üniversiteli kadınlar

Bizi güçlü kılacak olan; genç kadınların yan yanalığı!

Bugün yan yana gelen genç kadınlar da biliyor mücadele etmekten, yaşamımıza ve haklarımıza sahip çıkmaktan başka çaremiz yok.

‘Bizi ayakta tutacak tek şey dayanışma!’

Ev kiralarının duduk uçuklatan fiyatlara çıktığı, ev tutsan eşya bulamadığın bir zamanda Ebrar ve arkadaşı, komşularının dayanışmasıyla ev kurabilmiş oldukları için kendilerini şanslı hissediyor.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı üniversiteler arası toplantı yapıldı

İstanbul’da üniversite öğrencisi genç kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı kendi alanlarında neler yapabileceklerini tartıştı.

Üniversiteli kadınlar eşitlik, özgürlük ve yaşamak istiyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde taleplerini konuştuğumuz Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencisi kadınlar, eşitlik ve özgürlük istediklerini söyledi.

Umarım bir gün hiçbir akranım ‘Bir şey değişmez’ demeyecek

Sürekli akranlarımla güvenli alanları oluşturmak hakkında sohbetler ediyoruz, üretmeye çalışıyoruz. Biz ürettikçe bundan beslenecek, güç alacak her meslektaşım için çok heyecanlıyım.

Genç kadınlar: Güvende hissetmiyoruz, birbirimize güveniyoruz

8 Mart yaklaşırken İzmir’de yaşayan genç kadınların sokakta, evlerinde, okullarında, iş yerlerinde kendilerini güvende hissedip hissetmediklerini ve bunun nedenlerini konuştuk.

Üniversite toplulukları buluştu: ‘Güvenli kampüsler için mücadeleyi büyütelim!’

Yedi üniversiteden sekiz topluluk olarak ortak planladığımız forumda buluştuk, deneyimlerimizi paylaştık ve yan yana mücadele etmenin adımlarını attık.

Üniversite toplulukları buluşuyor: Güvenli kampüs, şiddetsiz bir yaşam, birlikte mücadele…

İAÜ, İÜ, İTÜ, YTÜ, MSGSÜ, Maltepe Üniversitesi, GSÜ’den genç kadınlar 8 Mart öncesi bir araya gelerek güvenli kampüsün, şiddetsiz bir yaşamın nasıl inşa edileceğini tartışıyor.

LGBTİ ve kadınlara dönük özel saldırıların gösterdiği: Boğaziçi direnişi hepimizin direnişi

Kadınların ve LGBTİ'lerin eşitsizliğe uğramadığı, karar süreçlerinde söz sahibi olduğu, şiddete karşı oluşturdukları mekanizmalarla kampüs hayatını güvenli hale çevirebildikleri bir üniversite için...

Kampüslerde genç kadınların mücadele zemini...

İstanbul Aydın Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü yaptığı çalışmalarla ve kurduğu dayanışma ağıyla örnek bir çalışma. Kulüp nasıl kuruldu, çoğaldı, neler yaptı sorularına E. Ava yanıt veriyor.

‘22 yaşındayım kendime ve devlete ben bakıyorum’

Üniversiteli işçi kadınlar: “Bir zamma alışmadan başka bir zam geliyor. Hani her evde buzdolabı var dediler ya. Ne buzdolabı, her ev buzdolabı zaten. Fatura korkusundan doğal gazı açamıyoruz ki”

Bir üniversitelinin tekstil atölyesinde iki günü: İşçinin canı üretebiliyorsa önemli

‘Tekstil atölyelerinde günlükçü olarak genellikle öğrenciler ve işsizler çalışıyor. İnsanlar kendi mesleğiyle ilgili iş bulamadığı için buralarda çalışmak zorunda kalıyor.’

Üniversiteli genç kadınlar: Kadın cinayetlerine karşı mücadelemiz devam edecek

Üniversiteli genç kadınlar Muğla Kötekli Mahallesi’nde Zeynep Şenpınar ve öldürülen tüm kadınlar için açıklama yaptı. Genç kadınlar, ‘Katliamlar son buluna kadar mücadelemiz devam edecek’ dedi.

Sesimizi duyun, üniversitemizde taciz istemiyoruz!

İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitede okuyan genç kadınlar, kendilerini taciz ve tehdit eden, sosyal medyadan hakaretlere devam eden erkeğin daha ağır ceza almasını istiyor.

AKP’li yıllarda büyüyen genç kadınlar: Sorunları da büyüdü, bağımlılıkları da

Türkiye’de yaşamı muhafazakâr-cinsiyetçi politikalarla daha da sıkıştırılan genç kadınlar açısından nasıl bir tablo var, Altınbaş Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Dr. Tuba Demirci ile konuştuk.

'Akademide birçok kadın sesini çıkaramıyor'

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Orhan Acar'ın video konferans esnasında yaptığı 'Kızların resimlerini de görüyoruz böylece ha, çaktırma' sözüne üniversiteli kadınlardan tepkiler artıyor.

Ailemin yanında beni ben yapan çoğu şeyi saklamak zorunda kalıyorum

Eve geldiğimde huzursuzluk çıkmaması için nasıl giyindiğime, nasıl konuştuğuma dikkat etmek, beni ben yapan çoğu şeyi saklamak zorunda kalıyorum. Siyasi görüşümden, cinsel yönelimime kadar.

Yıldızlı kadınlar anlatıyor: Aynı derdi yaşayanlar aynı tarafta!

Üniversiteli kadınlar okurken masrafları karşılayamıyor, şiddete ve tacize uğruyor, emeğini yok pahasına satmak zorunda kalıyor. Çözüm ise ‘birlik!’

Tesettürlü kadınlar tacize uğramaz mı?

Annemin verdiği tepki beni çok şaşırttı; ‘Kızım niye bağırmadın, kızım niye tokat atmadın, niye tepki vermedin’ Nasıl yani? Benim annem ‘Aman kızım sessiz ol, kimse duymasın’ demez miydi?

Varız, varolmaya devam edeceğiz

İktidarın, iktidarın politikalarıyla beslenen erkeklerin kadınları eve hapsetmesine, kadınları ikinci sınıf görmesine karşı biz kadınlar sokağa çıkmaya, üretmeye, çalışmaya, ilerlemeye devam edeceğiz.