MEKTUP

Kız kardeşlerimizle dayanışmamıza engel olamazsınız!

Ankara’da bile depremin etkilerini komşularımızla, iş arkadaşlarımızla kurduğumuz bu dayanışma ile aşarken depremzede kadınların dayanışma olanaklarının ellerinden alınması akıl kârı değil.

Acıyla yanan bu şehirde bizleri gülümseten gönüllülere…

İskenderun’da depremzede olan hem de gönüllü olarak hem gönüllü olarak Tüm gönüllülerimiz... Acıyla yanan bu şehirde insanları gülümsetmeyi başardığınız için sizlere teşekkür ederim.

Fırsatçılara karşı dimdik ayaktayız, hayatı birlikte kuracağız

Depremin ardından Hatay'dan Batıkent'e gelen Seval, çocukları olduğu için ‘evim yıpranır, çıkın’ diyen ev sahibine inat hayatı yeniden kurmaya çalışıyor.

Geçici çözümleri değil, kalıcı çözümleri konuşmalıyız

‘Bizler çalışmaya, birleşmeye devam edeceğiz, haklarımızı sonuna kadar arayacağız, yarını hep birlikte kuracağız.’

'Kız Kardeşlik Köprümüz her yere ulaşacak'

Narlıdere'de kadınlar 8 Mart'ta sokaktaydı. Nuriye Erdoğan, Narlıdere Demokrasi Platformundan kadınlar ile yan yana gelişlerini mektubuyla anlatıyor.

Drama etkinliğimiz kadınların ve çocukların sesine ses oldu

Kız kardeşlik köprüsü çağrımıza karşılık veren Ankara’dan bir drama eğitmeni Antep’te bir araya geldiği depremzede çocukların ve kadınların yaşadıklarını Ekmek ve Gül’e yazdı.

‘Mata işçileri, direnişinizden öğreniyoruz’

'Mata işçilerinin kazanımı bizlere de yol gösterecek, bizlere de öğretecektir. Bu sebeple Key Teknik fabrikasındaki bütün mesai arkadaşlarım adına direnişi bir kez daha selamlıyorum.'

Salcomp'tan kadın işçiler: ‘Haksızlığa göz yumdular, 8 Mart'ta kalpli kurabiye dağıttılar’

‘Çoğunlukla kadınların çalıştığı fabrikamızda açık şekilde yapılan mobbing, aylardır dayatılan zorunlu mesailer ortadayken sendikamız bizi yine görmezden geldi ve 8 Mart’ı es geçti.’

Halkların dayanışmasıyla değiştirebiliriz

‘Kendince vicdanlı görünen okul sahibimiz ‘deprem kontenjanı’ açtı, depremzedeleri ücretsiz kaydediyor.’ Peki ya sonrası, sonrasını Aslı Yorulmaz mektubunda anlatıyor…

Depremin ardından kadınlar baskı altında, çocuklar aç

Depremden etkilelenen illerden biri olan Urfa'dan depremzede bir genç kadın, depremlerin ardından kadınların ve çocukların yaşadıklarına dair gözlemlerini mektup olarak kaleme aldı.

Bu enkazı halkın dayanışması ile kaldıracağız

Ortada olmayanlar bir anda çıkıp ilk iş OHAL ilan etti. Gönderdiğimiz yardım tırlarına el koyduklarını da gördük. İnsanlara yardım için koşturan cemevlerine kayyum atarken gördük.

Deprem değil kötü yapılar, tedbirsizlik öldürdü

Kader kader diyorlar. Hayır! ben kabul etmiyorum. Deprem öldürmez, sağlıksız yapılan binalar öldürdü onca vatandaşımızı.

Değiştirmek istiyorsak adım atma zamanı

Hepimizin malumu, biliyoruz ki aile evinde asla bir düzen olmaz, ansızın gelen misafirler, sürekli yapılacak ev işleri, pazar, market alışverişi derken ders çalışmaya vakti kalmıyor…

Batıkent'te kadınlar: ‘İçine bak oradayım...Açarım umut umut’

Atölye Dönüşüm grubundan kadınlar, Ankara'dan deprem bölgesine çocuklara ve kadınlara özel bit önleyici tokalar yapıp, gönderiyor.

Narlıdere-Balçova Ekmek ve Gül Grubu: Dayanışmayı örgütlü güce dönüştürme zamanı

Bir araya gelen Narlıdere ve Balçova Ekmek ve Gül gruplarından kadınlar yaptıkları çeşitli tartışmalarla deprem bölgeleriyle dayanışmayı nasıl öreceklerini ve bundan sonra neler yapacaklarını konuştu.

Ped kadınlar için temel ihtiyaç, bu dayanışmayı daha da büyütelim

Kayseri Ekmek ve Gül’ün Kız Kardeşim için Bir Ped de Benden kampanya çağrısına karşılık veren 26 yaşındaki Özlem: Umarım bu kampanya daha çok yayılır, konuşulmayan şeyler daha çok konuşulur.

Depremzede işçilerin yaşadıkları patronların umurunda mı?

Depremin bizde yarattığı korkunç etki devam ederken ben zor bela işten izin alabildim ama çoğu arkadaşımın işyerinde baskıyla karşılaştığını gördüm.

Öfke değil halklar arası dayanışma kazanacak

‘Öfkemizi beton yığınlarının altında kalınmasına sebep olanlara, önlem almak yerine rant peşinde koşanlara çevirmeliyiz.’

Sokakta kalan depremzede hamile kadının işe çağrıldığı bir yüzyıl

‘İki bebeğe hamile arkadaşımız patronu tarafından fabrikaya çağrıldı tehdit edilerek. Üç canlı arkadaşımız o haliyle daha depremin üstünden saatler geçmişken fabrikaya gitmek zorunda kaldı.’

Yaralarımızı birlikte sarıyoruz

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Selda Arslan, kadınların depremin ardından ördüğü dayanışma sürecini anlattı.