GÜNÜN....

GÜNÜN ŞARKISI: Ay Ya Zein

Orta Doğu coğrafyasının ‘Turkuvaz Diva’sı Feyruz’dan bir şarkı ile merhaba...

GÜNÜN KADINI: Leonora O’Reilly

Leonora O’Reilly sendika lideri, sendika organizatörü ve kadınlara oy hakkı aktivistiydi.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Surdurulebiliryasam.tv’den #evdekal’ınan günlere özel filmler

Her yıl İstanbul’da gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali seçkisinden belgeseller Surdurulebiliryasam.tv’de ücretsiz olarak izlenebilir.

GÜNÜN ŞARKISI: Pesa

Dingin bir sabaha merhaba…

GÜNÜN ÖNERİSİ: Pippa’ya Mektubum izlemeye açıldı

Yönetmen Bingöl Elmas’ın Pippa Bacca’yı anlattığı Pippa’ya Mektubum filmi Barış Gelini Pippa’nın ölüm yıldönümünde izlemeye açıldı. 10 Nisan’a kadar izleyebilirsiniz.

GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Şiddete karşı poşetler

Balıkesir Edremit’te bir esnaf dükkanında kullandığı poşetlere ‘kadına şiddete hayır’ ve ‘istismara sessiz kalma’ yazdırdı.

GÜNÜN ŞARKISI: Issız

Rock müziğin başarılı seslerinden İdil Çağatay geçtiğimiz günlerde yeni bir single yayınladı: Issız.

GÜNÜN RAKAMI: ‘Evde kal’ denen 20 günde 21 kadın öldürüldü

2020 Mart ayında 29 kadın öldürüldü. Evden çıkmama çağrılarının yapıldığı 11 Mart’tan, 31 Mart’a geçen 20 günde ise 21 kadın öldürüldü.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Evde yatma, egzersiz yap

Korona virüsten korunmak için evde kal çağrısıyla birlikte daha fazla oturmak ve uzanmaktan kaynaklı oluşan kas kısalıkları, gerginlikler, bel ve sırt ağrılarına karşı evde egzersizler yapabiliriz.

GÜNÜN ŞARKISI: Titernig

Ermenice ‘Kelebek’ demek olan Titernig’i söyleyen Ermeni asıllı şarkıcı Eileen Khatchadourian’dan güzel bir şarkı…

GÜNÜN KİTABI: Karakalpak kızı

Sovyet iktidarının Doğu Cumhuriyetlerinde yaşayan; şiddet gören, küçük yaşta evlendirilen kız çocukları ve kadınların hayatını nasıl değiştirdiğini gösteren bir roman: Karakalpak kızı.

GÜNÜN DİKKATİ: Bakım işçilerini koronavirüsten koruyun!

Milyonlarca Amerikalı çocuklarının ve yaşlı ebeveynlerinin bakımı için profesyonel bakıcılara bel bağlamış durumda. Peki koronavirüs yayılmaya devam ederken, onlara kim bakacak?

GÜNÜN ÇAĞRISI: Çocuklarıma kavuşmak istiyorum

Sosyal medyada ‘Çocuklarına kavuşamayan anne’ isimli hesapla yaşadıklarını duyurmaya çalışan bir kadın, Ekmek ve Gül aracılığıyla seslendi.‘Çocuklarıma annelik yapmak istiyorum.’

GÜNÜN ŞARKISI: Habanera

Fransız Besteci Bizet’nin ünlü operası Carmen’den bir parça Habanera. Bu ünlü opera bugün dünyanın en önemli eserleri arasındadır.

GÜNÜN KADINI: Clara Ragaz

Kadın hakları ve barış için kararlı bir mücadele yürüten, ‘Barış ve Özgürlük için Uluslararası Kadın Ligi'nin Başkan Yardımcısı Clara Ragaz'ı tanıyalım mı?

GÜNÜN ŞARKISI: Women Of The World Unite

Yael Deckelbaum’un kadınlara ‘Dünyanın bütün kadınları birleşin’ diye sesleniyor şarkısıyla. Şarkının klip yayını ise 8 Mart 2020.

GÜNÜN ÖYKÜSÜ:  Son Uyku

‘Her yeni güne sevgiye başlarsın, annem sen benim yanıma kalansın...’ başımı yavaşça önüme eğdim ve bunca kalabalığa rağmen, yüreğimin sızlayan yanını kendimle baş başa bıraktım.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Evde kendini yalnız hissetme

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi, koronavirüs nedeniyle evde kalmak zorunda kalan kadınların şiddete karşı başvurabilmeleri için telefon hatlarının açık olduğunu duyurdu.

GÜNÜN ŞARKISI: Gulîzerê Min

Rewşan Çeliker’in yeni çıkardığı albümü TOV’dan güzel bir parça seçtik sizin için

GÜNÜN ÖNERİSİ: TKDF’den pandemi döneminde şiddete karşı alınacak ek önlemler

TKDF Başkanı Canan Güllü, insanların eve kapanması sonrası kadına şiddette yaşanan artışa karşı alınması gereken acil önlemleri sıraladı.