İÇİMİZDEN BİRİ

Gürcistan’dan Türkiye’ye yaşam mücadelesi…

Pandemi, Otobüs hostesi İa’nın yaşamını da etkiledi. Batum ve Türkiye arası otobüs hostesliği yapan İa, insanca çalışmak ve yaşamak için birlikte mücadelenin önemini vurguladı.

Gülizar 37 yıldır demire şekil veriyor

37 yıldır soğuk demir atölyesinde demire şekil veren Gülizar Camcı: ‘Çocuklarımı üniversitede, burada alın teriyle demir döverek okuttum.’

Devlet, koca, patron işbirliğiyle köşeye sıkıştırılan bir kadın: Müjde

Kilitli kapılar ardında çocuklarını yalnız bırakmak zorunda kalan annelerin, güvenceli işi elinden alındığında mutsuz evliliğine geri döndürülmek zorunda bırakılan kadınların hikayesi: Müjde...

Muzaffer

Kendi emeğini ekonomik özgürlüğüne dönüştürmeyi başarır. Artık minnetsiz, başı dik, varlığını her ortamda haktan adaletten yana hissettiren direngen bir kadın olmuştur. İyi ki tanımışız seni Muzaffer…

İstanbul’dan Artvin’e bir hayatta kalma mücadelesi…

Pandemi ve işsizlikle birlikte İstanbul’daki yaşamlarını bırakıp Artvin’e göçen Neziha ve ailesinin, çay toplamayı bilmezken çay toplayarak yaşamlarını devam ettirme mücadelesini okuyacaksınız.

BELLEK

Memenin bile vergisi varmış!

Mulakaram: Hindistan’da memelerini örtmek isteyen alt kasttan dalit kadınlar tarafından ödenmesi gereken vergi. Kadınları çileden çıkaran bu vergi yöntemi bir isyanın ateşini de fitillemiş.

Sporda cinsiyetçi estetik ve kadın bedeninin tahakkümü

Olimpiyatlara katılımda verilen mücadele gibi kadınlar, kendilerine karşı her türlü cinsiyetçi uygulamayı ve söylemleri de protestolarla ve mücadelelerle tarihin kirli sayfalarına gönderecektir.

Bolşevik mücadelenin durmak bilmeyen kalbi: Konkordiya Samoilova

Konkordiya Samoilova kızıl bayrağı geleceğe korkusuzca taşıyan kadınlardandı. Çarlık Rusya’sında bodruma hapsedilen genç kadınları özgürlüğüne kavuşturan Vera’lardandı…

2 Ağustos 1884| Heykeltraş, ressam ve yazar Marg Moll doğdu

Marg Moll, Alman heykeltıraş, ressam ve yazardı. Moll, genç bir sanatçı olarak Henri Matisse'den güçlü bir şekilde etkilenmişti. Sanatı Naziler tarafından modern sanat olduğu için tahrip edildi.

1 Ağustos 1818 | Gökbilimci Maria Mitchell doğdu

203'üncü yaşında gökbilimci Maria Mitchell'in yaşamına bir göz atalım...

MEKTUP

Serbest bırakılan tacizci personele ne olacak? Hastane idaresinden ses yok!

Çiğli Eğitim Araştırma Hastanesinde yaşanan tacizi ve yaşananları SES işyeri temsilcisi Edge Gürkan yazdı: Hastane idaresinden hâlâ ses yok!

‘Çocuklarımızın geleceği çalınıyor’

'Peki MEB’e soruyorum: Sınavlarda ne soracaksınız bu çocuklara? Bu çocukların iç içe geçmiş sınıflarını rahatlatmayı hiç düşünmediniz mi?'

‘Talebimiz sağlıklı alana uygun kreş açılması’

Maltepe Belediyesi’nin 4 sene önce dere yatağına yaptığı ve bugün Büyükşehir Belediyesine devrettiği kreşe kayıtlar başladı. Gülensu Mahallesi sakinleri kreşin sağlıklı bir alana taşınmasını istiyor.

Akademide tacize yer yok!

Kadının babası tarafından şiddet ile terbiye edilmesi gerektiği düşüncesi kabul edilemez bir zihniyettir. Bu zihniyete sahip olan Celal Şengör gibileri tüm öğrenciler için bir tehdit oluşturmaktadır.

Neden mutlu değiliz?

İçimizde hep bir hüzün var. Evde, işyerinde zaten bitmeyen stresle baş başayız. Korkarım ki yakında tüm insanlarda tek bir duygu kalacak, o da korku!

DERGİMİZDEN

Ekmek ve Gül Eylül 2021 sayısı

Ekmek ve Gül'ün Eylül 2021 sayısında; Afgan göçü tartışmalarından, 6 Eylül'de açılması beklenen yeni eğitim-öğretim yılına, işyerlerinde süren TİS süreçlerine kadar kadınlar tartışıyor...

Bir haykırışı dokumak…

Ekmek ve Gül’ün eylül sayısı, kendileri adına konuşan egemenlere karşı kadınları n megafonu alarak sesini yükseltmeye başladığı bir şecere gibi.

Afganistan’ın gör dediği

Gerçek özgürlük ve nihai kurtuluş yerli ve göçmen kadınların antiemperyalist mücadelede onları ezenlere ve sömürenlere karşı birleşmesindedir.

Göçmen meselesi bizim meselemiz, çünkü…

Tek adam hükümeti Taliban’la, ‘Bizim Taliban’ın inancıyla ters bir yanımız yok’ diyerek iş tutuyor. Bu Afgan kadınların burkaların içine hapsolması, tecavüze uğraması, alınıp satılması demek…

Afganistan’dan Van’a bitmeyen yolculuk

Afganların göç yollarında durak noktalarından biri Van. Van’da akşam saatlerinde parklarda toplanan Afgan ailelerden biriyle Türkiye’ye gelişlerini ve buradaki yaşam koşullarını konuştuk.