GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Dassi Elad’dan Who are you?

Dassi Elad'dan özgün doğu müziği... “Hayır, hayır, hayır, hayır...Kim olduğunu kaybetme, yıldızların bulanıklığında! Görmek aldatıcıdır, hayal kurmak inanmaktır”

GÜNÜN İSYANI: Kollarımı kapatamam

Size de gına gelmedi mi otobüste bacaklarını açıp oturan erkeklerden! Bu görsel Fransa’dan. Bacaklarını pergel gibi açan erkeklere: “Kollarımı kapatamam memelerimi sıkıştırıyor, çok acıyor.”

GÜNÜN HAREKETİ: Çeyizimi satıyorum

Zeynep Tilki adlı bir kadın sosyal medya aracılığıyla ‘Çeyizimi satıyorum’ kampanyası başlatarak kadınlara biçilen ‘çeyiz’ mantığına isyan bayrağı açtı.

GÜNÜN FİLMİ: Pride / Onur

Sene 1984. İngiltere, Margaret Thatcher’ın muhafazakar politikalarının etkisi altındadır. Bu politik atmosfer içinde ezilen başlıca gruplardan biri eşcinsellerdir. Bir diğeri ise; maden işçileri...

GÜNÜN ŞARKISI: Yarının şarkısı

Bir şarkı olmalı bu koyu günlerden yarına seslenen. Bir umut olmalı gözlerinde; senin, benim, yarına erişen... Tülay Gürman’ın Burçak tarlası albümünden bir parça, ‘Yarının şarkısı’

GÜNÜN ÇAĞRISI: Melisa Sağlam İçin kadın dayanışması

Minibüste giydiği şort gerekçesiyle saldırıya uğrayan Melisa Sağlam için kadınlar bugün saat 19.00’da Pendik minibüs duraklarında buluşacak.

GÜNÜN RAKAMI: Kadın erkek eşitsizliği dünyanın her yerinde!

Almanya kadın erkek eşitliği bakımından Avrupa ülkeleri arasında orta sıralarda yer alıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Benim sana verecek bir oğlum yok paşa

“Beni iyi dinle paşa. Benim sana verecek bir oğlum yok. Al bombanı, sür tankını. kolaysa sen öl.” Savaşa ve tüm savaş politikalarına karşı, yaşamı seçtiğimizi anlatan şarkılardan biri...

GÜNÜN ANİMASYONU: Bizim ailede olmaz deme

Cinsiyet ayrımcılığı bizde olmaz demeyin. Belki de oluyordur...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Yalnız yaşayan komşusunu tekrar hayata bağlayan kadın

Londra'da yaşayan Lucy Ashen yıllardır aynı apartmanda yaşadığı komşusunun evine ilk kez girdi. Karşılaştığı manzara karşısında çok üzülen Lucy zor şartlarda yaşayan kadını tekrar hayata bağladı.

GÜNÜN FOTOĞRAFI: 24 yıl sonra aynı yerde... Aşk aşktır!

Eşcinsellik geçici bir hastalık, dönemsel sapkınlık diyenlere cevap niteliğinde bir aşk.

GÜNÜN ŞARKISI: To Dervisaki

Anadolu’dan Ege’nin karşı kıyalarına sürülenlerle sürülmüş Rembetiko da. Bugün karşı kıyılardan bize seslenen bu müzik aslında tam da bizden, içimizden. Ege’ye de karşı kıyılara da selam olsun.

GÜNÜN PORTRESİ: Bertha Von Kinsky

Tüm benliği ile barış mücadelesi ve veren ve bu sesi yükselten Bertha Von Kinsky ile tanışın...

GÜNÜN İSYANI: Siz evlendiniz de n’oldu!

Bir gencin anne babası hatta komşularının bile çıldırtıcı ‘neden evlenmiyorsun’ sorularına isyanı apartman panosuna taştı.

GÜNÜN BİLGİSİ: Bilimde kadının 3 bin yıllık tarihi

Bilim alanında daha çok erkekler başarılıymış gibi gösteriliyor. Oysa Tapputi Belatekallim’den Ada Lovelace’e kadar pek çok kadın bilimdeki başarılarıyla önemli gelişmelere öncü oldu.

GÜNÜN ŞARKISI: Alan bebek için...

Suriye'deki savaştan kaçarken küçücük cansız bedeni Ege kıyılarına vuran Alan Kurdi'yi hatırladınız öyle değil mi? Bugün Dünya Mülteciler Günü ve bu şarkı Alan bebek için...

GÜNÜN PORTRESİ: Betty Bausch-Polak

'Holocaust’u yaşayan yaşama dört elle sarılır' sözünü tüm yaşamına ilke edinen Betty Bausch-Polak savaşın ve faşizmin en yakın tanıklarından...

GÜNÜN SORUSU: Çocuğunuzun cinsel yönelimi farklı olsa ne yapardınız?

Kadınlara sorduk! Çocuğunuzun cinsel yönelimi farklı olsa ne tepki verirdiniz? Kadınlar birbirinden farklı cevaplar verdi, hastalık gören de kabul eden de... Peki, siz olsanız ne tepki verirdiniz?

GÜNÜN SÖZÜ Clara Zetkin'den

Bundan 84 yıl önce, 20 Haziran 1933'te yaşamını yitirdi Clara Zetkin. Yaşamı boyunca kadınların erkeklerle eşit olması için mücadele veren Clara Zetkin'in sözlerini aklımızda çıkarmayalım...

GÜNÜN ŞARKISI: Bebe’den Malo

Şarkının sözlerinde bir kadının kocasından şiddet görmesi anlatılıyor: "Ateş gibi olacağım, senin o çelik yumruklarını yakacağım. Kızaran yanaklarım, yaralarımın bedeli olacak!"