GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Domivamis

Yoksullar ve zenginler arasındaki uçurumun bu kadar belirginleştiği günlere bir şarkı bırakalım... Yokluğu anlatan bir şarkı...

GÜNÜN RAKAMI: 10 kadından biri okuma-yazma bilmiyor

CHP Merkez Yürütme Kurulunda sunulan kadın raporunda, Türkiye’de neredeyse 10 kadından birinin okur-yazar olmadığı, okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 85’inin kadınlardan oluştuğuna dikkat çekildi.

GÜNÜN BİLGİSİ: Yürümeden yüzmeyi öğrenen Moken çocuklar

Andaman denizinde Phuket, Phi Phi ve Kok-Sirin adalarındaki köylerde sayıları 2 bin ile 3 bin arasında göçebe bir halk var... Mokenler ile tanışın...

GÜNÜN BELLEĞİ: İlk doğum kontrol kliniği 1916’da açıldı

Kadınlar ilk çağdan beri ilkel de olsa çeşitli doğum kontrol yöntemleri denemiştir. Peki bugün bilinen doğum kontrol yöntemlerine ulaşmak kadınların kaç senesini aldı dersiniz?

GÜNÜN ŞARKISI: Olmaz Böyle Şey

Biraz eskilere gitmeye ne dersiniz, ah o şarkılar dediğiniz zamanlara...

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Çamur

Benim varlığım yok, oyuncak arabamla yerde oynar gibi yapıyorum. Keşfedilmez bir hayal dünyam var ve kimse farkında değil. Her seferinde dedemin üzerine sürüyorum...

GÜNÜN VİDEOSU: Rio’nun kenar mahalle balerinleri

Bale, Rio’nun kenar mahallesindeki bu çocuklar için sadece bir danstan daha fazlası.

GÜNÜN FİLMİ: Yentl

1983 yapımı Yentl filmi annesi ölmüş, babası tarafından büyütülmüş, eğitim almak için erkek kılığına giren bir Yahudi kızın hikayesi.

GÜNÜN ŞARKISI: Run run se fue pal norte

Müziğiyle Latin Amerika tarihine damga vuran isimlerden biri...Şilili müzisyen Violeta Parra'dan güne güzel bir şarkı ile başlayalım...

GÜNÜN FİLMİ: Mirasçılar

Sınıf farklılıkları ve kadın özgürleşmesini merkezine alan ‘Mirasçılar’ aynı zamanda bir dönüşümün hikayesi...

GÜNÜN PORTRESİ: Marjorie Lee Browne

20 yüzyılın başlarında Amerika’da siyah bir kadınsanız yaşam çok zordur... Hele de bilimle yakından ilgileniyorsa birçok ayrımcılıkla karşı karşıyadır...

GÜNÜN BİLGİSİ: Mandalinanın 7 faydası

Kış geldi çattı. Mandalinalar tezgahlarda yerini aldı. Peki her kışın vazgeçilmez meyvesi olan mandalinaların faydaları neler?

GÜNÜN ŞARKISI: Sciur padrun da li beli braghi bianchi

Çok geçmişe, yüzyıl öncesine gidelim, İtalya’nın pirinç tarlalarında büyüyen işçi kadın Giovanna Daffini’nin halk şarkılarını seslendirdiği zamana...

GÜNÜN BELLEĞİ: Çav Bella’nın hikayesi...

Çav Bella, kasıklarına kadar suyun içinde pirinç toplayan kadınların söylediği bu anonim halk şarkısı, Mussolini döneminde faşizme karşı mücadele eden partizanların marşı oldu.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Helin’i unutmayacağız

Geçtiğimiz yıl okulunun önünde bir erkek tarafından tüfekle vurularak öldürülen Helin Palandöken’in ölüm yıl dönümünden ailesi anma düzenleniyor.

GÜNÜN FİLMİ: Annemle geçen yaz

Brezilya sinemasından aile, iktidar ve sevgiye dair bir film... ‘Annemle geçen yaz’ aile ve sınıf meselelerini çağdaş ve tempolu bir tarzla ele alıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Rus grup Chapura’dan

Rusya’nın folk müziğine duru sesleriyle can veren Chapura kadınlarla tanışalım...

GÜNÜN VİDEOSU: Anneler Kırmızı Balık şarkısını söylerse

Çocukları için şekilden şekile giren anneler Kırmızı Balık şarkısını Kırmızı Balık türküsüne çevirirse ne olur? İşte bu video ortaya çıkar. :)

GÜNÜN FİLMİ: Antonia’nın Yazgısı (Antonia’a Line)

Antonia'nın Yazgısı 1995 tarihli Hollanda yapımı bir filmdir. Marleen Gorris tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Film feminist bir peri masalı olarak nitelendirilir.

GÜNÜN DAVASI: Namme’ye özgürlük

Kendisini öldürmeye çalışan eski kocasını ölmemek için öldüren Namme Öztürk’ün karar duruşması bugün.