İÇİMİZDEN BİRİ

Şiddet mağduru Sevgi: Kabuğumu kırdım, siz de yapabilirsiniz!

Yaşamını baştan yazan Sevgi: Ben yaşamak istiyorum. Özgür olmak istiyorum. Bu zamana kadar hem baba evinde hem koca evinde hep dayak yedim artık böyle bir hayatı istemiyorum.

Bir ev işçisinin hikayesi: Hepimizin hikayesi

Şiddetten kaçmaya çalışırken güvencesiz çalışmaya tutulan Gül’ün hikayesi, kadınların mahkum edilmeye çalışıldıkları yaşamın sistematikliğini ortaya koyuyor.

Sivas’ın tek kadın kıraathane işletmecisi Şahset: Önyargılara inat, devam!

Sivas’ta yaşayan 47 yaşındaki Şahset Kurugöl 8 ay önce devraldığı kıraathaneyi işletiyor, ama ne zorluklarla! Önyargıların yanı sıra bir de ekonomik zorluklara göğüs germeye çalışıyor.

Oto lastiği tamircisi Mümine Gökçe: Kadınlar istediği işi rahatlıkla yapabilir

15 yıldır otomobil lastiği tamir eden Mümine Gökçe ‘Keşke daha önce başlasaydım bu işe’ diyor. ‘Kadınsın, nasıl yapacaksın’ sözlerine karşılık da ‘Kadınlar her işi rahatlıkla yapar’ karşılığı veriyor.

Yeni asgari ücret bizi askıda ekmekten kurtaramadı

‘Ben et yemeği çıkınca ya da sütlaç çıkınca paketleyip ya da ekmeğin içine koyarak eve götürüp kardeşlerime yediriyorum. Bu bana çok dokunuyor.’

BELLEK

La Malinche kimdi?

La Malinche, Aztek’in işgalinde önemli rol oynamıştı. Peki, o bir kahraman mı, yoksa hain mi? Sorduğunuz kişiye göre bu sorunun cevabı değişecektir.

Faşizme karşı mücadele eden, 18 yaşında asılan bir partizan: Zoya Kosmodemyanskaya

Sovyetler Birliği Kahramanı unvanını alan il kadın olan Zoya, faşizme karşı mücadelede sosyalizmin inşasını, halklarının mutluluğunu, özgürlüğünü ve bağımsızlığını savunmak için can verdi.

Karanlığın ortasında ışık kıvılcımları: Faşizmle mücadelede kadınlar

Resmi tarihte unutulsalar, unutturulsalar da faşizme karşı mücadelede kadınlar tüm yok saymalara karşı varlar. Bu kadın kahramanları yokmuş gibi göstermek tarih çarpıtıcılığından başka bir şey değil.

Hypatia’dan bugüne kadınların değişmeyeni: Yok sayılmak

Bilim alanında kadınların başarılarını küçümseme ve erkek meslektaşlarına atfetme durumunun altında yatan en önemli etmenlerden biri toplumsal cinsiyet rolleri ve kadınlara yönelik kalıp yargılar.

Selimiye’deki Lambalı Kadın

Savaştan sonra İngiltere’de dünyanın ilk modern sivil hemşire okulunu açan Florence Nightingale’in 12 Mayıs’taki doğum günü Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanır.

MEKTUP

İşten atılan Acarsoy Tekstil işçisi: Şimdi sesimiz daha gür çıkıyor

‘İçeride konuşmayalım diye bizi susturmak istediler ama dışarıda daha gür ve daha güçlü çıkıyor sesimiz. Konuşamayan, susturulan, sindirilen kadınlar için de konuşmaya direnmeye, devam edeceğiz.’

Beraberliğimizi hiçbir ‘Sanem Dikmen’ bozamaz

ETF Tekstil fabrikasında 7 gündür gasbedilen kıdem tazminatı ve ikramiyeleri için direnen işçilerin mücadelesi sürüyor. Eşinin mücadelesini destekleyen Meral Yiğit duygularını Ekmek ve Gül’e yazdı.

Gitmek mi zor, kalmak mı zor!

Devletlere müdahale edemiyoruz da ülkemize giren yabancıları mı sorun görüyoruz? Karşı çıkmamız gereken onların gelmesi mi, mültecileri güvencesiz, statüsüz bırakan göç politikaları mı?

Çocuklarımızın ‘Bana kim bakacak?’ sorusu

Özellikle yaz aylarında çalışan ebeveynler için çocuk bakımı ciddi bir soruna dönüşüyor. 7/24 ücretsiz kreş talebi çok yakıcıyken, sağlık emekçisi kadınlar bunu nasıl yaşıyor, bir mercek tutalım…

Okuyabilmek için her şey olduk: Sokak müzisyeni, farklı gruplarda klavyeci, kurslarda eğitmen

'Bize düşen akşamları barda, sabahları kurslarda çalışarak hem o günün yemek parasını çıkarmak ve KYK borcumuzu ödemenin çabası oluyor.'

DERGİMİZDEN

Ekmek ve Gül dergisi Ağustos 2022 Sayısı

Hayatın her alanında her türlü zorluğa karşı yan yana gelme, karşı koyma, dayanışma hikayelerimizi birlikte yazıp, birlikte anlattığımız yeni bir dergi ile yine karşınızdayız.

Her yanımız direniş, kararlılık dolu

Ve işte böyle böyle büyüyor bizim dayanışma hikayelerimiz. Yan yana gelme, karşı koyma hikayelerimizi birlikte yazıyoruz ve her seferinde her deneyimden öğrenip daha da güçleniyoruz…

Bu vücutlar daha ne kadar ağır kaldırır? Daha ne kadar uzun çalışabilir?

Biz ‘Bu zamlarla yaşanmaz, yapılan zamlar geri alınsın’ dedikçe imkânsız diyorlar. Onlar da biliyorlar ki tüm bu taleplerin gerçekleşmesi mümkün ve hatta zorunlu.

Bir şey yapmalı diyenler çoğalıyor

Fabrikalardan yükselen ‘bir şey yapmalıyız’ sesleri artmaya devam ederken 3 ayrı fabrikadan konuştuğumuz kadın işçilerin anlattıkları gösteriyor ki, işçiler var olanı değiştirmek için adım atıyor.

Belediyelerde TİS süreci: Esas olan işçinin işyerindeki birliği

‘Nasıl bir sendika bizi gerçekten örgütlü kılar’ diye sormaktan vazgeçmemeliyiz. Birimlerden atölyelere gerçek bir örgütlülük sağlanmadığı, tüm karar süreçlerinde yer almadığımız sürece kazanamayız.