Çoğu kadın 168 temizlik işçisi işinden oldu!
‘Evde tek çalışan benim, çocuğum-hastam var. 10.5 yıldır burada çalışıyorum. Beni nasıl işten atarlar.’ Bu sözler Düsseldorf Havaalanındaki Klüh firmasında çalışan temizlik işçisi Emine’ye ait.

Almanya’daki Düsseldorf Havaalanı Terminalinde çalıştıkları Klüh temizlik firmasından, temizlik ihalesini başka bir firma aldığı için çıkarılan ezici çoğunluğu kadın olan 168 temizlik işçisi hak arama mücadelesi başlattı. İşveren ve havaalanı yönetiminin, işe iade taleplerine kulak vermemesi üzerine işçiler grev oylamasına giderek greve çıktı.

KADIN İŞÇİLER: İŞİMİZİ İSTİYORUZ!
İlk kez greve çıkan Klüh işçisi Emine, 10.5 senedir Klüh’te temizlik işçisi olarak çalışıyor. Ailesinin tek çalışanı. Emine, “Biz iş istiyoruz, bize iş vermiyorlar. Benim 10 senem gitti, bizi bir çırpıda nasıl kapıya koyarlar. Ben ev geçindiriyorum, benim çocuğum var, hastam var. Tek başıma çalışıyorum. Beni nasıl dışarı atabiliyorlar? Hiç acımadan kapıya koyuyorlar bizi. Benim 10 senem ne olacak?” diye sordu.

Kadın işçiler işten atmaların gerekçesi olmadığını, eski işçilerin çıkarılıp dışarıdan yeni işçilerin getirildiğini söyledi. Kadınlar “10 senelik işçileri 2 bin avroya başlarından atmaya çalışıyorlar. Burada biz bir aile gibiyiz. Hakkımızı arayacağız” diyerek ısrarlı olduklarının altını çizdiler.

Havaalanı terminali temizliğini üstlenen Dr. Sass firması önceden Klüh’e bağlı olarak temizliği yapan işçilerin bir kısmının, kısa süreli sözleşmelerle üstlenilebileceğini dile getirdi. Böylece, yıllardır aynı işi yapan işçiler sanki yeni başlıyormuş gibi tüm özlük hakları yok edilerek işe alınacaklar ve ihtiyaç kalmadığı zaman tekrar sokağa atılacaklar.

İlgili haberler
Almanya’da bina temizlik işçilerinin zam ve ücret...

Almanya’da temizlik işçileri ücretlerinin artırılması için mücadele ediyor. Almanya’da bu alanda çal...

Mülteci kadınların umdukları Almanya bulduklarıyla...

Almanya’da da mülteci kadınlara yönelik ayrımcılık, şiddet hâd safhada. 639 kadınla yapılan anket so...

Lüks otellerdeki ‘pislik’ halının altına süpürülme...

Almanya’da lüks otellerde çalışan temizlikçi kadınlar sömürülen emekleri için mücadele ediyor. En dü...