Bebek maması alamadan eczaneden çıkmak nedir bilir misiniz?
Ankara’dan Eczacı Ezgi Kaya yazdı: Çöp toplayarak geçimini sağlayan ve üç çocuğu olan bir kadın, 2 kilo doğan ve beslenemediğinden 1 buçuk kiloya düşen bebeği için mama alamadan eczaneden çıktı!

Çöp toplayarak geçimini sağlayan ve üç çocuğu olan bir kadın geçtiğimiz günlerde eczaneye geldi. Üç aylık bebeği için mama fiyatlarını sordu. Bebeğinin yalnızca bir hafta kullanabileceği mama 120 lirayı aşan bir fiyata denk geliyordu. Kadın hasta çocuğunun zaten iki kilo doğduğunu, şu an ise yeterli beslenememekten kilosunun 1 buçuğa düştüğünü, anne sütünün yetersiz gelmesi sebebiyle doktorun kesinlikle mamaya başlamaları gerektiğini söylediğini anlattı. Kadın çaresiz biçimde bebeğinin temel bir ihtiyacı olan mamayı alamadan çıktı eczaneden. Bir yolunu bulmaya çalışacağını söyledi ancak sonrasında da gelen olmadı.

Probiyotik ve vitamin gibi reçetelenen ancak devlet tarafından ödenmeyen ve oldukça pahalı olan bu ürünler hayati önemde oysaki. Bebekler ve yeni doğum yapmış kadınlar için özellikle de. Ne yazık ki hayati önemdeki tıbbi ilaçlara ve ek besin maddelerine ulaşmak ancak paran olabildiği koşullarda mümkün. Çocukların sağlıklı büyüyebilmesini ve gelişimlerini tamamlamasını, yeni doğum yapmış kadınların güçlenmesini sağlayacak bu ilaçları ücretsiz karşılaması ise devletin önemli bir sorumluluğu olarak önünde duruyor.

Görsel: Freepik

İlgili haberler
Mama karşılığı satılığa çıkarılan televizyonun düş...

Adana’dan Fatma, sosyal medyada televizyonunu mama ve bebek bezi karşılığında satılığa çıkaran bir y...

Muşambadan bebek bezi, borçla bebek maması, bir bi...

Bir Facebook yardımlaşma sayfasına düşülen, “İhtiyaç sahibi küçük çocuğu olan birine 100 TL yardımda...

Öğrencilerimizin çoğu okula dönemedi: Ya işçi oldu...

Siyasi hesaplara göre şekillenmeyen, bilimsel, laik, ana dilinde ve parasız bir eğitim anlayışı haya...