GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Sari Gyalin (Sarı Gelin)

İnsanın içini yakan bir türkü Sarı Gelin, hikayesi Anadolu topraklarındanki halkların diline dolanmış ve her bir dilde ayrı bir güzellikle söylenmiş bir türkü.

GÜNÜN PORTRESİ: Zabel Yesayan

Bazen insanın kendine belirlediği hayat akışından, kendi iradesinden bağımsız gelir olaylar bulur insanı.Gözümüzü dünyaya açtığımız yerden başka yerlere sürükler. Zabel Yesayan’ın hayatı da böyledir.

GÜNÜN BELLEĞİ: Rana Katliamı

Binden fazla tekstil işçisinin hayatını kaybettiği Rana Plaza faciası 5 yılı geride bıraktı. Dakka’da içerisinde tekstil atölyelerinin olduğu bina çökmüş, 1138 işçi hayatını kaybetmişti.

GÜNÜN İLHAMI: Bir kadının sanata dönüşen güncesi

Ayça Tufan, ‘Gündelik İlhamlar’ başlığıyla topladığı işleri, yalnız bir anne ve haftanın 7 günü çalışan bir kadın olarak sürdürdüğü zorlu sanat yolculuğunu sergilendi.

GÜNÜN ŞARKISI: Dersler Uzun Teneffüsler Çok Kısa

Şubadap Çocuk, 'iyi gitmeyen' eğitim sistemine karşı umutsuzluğa değil müziğe davet ediyor.

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Cüce!

Saklanmalı ya da yıkmalı, önce kendi içindeki sınırları. İşte, özgürlük ve hatta yaşamak, göze almak demek!..

GÜNÜN İSYANI: Mesanemiz değil sabrımız taştı

Güzel kardeşim sen bu reklamı yapmışsın eyvallah da ne olacak bu ağır çalışma koşulları, bunlar için de elinizde uygun ped var mı?

GÜNÜN RAKAMI: Çocuklar yoksulluk içinde yaşıyor!

Betam tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye, ‘Avrupa’da çocuk yoksunluğunun en yoğun olduğu ülke’ konumuna düştü.

GÜNÜN ŞARKISI: Kim Korkar

Söz ve müziği Candan Erçeten’e ait olan; klibinde kadına, çocuğa ve hayvana karşı şiddete bir duruş sergileyen bu şarkı gününüze keyif katsın.

GÜNÜN KISA FİLMİ: Uçurtma

Ulusal ve uluslararası festivallerinde birçok ödüle layık görülmüş Uçurtma kısa filmini seçtik bugün sizin için...

GÜNÜN EĞLENCESİ: Seyyar salıncak

Bugünün eğlencesi Gazi Mahallesi’nden. Bir takipçimizin gönderdiği video hem çocukların hem de büyüklerin eğlencesi olan seyyar salıncağı bize tekrar hatırlattı.

GÜNÜN YAZISI: Erken doğumların olası bir sebebi olarak glifosat

‘Hamile kadınların idrarlarındaki glifosat oranları ile erken doğum ilişkisi kuşkusuz düşündürücü. Bu sonuç, bu alanda daha derin daha fazla araştırmalar yapılmasını zorunlu kılmakta.’

GÜNÜN ŞARKISI: Özgürlük

Birbirini hiç tanımayan 200 çocuk Şubadap Çocuk’un Özgürlük şarkısı klibinde buluştu. Şubadap Çocuk bu klibi tüm dünya çocuklarına armağan etti.

GÜNÜN KİTABI: Bugün Anne Gibi Değilim

Farklı kadınlık kurgularını bir araya getiren ve Belma Fırat’ın öykü kitabı ‘Bugün Anne Gibi Değilim’i Nalan Çelik anlattı.

GÜNÜN FİLMİ: Agora

Antik Çağ’ın en meşhur kadın düşünürü İskenderiyeli filozof, gökbilimci ve matematikçi Hypatia... Hayatı Agora filmiyle sinemaya aktarılan Hypatia ile tanışmak ister misiniz?

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: ‘Göç ve Sığınma Rejimindeki Kadınlar ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet’

Şirin Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı ortaklığıyla bugün ‘Göç ve Sığınma Rejimindeki Kadınlar ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet’ Konferansı düzenleniyor.

GÜNÜN ŞARKISI: El testament d’Amèlia

Geleneksel Çingene ve Yahudi şarkılarını müthiş yorumlarıyla dinleyiciyle buluşturan, 7 farklı kültürü 7 farklı ülkeden müzisyenle ortaya çıkaran Barcelona Gipsy balKan Orchestra’dan keyifli bir şarkı

GÜNÜN BELLEĞİ: Mor Çatı 28 yaşında

1990’dan bu yana, şiddetle yüz yüze olan ve bu şiddetten kurtulmak için desteğe ihtiyacı olan milyonlarca kadına kucak açan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 28. yaşını kutluyor.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: İsveç’te 10 kadın işçiden 1’i tacize uğruyor

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu, her on kadın işçiden birinin işyerinde cinsel tacize uğradığını açıkladı. En fazla tacize uğrayanlar ise güvencesiz çalışan kadınlar.

GÜNÜN TEPKİSİ: Kadın sinemacılardan

Sinema Yazarı Kerem Akça’nın 37. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Yönetmen Vuslat Saraçoğlu ve Jüri Başkanı Pelin Esmer’le ilgili paylaşımına sinemacı kadınlar tepki gösterdi.