KÜLTÜR SANAT

Neslican Tay’ın hayatı beyaz perdeye taşınacak

Kansere karşı verdiği mücadeleyle tanınan Neslican Tay’ın hayatı film oluyor.

Kırmızı Oda topluma ayna olabilir mi?

Şiddet sorunu siyasaldır, çözüm de haliyle siyasal olacaktır. Dizinin senaryosu siyasi bir zemine oturmasa da toplumsal düzenin temellerine dokunmuyor diye yargılamak da haksızlık olur.

GÜNÜN FİLMİ: Antebellum

Başarılı bir yazar olan ve kadın hakları için mücadele veren Veronica Henley, anlam veremediği bir şekilde kendisini köleliğin hâlâ devam ettiği 19. yüzyılda, akrabalarıyla birlikte bulur.

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Yara

Derin bir iç çekip gözlerini kızının ayak parmaklarından lime lime edilmiş kendi el bileklerine çevirdi. Sol el bileği daha az acı veriyor ama sağ el bileğine oranla daha çirkin görünüyordu.

GÜNÜN BELGESELİ: Gündöndü

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Nejla Demirci'nin yaptığı belgesel türündeki film, son yılların en problemli konularından biri olan çevre sorunlarından biri üzerine farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Gündelik ırkçılığa bir de böyle bakın

Siyahlar beyazlarla aynı hastaneye, kuaföre bile gidemiyor, aynı tuvaletleri kullanmaları yasak,beyazların fincanlarına siyahların ellerinin bile değmemesi gerek, fakat bütün işleri siyahlar yapıyor.

GÜNÜN KISA FİLMİ: Dört Kadın

Kadına yönelik şiddete karşı kısa bir film önerimiz var size bugün. Yorum sizin.

Boulder Fringe Festivali’nden Fadik Sevin Atasoy’a ödül

Boulder Fringe Festivali’nde ‘En İyi Drama Sineması Yapımı’ ödülünü, Fadik Sevin Atasoy kazandı.

Altın Koza Film Festivali’nin jüri başkanlığını Füsun Demirel üstlenecek

Bu yıl 27’nci kez düzenlenecek Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin jüri başkanlığını Füsun Demirel üstlenecek.

Melek Mosso: ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ dediğim için sahneden indirildim

Melek Mosso, konserde ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ dediği ve kadınlara yönelik saldırılara karşı konuşma yaptığı için sahneden indirildi. Mosso, gelişmeyi çarpıtan Sabah gazetesine tepki gösterdi.

GÜNÜN FİLMİ: Cadı Üçlemesi 13+

Koşmak ister, koşamaz. Haykırmak ister, sesi çıkmaz. Şeytanların arasında, 14 yaşında.

Füsun Demirel: İstanbul Sözleşmesi gerçek anlamda yaşama geçtiğinde ödülümüz taçlanacak

52. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde Görülmüştür filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçilen Füsun Demirel ödülünü kadın yoldaşlarına adadı.

‘Kadınca’ direnişlerin tarihini dolaysızca anlatmanın gücü: Derve

7 kadının yaşadıkları üzerinden 50 yıllık geçmişi, aslında bugünün nasıl “bugün” olduğunu görüyoruz Jînda Zekioğlu’nun Derve kitabıyla…

Uzun ve Istıraplı Bir Ölüm…

Ayla Türksoy, Cleaire Keegan’ın Mavi Tarlalardan Yürü ismiyle çevirilen kitabındaki ilk öykü, Uzun ve Istıraplı Bir Ölüm’ü analiz etti…

Bir Kadının Zaferi: Erkek hegemonyasında kadın orkestra şefi olmak…

2018 yapımı, Türkçeye ‘Bir Kadının Zaferi’ diye soyutlanarak çevrilen ‘The Condoctor’ filmi New York Filarmoni Orkestrasının ilk kadın Orkestra Şefi Antonia Bianca’yı anlatıyor.

GÜNÜN KİTABI: Kızların Suskunluğu

Pat Barker’ın Troya savaşını esir düşen bir kadının ağzından anlattığı ‘Kızların Suskunluğu’ romanı, kadınların yaşam mücadelesi verdiği bu günlerde okunmalı.

GÜNÜN KİTABI: Happa Nine’nin Masalları

Sabahat Akkiraz’ın Happa Nine’nin Masalları ismiyle yayımlanan kitabında, büyükanneden toruna, torundan yeğene aktarılan çocukluk anıları bulunuyor.

Yazar Adalet Ağaoğlu yaşamını yitirdi

Edebiyat dünyasının önde gelen isimlerinden Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti.

GÜNÜN KİTABI: Gece on iki sancıları

‘Yalın ve gerçekçi bir biçimde işlenen karakterlerin toplumun farklı kesimlerinden seçilmesi tarihe damga vurmuş olayların toplumun farklı kesimlerinde nasıl algılandığına dair ipuçları veriyor.’

GÜNÜN KİTABI: Durmuş Saatler Dükkânı

Gamze Güller’in Durmuş Saatler Dükkânı’nı birçok farklı şekilde okumak mümkün. Ben sadece zaman, rüya, gerçeklik, uyku ve uyanıklık üzerinden bir okuma yaptığımdan belli öykülere baktım.