Ödülleri sahiplerini buluyor. Ödüller yılın LGBTİ+fobiklere verilecek.

Kadınlardan eylem çağrısı: Melisa Sağlam Yalnız Değildir!

Kadınlar 23 Haziran Cuma Günü saat 19.00'da, minibüste erkek şiddetine maruz bırakılan Melisa Sağlam ile dayanışmak için Pendik Minibüsçüler Durağında eylem yapacak.

Hatice Çelik davası

Eşi tarafından öldürülen sağlık emekçisi Hatice Çelik davasında sona gelindi. Karar duruşması 21 Haziran’da Çağlayan Adliyesinde görülecek. Duruşması öncesi 9.30'da kadınlar basın açıklaması yapacak.

Kadın tutuklular için ücretsiz ped hakkı kampanyası

Tutuklu kadınların sorunları ve ihtiyaçlarını duyurmak, somut çözümler üretmek için dayanışma kampanyası başlatıldı.

Gebze tecavüz davasında sona geliniyor

Gebze'de 8 yıldır devam eden tecavüz davasının görülecek son duruşmasında savcının mütalaa vermesi bekleniyor. Acil Önlem Grubu tüm kadınları davaya sahip çıkmaya çağırıyor.

Bursa’da kadınlar “bayana özel vagona” karşı

Bursa’da “Bayan yolculara öncelikli vagon”lar kadınların tepkisine neden oldu. Kadınlar “ayrı vagon değil, insanca ulaşım istiyoruz” diyerek eylem yapıyor.

Kızkardeşleri Birgül Çoban için eylemde

Birgül Çoban’ın öldürülmesinin ardından mahallesindeki kadınlar Birgül’ün kızkardeşleri olarak bugün eylem yapacak. Kadınlar eylem için mahallede duvarlara afiş yapıştırdı.

Gurbette Bir Allı Turna/ Sümeyra belgeseli gösterimi

1975 yılında Ruhi Su ile Dostlar Korosu’nu kuran Sümerya Çakır’ın hayatını anlatan belgesel film bugün Önder Babat Gösteri Merkezinde.

Sennur Sezer Ödülleri töreni

Edebiyatın yorulmaz iğnesi Sennur Sezer anısına Gıda-İş Sendikasının düzenlediği Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışması Ödül töreni şair’in 74. yaş gününde....

‘Ben Çocuğum, Haklarım Var’

İHD İstanbul Şubesi tarafından ‘Ben Çocuğum, Haklarım Var’ başlığı ile düzenlenecek olan I. Çocuk Hakları Sempozyumu 10 – 11 Haziran’da gerçekleşecek.

İHD’den OHAL’de kadın haklarına yönelik ihlaller paneli

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi OHAL’de kadın haklarına yönelik İhlaller / Kadınların Dayanışma Ağları başlıklı bir panel düzenliyor.

19. Yüzyıl Osmanlı taşrasında hane içi çatışmalar ve kocalarını zehirleyen kadınlar

Her hafta farklı bir konunun tartışıldığı Yoğurtçu Kadın Forumunda bu hafta Osmanlı’da aile içi çatışmalar, bu çatışmaların nedenleri, şiddet ve kocalarını zehirleyen kadınlar konuları ele alınacak.

Batıkent Kültürevinden 2. Çocuk Şenliği

Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube okullar kapanırken 2. Çocuk Şenliği düzenliyor.

Türküler kadınlar için

Mersin’de Ekmek ve Gül Kadın Korosu 2 Haziran Cuma günü Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde barışa, kardeşliğe, umuda söyleyecek türkülerini...

Türkiye’nin ilk kadın ressamlarından Fahrelnissa Zeid seçkisi

Fahrelnissa Zeid Türkiye’nin ilk kadın ressamlarından, aynı zamanda modern sanatın da öncülerinden. Zeid'in birbirinden önemli eserleri ziyarete açıldı. Kaçırmayın...

Kadınlar özgürlük ve hayat için 3 Haziran'da sokakta!

Kadınlar, erkek şiddetine, erkek şiddetini meşrulaştıran iktidar ve yargının baskısına, vahşetin normalleşmesine ‘hayır’ demek için sokağa çıkıyor.

‘Kadın, Şehir, Ekoloji’

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Ekolojik Yıkımla Mücadele haftasında düzenleyeceği ‘Kadın, Şehir, Ekoloji’ etkinliğine herkesi davet ediyor.

Aladağ yurt yangını davası yarın

Aladağ yurt yangını davası Kozan Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Davada 7 sanık taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verketen 2 yıldan 15 yıla kadar ceza isteniyor.

İstismar davasına Saadet Öğretmen’den çağrı var

6 çocuğun okul müdürü tarafından cinsel istismara maruz kaldığı olayın davası 25 Mayıs’ta görülecek. İstismarı ortaya çıkaran Saadet Öğretmen’den de davaya çağrı var.

Watsons’ta çıplak arama davası yarın

Geçen yıl kasım ayında Vialand Watsosn mağazasında hırsızlık suçlamasıyla bir çocuk çıplak aramaya maruz kalmış çocuğun ailesinin yaptığı şikayet üzerine açılan davanın 1. duruşması yarın görülecek.