Seçim 2023

GÜNÜN....

GÜNÜN KİTABI: Utanç

J. M. Coetzee’nin utanç eseri ile yapacağımız yolculuk Güney Afrika’da Apartheid rejiminde utancın her türüne. Biliriz ırkçılığın Güney Afrika’nın utanca bulanmış tarihiyle sınırlı olmadığını.

GÜNÜN BELGESELİ: 6284

Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği tarafından hazırlanan “Bu Kalabalığı Hatırla” belgesel serisinin ikinci bölümü “6284” yayında.

Antalya ve Bursa’da 8 Mart açıklaması: Hayatlarımızın yitmesine tahammülümüz kalmadı

Antalya Kent Konseyi ve Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi, 8 Mart açıklamasında, depremden kadınların daha çok etkilendiğine işaret ederek dayanışma çağrılarını dile getirdiler.

GÜNÜN KİTABI: Yasımı Tutacaksın

Boğalar, arenalar, atlar, yoksulluk, diktatörlük, faşizm, iç savaş, direniş, isyan ve devrimin işlendiği kitapta El Cordobes’in hayatı, kusursuz şekilde tasvir edilen iç savaşla iç içe işlenir.

GÜNÜN ŞARKISI: Şafak Sökmeden

Türkiye’yi ve Suriye’yi vuran 6 Şubat depreminin üzerinden neredeyse 1 ay geçti. Suriye asıllı Ermeni şarkısı Lena Chamamyan yaptığı yeni şarkı ile bize insanlığımızın güzel yanlarını hatırlattı.

GÜNÜN ŞARKISI: Bareye

2023’ün ilk gününe mücadele içeren bir şarkı ile başlamaya ne dersiniz. Tüm yılın direnç ile geçmesi dileğiyle… Özgürlük, barış, eşitlik için…

GÜNÜN DİKKAT ÇEKENİ: 81 ilde kadın spor müdürü yok

Atilla Gökçe, Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazısında Gençlik ve Spor Bakanlığında 81 ilde de kadın müdür olmadığına dikkat çekti.

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Artan tecavüz ve tacize karşı kadınlardan sessiz yürüyüş

60 yıl önce Ankara'da, artan şiddet olaylarına sessiz bir yürüyüşle tepki gösteren kadınlar...

GÜNÜN RÖPORTAJI: Doğa mücadelesi veren dört kadının hikayesini anlatan Lafun Aykirisi

Doğu Karadeniz’de yaşam alanlarını savunan dört kadının hikayelerinden oluşan Eren Dağıstanlı’nın yaptığı video-röportaj serisi Lafun Aykirisi'nin ilk bölümü bugün yayında.

GÜNÜN ŞARKISI direnişteki ETF işçilerinden: Şimdi ne oldu Sanem?

Hakları için direnişe geçen ETF işçileri, tazminatlarına el koymak isteyen patronları Sanem Dikmen'e şarkı ile seslendi.

Feray Şahin’in annesi Anneler Günü’nde kızının mezarı başındaydı: Adalet ne zaman gelecek?

Feray Şahin’in annesi Aysel Şahin Anneler Günü’nde kızının mezarı başındaydı: Kızım sen bana gelemiyorsun, ben sana geldim. Sen gittin gideli bizim hiç yüzümüz gülmedi, dünyamız karardı.

GÜNÜN ŞARKISI: Mazi

Geçtiğimiz yıl sonunda kariyerinin ilk single’ı, taş plak eseri ‘Hasret’i yorumlayan Şirin, arkadaşı Şeyma Nur Bayram ile yazdıkları yeni teklisi ‘Mazi’de gerçek bir hikayeyi anlatıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Gulê

Stran Sevik’tan gününüze neşe katacak bir parça.

GÜNÜN ŞARKISI: Cevelân

Çiğdem Okuyucu’dan 15 dakikalık mis gibi bir müzik ziyafetine buyurun.

GÜNÜN ŞARKISI: Bésame Mucho

Avalon Jazz Band’den Fransızca bir şarkı ile güne merhaba.

GÜNÜN ŞARKISI: Salomi

Lizeta Kalimeri Sokratis Malamas ile piyano ve keman eşliğinde seslendiriyor Salomi’yi. Bir masalı anlatır gibi...

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Geçmiş mi?

Dibe vurmak güzeldir değil mi? Çakılırsın yere sonra yavaş yavaş çıkarsın yukarı doğru. Yani eğer bir tanrı varsa böyle olmalıydı.

GÜNÜN ŞARKISI: Voy

Nella’dan İspanyolca güzel bir şarkı. Gününüze biraz keyif katsın.

GÜNÜN ŞARKISI: Bir Anda

Bengül Aktulga’nın yumuşacık sesi ve gitarıyla güzel bir şarkı gelsin bugün.

GÜNÜN ŞARKISI: Tarlabaşı Kadans

12 müzisyen kadının şehir şarkılarından oluşan ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ projesinde Adile Yadırgı’nın Tarlabaşı Kadans şarkısını bırakalım güne.