GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Malka Moma

Bir Bulgar şarkısı Malka Moma Türkçe’de ‘Genç Bir Kız’ anlamına geliyor. Sözleri, Bulgaristan'ın Rodopi bölgesinden olan Neli Andreeva tarafından yazılmış.

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Değiştirilenler

Yarın onlar da dönecekti. Evde kimse olmayacaktı. Falımdaki boş mezarı göreceklerdi ve onlar da değiştirilecekti. Bence birini öldüren herkes, bir başkasıyla değiştirilir.

GÜNÜN ÖNERİSİ: 5 madde de sağlıklı yiyecekler daha sağlıklı olsun

Size çok basit 5 öneri vereceğiz. Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde zaten sağlıklı olarak tükettiğiniz yiyecekleri bazı kombinasyonlar ve püf noktalarıyla daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

GÜNÜN NEŞESİ: Otobüste “Bahçe duvarından aştım”

İzmir’de bir otobüste yolcular alkışlı, darbukalı “Bahçe duvarından aştım” türküsünü söylerken kadınlarda karşılıklı göbek attı. Her güne böyle neşeli başlayalım...

GÜNÜN ŞARKISI: Na Cu E Rushja Ne Saba

Bugün Brenna MacCrimmon Arnavutça söylediği o güzel şarkıyla eşlik ediyor bize. Keyifli günler...

GÜNÜN REKLAMI: Libress’ten kan kırmızısı ped

Stockholmlü hijyenik ped markası Libresse kan kırmızısı bir reklam filmi çekti.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinden

Tuzluçayırlı kadınlar dayanışma aşuresinde buluştu. “Her bir malzemesini bir başkasının kattığı aşure kazanını hep birlikte kaynattık. Tüm mahalle hep birlikte yedik” dedi.

GÜNÜN PORTESİ: Caroline Herschel

Astronomi alanına önemli katkılar sağlayan Caroline Herschel, bilimsel çalışmaları için ödenek alan ilk kadın oldu.

GÜNÜN ŞARKISI: Mexico

Hafta sonuna etnik müzikleriyle Fransız grup Orange Blossom’un unutulmaz ezgileriyle merhaba diyelim...

GÜNÜN PORTRESİ: Safiye Ali

Türkiye’nin ilk kadın doktoru Safiye Ali Darülfünun kız öğrenci kabul etmeyince eğitim için Almanya’ya gitmiş. Türkiye’de muayenehane açan Ali’ye kadın olduğu için düşük vizite teklif edenler olmuş.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Yüzünü Bisiklete Dön

Hava kirliliği, trafik, ev-iş arasına sıkışan hayatımız, hareketsizlik... Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nin size bir çağrısı var: Yüzünü bisiklete dön.

GÜNÜN İSYANI: Maden sadece babamızı değil, hayallerimizi de aldı

Göç etmemek için son çare olarak gittikleri madende yaşamını yitiren işçilerin aileleri kaybettikleri yakınlarını anlattı.

GÜNÜN ŞARKISI: Piece of my heart

Gelmiş geçmiş en iyi kadın blues şarkıcılarından biri olarak kabul edilen Janis Joplin’den Piece of my heart

GÜNÜN KADINI: Dolores İbárruri; Tutku Çiçeği

“Dizlerimiz üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmeyi yeğleriz.” Bu sözler İspanya’nın en tanınmış komünisti Dolores Ibárruri’nin... Tutkulu ve mücadele dolu bir hayatı oldu, faşizme geçit vermedi.

GÜNÜN ŞİİRİ Mihri Hatun'dan

'Çünkü nakıs akl olur dirler nisa, her sözin mazur tutmatır reva/ Bir müennes yeg dururkim ehl ola/ Bin müzekkerden ki ol na-ehl ola'

GÜNÜN GİFLERİ: Kendimi gördüm

Sizce de bazı giflerde kendimizi görür gibi olmuyor muyuz? Peki siz bu giflerden hangisinde kendinizi gördünüz? Ya da ‘Tam da beni anlatıyor’ dediğiniz gifler hangisi?

Cinayetin gerekçesi bir anlık öfkeymiş

Nurcan Aslan’ı katleden Abdullah Melih Barış, ‘Bir anlık bir öfkeydi’ diyerek kendisini savunmaya çalıştı. Duruşma 24 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

GÜNÜN ŞARKISI: Vem vet (Kim bilir)

Her dinlediğinizde yüreğinizde bahar çiçekleri açtıracak, güne neşeli, enerjik başlamanıza neden olacak bir şarkı: Vem vet... Gününüz güzel olsun :)

GÜNÜN SÖZÜ: Zabel Yesayan'dan

Yirminci yüzyılın başında Ermeni edebiyatında kadınların özgürleşmesi hakkında yazılar yazan, önemli kadın romancılardan Zabel Yesayan'dan hepimize güç verici bir söz.

GÜNÜN SORUSU: Helin cinayetinin takipçisi olacak mısınız?

Pendik’te okul çıkışında öldürülen Helin Palandöken meclis gündemine taşındı. Dilek Öcalan Helin’in öldürülmesini hatırlatarak kadın cinayetleri konusunda Aile Bakanlığının çalışmalarını sordu.