İÇİMİZDEN BİRİ

‘Artık kimseye muhtaç olmayacağım’

Zeynep 42 yaşında. Urfalı 8 çocuklu bir ailenin 6 erkek 2 kız çocuğundan en küçüğü. Zeynep’in hikayesi dayanışmayla, kendi ayakları üzerinde durmaya başlayan bir kadının hikayesi.

Hayat boyu mücadeleden vazgeçmemiş bir kadın: Müstesna*

Müstesna 36 yaşında, 3 çocuk annesi. Geçimini gündüzleri atölyede çalışıp akşamları ise evde toka yaparak sağlıyor. Başka kadınların da gelir elde etmesi için toka işini onlara öğretiyor.

Depremzede Mediha’nın 8 Mart talebi: Huzurla başımıza çatılar yıkılmadan yaşamak istiyoruz

‘Bizi ihmal öldürdü. Hem önlemediler hem kurtarmadılar. Şimdi bir yılda evleri yapacağım diyorlar ama hâlâ su yok. Sürer mi böyle, sürmez. Bir sonu olacak elbet.... Onların da sonu gelecek.’

Bol sohbetli, güzel sofralara hasret ama dayanışmayla güçlü: Serap

Çadırkentte kendine yeni bir yaşam kurma mücadelesi veriyor Serap. Küslüklerin bittiği, dayanışmanın yeni bir hayat yeşerttiği çadırkentte, bir solukta anlatıyor zorluklarla dolu yaşamını...

Gönül neden ahtapot olmak istiyor?

‘Ben tanıdım, tanıdıkça güvendim. Birbirimize ihtiyacımız var, kapıdan da kovsanız, bacadan girer yine de anlatırız, dinleriz, yan yana geliriz…’

BELLEK

1 Eylül Dünya Barış Günü’ne tarihsel seyir: Siyah eşarplı Kata Pejnović

1 Eylül Dünya Barış Günü; emperyalizmin yıkıcılığı, vahşeti ve buna karşı emekçilerin, işçilerin verdikleri mücadeleyi hatırlatmak ve büyütmek açısından büyük önem taşıyor.

Tarihte karanlığın tekerrürü: Afganistan iki yıldır işgal altında

Afganistan’ın Taliban tarafından işgal edilmesinin üzerinden nerdeyse iki yıl geçti. Kadınlar 1996 yılında yaşadıklarını tekrar yaşamaya başladı. Ama seslerini yükseltmekten korkmuyorlar.

Klasik müzikte kendime daha rahat yer bulmamdaki en önemli kişilerden biri: Suna Kan

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Türkiye'nin en iyi keman virtüözlerinden Suna Kan'ı, yaşamını, Keman Anasanat Dalı Öğrencisi Atiye Eşkiza anlatıyor.

Kadın hakları savunuculuğunda bir kadın: Maria Mies

1976’da öğrencileriyle birlikte Almanya’daki ilk özerk kadın sığınmaevini kuran Prof. Maria Mies, kadın hakları için ve sermayeye karşı bir ömür mücadele etti.

Maria Montessori, okulları ve aktif pedagoji kavramı

‘Yaşanan deprem gerçeği bir daha gösterdi ki travmanın en büyük kısmını yaşayan çocuklar korunmaya muhtaç olduğu kadar, eğitime, oyuna ve sosyalleşmeye de ihtiyaç duyar.’

MEKTUP

'Beslenmesi olan yiyor, olmayan bakıyor'

Okul öncesinde "bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek” hakkı çocukların elinden alındı. İlkokul çatısındaki ana sınıflarında herkes kendi beslenmesini kendi getiriyor. Yani olan yiyor, olmayan bakıyor.

Çocuğun beslenmesi de okulun temizliği de velilerin sırtında

Çocukların bir öğün yemeğinin ellerinden alınması yetmezmiş gibi Esenyalı’ daki bir anaokulunun temizliğinin de veliler tarafından yapılması istendi.

Vergilerimiz özel okullara teşvik değil devlet okullarında çocukların ihtiyacına kullanılsın

Aanaokullarında yardımcı öğretmenin ücretinin bir kısmını da veliler ödüyor. Ekmek ve Gül'e mektup yazan bir veli soruyor: “Neden devletin sorumluluklarını bizim üzerimize yıkılıyor?”

Eğitimde bugün: Öğretmenlere aralıksız 300 dakika çalışma, velilere 4 bin lira eğitim masrafı, çocuklara boş beslenme çantaları

Mektubumuz var! Devlete bağlı bir anaokulunda çalışan bir öğretmen, eğitimin nasıl ücretli hale getirildiğinden öğretmenlerin çalışma koşullarına eğitimin tüm gerçeklerini ortaya seriyor.

Boğaziçi’de barınma krizi | Ranzalara kat çıktılar

Atanmış yönetim, öğrencilere verdiği yurt sözlerini tutmadı. Kulüp odalarımızın elimizden alınmasını ve 3’lü ranzalarda koğuşta yaşar gibi yaşamayı kabul etmiyoruz.

DERGİMİZDEN

Ekmek ve Gül dergisi Eylül 2023 sayısı

Dergimizin bu sayısında çocukların, kadınların etrafına sarılmaya çalışan kara bulutları nasıl dağıtacağımızı, bu kara bulutların ne amaçla etrafımıza sarıldığını tartışıyoruz. İyi okumalar…

Haydi! Daha da fazla sesimizi duyurmaya

Yetmez! Çağrımızı yineliyoruz, ‘Okullarda Bir Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek’ eğitimin her kademesinde her çocuğun hakkı...

Sömürü düzenine karşı çözümün anahtarı!

Yoksulluğu yaratan üretim ilişkilerini hedef almayan, bu üretim ilişkilerinin sürmesinin garantörü olanlara karşı bütünlüklü mücadeleyi ortaya koymayan bir mücadele yoksulluğumuza çare olamaz.

Sadece kendi kardeşim için değil, tüm kız kardeşlerim için…

Sadece kendi kardeşim için değil, adını bilmediğim ama duygularıyla konuştuğum ve anlaştığım tüm kız kardeşlerim adına da özgür ve adaletli bir eğitim sistemi istiyorum.

‘Al telefonu, ara komşunu’

Geçen sene yüz binlerce kadına ulaşan kampanya bir kazanım elde etmiş, Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimde ücretsiz bir öğün yemek vermek zorunda kalmıştı. Ancak bu bize yetmez.