GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Formidable en arabe

Arapça’ya uyarlayarak şarkılara yeni bir yorum getiren La Boronze’den Stromae şarkısının Arapça versiyonunu dinlemeye ne dersiniz?

GÜNÜN AŞIRI SEVGİSİ:

Hayvanlara yapılan işkence görüntülerinden sonra kadınların sevgisi ve tatlışlığı bir şey anlatıyordur herhalde...

GÜNÜN DİKKATİ: Kilo verememenizin sebebi hastalık olabilir

Yeme içmenize dikkat etmenize rağmen hâlâ şişmanlıyorsanız, uzmanlar bu durumun hipotiroidi, diyabet, böbrek üstü bezlerinin çok çalışması gibi bazı hastalıklardan kaynaklanabileceğini söylüyor.

GÜNÜN KAMPANYASI: #YasaksızOlSınırsızOl

Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası öncesinde sosyal medya kampanyası başlattı.

GÜNÜN ŞARKISI: Mezzo Voce

Dünyanın dört bir yanından toplanan halk şarkılarına dayanan bir polifoni sunuyor bu dört kadın... Bir folk kadın grubu olan Chet Nuneta’yı Mezzo Voce ile tanıyalım...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Somalı ailelerden davaya çağrı

Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamının yarınki duruşmasına Somalı Aileler dayanışma çağrısı yaptı.

GÜNÜN CİNSİYETÇİSİ: ‘Dul aylığı kesilsin, kadınlar emeklilerle evlenmek zorunda kalsın’

Kadınların nafakasından, doğum iznine, çalışma hakkına her şeyin tırpanlandığı memlekette, sıradan bir adamın ‘dul aylığına’ göz dikmesinden “olağan” bir şey var mı? Onlar ister, Ak Parti yapar!

GÜNÜN PORTRESİ: Varvara Stepanova

Kadınlar için özgür ve basit elbise tasarımlarına imza atan yaratıcı ve çok yönlü bir sanatçı olan Varvara Stepanova ile tanışın...

GÜNÜN ŞARKISI: Take care

Imany’den içimizi yumuşatacak, huzur verecek dizeler… ‘Sevdiğine dikkat et’

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Kan

‘Makineler ilk defa Suna için durmuştu. Oysa Suna ne çok isterdi makinelerin kendisi için durmasını. Ayakta durmaktan uyuşan bacaklarını uzatıp biraz dinlenebilseydim diye ne çok düşünürdü…’

GÜNÜN RAKAMI: Türkiye genç kadın işsizliğinde rekor kırıyor

AB istatistik kurumu Eurostat’ın araştırmasına göre, Türkiye, çalışmayan ve eğitim görmeyen 18-24 yaş arası kadın nüfusun en yoğun olduğu ülke.

GÜNÜN TARİHİ: ABD’de oy kullanan kadın cezalandırıldı

Kadın hakları savunucusu Susan Brownell Anthony 18 Haziran 1872’de yapılan ABD Başkanlık seçimlerinde oy kullanmak istedi. Susan seçim yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

GÜNÜN ŞARKISI: Furtuna Girit Türküsü

Yumuşacık dupduru bir sesten, içimizden bir türkü... Tanıdığımız bu türküyü Natassa Mpofiliou'dan 'Sto Pa Kai Sto Ksanaleo' olarak dinleyelim...

GÜNÜN KİTABI: Sosyal yardım alanlar - Emek, Geçim, Siyaset ve Toplumsal Cinsiyet

Türkiye’de sosyal yardım olgusunu, sosyal yardım alanların deneyimine ve yardımlar temelinde ürettikleri ve içerisine girdikleri ilişki biçimlerine odaklanarak anlama çabası...

GÜNÜN BİLGİSİ: Regl kanının rengi sağlığınız hakkında bilgi veriyor

Regl kanının nasıl göründüğünü bilmek sizi çok tehlikeli hastalıklardan kurtarabilir. Örneğin, regl kanı açık pembe ise yaklaşan bir osteoporoz teşhisinin sinyali olabilir.

GÜNÜN SORUSU: Babalar Günü'nde tava reklamı gören var mı?

Anneler Günü'nde tüm kadınlara annelik rolü yükleyen, tencere, tava reklamlarından gına getiren o reklamları babalar gününde göremedik...

GÜNÜN ŞARKISI: Ezîz Can

İran Kürtlerinin acılarını sesiyle otantik enstrümanlarıyla bütünleştirerek müziğine taşıyan Yalda Abbasi’den Ezîz Can şarkısı gününüze güzellik katsın.

GÜNÜN FİLMİ: Köpek

Acıları benzer olan birbirinden farklı birkaç karaktere ait hikâyelerden oluşan Köpek, İstanbul’un başka bir yüzünü gözler önüne seriyor.

GÜNÜN ÇİZİMLERİ: Tutuklu gazeteci Zehra Doğan’dan

Tutuklu gazeteci-ressam Zehra Doğan’ın cezaevinin verdiği tüm imkânsızlıklara rağmen sürdürdüğü resim çalışmaları, tutukluğunun birinci yıl dönümünde Almanya’da sergileniyor.

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: İlk Seyyar Kadın Fotoğrafçı Muzaffer Hanım

Muzaffer Hanım’ın ilginç bir mesleği vardı. O ilk seyyar fotoğrafçılardandı.