hak gasbı

Sendikalaşma mücadelesi veren Sunny işçisi: Her yer 5500 lira veriyor, kaybedecek bir şeyimiz yok

Sunny Atmaca Bilgisayar’da çalışma koşullarının ağırlığına, hak gasplarına karşı sendikalaştıkları için işten atılan Özçelik-İş üyesi işçilerin fabrika önünde başlattığı eylem sürüyor.

İstihdam paketi kadın işçiler için daha çok hak kaybı demek!

Gerek yaş grubu itibarıyla gerekse de belirli süreli iş sözleşmesinin kadın işçilerde daha yaygın kullanılması ile bu kez kadın emekçilerin kıdem tazminatı hakları gasbedilmek isteniyor!

‘Kadınların canları ve hakları pazarlık konusu değildir’

AKP, Türkiye’nin ilk imzacısı olmakla övündüğü İstanbul Sözleşmesinden çekilmeyi gündeme aldı. Avukat Hülya Gülbahar bu hamlenin, ‘Şiddeti önlemeyeceğim’ sözünü dünyaya ilan etmek olduğunu söyledi.

METAL İŞÇİSİ KADINLAR: Kıdem tazminatı bizim geleceğimiz, umudumuz

Pandemi döneminde salgını önlemek yerine yine kıdem tazminatını fona devretme planları yapan iktidara metal işçisi kadınların tepkisi: ‘Kıdem tazminatının üstüne konmasına izin vermeyiz.’

‘Kadınlar ölürken hükümet gözünü işçinin cebine dikti’

Kadın işçiler kadınlar için zaten oldukça zor olan çalışma hayatının kıdem tazminatının fona devriyle hepten zorlaşacağını düşünüyor.

Yıldık artık, çekin elinizi cebimizden!

Esenyalı’da kadın işçiler işyerlerindeki kıdem tazminatı tartışmalarını aktarırken hükümetin açıklamalarının kafa karıştırıcı rolüne dikkat çekiyor. ‘Biz gerçekleri daha çok anlatmalıyız…’

Zaten mezarda emeklilik dayattınız, kıdemi de çok mu görüyorsunuz?

Kimisi zor koşullar altında çalışmaya kıdem hakkını düşünerek katlanıyor, kimisi kıdem tazminatını aldığında yapacaklarının hayalini kuruyor. Kadınlar ‘Birbirimizin geleceğine sahip çıkmalıyız’ diyor.

İL İL 1 MAYIS 2019: Kadınlar krize, şiddete, eşitsizliğe karşı alanlarda!

1 Mayıs’ta işçi ve emekçiler, yurdun dört bir yanında krize, sömürüye ve eşitsizliğe karşı alanlara çıkıyor. Kadınlar da 1 Mayıs alanlarında kendi talepleriyle alanda yerlerini alıyor.

Çoğu kadın 168 temizlik işçisi işinden oldu!

‘Evde tek çalışan benim, çocuğum-hastam var. 10.5 yıldır burada çalışıyorum. Beni nasıl işten atarlar.’ Bu sözler Düsseldorf Havaalanındaki Klüh firmasında çalışan temizlik işçisi Emine’ye ait.

Sağlık çalışanları ücretleri kesilmesin diye süt izninden vazgeçiyor

'Çok çocuk doğurun' diyenler şimdi nerede? Kadınların süt izni hakkı gasbediliyor. Kadınlar ise ücret kesintisi nedeniyle süt izninden vazgeçiyor.