Yıldık artık, çekin elinizi cebimizden!
Esenyalı’da kadın işçiler işyerlerindeki kıdem tazminatı tartışmalarını aktarırken hükümetin açıklamalarının kafa karıştırıcı rolüne dikkat çekiyor. ‘Biz gerçekleri daha çok anlatmalıyız…’

Esenyalı’da bir araya geldiğimiz farklı sektörlerden kadın işçiler, salgın döneminde kıdem tazminatının gaspı konusunun açılmasının iktidarın tarafını ortaya koyan bir gösterge olduğunu düşünüyor. Kıdem tazminatının fona devrinin sadece sendikalı işçilerin sorunu olmadığını, tüm işçilerin, özellikle de kadınların gündemi olması gerektiğini ifade ediyorlar. 

AÇIKLAMALAR KAFA KARIŞTIRIYOR, ANLATMAK BİZE DÜŞÜYOR
Gıda işkolunda çalışan ve 5 yıl sonra emekli olacak bir kadın işçi; ilk şu cümleyi kuruyor: “Sosyal devlet olsaydık böyle bir tartışma bile olmazdı.” Kıdem tazminatına ilişkin hükümetin yaptığı açıklamaların işçilerin kafasını karıştırdığını düşünüyor. Onu, aynı firmada çalışan bir başka kadın işçi tamamlıyor: “Cumhurbaşkanının açıklamaları bizim işyerimizde de tartışıldı. Bir kadın arkadaş ‘işçi hakkını bildikten sonra işveren ödemek zorundadır’ dedi örneğin. İşçilerin dava açabileceğini düşünüyor. Oysa artık işçinin güvenebileceği bir yargı bile bırakmamak için çabalıyorlar. Her yerden kuşatma var sanki…” İki kadın da bu tartışmalarda kendilerine bir sorumluluk biçiyorlar: “Kafa karıştıran çok. Biz dilimiz döndüğünce tek güvencemiz olan kıdem tazminatının neden gasp edilmemesi gerektiğini anlatmalıyız.”   

ÖYLE BİR SAKLARIZ Kİ, ZATEN BULAMAZSIN!
17 yıldır çalışma hayatında olan, uzun bir süredir de tersanede çalışan bir kadın işçi kıdem tazminatının işçinin “hayali” olduğunu söylüyor. “Neyi hayal ediyorsun?” diye sorduğumuzda söyledikleri, aslında bu ülkede işçilerin yaşamak zorunda bırakıldıkları kısıtlı hayatın bir ifadesi gibi: “İşten atılırsam ufak bir süreliğine de olsa açlık sınırında geçinebileceğimi, 3600 günlük primimi doldurup işten ayrıldığımda paramı alacağımı… Mesela evlenecek olan kadın kıdem tazminatını alabilir; başka bir işte çalışmaya devam edebilir. Bu kadarcık umudu olmasa nasıl çalışacak insanlar? Al işçinin umudunu elinden, 60-65 yaşına taşı, sonra da işçiye de ki ‘Sen yıllardır çalıştın, gerekli kesintileri kaynağından yaptık, daha maaşın eline ulaşmadan bize ulaştı, gerekli vergiler alındı. Olur da kıdemi hak edebilirsen, onu da alıp saklarız, öyle bir saklarız ki zaten bulamazsın’ diyorlar. Yıldık artık, ellerini çeksinler işçilerin cebinden.”


İlgili haberler
İşçi kadınlar kıdem tazminatının gasbına öfkeli: Ç...

Kıdem tazminatının gasbı ile ağır koşullarda çalışan kadın işçiler daha ağır ve güvencesiz çalışma k...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Kıdem tazminatıma dokunma

DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası hazırladığı video ile ‘kıdem tazminatıma dokunma’ diyor.

Kadın işçiler kıdem tazminatını anlatıyor

İzmir'de taşeron işçi olarak kadın işçiler kıdem tazminatının neden önemli hatta vazgeçilmez olduğun...