BELLEK

Nazilere karşı mücadele eden Ütücü Katharina Fellendorf

Hayatını ütü yaparak kazanan Katharina Fellendorf, Nazilere karşı Almanya Komünist Partisi içinde mücadele etti. Fellendorf, 31 Mart 1944’te Naziler tarafından idam edildi.

GÜNÜN KADINI: Clara Ragaz

Kadın hakları ve barış için kararlı bir mücadele yürüten, ‘Barış ve Özgürlük için Uluslararası Kadın Ligi'nin Başkan Yardımcısı Clara Ragaz'ı tanıyalım mı?

Doğa biliminin öncüsü bir kadın: Ellen Henriette Swallow Richards

Ellen Henriette Swallow, doğa bilimi üniversitesinde öğrenim gören ilk kadındı. Bu öncülüğü diğer kadınların öğrenim yolunu da açtı.

GÜNÜN KADINI: Clarita von Trott

Nazi Almanyası’nda Hitler’e karşı mücadele eden kadınlardan biriydi Clarita von Trott, 28 Mart 2013'te 20 Temmuz kurbanlarından birinin son eşi olarak 95 yaşında hayatını kaybetmişti.

GÜNÜN KADINI: Sahneye çıkan ilk halk müziği sanatçısı Eliz Surhantakyan / Zehra Bilir

26 Mart 1913 yılında doğan, Eliz Surhantakyan / Zehra Bilir, profesyonel nitelikte assolist olarak sahneye çıkan ilk halk müziği sanatçısıydı.

Faşizme karşı korkusuzca direnen bir veteriner

Veteriner, faşizme karşı korkusuzca direnen ve Yahudileri kurtaran Kontes Maria von Maltzan 25 mart 1909'da doğdu.

Siyahlara dönük linçle mücadele eden Dorothy Height

ABD’li insan hakları savunucusu, ırkçılık karşıtı, sosyal danışman, politikacı Dorothy Height 24 Mart 1912'de doğdu

Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig

Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı Lea Grundig 23 Mart 1906’da doğdu.

GÜNÜN KADINI: Grete Steffin

Bertolt Brecht’in Grete Steffin için yazdığı şiirden: ‘Yoldaşımız Steffin öldü / Kızıl şehir Moskova’da. / Generalim öldü / Askerim öldü / Öğrencim öldü / Öğretmenim öldü/ Koruyucum öldü...’

GÜNÜN BELLEĞİ: Käthe Leichter

Kendini işçi sınıfına adayan ve Viyana İşçi Odası kadın bölümü kurucusu olan Käthe Leichter, 1942 yılının 17 Mart’ında Naziler tarafından gaz odasında katledildi.

Kadın ve işçi mücadelesinde Emmy Freundlich

1900’lerin başında sürdürdüğü mücadele ve çalışmalar sonucu siyaset sahnesinde de aktif olarak yer almaya ve kadınların temsil etmeye başlayan Emmy Freundlich’in yaşamı…

Yaşamını ve servetini eşitlik mücadelesine adayan Lida Gustava Heymann

Alman burjuva kadın hareketinin radikal kanadından Lida Gustava Heymann ‘Mülkiyet ve varlıklarımız çalınmış olabilir, ancak özgürlük, adalet ve barış mücadelesindeki çalışmalarımız asla’ diyordu.

Bir ömür süren özgürlük mücadelesinde Louise Otto

Kadınları yurttaşlığa eğitmek, toplumsal-siyasal yaşama sokmak, kadınların önündeki engelleri kaldırmak için bir ömür süren mücadelenin öyküsü; Louise Otto.

Hanne Hiob’un sanat ve mücadele dolu yaşamı

‘Brecht gibi birinin kızı olma şansına sahiptim. Bu şansı, bir komünist olarak insanlığın daha güzel bir yaşam sürdürebilmesi için kullandım’ diyen Hanne Hiob’un sanat ve mücadele dolu yaşamı.

İsviçre’de kadın hareketinin öncülerinden: Helene von Mülinen

İsviçre’de kadın hakları konusunda önemli adımlar atılmaısnı sağlayan, seçim hakkı mücadelesinin öncülerinden Helene von Mülinen’ı ölüm yıl dönümünde hatırlayalım...

GÜNÜN KADINI: Yüzlerce köleyi özgürleştiren kadın, Harriet Tubman

Amerika’da kölelik düzenine başkaldırmış, canı pahasına bu düzene karşı çıkmış bir militandı Harriet Tubman.

Ren’in Cesaret Anası Agnes Meyer

Faşizm dönemindeki yaptıkları nedeniyle ‘Ren’in Cesaret Anası’ veya ‘Lunapark Agnes’ olarak tanınan Agnes Meyer’in hayatı edebiyat dünyasında da yerini aldı.

GÜNÜN BELLEĞİ: Kadın Emeğinin Yolculuğu...

Kapitalizmin doğumunun gerçekleştiği 15 ve 16. yüzyıldan günümüze işçi kadınların emekleri, bedenleri ve hakları için yürüttüğü mücadelenin tarihi...Tarihin önemli dönemeçlerİ...

GÜNÜN BELLEĞİ: Valentina Vladimirovna Tereshkova

Valentina Vladimirovna Tereshkova Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) bayrağı altında uzaya çıkan ve dünyanın ilk kadın astronotu ünvanını kazanmış olan kozmonottur.

Mücadele eden cesur bir kadın, Marianne Joachim

Faşizme karşı direnen Baum grubunda 18 Mayıs 1942’de komünizm karşıtı propaganda sergisi ‘Sovyet Cenneti’ne saldırı düzenlendiğinde tutuklanarak idam edilen Marianne Joachim’i tanıyalım.