kıdem tazminatı

‘Mücadele etmedikçe her şey daha kötüye gidiyor’

‘Fabrikadaki işçiler de boş zamanlarını borsada hisse kovalayarak geçirip en büyük güvencelerinden birinin ellerinden alındığının farkında olmadan borsadan para kazanmaya çalışıyor’

İşyerinin devri işçinin haklarını yok etmez

İşyerinin bir işverenden başka bir işverene devredilmesi (satılması) yeni işverene işçileri işçiden çıkarma hakkı vermez, işçilik haklarını ortadan kaldırmaz.

Kıdem tazminatı pazarlık konusu yapılamaz

Sağlık nedeniyle haklı fesih yapan işçiye kıdem tazminatı eksiksiz ödenmek zorundadır. İşveren kıdem tazminatını pazarlık konusu yapamaz, daha düşük tazminat ödeyemez.

Öğretmenlerin kıdem tazminatına çökmeye çalışanlara dikkat!

Özel okul patronları, öğretmenlerden istifa dilekçesi alarak öğretmenlerin kıdem tazminatı hakkını gasp etmeye çalışıyor. Patronların kirli ayak oyunlarına dikkat etmekte yarar var!

Ücret artışı kıdem tazminatına yansır

Yeni yılla birlikte ücreti artan işçiye tazminat bu son artmış ücretten ödenir. Kısa çalışma kıdem tazminatını düşürmez.

Yemek parası elden de verilse kıdem tazminatına dahildir

Banka kanalıyla ödenmeyen yemek ve yol gibi yardımlar da kıdem tazminatı hesabına dahildir.

Yeni İstihdam Paketi ve kadın işçilere yansıması

İstihdam paketinde kadın işçileri ne bekliyor? Demokrasi İçin Hukukçulardan Avukat Elif Yetigin’le konuşuyoruz.

İstihdam paketi kadın işçiler için daha çok hak kaybı demek!

Gerek yaş grubu itibarıyla gerekse de belirli süreli iş sözleşmesinin kadın işçilerde daha yaygın kullanılması ile bu kez kadın emekçilerin kıdem tazminatı hakları gasbedilmek isteniyor!

İstihdam Kalkanı Paketi: Kadınların emeklilik hakkını tümden gasbetme planı

İstihdam paketiyle birlikte; kadınların 25 yaşından önce çalışmaları emeklilik hakları için bir anlam ifade etmiyor olacak. Paket kadınlar için emeklilik hakkını iyice erişilemez hale getiriyor.

Emekli işçiler ile mevsimlik işçiler de kıdem tazminatı alabilir

Emekli işçiler ile mevsimlik işçiler de yasal koşullarını sağlıyorlarsa kıdem tazminatı alabilirler.

Elbet bu böyle gitmez, gidemez….

Soruyoruz, ‘Ne olacak? Nasıl olacak? Böyle bir hayat mı yaşamak istiyorsunuz? Bu böyle gider mi sizce?’ Cevaplıyorlar, ‘Ne olacak ve nasıl olacak, bilmiyoruz. Ama böyle gitmez, gidemez’.

Esenyalı’da işçi kadınlar: Kıdem gasbına karşı birlikte mücadele edelim

Farklı iş kollarından çalışan kadın işçiler Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla bir araya geldi. Kıdem tazminatı hakkının gasbedilmek istenmesini konuşan işçi kadınlar birlik çağrısı yaptı.

Esenyalı’da kadınlar kıdem tazminatının gasbına karşı halkı mücadeleye çağırdı

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyeleri halk pazarına çıkıp bildiri dağıtarak ‘Kıdem tazminatımıza sahip çıkalım’ dediler. Çok sayıda emekçi kıdem tazminatının fona devredilmesine tepki gösterdi.

Kıdem tazminatı kadın işçiler için neden önemli?

Kocaeli’den Ebru Yiğit kıdem tazminatının gaspını, bu gaspın kadınları nasıl etkileyeceğini ve işçilerin bu tartışmalara nasıl baktığını yazdı.

Kıdem tazminatı tek umudumuz, umudumuzu vermeyiz

Hükümet kıdem tazminatının fona devri planını sonbahara erteledi ancak gündeminden çıkarmış değil. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu gasp planına kadın işçilerin cevabı; “Asla kabul etmeyeceğiz!”

METAL İŞÇİSİ KADINLAR: Kıdem tazminatı bizim geleceğimiz, umudumuz

Pandemi döneminde salgını önlemek yerine yine kıdem tazminatını fona devretme planları yapan iktidara metal işçisi kadınların tepkisi: ‘Kıdem tazminatının üstüne konmasına izin vermeyiz.’

Yıldık artık, çekin elinizi cebimizden!

Esenyalı’da kadın işçiler işyerlerindeki kıdem tazminatı tartışmalarını aktarırken hükümetin açıklamalarının kafa karıştırıcı rolüne dikkat çekiyor. ‘Biz gerçekleri daha çok anlatmalıyız…’

Zaten mezarda emeklilik dayattınız, kıdemi de çok mu görüyorsunuz?

Kimisi zor koşullar altında çalışmaya kıdem hakkını düşünerek katlanıyor, kimisi kıdem tazminatını aldığında yapacaklarının hayalini kuruyor. Kadınlar ‘Birbirimizin geleceğine sahip çıkmalıyız’ diyor.

‘Kadınlar ölürken hükümet gözünü işçinin cebine dikti’

Kadın işçiler kadınlar için zaten oldukça zor olan çalışma hayatının kıdem tazminatının fona devriyle hepten zorlaşacağını düşünüyor.

İşçi kadınlar kıdem tazminatının gasbına öfkeli: Çocuğumun tek güvencesi

Kıdem tazminatının gasbı ile ağır koşullarda çalışan kadın işçiler daha ağır ve güvencesiz çalışma koşullarına maruz bırakılacak. İşçi kadınlar ‘Kıdem tazminatımızı gasbettirmeyiz’ diyor.