İÇİMİZDEN BİRİ

Orda bir köy yok uzakta: Zeynep

Ekmek ve Gül, Zeynep’i benim kalbimde durduğu yerden alıp sahiplenecek, kalpte kalbe ulaştırıp çoğaltabilecek bir mecra; bu yüzden Ekmek ve Gül’ün sevgili kadın okuru, Zeynep’i size emanet ediyorum.

‘Nasıl yapacağız Gülsen Abla?’

13 yaşında oturmuş Gülsen tezgahın başına, şimdi 40’ında. Artık çocuk değil, haklarını bilen bir işçi kadın. ‘Örgütlü bir kadın dalgalı denizde nasıl hareket edeceğini bilir’ diyor...

Eziyetiyle emeğiyle: Kokina

Kokina çiçeği tezgahlarda yerini aldı. Peki bu çiçeğin güzel görüntüsünün ardındaki zorluğu biliyor musunuz? Roman kadınların emeğiyle tezgahlara gelen kokinayı Çiçekçi Selda anlatıyor.

Zeynep’in 24 bıçak darbeli hikayesi

Bu hikaye Zeynep’in ve Zeynep gibi hayata tutunan kadınların yeniden doğuş hikayesi. 24 bıçak darbesine rağmen ölümü, şiddeti, kocayı alt edişin hikayesi...

Kara kaşına kurban: Gönül abla

Ama Gönül… Ah Gönül abla… O hastane odasını nasıl da genişletip hayatın kendisini o odanın ortasına getirip bırakmıştın sen…

BELLEK

GÜNÜN BELLEĞİ: Bir kadın grevi, Berec

Kadın işçilerin büyük ölçüde katıldığı ve grev gözcülüğü yaptığı ilk grev Berec greviydi. Tam bir okul niteliği taşıdı. 41 gün sürdü ve başarılı bir toplu sözleşmenin kabul edilmesiyle sona erdi.

Rosa Luxemburg: Vardım, varım, var olacağım!

Savaşın ve devrimin içinde kanatlanmış bir “kartal”dı. Azgın savaş tamtamcıları karşısında barış mücadelesinin örgütleyicisi, kadınların özgürlük mücadelesinin cüretkar, inatçı ve üretken emekçisidir.

Adları yıldızlarda yazılı kadınlar

Yıldızlara, yaşadığımız evrene dair bugün bildiklerimizde kadınların büyük payı olduğunu biliyor muydunuz? Kemerlerinizi bağlayın, gökbilim tarihine ucuz işçi olarak girebilmiş kadınları okuyacaksınız

GÜNÜN BİLGİSİ: Tek kullanımlık bebek bezini icat eden kadın

Kirli bebek bezlerini yıkamaktan bıkan bir kadın ne yaptı dersiniz? Elbette tek kullanımlık bebek bezini icat etti. İşte bebek bezinin mucidi Marion Donovan.

GÜNÜN BELLEĞİ: Noel arifesinde Calumet katliamı

Michigan tarihinin en büyük toplu katliamının kısa tarihi: 1913 yılının madenciler daha iyi çalışma koşulları için greve çıktı. Noel arifesinde ise çoğunluğu madenci çocuğu 73 insan katledildi.

MEKTUP

GÜNÜN İSYANI: 115 kız çocuğu için hesap sorulsun!

14’ünde evlendirilen, 16’sında anne olan bir kadının isyanı: “Benim yaşadıklarım 12 yıl öncede kaldı. Şimdi bu 115 kızı o kadar iyi anlıyorum ki bana sebep olanlar onlara da sebeptir. Hesap sorulsun!”

Haklarımızı alana kadar

Daha da kötüleşecek çalışma koşullarına mahkum olmamak için Almanya metal işçilerini çetin bir mücadele süreci bekliyor. Metal işçisi kadınlar da bu mücadelenin bir parçası olmaya devam ediyor.

Kadınların bir aradalığı

...Çünkü bir aradalık ve dayanışma çok güç işlerin üstesinden gelebilir. Bazen anlatamadıklarımızı sökeriz içimizden, bazen baş edemediklerimize meydan okuma cesareti buluruz.

Hepimizin sorunları ortak, aramızın bozulmasına izin vermiyoruz

Haftada bir gün kendilerini evden dışarı atan, kendileri için bir şey yapan kadınların buluşmalarına ortak olalım…

Yaşadığım tacizi ilk defa anlatıyorum...

Çocuklarınıza öğretin; biri ona zarar verdiğinde utanması gerekenin kendileri olmadığını, kendilerini suçlu hissetmemesi gerektiğini...

DERGİMİZDEN

Ekmek ve Gül Ocak sayısı

Tarih, takvim bahane, ihtiyaç bir muhasebe. Gelin bu sayıda birlikte bir muhasebe yapalım...

Karanlığı yıkmak için yakınmak yetmez, bir mum da yakmak gerek

Bizi, bilcümle kadınları ve kadınlığı yakıp yıkma kararını çoktan almışların karşısına dimdik çıkma zamanı gelmiş de geçiyor bile.

Yeni yıl, yeni umutlar

Yılı geride bırakırken ışıltılı sayfaları anmadan geçmemeli. 2017, Ekim Devriminin 100. yılıydı. Üstü örtülen tohum gibi dönüşümünü zamanımızın toprağında tamamlamaya aday bir geleceği aydınlatıyor.

Umudu dürt, umutsuzluğu yatıştır!*

Gebze’nin Hürriyet Mahallesindeyiz. Kadınlar 2018’den çok şey istiyor. Aslında pek de umutlu değiller ama en çok da kadın cinayetlerinin ve eşitsizliğin son bulmasını istiyorlar, hem de hemen!

Yorucu vardiyaların tüketemediği umutlarla 2018’e...

İki kadın metal işçisi yeni yıl dileklerini anlatıyor birbirine: ‘Yoruldum artık, her gün aynı şeyi yapmak, kurulmuş saat gibi davranmak çok sıkıcı. Çalışma koşulları düzelsin, daha mutlu oluruz’