GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Goodnight Moon

Düne ‘iyi geceler’, bugüne ‘günaydın’... Güzel bir başlangıcınız olsun bugün, aydınlık ve ferah :)

GÜNÜN DİKKATİ: Yoksulluk sınırı 3 bin 388 lira

Kamu-Sen'in araştırmasına göre, kasım ayında dört kişilik ailenin asgari geçim sınırı 6 bin 859 lira 47 kuruş, tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3 bin 388 lira 32 kuruş oldu.

GÜNÜN KAZANIMI: Sudan’da kadınların mücadelesi kazanımla sonuçlandı

Sudan’da dans eden ve pantolon giyen kadınları tutuklama/kırbaçlama yetkisi veren yasalar, Beşir’i deviren ayaklanmanın ön saflarında yer almış kadınların verdiği mücadele ile yürürlükten kaldırıldı.

GÜNÜN ŞARKISI: Save our soul

Öfkeyi ve sevgiyi hatırlatıyor İmany ancak pes etmemeyi de öğütlüyor ‘The Wrong Kind of War’ albümünde... Bu albümden savaşa ve şiddete odaklanan güzel bir parça: Save our soul/ Ruhunuzu kurtarın.

GÜNÜN İSYANI: Suç benim değil, tecavüzcü sensin!

Kadınların isyanı dalga dalga yayılmaya devam ediyor. Şilili kadınların çağrısına Beyrut sokaklarındaki kadınlar da katıldı: Suç benim değil, sorun ne giydiğim nereye gittiğim değil, tecavüzcü sensin!

GÜNÜN DİKKATİ: LGBTİ+’lar iş hayatlarında cinsel kimliklerini gizlemek zorunda kalıyor

‘Türkiye’de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+’ların Durumu 2019 Araştırması’na göre, özel sektörde çalışan LGBTİ+’ların yüzde 17.36’sı, kamuda çalışanların yüzde 4.39’a cinsel kimliğini açıklıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Yanayım Yanayım

İnsanın içinin kıpır kıpır eden bir şarkı. Toplu taşımada dinlememeye dikkat edin :) Ayta Sözeri yorumuyla...

GÜNÜN BELLEĞİ: Vergi yüküne karşı Nijeryalı kadınlardan palmiyeli direniş zinciri

Tam da şu günlerde kadınlar “Asgari ücretten vergi kesintisi son bulsun” diye haykırırken tarihin şöyle geçmiş sayfalarına gidip vergilere karşı Nijeryalı kadınların mücadelesine bakalım mı?

GÜNÜN BİLGİSİ: Evde çamaşır kurutmak, akciğer hastalığı nedeni

Havalar soğuyup bir de yağmur başlayınca ne olacak o çamaşırlar? Siz de kış gelince çamaşırları evde mi kurutuyorsunuz? Peki, evde çamaşır kuruttuğunuzda nefesinizde sorunlar hissediyor musunuz?

GÜNÜN ŞARKISI: Bilərsənmi

Azerbeycanlı Roya & Rizvan’dan ortak ve güzel bir performans: Bilərsənmi.

GÜNÜN BİLGİSİ: Ceren’in katili nasıl elini kolunu sallaya sallaya sokaklarda dolaşabildi?

Katil 14 yıl önce (tıpkı Ceren’i öldürdüğü gibi) hiç tanımadığı bir genci öldürmeye kalkmasına rağmen neden açık cezaevine nakledildi? Firar etmesine rağmen neden tekrar açık cezaevine kondu?

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: 10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri

TİHV 10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, 11-14 Aralık 2019 tarihleri arasında İzmir Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Mimarlar Odasında.

GÜNÜN ŞARKISI: Sirumem kez

‘Seni seviyorum’ demek her dilde güzel, hele ki Ermenice bir başka güzel geliyor kulağa :)

GÜNÜN DİKKATİ: Türkiye ışıl ışıl parlıyor, neden mi?

Kadınların kendilerini tehlikede hissettiği yerlerde ateş böceğini temsil eden bir ışığın çıktığı uygulamada Türkiye haritasının üzeri ateş böcekleri ile doldu!

GÜNÜN BELGESELİ: Lorena

Sandaletleriyle koşarak kilometrelerce yolu kat eden, yaşadığı köyde çobanlık yaparak yaşamını sürdüren Lorena’nın hikayesi...

GÜNÜN ŞARKISI: Quizás, Quizás, Quizás

Tonina Saputo’nun muhteşem yorumuyla sizi oyalayanlara zaman kaybettirenlere keyifli bir mesaj vermek ister misiniz? ‘Nereye kadar!’

GÜNÜN BİLGİSİ: Anne sütü nasıl saklanmalı?

Anne sütünü hangi koşullarda, ne türden malzemeler kullanarak, nerede saklamak sağlıklı? Yanıtlar burada!

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Köşedeki Çadır

Bütün gününü yalnız başına yolun kenarındaki küçük çadırında, geceyi de kızlarını ve eşini beklerken geçiren Fatma teyzenin öyküsü...

GÜNÜN ŞARKISI: Mariposa

Güne güzel bir başlangıç için güzel bir şarkı öneriyoruz: Si Se’den Mariposa... Evet, o çok sevdiğiniz Latin ezgilerinden :)

GÜNÜN DİKKATİ: Kadın cinayetleri önlenebilir; tek başımıza değil, örgütlü bir şekilde!

Gıda İş Sendikası Genel Sekreteri Olcay Özak yaptığı açıklamayla Ceren Özdemir cinayetine ilişkin, ‘İhmaller Ceren’i hayattan kopardı. Cinayetler önlenmiyor, sorumlular hesap versin’ dedi.