GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Adoucit la Mélodie

Arianna Savall’dan içinize dokunacak bir şarkı: Adoucit la Mélodie. Arianna, şarkılarına eşlik eden arpı kendi çalıyor. Besteler de kendisine ait.

GÜNÜN BİLGİSİ: Takdir kamu görevlisinin değildir!

Suçun hukuki nitelendirmesini yapmak kamu görevlisinin değil yargının ve bizzat cumhuriyet savcılarınındır. İdarenin bu konuda takdir yetkisi bulunmamaktadır.

GÜNÜN BELLEĞİ: Bir kadın grevi, Berec

Kadın işçilerin büyük ölçüde katıldığı ve grev gözcülüğü yaptığı ilk grev Berec greviydi. Tam bir okul niteliği taşıdı. 41 gün sürdü ve başarılı bir toplu sözleşmenin kabul edilmesiyle sona erdi.

GÜNÜN KISASI: İsmigül

İsmigül filmi kırsal alanda ekonomik bağımsızlığını kazanmış ve toplumda saygın bir yer edinmiş, mücadeleci bir kadın figürünün hikayesinin belgesel diliyle etkileyici bir biçimde anlatıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Le Chant De La Paix (Barış için şarkı)

Bu şarkı barış için, yüreklerdeki o sıcacık sevgi için gelsin...

GÜNÜN İSYANI: 115 kız çocuğu için hesap sorulsun!

14’ünde evlendirilen, 16’sında anne olan bir kadının isyanı: “Benim yaşadıklarım 12 yıl öncede kaldı. Şimdi bu 115 kızı o kadar iyi anlıyorum ki bana sebep olanlar onlara da sebeptir. Hesap sorulsun!”

GÜNÜN SERGİSİ: Utanç ve yüzleşme sergisi

Kosova’da savaş sırasında Sırp güçlerinin taciz ve tecavüzüne uğrayan kadınlar anısına bir sergi açıldı. Kadınların bağışladığı kıyafetler başkent Priştina’da bulunan statta sergilendi.

GÜNÜN ÇİZGİSİ: Kanlı Nesrin

Pakistanlıların ezberini bozan bir kadınlar tanıştırıyoruz sizi: Kanlı Nesrin. Pakistanlılar şu günlerde internette ilgiyle takip edilen çizgi kadın kahraman Kanlı Nesrin’i tartışıyor. Neden mi?

GÜNÜN ŞARKISI: Sisters Are Doin’ It for Themselves

Hadi biraz 80’ler... 40 yıllık kadın dayanışması şarkısı. Tüm dünyanın kadınları için yazılmıştır.

GÜNÜN GÜZEL HABERİ: Bursa’da ‘pembe vagon’ tarihe karıştı

Kadınların tepkisine rağmen Bursa’da uygulamaya konan ‘pembe trambüs’ uygulaması kaldırıldı.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuk istismarından haberdarsanız bunları yapın

Çocuk istismarından, ihmalinden kuşkulanıyor ya da bunu biliyorsanız istismarın durması ve çocuğun korunması için bunları yapmalısınız...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Yünden masallar yazan kadınlar

Antalya sokaklarını rengarenk örgülerle donatan kadınların el emeği göz nuru işlerine yakından bakalım.

GÜNÜN ŞARKISI: Zombie

İrlandalı ünlü rock grubu Cranberries’in güçlü sesi Dolores O’Riordan önceki gün yaşamını yitirdi. 46 yaşında hayatını kaybeden Zombie O’Riordan şarkılarıyla 1990’lı yıllara damgasını vurmuştu.

GÜNÜN RAKAMI: Türkiye’de kadınların yüzde 93’ü cinsel tacize uğradı

Altınbaş Üniversitesinden Sosyolog Zeynep Banu Dalaman’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’de kadınların yüzde 41’i hayatlarında en az bir kez cinsel saldırıya uğramış; yüzde 93’ü ise cinsel tacize.

GÜNÜN DAVASI: Şengül Karaca için adalet

2017 yılının mayıs ayında sevgilisi tarafından 3. kattaki evinin camından atılarak öldürülen Öğretmen Şengül Karaca davası yarın.

GÜNÜN VİDEOSU: Çocuklar için onay

Çocukların bedensel söz hakkı ve çocuklar için onay kavramını ön plana çıkaran bu video; tüm çocuklar, ebeveynler ve çocuk çalışanları için kaynak niteliğinde.

GÜNÜN ŞARKISI: Burçak Tarlası

Tülay German Anadolu pop müziğinin ilk kadın temsilcilerinden. Hala dillerden düşmeyen şarkıların sahibi German yaşamını şu sözle özetliyordu: “Damarlarımda kan değil, isyan akıyor.”

GÜNÜN RAKAMI: 624 çocuk annesiyle cezaevinde

Adalet Bakanlığı açıklamasına göre, hapishanelerde annesiyle kalan 0-6 yaş arası toplam 624 çocuk var. Çocuklardan 72’i, Bakırköy Kadın Cezaevinde. Çocukların 111’i 0-1 yaş arasında.

GÜNÜN KISA FİLMİ: Her gün için eşit ücret!

Kadınlar, eksik aldıkları ücret kadar daha az çalışsaydı ne olurdu dersiniz? Neler olmaz ki? Bu kısa filmi kaçırmayın...

GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Ortaokulda harem-selamlık sıra

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde vekaleten müdürlüğünü yaptığı Metin Seçkin Ortaokulunda harem-selamlık uygulaması başlatan Metin Demirbağ, velilerin ve öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı.