GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Derî Lêket

Hamburg’da yaşayan genç sanatçı Hêja’nın, üç şarkıdan oluşan demo albümü ‘Stranên Neşuştî’den Derî Lêket...

GÜNÜN MÜCADELESİ: Arjantin’de kadınlar kürtaj hakkı için mücadeleyi yükseltiyor

Arjantin’de kadınlar, kürtajın yasal bir hak haline getirilmesi mücadelesini yeniden yükseltiyor.

GÜNÜN KADINI: Sophie Magdalena Scholl

Nazilere karşı mücadele ettiği için ölüm cezası alan Sophie yargıca seslenir: ‘Bir gün bizim durduğumuz bu yerde siz duracaksınız.’ Bu söz bugün hala diktanın esiri olmuş mahkemelerde haykırılıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: La Gitana

Köklerinden gurur duyan Martinez, albümünü“bu kendime, çocukluğuma, başlangıçlarıma ve yoluma bir övgü” diyerek anlatıyor. La Gitana da son albümünden güzel bir şarkı.

GÜNÜN TİYATRO OYUNU: Çatlak

Ayten Kaya Görgün’ün yazdığı ‘Çatlak Kızlar Sağlam Kapıda’ romanından uyarlanan Çatlak’ı KHK ile işinden olan Duygu Şahlar sahneye taşıdı.

GÜNÜN KADINI: Brigitte Reimann

Doğu Almanya Cumhuriyeti yazarlarından Brigitte Reimann: Bazen erkek sanatçıların onlara hayran olan, kendi yankıları olan birine ihtiyaç duydukları hissine kapılıyorum.

GÜNÜN ŞARKISI: New Soul

Zor günlerinize neşe ve mutluluk katsın bugünkü şarkımız. İş yerinizde, yolda, okulda, kantinde, sokakta... Bu şarkıyı dinledikten sonra güne güzel devam edin.

GÜNÜN EMEĞİ: Gümüşü sabırla işleyen kadınlar

İnce gümüş tellerle yapılan gümüş işleme sanatı olan telkârinin yapıldığı Midyat’ta üç usta kadından biri olan Münevver Akbulut, en çok ihtiyaç duydukları şeyin sabır olduğunu söylüyor.

GÜNÜN RESSAMI: Gabriele Münter

Gabriel Münter 19 Mayıs 1962’de Murnau’daki evinde öldüğünde resim sanatına damgasını vuran önemli kadın ressamlar arasında yerini almıştı

GÜNÜN ŞARKISI: Minara Sêrtê

Zozan Bütün’den güzel bir türkü içinize dolsun.

GÜNÜN BAŞARISI: Türkiye'nin ilk kadın kar leoparı

Esin Handal yaklaşık 15 yıldır dağcılık sporu ile ilgileniyor. 2019 yılının Ağustos ayında, tüm dünyada geçerli ve dağcılar için çok önemli sayılan 'Kar Leoparı' ünvanını aldı.

GÜNÜN VİDEOSU: Nijeryalı kadınlar cinsel saldırılara ve tacize karşı kendilerini koruyor

Nijerya’da Me To hareketinden etkilenen kadın hakları savunucusu bir grup kadınlar için ücretsiz boks kurs açtı. Cinsel saldırılara karşı kadınlar, kendilerini nasıl koruyacaklarını öğreniyor.

GÜNÜN ŞARKISI: İkiyi geçti

Deniz Tekin’den güne yumuşacık bir şarkı: İkiyi geçti.

GÜNÜN İLKİ: Kadın futbolcuların regl takvimine uygun antrenman

Chelsea Kadın Futbol Takımı, performansı artırmak ve yaralanma oranlarını azaltmak için antrenman programlarını oyuncuların adet döngülerine uyarlayan ilk futbol kulübü oldu.

GÜNÜN KADINI: Florence Kelley

Florence Kelley, çocuk hakları, sekiz saatlik iş günü, ücret köleliği gibi konularda, toplumu yakından ilgilendiren konuların reformlarının yapılmasında öncülük etti.

GÜNÜN ŞARKISI: Değer mi?

Edebiyat öğretmeni, şair, tiyatro oyuncusu, sinema oyuncusu ve söz yazarı ‘Deli Aysel’ lakaplı Aysel Gürel 17 Şubat 2008’de yaşamını yitirdi.

GÜNÜN KADINI: Mildred Harnack-Fish

Almanya’da Nazilere karşı direndiği için idam edilen tek ABD vatandaşı olan Mildred Harnack-Fish, faşizme karşı kararlı mücadele eden Amerikan-Alman edebiyat bilimcisi, çevirmendi.

GÜNÜN DİKKATİ: 415 milyondan fazla çocuk çatışma ortamında yaşıyor

Save The Children’ın raporuna göre çatışma bölgelerinde yaşayan çocuk sayısı azalırken, çatışmalardan etkilenen çocuk sayısı çoğalıyor. Taraflar çocukları savaşta aktif kullanarak istismar ediyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Lê Bukê

Kürtçe ninnileri söylemek için izin almak zorunda kaldığımız günler de bitecek elbet. Şarkımız: Güne halayla başlayacağımız mutlu, eşit, ana dilimizi özgürce konuşacağımız gelecek günler adına gelsin.

GÜNÜN BİLGİSİ: Kız çocuklarının ‘kutsallıkları’ regl olduktan sonra bitiyor

Nepal'de Hindu ve Budistlerin yaşayan tanrıçası Kumari, 2 ila 5 yaş arasındaki kız çocuklarından seçiliyor. 'Kutsallıkları' regl olduktan sonra bitiyor. Çocuklar mutsuz, yoksul ve yalnız kalıyor.