‘HPV aşısı ücretsiz olmalı’
Kadınlar Burada Platformu, Sağlık Bakanlığına ‘Kansere karşın koruyucu olan aşının ücretsiz olmaması sağlık hakkının gasbı değil midir?’ diye sordu

Rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısının rutin aşı programına alınmasını isteyen Kadınlar Burada Platformu, Sağlık Bakanlığına “Kansere karşın koruyucu olan aşının ücretsiz olmaması sağlık hakkının gasbı değil midir?” diye sordu. HPV aşısının ücretsiz olması talebiyle Sağlık Bakanlığı önünde bir araya gelen kadınlar “HPV aşısı rutin aşı programına alınsın” pankartı açtı.

ÜÇ DOZ AŞI ASGARİ ÜCRETE YAKIN
Ocak ayının Rahim Ağzı Kanseri Farkındalığı Ayı olması nedeniyle bir araya geldiklerini belirten kadınlar adına konuşan Semiha Tekir, rahim ağzı kanseri konusunda tarama programlarının öneminden bahseden Sağlık Bakanlığının HPV aşısını rutin aşı programına almış olmamasını eleştirdi. “Ocak Ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı” başlıklı yazısında düşük sosyoekonomik düzeye sahip olmayı bir risk faktörü olarak belirten Sağlık Bakanlığına seslenen Tekir “Güvencesiz işlerde, asgari ücret ve bu ücrete komşu ücretlerle çalışan kadınlar için üç dozu asgari maaşla yarışan HPV aşısı erişilebilir midir?” diye sordu.

125 ÜLKEDE ÜCRETSİZ
Rahim ağzı kanserinin dünyada kadınlar arasında en sık görülen beş kanser türünden biri olduğuna dikkat çeken Tekir, “Resmi rakamlara göre Türkiye’de sadece 2020 yılında 2 bin 532 kadın rahim ağzı kanseri tanısı almış ve bin 245 kadın kansere bağlı sebeplerle hayatını kaybetmiştir. Rahim ağzı kanserine dair en önemli hususlardan biri ‘önlenebilir’ olmasıdır. Serviks kanserinin gelişmesinde HPV enfeksiyonu temel etkendir” dedi. En sık rastlanan ve rahim ağzı kanserine en sık yol açan HPV türlerine karşı aşı geliştirildiğini dile getiren Tekir “Dünya Sağlık Örgütünün 2022 verilerine göre, HPV aşısı 125 ülkede rutin aşı takvimine alınmıştır. Türkiye ise bu ülkelerden biri değildir. Bundan iki sene önce ‘HPV aşısının uygulanması konusunda bir çekincemiz asla yok’ diyen bakanlığın iki yıldır aşıyı rutin aşılama programına almamış olmasının sebebi nedir?” diye sordu.

‘AŞI ÜCRETSİZ OLMALI’
HPV aşısının kişilerin medeni hali ve cinsel yaşamından bağımsız olarak rutin aşı programına alınması gerektiğinin altını çizen Tekir, “HPV aşısı herkes için ücretsiz ve ulaşılabilir olmalıdır. Bu kadın ve toplum sağlığı için gereklidir. Sağlık Bakanının iki sene önce yaptığı açıklamadan bu yana binlerce kadın esasen ‘önlenebilir’ olan rahim ağzı kanseriyle yaşamak zorunda bırakılmış, bu kadınların bir kısmı kansere bağlı sebeplerle hayatını kaybetmiştir” ifadelerini kullandı.

‘NE ZAMAN AŞI TAKVİMİNE ALINACAK?’
Tekir, Sağlık Bakanlığına şu soruları yöneltti: “2023 yılında resmi rakamlara göre kaç kadın rahim ağzı kanseri tanısı almış ve bu kansere bağlı sebeplerle hayatını kaybetmiştir? Bu veriler Bakanlığınızca aktif bir şekilde tutulmakta mıdır? Kaç kadın esasen önlenebilir olan bu kanserle yaşamak durumda bırakılmıştır? Kansere karşın koruyucu olan aşısının ücretsiz olmaması sağlık hakkının gasbı değil midir? Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığınca HPV aşısı ulusal aşı takvimine ne zaman alınacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kasım 2022’de yaptığı ‘Belirlenen bir grupla aşılamaya başlayacağımızı belirtmek isterim’ açıklamasından bu yana bu konuda hangi çalışmalar yapıldı, gelişme kaydedildi mi?”


Fotoğraf: MA

İlgili haberler
İstanbul Tabip Odası: HPV aşısı ulusal aşı takvimi...

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık ayı dolayısıyla açıklama yapan İstanbul Tabip Odası, HPV aşısının ulu...

Menopoz sonrası baş belası: Uretral Sendrom

'Uretral sendromun asıl nedeni olan genital atrofi, menopozdan sonra uzun süre estrojen uyarısı olma...

Gebelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Gebelikte sağlıklı, dengeli ve zengin bir diyet, annenin ve bebeğin sağlığı açısından büyük önem taş...