MEKTUP

'Beslenmesi olan yiyor, olmayan bakıyor'

Okul öncesinde "bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek” hakkı çocukların elinden alındı. İlkokul çatısındaki ana sınıflarında herkes kendi beslenmesini kendi getiriyor. Yani olan yiyor, olmayan bakıyor.

Çocuğun beslenmesi de okulun temizliği de velilerin sırtında

Çocukların bir öğün yemeğinin ellerinden alınması yetmezmiş gibi Esenyalı’ daki bir anaokulunun temizliğinin de veliler tarafından yapılması istendi.

Vergilerimiz özel okullara teşvik değil devlet okullarında çocukların ihtiyacına kullanılsın

Aanaokullarında yardımcı öğretmenin ücretinin bir kısmını da veliler ödüyor. Ekmek ve Gül'e mektup yazan bir veli soruyor: “Neden devletin sorumluluklarını bizim üzerimize yıkılıyor?”

Eğitimde bugün: Öğretmenlere aralıksız 300 dakika çalışma, velilere 4 bin lira eğitim masrafı, çocuklara boş beslenme çantaları

Mektubumuz var! Devlete bağlı bir anaokulunda çalışan bir öğretmen, eğitimin nasıl ücretli hale getirildiğinden öğretmenlerin çalışma koşullarına eğitimin tüm gerçeklerini ortaya seriyor.

Boğaziçi’de barınma krizi | Ranzalara kat çıktılar

Atanmış yönetim, öğrencilere verdiği yurt sözlerini tutmadı. Kulüp odalarımızın elimizden alınmasını ve 3’lü ranzalarda koğuşta yaşar gibi yaşamayı kabul etmiyoruz.

Barınma sorunu genç kadınları riske açık hale getiriyor: ‘Maddi kaygılarım güvenlik kaygımın önüne geçti’

Üniversite öğrencisi genç kadınlar barınma sorununun, yeterli ve nitelikli yurt olmamasının sonuçlarının kendi yaşamlarına yansımalarını yazdılar...

Mahallemizde bir gün evli kalıp ömür boyu nafaka alan yok!

Çekin elinizi haklarımızdan ve hayatlarımızdan, biz kadınlar insanca yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Nafaka hakkımızı savunuyoruz, kadınların ve çocukların nafakası artırılsın istiyoruz!

‘Sendikadan beklentim kalmadı’

‘Bant sistemi olarak çalıştığımız için çıkarttığımız telefon sayısını sürekli yükseltiyorlar. Nefes bile alamıyoruz artık…’

Deprem bölgesinde Eylül ayı çetin geçecek

Bu yıl geçen yıllardan daha çetin geçecek gibi. Bu sebeple kadınların bir araya gelerek, bu sorunları dile getirmesi, sorunların çözümü için taleplerde bulunması çok elzem.

‘Ayakta kalmak için mücadele veriyoruz’

"Kış geldi, şartlar daha da zorlaşıyor. Giderlerimiz daha da artacak. Aldığım maaş enflasyona, zamlara, vergilere ayak uyduramıyor."

‘Sıradan’ bir gün

İşe yetişme telaşı bir yana günlük yaşadığımız tacizlerin ve zorbalığın haddi hesabı yok. Yaşadıklarımız sıradanlaşıyor ama kabullenmesi mümkün değil…

Üreterek, katılarak, dayanışarak geçen bir kamp

Tekrar tekrar sürekliliği olmalı, gitmeli Emek Yaz Kampına. Üreterek, katılarak, çoğalarak… Ve özellikle çocuklarımızla gitmeli. Dışarıda böyle bir hayatın varlığını istemeliler.

Emek kampına gitmek istemezken, kampın bir parçası oldum

Kamp hakkındaki olumlu ve güzel düşüncelerim ne kelimelere ne sayfalara sığmaz. Çok güzel insanlar tanıdım, çok güzel arkadaşlar edindim, aynı hisleri aynı ortamı paylaştık.

Emek kampından notlar: Başka bir hayat mümkün

‘Kadın erkek eşit değildir’ diyen, kadın düşmanı politikalar üretenlerin karşısında kamptaki kolektif dayanışma başka bir hayatın mümkün olduğunu gösteriyor bizlere.

20. Gençlik Yaz Kampı’nda Kadın Çalışmaları Atölyesi: ‘Başka bir dünya bizimle mümkün’

31 Temmuz-7 Ağustos arasında gerçekleşen 20. Gençlik Yaz Kampındaki Kadın Çalışmaları Atölyesinde neler tartışıldı? Atölye yürütücülerinden Ezgi Kaya ve atölye katılımcıları yazdı.

Söz veriyorum kız kardeşim

Kadınlar olarak bir çoğumuzun ortak problemleri var. Birbirimize tutunmalarımız, el ele yürümemiz bundan.

'Mahsa Amini isyanı zihinleri değiştirmeyi de amaçlıyordu'

İranlı bir kadın olan M.F., Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından öldürüldükten sonra İran'da başlayan halk hareketine dair yazdı...

‘Mücadele isteğim kamp ile birlikte arttı’

20. Gençlik Yaz Kampında Kadın Çalışmaları Atölyesine katılmaya karar verdim...

10 ayda şiddetin her türlüsünü yaşadım, artık son bulsun istiyorum

Adana’da boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından türlü eziyetlere ve şiddete uğrayan kadın kendi ve çocukları için yaşananların son bulmasını istiyor.

Kadınlar şiddet suçu işleyenlerin cezaevinden çıkacak olmasına endişeli

Kadınlar kadın yönelik şiddet suçu işleyenlerin de infaz paketinden yararlanacak olmasına tepkili.