üniversiteli kadınlar

Depremzede, işçi, öğrenci kadınların 8 mart talebi: İnsanca yaşamak, insanca çalışmak…

Depremzede, öğrenci ve işçi kadınlar 8 Mart’a giderken yaşadıkları sorunları ve ortaklaşan taleplerini anlattı.

Okumak için, okumak adına…

Ben bir öğrenci olarak, ben bir kadın öğrenci olarak ayakta kalmak için uğraşıyorum. Okuyabilmek ve hayallerimin peşinden gitmeye çalışıyorum. Ben yalnız değilim. Eğer birlik olursak, gücümüz artar.

Yeniden inşa edemeyeceğim duvar yok…

Okumak için çalışmak zorunda kalan kadın öğrenciler sadece yoğun temponun altında değil, aynı zamanda giyimlerine karışılması gibi baskıların da altında eziliyorlar.

Arel Üniversitesi yönetiminin eşitlik anlayışı: Kadın kulübüne erkek yönetici ısrarı

İşte üniversite yönetiminin ‘eşitlik’ anlayışı: Kadına şiddete uzlaştırma, kadın öğrencinin üzerine yürüme, Taciz ile Mücadele ve Önleme Komisyonunu pasif tutma…

Ne yapacaksınız seneye ev işini?

Yan yana gelmiş beş altı kadın sohbet ederken bir soru atılıyor ortaya, suratlarda belli belirsiz bir mimik, herkes birbirine bakıyor…

Öğrenciyken de stajyerken de sömürülmediğimiz, geçim sıkıntısı çekmediğimiz bir gelecek

Hukuk fakültesinde okuyan genç kadınlar okurken çalışmak zorunda kalmamak, daha iyi staj koşullarında staj görmek, sömürülmedikleri güvenli bir gelecek istiyor...

Gelecek kaygısı, geçim derdi, artan sorunlar: Üniversiteli kadınlar kıskaç altında

Geçim derdi üniversiteli genç kadınları okurken çalışmak zorunda bırakırken, başkaca sorunları beraberinde getiriyor. Gelecek kaygısı ise psikolojik danışma merkezleri sıralarını daha da uzatıyor.

Yediğimiz lokmayı saymadığımız, part time işlerde tacize uğramadığımız bir öğrencilik!

Kadın öğrenciler hem ekonomik krizden hem de ailevi sorunlardan dolayı part time çalışıyor. Bazıları ailesine yük olmak istemiyor. Bazıları da ailesine karşı güçlü durmaya çalışıyor.

Üniversitelerden kadın kulüpleriyle 8 Mart'ı konuşuyoruz

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, ODTÜ ve Arel Üniversitesi'nden kadın kulüpleriyle üniversite öğrencileri için 8 Mart’ın ne anlama geldiğini, 8 Mart planlarını konuştuk.

Bizi güçlü kılacak olan; genç kadınların yan yanalığı!

Bugün yan yana gelen genç kadınlar da biliyor mücadele etmekten, yaşamımıza ve haklarımıza sahip çıkmaktan başka çaremiz yok.

‘Bizi ayakta tutacak tek şey dayanışma!’

Ev kiralarının duduk uçuklatan fiyatlara çıktığı, ev tutsan eşya bulamadığın bir zamanda Ebrar ve arkadaşı, komşularının dayanışmasıyla ev kurabilmiş oldukları için kendilerini şanslı hissediyor.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı üniversiteler arası toplantı yapıldı

İstanbul’da üniversite öğrencisi genç kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı kendi alanlarında neler yapabileceklerini tartıştı.

Üniversiteli kadınlar eşitlik, özgürlük ve yaşamak istiyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde taleplerini konuştuğumuz Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencisi kadınlar, eşitlik ve özgürlük istediklerini söyledi.

Umarım bir gün hiçbir akranım ‘Bir şey değişmez’ demeyecek

Sürekli akranlarımla güvenli alanları oluşturmak hakkında sohbetler ediyoruz, üretmeye çalışıyoruz. Biz ürettikçe bundan beslenecek, güç alacak her meslektaşım için çok heyecanlıyım.

Üniversite toplulukları buluştu: ‘Güvenli kampüsler için mücadeleyi büyütelim!’

Yedi üniversiteden sekiz topluluk olarak ortak planladığımız forumda buluştuk, deneyimlerimizi paylaştık ve yan yana mücadele etmenin adımlarını attık.

Genç kadınlar: Güvende hissetmiyoruz, birbirimize güveniyoruz

8 Mart yaklaşırken İzmir’de yaşayan genç kadınların sokakta, evlerinde, okullarında, iş yerlerinde kendilerini güvende hissedip hissetmediklerini ve bunun nedenlerini konuştuk.

Üniversite toplulukları buluşuyor: Güvenli kampüs, şiddetsiz bir yaşam, birlikte mücadele…

İAÜ, İÜ, İTÜ, YTÜ, MSGSÜ, Maltepe Üniversitesi, GSÜ’den genç kadınlar 8 Mart öncesi bir araya gelerek güvenli kampüsün, şiddetsiz bir yaşamın nasıl inşa edileceğini tartışıyor.

LGBTİ ve kadınlara dönük özel saldırıların gösterdiği: Boğaziçi direnişi hepimizin direnişi

Kadınların ve LGBTİ'lerin eşitsizliğe uğramadığı, karar süreçlerinde söz sahibi olduğu, şiddete karşı oluşturdukları mekanizmalarla kampüs hayatını güvenli hale çevirebildikleri bir üniversite için...

Kampüslerde genç kadınların mücadele zemini...

İstanbul Aydın Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü yaptığı çalışmalarla ve kurduğu dayanışma ağıyla örnek bir çalışma. Kulüp nasıl kuruldu, çoğaldı, neler yaptı sorularına E. Ava yanıt veriyor.

‘22 yaşındayım kendime ve devlete ben bakıyorum’

Üniversiteli işçi kadınlar: “Bir zamma alışmadan başka bir zam geliyor. Hani her evde buzdolabı var dediler ya. Ne buzdolabı, her ev buzdolabı zaten. Fatura korkusundan doğal gazı açamıyoruz ki”