yoksulluk

Devrim ve Suzan: Binlerce kadının ortak hikayesi

Devrim ve Suzan, Karakoçan’da yaşayan iki bekar anne. İkisinin de hayatı boşandıktan sonra devam eden şiddetten oldukça etkilenmiş. Pandemi koşullarına ve şiddete rağmen ayakta durmaya çalışıyorlar.

İki ayrı mahalleden yoksulluk manzarası: Deli olsak, hiçbir şeyi umursamasak

Çocuğuna süt alamayan, yumurtanın bir kolisine parası yetmeyince yarısını alan, bu yoksulluğa karşı ‘Delirsek mi acaba!’ diye düşünen... Ankara’nın iki mahallesinden kadınların yoksullukla imtihanı.

‘Bu yıl pırasa kemirmeye dur dediğimiz bir yıl olsun’

Satı ve Zehra yoksullukla geçen 2020 yılına karşı, 2021’nin mücadele dolu olması gerektiğini, pırasa kemirmeye mahkum yoksullukların son bulmasını istiyor.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Pandemi Raporunu açıkladı

Salgın sürecinde 520 kadının yoksulluk, şiddet, taciz ve istismar şikayetleriyle başvuruda bulunduğu Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği rapor hazırlayıp hükümete seslendi.

Rosetta: Bir genç kadının gözünden işsizlik…

Rosetta özelinde anlatılan bu yaşam mücadelesi, bugün pandemi ve krizin kıskacında geleceğinden kaygı duyan milyonlarca Türkiyeli genç kadına oldukça tanıdık gelecektir…

Boğazına kadar borçla yaşamak: Artık nefes alamıyoruz!

Hükümet bütçe görüşmelerinde ülkenin açlık ve yoksulluk gerçeğini yok saysa da boğazına kadar borç, sömürü ve fakirliğe batmış kadınlar haykırıyor: Artık nefes alamıyoruz!

Karnımız yalnızca kuru ekmek yemekle doymaz!

‘Kuru ekmek karın doyurur’ siyaseti yürütenlere işçi mahallesi Esenyalı’dan kadınların cevabı var: ‘Karnımız yalnızca kuru ekmek yemekle doymuyor!’

‘Zeytin-ekmek yiyoruz, oysa annemin iyi beslenmesi lazım’

Sema, işsizlik nedeniyle dayanacak güçlerinin kalmadığını, faturalarını ödeyemediklerini, sularının kesildiğini, ailedeki hastalarına bakamadıklarını, karınlarını dahi doyuramadıklarını anlatıyor...

Acı reçetenin maddi manevi yükü kadınların omzunda

Pandemi süreci işçileri işten atma, ücretsiz izin, yoksullaşma gibi tehlikelere daha da yaklaştırırken kadınlar da bu ihtimaller üzerine evde B planları yapıyor, tasarruf tedbirleri uyguluyor.

Herkes borçlu, krediye bağımlı, yarından endişeli

Pandemi sürecindeki ücretsiz izin uygulaması fiili işsiz sayısını da arttırdı. İşsiz nüfusun büyük bir kısmını oluşturan kadınlar herkesin borç içinde, krediye bağımlı bir şekilde yaşadığını söylüyor.

İndirime giren üç tencere için 150 kişi kuyruğa giriyor

‘Faturanı ödemediğinde elektriğin, suyun kesiliyor arkasından kapına icra da geliyor. Faturadan kısamıyorsun. Ama et yiyeceğime makarna pişireyim diye düşünüyorsun. Ne yedin diye kimse sormuyor sana.’

Çocuklarımın karnını doyurmak için her gün bir komşuya gittim

Aylarca işsiz kalan, çocuklarının karnını doyurmak için komşularına giden bir kadın: ‘Bana en zor zamanımda bile elini uzatamayan devletimiz bundan sonra hangi yüzle oy isteyecek?’

Marketin çöpe attıkları, bizim yemeğimiz!

İki göz odada yaşayan üç çocuklu aile marketin son kullanma tarihi geçmiş, çöpe atılanlardan yemek yapıyor, halk pazarı kaldırılınca yerdeki meyveler topluyor. Bebek için alelade bez kullanılıyor.

Bebeğini tuvalete bırakan kadın: Bakacak durumum yok, mecburdum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Evimize ekmek götüremiyoruz’ diyen esnafın sözlerini ‘abartılı’ olarak nitelerken Samsun’da bir kadın 3 günlük bebeğini yoksulluk sebebiyle sokağa bıraktı.

Depremin görünür kıldığı: İşsizlik, yoksulluk, açlık, adaletsizlik…

Deprem kaygısıyla çadırlara sığınanların çoğu, pandemi döneminde ya işsiz kalmış insanlardan oluşuyor ya da kazancı insanca yaşamaya yetmiyor.

‘Şiddete uğramıyorsak alttan aldığımız için’

Ayla engelli çocuğu olan, yaşam koşullarının yükünü daha da arttırdığı bir kadın. Ekonomik sıkıntıların da evdeki kavganın da şiddet olduğunun farkında. Buna karşı ise ‘Birlik olmamız lazım’ diyor.

Her türlü yoksunluğa çözüm; örgütlü mücadele

Kötülük diye tarif ettiğimiz bütün günahı bir yıla kestiğimiz sorunların sebebi ne? Giderek artan yoksulluk, şiddet ve çocuk istismarlarının sebebi 2020 mi? Biraz açmaya ihtiyacımız var buraları...

Pandemide eğitim enkaz altında kaldı!

Pandemiyle kağıt üzerinde varlığını sürdüren kreş, bakım evi gibi sosyal hakların eksikliği uzaktan eğitim sürecinde çalışan aileler için şu soruyu daha görünür kıldı: Biz çalışırken çocuk ne yapacak?

Ekmek askıda yoksulluk işçide

Pendik’e bağlı Esenyalı Mahallesi’nde yaşayan kadınların anlattığı ülkede yoksulluğun boyutlarını ortaya koydu. Kadınların ortak noktası ise muhtaç olmaları.

Emine Erdoğan’ın Hermes çantası niye bugün yine gündem oldu?

Nereden çıktı bu Hermes çanta tartışması? Gerçeklerden… Hangi gerçeklerden? Geçtiğimiz iki haftaya bakalım….