Seçim 2023

SAĞLIK

Bitkisel kozmetik hakkında notlar…

Bitkisel kozmetik deyince aklınıza aktarlardan uçucu yağ olarak aldığınız esans yağlar geliyorsa maalesef yanlış, Uzman Biyolog Elif Polat aktarıyor...

'9-14 yaşındaki çocuklara HPV aşısı rahim ağzı kanseri riskini azaltır'

HPV aşısı neden önemli? Rahim ağzı kanseri nasıl bir hastalık? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Banu Öndeş anlatıyor...

Her 5 kadından birinin sorunu: Miyomlar

Rahim ve çevresinde gelişen iyi huylu olan bu kitlelerin oluşum mekanizması net ortaya koyulamamış olsa da özellikle östrojen ve progesteron hormonları ve genetik yatkınlık oluşum sebebi.

Doğum kontrol haplarına gelen zamlar cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarımıza bir saldırı

Doğum kontrol hapları son zamla 200 liraya dayandı. Milyonlarca kadının gebelikten korunmak, sağlık sorunları ile mücadele etmek için kullandığı bir ilacın 200 lira olmasına kadınlar ne diyor?

Doç. Dr. Bayrak, ‘HPV aşısı ücretsiz olmalı’ dedi

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimi'nin düzenlediği HPV etkinliğinde aşıların ücretsiz olması gerektiğinin altını çizdi.

Destek kesildi, risk büyüdü: Yoksulluk istenmeyen gebeliği artıracak

Geçmiş yıllarda ücretsiz yararlanılabilen doğum kontrol yöntemlerine erişim artık zorlaştı. Yoksul kadınlar istenmeyen ve riskli gebelik tehlikesiyle karşı karşıya. Dr. Irmak Saraç anlatıyor...

Yoksulluk artarken çocukların beslenmeleri nasıl değişiyor?

‘Kalitesiz paketli gıdaların içeriğindeki koruyucu maddeler nedeni ile çocuklar hiperaktivite bozuklukları, dikkat dağınıklığı, unutkanlıkta artış gibi birçok sağlık sorunu yaşayabilir.’

Sağlığın için harekete geç!

Düzenli fiziksel aktivite çocuk ve gençlerin fiziksel, sosyal ve mental gelişimi için oldukça önemli. Fiziksel aktivite özellikle onlar için hayati!

Kolajen ne? Ne işe yarar?

Bir kolajen furyası aldı başını gidiyor, peki nedir bu kolajen? Kolajen azalınca ne olur? Hangi besinlerde var? Kullanımda nelere dikkat edilmeli?

Prof. Dr. Türkan Günay: Sağlık hakkını vermemek de kadına şiddettir

‘İstenmeyen gebelikler sonuçları itibarıyla kadınlara yönelik bir şiddet türüdür’ diyen Prof. Dr. Türkan Günay ile doğum kontrol yöntemlerine erişimi konuştuk.

Pandeminin çocuk sağlığına etkisi ne oldu?

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Pediatrik İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feyzi İlhan Tezcan pandemi sürecinin çocukların sağlığına etkisini Ekmek ve Gül'e değerlendirdi.

Vajinada şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, yanma... Ne anlama gelir?

Şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, cinsel ilişki sırasında ve bazen idrar yaparken ağrı ne anlama gelir? Biraz da kadın sağlığına fokuslanalım!

Bilirkişi raporu: ‘HPV aşısı tıbben gerekli’

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin HPV aşısının ulusal bağışlama programına alınması için açtığı davada ilk bilirkişi raporu geldi.

Kadınlar ücretsiz ped istiyor, Bakan Yanık oyalıyor!

Ne istediğimiz belli; ücretsiz ped, sağlıklı bir regl dönemi geçirmek istiyoruz. Lüks tüketim vergisinin acilen kaldırılmasını istiyoruz. Bize ‘çalışma yapabiliriz’ cevapları yetmez!

Etkili bir aile planlaması yöntemi: Rahim içi araçlar

Etkili bir aile planlaması yöntemi nedir? Rahim içi araçlar nelerdir? Gebeliği nasıl önler, etkisi ne kadar sürer, ne zaman nasıl çıkarılır?

HPV aşısı ücretsiz olmadığında neler mi yaşıyoruz?

Yanlış bilgi, ücretli olması, testlerin anonim yapılmaması kadınların HPV aşısı olmasının da önüne geçiyor, kaygı da yaratıyor.

Neden bol bol su içmeliyiz?

Dünyada her yıl 5 yaşın altındaki çocuklarda yaklaşık 1 milyar ishal vakası görülmekte ve bu çocuklardan yaklaşık olarak 2,2 milyonu ölmektedir. Bunun sebebi ise susuz kalmak…

Okullarda artan pozitif vakalar nasıl engellenebilir?

Halk Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Türkan Günay pandemide eğitim, okullardaki vaka artışlarının nedenleri, alınması gereken önlemler üzerine yazdı.

TTB: Gebelik dönemlerinde aşılanma önerisi doğru ancak geç kalınmış bir karardır

Sağlık Bakanlığının gebelik öncesi, gebelik ve emzirme döneminin tamamında aşı yapılmasına ilişkin önerisini değerlendiren TTB, ‘Güncelleme doğru ancak çok geç alınmış bir karardır’ dedi.

Meme kanserine dikkat!

Türkiye’de gittikçe artan ve pandemide risk faktörleri daha da büyüyen meme kanserinde erken tanı en önemli nokta!