GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Yalnızlıktan Kim Ölmüş

Fulya Özlem ve Asineth Fotini Kokkala, Marina Liontou-Mohament’ten olulan Akustik Kabare’nin Mânidar Boşluk albümünden seveceğiniz bir parça Yalnızlıktan Kim Ölmüş.

GÜNÜN BELLEĞİ: İşçi kadınların Fleck Grevi

Fleck Grevi kadınların müthiş baskılara karşı kazanımlarla sonlandırdığı bir grevdi… Tarihin ‘hak verilmez, alınır’ dedirten işçi kadın grevlerinden Fleck Grevini hatırlayalım mı?

GÜNÜN VİDEOSU: Every Body Yoga kitabının yazarı ile tanışın

Jessamyn Stanley dünyaya yoganın herkes ve her beden için olduğunu gösteriyor.

GÜNÜN KİTABI: Çizgili pijamalı çocuk

Hem çocuklara hem yetişkinlere göre bir kitap; Çizgili Pijamalı Çocuk. İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudilere dönük Nazi soykırımını iki çocuğun dünyasından okuyoruz...

GÜNÜN ŞARKISI: Chab rassi

Cezayir’in geleneksel müziklerinden rai’nin kraliçesi Cheikha Rimitti ve onun güzel şarkılarıyla tanışın.

GÜNÜN RAKAMI: 2018 mayıs ayında kadınların istihdama katılımı yüzde 30.1

TÜİK mayıs ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 3 milyon 136 bin kişi olarak açıklandı. TÜİK verilerine göre kadın istihdam oranı yüzde 30.1.

GÜNÜN KADINI: Lilith’in kıtaları aşan kimlik mücadelesi

Lilith Pakistanlı trans bir kadın. Cinsel yönelimini hiç kimseye açıklayamadan çok uzun yıllar geçirdi. Ancak şimdi ait ve mutlu olduğu bir kimliğin mücadelesini veriyor.

GÜNÜN GÜZELİ: Filipinler’in en yaşlı dövmecisi Whang Od Oggay

Yıllar onu sanatından da desenlere yaşam verme sevgisinden de alıkoyamadı. Filipinler’in en yaşlı dövme sanatçısı Whang Od Oggay ile tanışalım.

GÜNÜN ŞARKISI: Quizás, Quizás, Quizás

Tonina Saputo’nun muhteşem yorumuyla sizi oyalayanlara zaman kaybettirenlere keyifli bir mesaj vermek ister misiniz? ‘Nereye kadar!’

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadınlarda bunama neden daha fazla?

Kadınlarda bunama (demans) oranının erkeklerden daha fazla olduğu artık kabul ediliyor. Bu durum, hastalığa karşı mücadele yöntemlerini değiştirmeyi gerektiriyor.

GÜNÜN KISASI: Son örgü

Örgü örmek bazen ihtiyaçlarımızı karşılamak için bazen de rahatlamak için güzel bir yöntem olabilir. Ama örgü örmenin takıntı haline geldiğini düşünsenize bir de...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Margaret Bourke-White

İkinci Dünya Savaşı’nın ilk kadın savaş muhabiri ya da dışa kapalı dönemlerinde Sovyetler Birliği’nde fotoğraf çekebilen ilk fotoğrafçı ya da efsanevi Life dergisinin ilk kadın fotoğrafçısı...

GÜNÜN ŞARKISI: Respect

‘Queen of soul’ (Soul’un Kraliçesi) olarak adlandırılan Aretha Franklin 76 yaşında ve yaşam mücadelesi veriyor.

GÜNÜN RAKAMI: Kadınlar üretiyor erkekler yönetiyor

Kadınların çalışma yaşamında maruz kaldığı cinsiyetçi ayrım üniversitede de değişmiyor. Üniversite yönetimlerinde yok denecek kadar az kadın yer alabiliyor.

GÜNÜN EMEĞİ: Kadifekale’de 20 yıldır kilim dokuyor

Kadifekale’de 20 yıldır Mardin yöresinin geleneksel dokumaları kilim, seccade, çanta ve heybeyi el emeğiyle yaşatan Hazal Gökalp memleketi Mardin’e duyduğu özleme de sık sık vurgu yapıyor.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: KAHUDEV’den avukat adayı kadınlara burs

Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı, hukuk fakültesinde okuyan kadın öğrencilere destek bursu veriyor. 2018-19 başvurularının son tarihi 30 Ağustos.

GÜNÜN ŞARKISI: Sözde Namus

Kaç kez öldürdünüz? Katil belli, olay belli, sadece soruyoruz; kaç kez öldürdünüz?

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Yalancı dut

“Bekâr olduğunu sanıyordum, çocuğun varmış” dedi. “Evli değilim” dedim, kadın kadına olmanın huzuruyla. Karşımda oturan karşı cinsten birisi olsa aynı cevabı vermeyeceğimi biliyordum...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Hindistan’da fillere kazak ören yerli kadınlar

Hindistan Mathura’da yaşayan köylü kadınlar, soğuktan korunmaları için fillere süveter ördü, ortaya bu rengarenk görüntüler çıktı.

GÜNÜN DOSTLUĞU: Maruz kaldıkları ırkçılığın bir araya getirdiği iki kadın

Irkçılık iki kadının yaşamını birleştirdi. Filipinli Jelina Haines ve Avustralya’nın Ngarrindjeri kabilesinden Ellen Trevorrow ırkçılığa karşı uzun yıllar birlikte çalıştı, bir aile oldu.