sağlık sistemi

Ekonomik kriz sağlığımızı da vuruyor, buna ‘Dur’ diyelim

Sağlıkta artan iş yükü sağlık emekçilerini şiddetle daha fazla karşı karşıya bırakırken, derinleşen kriz halkın sağlığa erişimini de zorlaştıracak.

Sağlık emekçileri eylemde| Sağlıkta g(ö)rev günü

Sağlık emekçileri bugün hizmet üretmiyor. Çalışma koşullarının ağırlaştığına ve sağlık sisteminin çöktüğüne dikkat çeken sağlık emekçileri hakları ve halkın sağlık hakkı için ‘G(ö)revdeyiz’ dedi.

Sağlık emekçisi: Birimiz daha ölmeden buna dur demeliyiz

9 Eylül Üniversitesi Hastanesinde aynı serviste çalışan 5 asistan hekimden 4’ü istifa etti, biri yatay geçiş yaparak ‘Birimiz daha nöbet çıkışı ölmeden, normalleşen bu gerçeklere dur demeliyiz’ dedi.

Bebek maması alamadan eczaneden çıkmak nedir bilir misiniz?

Ankara’dan Eczacı Ezgi Kaya yazdı: Çöp toplayarak geçimini sağlayan ve üç çocuğu olan bir kadın, 2 kilo doğan ve beslenemediğinden 1 buçuk kiloya düşen bebeği için mama alamadan eczaneden çıktı!

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan: Bir devlet vatandaşın ilacından tasarruf edemez

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan SGK’nın geri ödeme kapsamında olan 52 ilacın listeden çıkarılmasını ‘Bir devlet vatandaşın ilacından tasarruf edemez’ diyerek eleştirdi.

2020’deki çalışma koşulları 2021’in aynası

Çalışma ve yaşam koşullarını ağırlaştıran pandemi döneminin en zorlu alanlarından birinde çalışan sağlık emekçisi kadınlar içinde bulundukları durumu ‘Tükendik’ diye tarif ediyor.

Salgın nedeniyle uyarı yapan hemşire şiddete maruz kaldı

Bursa’da bebeğini kontrole götüren ve emzirme odasına annesiyle birlikte girmek isteyen E.A., Hacer Hemşire tarafından uyarıldı. Uyarı sonrası anne kız hemşireyi şiddette maruz bıraktı.

Sistemin sorunlarını emekçilere, çözümü ‘vicdan’a havale etmenin adı: Sağlıkta şiddet

Sağlıkta şiddetin en önemli nedenlerinden biri yanlış sağlık politikaları. Kadınlar sağlık hizmetinde en çok zarar gören kesim. Bu nedenle, mücadelede en çok yan yana gelecek olan kadınlardır!

Kovid teşhisi konulan hemşire yaşadıklarını anlattı: Bu süreçte tükendim, bittim

Elazığ’da pandemi kliniğinde görev yaparken kovide yakalanan hemşire: ‘Kovidli hastaların yemeleri, içmeleri, kişisel bakımlarıyla da biz ilgileniyoruz. Tükendim, bittim. Çok yorucuydu bu süreç’.

Sağlık sistemi pul pul dökülüyor

‘Sağlıkta çağ atladık, diyenler, sağlık emekçilerine bir maske vermekte zorlanırken emekçiler psikolojik olarak da yıpranmaya başlamıştı. Bu sistem, koronavirüs salgınıyla pul pul dökülmeye başladı.’

Her işe koşturulan kadın sağlık çalışanları: Sağlık da bitti, biz de bittik!

Sağlık işkolunun farklı alanlarında çalışan kadınlar anlatıyor: ‘Başkalarına can vermeye çalışıyoruz ama bizim canımız çıkıyor. Sürekli tetikte olmak zorundayız, ruhsal ve fiziksel olarak tükeniyoruz.

Şehir hastaneleri efsaneleri

Ankara Şehir Hastanesinden hizmet alacak olan Ankaralıların da bazı konularda kaygılanmaları gerektiğini düşünmekteyim. Hizmet aldığınız zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınızdır.

Yardım değil hak: Sovyetlerde eğitim ve sağlık

Sovyetlerde eğitim ve sağlık nasıl parasız bir kamu hizmeti haline geldi? Bu değişimler kadınların yaşamını nasıl etkiledi? 100 yıl önce getirilen çözümler bugüne hala ışık tutuyor.

İngiltere’de hemşireler de hastalar da tehlikeye atılıyor

İngiltere’de hemşirelerin sayısı azaltılıyor ve hemşirelerin de hastaların da sağlığı tehlikeye atılıyor: Hemşireler işe yetişemedikleri için ağlama krizlerine giriyor, mesleği bırakmayı düşünüyor.

10 Maddede ‘Aile Hekimliği’ gerçeği

Aile Hekimleri anlatıyor: Sağlıkta çığır açtık, devrim yaptık diyenler doğru söylemiyor!

İsveç’te kadınlar ‘herkese doğumevi’ için yürüdü

İsveç’te binlerce kadın “İlk gelene değil herkese doğumevi” parolasıyla meydanlara çıktı. Kadınlar hükümet ve belediye yöneticilerinden doğumevleri sıkıntısına çözüm bulmalarını istedi.

Sağlık emekçisi kadınların talebi: 24 saat açık kreş ve erken emeklilik

Sağlık emekçileri Türkiye’de ağır koşullarda çalışıyor dersek yanılmış olmayız. Sağlık emekçilerin çoğunluğunun kadın olduğunu düşündüğümüzde de talepleri kaçınılmaz olarak 24 saat kreş oluyor.

Para hırsıyla ölüme götüren cerrah

İnsan hayatı bu kadar ucuz değil. Bir doktorun para hırsı bakın başına neler getiriyor.