SAĞLIK

Ankara Tabip Odası: Öğüt değil, öğün verin!

Ankara Tabip Odası (ATO) okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek verilmesi için MEB'e çağrı yaptı ve uyardı: Yetersiz beslenme pek çok hastalığa, öğrenme güçlüğüne yol açıyor!

Bulaşıcılığı yüksek bir cilt hastalığı: UYUZ

Uyuz tüm yaş gruplarında, tüm etnik gruplarda, tüm sosyoekonomik düzeylerde görülebilir. Salgınlar nedeniyle özellikle bakım evleri, yurt, yatılı okullar ve toplu yaşanan yerlerde daha sık gözlenir.

HPV aşısı ücretsiz olacak denildi zam yapıldı

Kadınların mücadelesi ve açtıkları davaları kazanmaları sonucu rahim ağzı kanserini engelleyen HPV aşısının ücretsiz olacağı sözünü veren Sağlık Bakanı sözünü unuttu.

Uyku bozukluğu üzerine notlar: Depremin sebep olduğu uykusuzlukla ne yapalım?

Yaşanan deprem sonrasında stres, kaygı ve korkunun, bölgede ve dolaylı olarak etkilenmiş kişilerde uyku problemlerine yol açtığını söyleyebilmek mümkün. Peki ya buna karşın ne yapabiliriz?

Bitkisel kozmetik hakkında notlar…

Bitkisel kozmetik deyince aklınıza aktarlardan uçucu yağ olarak aldığınız esans yağlar geliyorsa maalesef yanlış, Uzman Biyolog Elif Polat aktarıyor...

Deprem koşullarında iki kat risk: Üreme sistemi enfeksiyonları

Depremzede kadınlar enfeksiyonu tetikleyen durumların tümüyle yaklaşık bir aydır karşı karşıyalar. O yüzden depremzede kadınlar arasında, kötü kokulu akıntı, kaşıntı gibi şikayetleri sık duyuyoruz.

‘O kadar doğurmasaymış’ demeden önce

Bir kadının fizyolojik ve psikolojik olarak bir doğumdan diğerine hazırlanması üç yılı bulur. Bu süre düşerse düşerse anne tükenmesi dediğimiz fizyolojik ve psikolojik sağlığın bozulması ortaya çıkar.

'9-14 yaşındaki çocuklara HPV aşısı rahim ağzı kanseri riskini azaltır'

HPV aşısı neden önemli? Rahim ağzı kanseri nasıl bir hastalık? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Banu Öndeş anlatıyor...

Her 5 kadından birinin sorunu: Miyomlar

Rahim ve çevresinde gelişen iyi huylu olan bu kitlelerin oluşum mekanizması net ortaya koyulamamış olsa da özellikle östrojen ve progesteron hormonları ve genetik yatkınlık oluşum sebebi.

Doğum kontrol haplarına gelen zamlar cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarımıza bir saldırı

Doğum kontrol hapları son zamla 200 liraya dayandı. Milyonlarca kadının gebelikten korunmak, sağlık sorunları ile mücadele etmek için kullandığı bir ilacın 200 lira olmasına kadınlar ne diyor?

Beden çekirdeğinde unutulmuş hazine: Pelvik taban

Zorlu doğumlardan ağrılı cinsel ilişkiye, idrar kaçırmaya pek çok sağlık sorununun pelvik taban fonksiyonlarının yeterince geliştirilememesinden kaynaklı olduğunu biliyor muydunuz?

Doç. Dr. Bayrak, ‘HPV aşısı ücretsiz olmalı’ dedi

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimi'nin düzenlediği HPV etkinliğinde aşıların ücretsiz olması gerektiğinin altını çizdi.

Destek kesildi, risk büyüdü: Yoksulluk istenmeyen gebeliği artıracak

Geçmiş yıllarda ücretsiz yararlanılabilen doğum kontrol yöntemlerine erişim artık zorlaştı. Yoksul kadınlar istenmeyen ve riskli gebelik tehlikesiyle karşı karşıya. Dr. Irmak Saraç anlatıyor...

Yoksulluk artarken çocukların beslenmeleri nasıl değişiyor?

‘Kalitesiz paketli gıdaların içeriğindeki koruyucu maddeler nedeni ile çocuklar hiperaktivite bozuklukları, dikkat dağınıklığı, unutkanlıkta artış gibi birçok sağlık sorunu yaşayabilir.’

Sağlığın için harekete geç!

Düzenli fiziksel aktivite çocuk ve gençlerin fiziksel, sosyal ve mental gelişimi için oldukça önemli. Fiziksel aktivite özellikle onlar için hayati!

Kolajen ne? Ne işe yarar?

Bir kolajen furyası aldı başını gidiyor, peki nedir bu kolajen? Kolajen azalınca ne olur? Hangi besinlerde var? Kullanımda nelere dikkat edilmeli?

Prof. Dr. Türkan Günay: Sağlık hakkını vermemek de kadına şiddettir

‘İstenmeyen gebelikler sonuçları itibarıyla kadınlara yönelik bir şiddet türüdür’ diyen Prof. Dr. Türkan Günay ile doğum kontrol yöntemlerine erişimi konuştuk.

Pandeminin çocuk sağlığına etkisi ne oldu?

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Pediatrik İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feyzi İlhan Tezcan pandemi sürecinin çocukların sağlığına etkisini Ekmek ve Gül'e değerlendirdi.

Vajinada şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, yanma... Ne anlama gelir?

Şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, cinsel ilişki sırasında ve bazen idrar yaparken ağrı ne anlama gelir? Biraz da kadın sağlığına fokuslanalım!

Bilirkişi raporu: ‘HPV aşısı tıbben gerekli’

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin HPV aşısının ulusal bağışlama programına alınması için açtığı davada ilk bilirkişi raporu geldi.