GÜNÜN....

BEKEV’li kadınlar kahvaltıda buluşacak

İzmir’de bulunan ve 2006 yılında kadınları, hakları konusunda bilinçlendirmek ve sosyal yaşama dahil etmek için kurulan BEKEV’in çağrısıyla kadınlar kahvaltıda buluşarak krizi ve 8 Mart’ı konuşacak.

GÜNÜN ŞARKISI: Aynalı körük

Çokça aşina olunan ama asla söylemekten ve dinlemekten vazgeçilmeyen kıpır kıpır bir türkü… Feryal Öney’den Aynalı Körük.

GÜNÜN BELLEĞİ: Avrora Mardiganyan’ın Dersim’den Amerika’ya uzanan hikayesi…

Aurora Mardiganian’ın (Avrora Mardiganyan) hikayesi Dersim’den Amerika’ya uzanıyor. Mardiganyan, 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı’nın yaşattığı sayısız zorluktan kurtularak yaşama tutunmuş bir kadın…

GÜNÜN KİTABI: Hale Asaf: Türk Resim Sanatında Bir Dönüm Noktası

Kadın sanatçıların yok sayıldığı bir dönemde ömrünü sanatla bütünleştirmiş bir kadın olan ressam Hale Asaf’ı daha yakından tanımanıza yardımcı olacak bir kitap…

GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Türkmenistan’da kadın sürücülere ayrımcılık!

Türkmenistan'da kadınlar, polislerin kendilerini durdurup gerçekçi olmayan sebeplerle ehliyetlerine el koyduğunu ve trafikten çekmek için sebep aradığını söylüyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Benden Bu Kadar

Gerçek adı Silvia Bursalıoğlu olan Ermeni sanatçı Asu Maralman’dan gözümüzden yaş getirenlere ‘yok yok yok olmaz...’

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Flormar’dan Kayseri’ye dayanışma mesajı

Kayseri Büyükşehir Belediyesine Bağımsız Başkan Adayı olan Eylem Sarıoğlu’ya direnişlerinin 282. gününde olan Flormar işçilerinden destek mesajı var.

GÜNÜN PORTRESİ: Maria Goeppert-Mayer

Alman-Amerikalı fizikçi Maria Goeppert-Mayer, fizik dalında atom çekirdeğinin nükleer kabuk modeli ile Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü ve Marie Curie’den sonra Nobel alan ikinci kadın oldu.

GÜNÜN TALEBİ: Kadınlar siyasette eşit temsiliyet istiyor

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, kadınların siyasette eşit temsilinin önündeki engellerin kaldırılması için mecliste Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.

GÜNÜN ŞARKISI: Ellerimin karası

Farklı tarzı ve sesiyle Yasemin Mori’den ‘Ellerimin Karası’ ile güne başlayalım mı?

GÜNÜN VİDEOSU: Krize, eşitsizliğe, şiddete karşı: Gücümüz birliğimiz!

8 Mart tarihini nereden alıyor, hangi taleplerle 8 Mart’a gidiyoruz? Bu 8 Mart videomuzla kısaca anlatalım istedik...

GÜNÜN BELGESELİ: Period. End of Sentence

Belgeselde regliye karşı hâlâ ön yargıyla yaklaşılan Hindistan kırsalındaki kadınlar, yeni bir makinede düşük maliyetli hijyenik ped üreterek finansal bağımsızlık mücadelesi veriyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Yaklaşık 4 bin kadın oy kullanamayacak

Önlem alınmazsa son 5 seçimdir oy hakkı engellenen sığınmaevlerindeki kadınlar bu seçim de oy kullanamayacak. Tepki gösteren kadın örgütleri kadınların siyaset dışına itildiğine dikkat çekiyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Otan sou Chorevo

Rena Morfi’nin eğlenceli klibi de olan Otan sou Chorevo parçasına bayılacaksınız.

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Korkmadan Uyanmak

‘Artık sesimi unuttum, dilimi yuttum. İki kulağım tetikte. Düşman rahat bırakmıyor. Sığınaktayım ve korkuyorum... Tek istediğim bir gece olsun baston sesiyle sıçramadan, korkmadan uyanmak.’

GÜNÜN BELLEĞİ: Marie Rose Balter’in hikayesi

Marie Rose Balter’in hikayesi başka insanların hikayesinden biraz farklı. Onu farklı kılan, bir zamanlar hasta olarak kaldığı akıl hastanesine yönetici olarak dönmesi.

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadınlar erkeklerden biyolojik olarak daha güçlü

Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, kadınların kriz zamanlarında erkeklere oranla hayatta kalmaya daha meyilli olduklarını ortaya koydu.

GÜNÜN ŞARKISI: Pesa

İtalyan şarkısı Elena Ledda’nın etkileyici sesinden etkileyici bir şarkı...

GÜNÜN KİTABI: Birkaç Porsiyon Hayat

Yemek pişirmekten, tatlı yapmaktan yola çıkıldığı için kadın öznenin toplumsal konumuna da yeni bir açılım getiriyor şiirlerinde Dilek Özkan.

GÜNÜN FİLMİ: Sessiz Bir Tutku

Amerikan şiirinin öncülerinden biri olarak kabul edilen Emily Dickenson’ın tüm cinsiyet ayrımlarına karşı elde edebildiği büyük başarıyı anlatan oldukça etkileyici bir film: A Quiet Passion.