eğitim

Tasarruf bir öğünden olmamalı

Kamuda tasarrufla birlikte okul kapatmalar, özelleştirmeler, çocukların eğitimine devam edebilmesi için başat olan beslenme hakkının karşılanmaması önümüzdeki süreçte eğitime erişimi engelleyecek.

Eğitimde Maarif Modeli: 'Çocukları karanlığa sürükleyecekler'

Talim ve Terbiye Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı yeni müfredatı onayladı. Onaylanan müfredat içeriğinin çocuklar üzerinde yaratabileceği etkiyi Sosyolog Birgül Avdan ile konuştuk.

EMEP Milletvekili Sevda Karaca Milli Eğitim Bakanına sordu: Hayalet öğrenciler nerede?

EMEP Milletvekili ve dergimizin yayın kurulu üyesi Sevda Karaca, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e eğitimden alıkonulan kız çocuklarını sordu.

Maarif Modeli eğitimi bilimden, sorgulama yeteneğinden 'sadeleştirme' modeli

Laik ve bilimsel eğitimin kırıntılarını ortadan kaldırmayı hedefleyen bu eğitim modeli, oldu bittiyle dayatılamaz.

Değerler eğitimi kapsamında 'kadınlara selam verilmez' denildi

Erzurum'da bulunan İbni Sina İmam Hatip Ortaokulu'nda Değerler Eğitimi kapsamında hazırlanan yazıda 'Fitneye sebep olacağı endişesi ile genç ve yabancı kadınlara selam verilmez' denildi.

Deprem bölgesinde eğitim gözden çıkarıldı

Yayın kurulu üyemiz ve EMEP Milletvekili Sevda Karaca ve Eğitim-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri İzzet İldeş, deprem bölgesindeki okulların, öğrencilerin ve öğretmenlerin durumunu değerlendirdi.

Terk edilmiş bir okulda eğitmen olmak...

Ankara’da adeta terkedilmiş bir okulda öğretmenin gözlemleri çaresizliği, yoksulluğu ve geleceksizliği yüzümüze çarpıyor…

Eğitim Sen’den yarıyıl değerlendirme raporu: Kız çocukları eğitimden uzaklaştırılıyor

Yarıyıl değerlendirme raporunu açıklayan Eğitim Sen, ÇEDES ve diğer uygulamalarla eğitimde gericileşmeye, çocukların sömürüldüğü, çarklarında can verdiği MESEM'e ve artan yoksulluğa dikkat çekti.

Esenyurt'ta boş derslere cemaat 'öğreticileri' girecek

Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Muavenet İlim ve Kültür Vakfı ile protokol yaptı. Vakıf 'değerler eğitimi' adı altında 59 okulda seminer düzenleyecek, boş derslere vakıf öğreticileri girebilecek

Narlıdere’de ÇEDES söyleşisi: Laiklik ve demokrasi mücadelesini güçlendirmeliyiz

İzmir’de Narlıdere'de ÇEDES projesine ilişkin, eğitimin dinselleştirilmesi ve laiklik karşıtı uygulamalara karşı neler yapılabileceğine ilişkin tartışmak için yan yana gelindi.

Alanya’da, beraber uyuyan kardeşler ‘eşcinsel’ denilerek okuldan gönderilmek isteniyor

Alanya'da kaldıkları okul yurdunda beraber uyudukları için 'eşcinselsiniz' denilen kardeşlerin babası, Okul Müdürü tarafından çocukların okuldan gönderilmesi yönünde baskıya uğradıklarını iddia etti.

Devlet, çocuğu şiddet dolu aileye terk etti

14 yaşındaki Merve’nin hikayesini okuyacağız bugün. Polisin, okulun ve devletin her kademesinin ihmalleri sonucunda şiddet dolu bir aileye sıkıştırılmış, buradan kurtulmaya çalışan bir çocuk Merve.

Maltepe'de velilerden ÇEDES projesine tepki: 'Çocuklara mezar temizletilmesi hiç sağlıklı değil'

Maltepe'den ÇEDES projesini ve çocuklara mezar temizletilmesini değerlendiren kadınlar, bunun sağlıklı olmadığını ifade ettiler.

MEB'de özel okullar için talimat: Sosyal etkinlikler örf ve adetlere uygun olsun

MEB, özel okullardaki sosyal etkinlikler için "Örf, adet ve geleneklere uygun düzenlenmesi, milli kültür ve değerlere uyumlu olmayan etkinliklere kurumlarda yer verilmemesi" talimatı verdi.

Sevda Karaca’nın TÜGVA sorusuna Bakan Tekin'den cevap: MEB 56 İlde TÜGVA ile dini eğitim protokolü yaptı

EMEP Milletvekili Karaca’nın, TÜGVA yaz okulu için Antep’te 135 okul tahsis edilmesine dair verdiği soru önergesine Milli Eğitim Bakanı yanıt verdi: TÜGVA ile 56 ilde dini eğitim protokolü yapıldı.

İktidarın ‘kutsal ailesi’ için müfredat hazırlandı

Ortaokullarda ve liselerde 'Türk sosyal hayatında aile' dersi için müfredat hazırlanarak onaylandı. İktidar bu dersle gerici, baskıyı kabullenmiş ve içselleştirmiş bir nesil yaratacak.

Anaokullarında yeniden para toplanması veliye ve öğrenciye tuzak mı?

Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER), "ücret toplanmayacak" denilen anaokullarında yeniden ücret toplanmasına, hatta geçmişe dönük ücret talep edilmesine tepki gösterdi.

Öğretmenlere seminerde din eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, ara tatilde öğretmenlere verilen seminerlere din eğitimi ekledi. Eğitim-sen bu süreci " İktidarın eğitim alanına yönelttiği saldırılardan biri" olarak değerlendirdi.

Özel okul patronlarına bir ayda 224 milyon lira teşvik

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülmeden hemen önce özel eğitim kurumlarına milyonlarca lira teşvik yağdı.

Adeta okulda fasfakir yarışması

İstanbul Maltepe'den bir öğretmenin anlattığı okulunda yaşanan bir olay, yoksulluğun, hakların 'yardım'a indirgenmesinin görünümlerini ortaya seriyor.