GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Que Nadie Sepa Mi Sufrir

Üç kadın el ele verip muhteşem bir şarkıya imza atıyor, Lila, Niña ve Soledad’din bol hareketli bu parçasını dinlediniz mi?

GÜNÜN GÜZELLERİ: Bisikletli kadınlar, ‘şiddet son bulsun’ diye pedallarına asıldı

3 kadın günlerdir bisikletleriyle yollarda. Amaçları kadına yönelik şiddete, tacize ve ötekileştirmeye ‘dur’ demek ve bunun için farkındalık yaratmak.

GÜNÜN BİLGİSİ: Gece postalarında çalışma süresi uzuyor!

Kadın işçilerin gece vardiyalarındaki çalışma sürelerini düzenleyen yasanın yönetmeliği yayınlandı. Gazetelerde “kadın işçilere müjde” diye duyurulan yönetmelik aksine yükümüzü daha da ağırlaştırıyor.

Günün ‘akşam olsa da yapsak’ı

Şu an bu karikatürü nerede, nasıl koşullarda görüyorsunuz bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var; o da aynısını yapmak için akşam eve gitmeyi iple çektiğiniz :)

GÜNÜN ŞARKISI: Feeling good

Dönemin kalıplarını kıran Nina Simone, Feeling Good ile pazartesi sendromunu da kırar! Bizden söylemesi… Yeni gün, yeni yaşam iyi hissettirir…

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: İncecik süzülmek gibiydi bıçak yarasından

Bir kadın kir izlerini üstünde taşımaktan kirleniyorsa, yaşadığı şeyin ne olduğunun önemi yoktu. Yüzündeki iz, kolundaki geçmeyen yaralar, uykusuz gözlerinin dipler, konuşuyordu onun yerine...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Evsizler ve mülteciler için 770 metrekarelik battaniye

İsveç'in Göteborg şehrinde kadınlar 1 yılda 770 metrekarelik dev bir battaniye ördü; evsizler ve mültecileri soğuktan biraz olsun koruyabilmek için. Battaniye parçalara ayrılarak dağıtılacak.

GÜNÜN KİTABI: Fosforlu Cevriye

“Ben yazar Suat Derviş’im. Kimsenin karısı olarak yâd edilemem” demişti bir davete eşinin ismiyle çağrıldığında. Suat Derviş’in Fosforlu Cevriye’sini okumayan var mı?

GÜNÜN ŞARKISI: La Llorona

Frida filminden bildiğimiz bu şarkının hikayesi bir Meksika efsanesinden gelir.

GÜNÜN İSYANI: Sorumlular nerede?

Çocuğunu özel bir anaokuluna gönderen anne sesleniyor Sincan’dan: “Çocuklarımızı artık nasıl bu tarz kurumlara, servislere vereceğiz ve güvenle göndereceğiz bilmiyorum.”

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Meme kanseri ilacı arıyorsanız bu gruba bakın

Meme kanseri ilaçları devlet ile üretici firma arasında yaşanan eksikliklerin giderilememesi nedeniyle piyasada bir süredir zor bulunuyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: Balkonda meyve sebze yetiştirmenin püf noktaları

Toprakla uğraşmak insanı en rahatlatan şeylerden biri. “Üretim çok olmasın balkonda tadımlık tadımlık sebze, meyve yetiştireyim” diyenler için bazı püf noktaları var.

GÜNÜN ŞARKISI: Ayışığında

Zohreh Jooya’yı daha önce dinlediniz mi bilmiyoruz ama, Ay Işında parçasını şahane yorumlamış. İranlı Azeri Zohreh Jooya’dan atmosferinizi değiştirecek bir parça.

GÜNÜN KAZANIMI: Ford'a 10 milyon dolarlık taciz cezası

Kadın ve siyahi çalışanlar cinsel ve ırkçı tacizlerden şikayetçi oldular. Ford, çalışanlara 10 milyon 125 bin dolar tazminat ödeyecek!

GÜNÜN İLK KADINI: Fatma Meral Sever

O, bu coğrafyanın ilk kadın seyyahı... Bazen kamyondan bozma otobüslerle, bazen bisikletle, bazen yürüyerek yaptığı yolculuğu onu dünyanın kapılarını açtı.

GÜNÜN KAMPANYASI: Lübnan’da ‘cinsel tacize’e karşı kampanya

Lübnan’da Mesh Basita (Tamam değil), Beyrut Amerikan Üniversitesi (AUB) ve Kadın İşleri Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden ‘cinsel tacize’ karşı kampanya başlatıldı.

GÜNÜN ŞARKISI: Bahçeye Hanımeli

Karadeniz’in fışkıran sesi Ayşegül Kolivar Bahçeye Hanımeli türküsünü ne de güzel seslendiriyor. Karadeniz’in dağlarına, yaylarına değiyor sesi.

GÜNÜN İCADI: Yapay rahim

Bu büyük boy bir saklama torbası gibi gözüken şey erken doğan bebeklerin daha sağlıklı yaşayabilmesi, annelerin doğumdan kaynaklı ölüm ve rahatsızlık ihtimalinin azalacağı bir buluş olabilir.

GÜNÜN RAKAMI: 2017’de uyuşturucu ile mücadelede rakamlar

Madde kullanımı gençler arasında yaygınlaşan bir illet. Madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadelede 2017 rakamları ise korkunç.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadınlar ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde

‘Kadınlar İçin Adalet’ talebiyle kadınlar bugün İzmir’deki Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde.