işçi kadın

Bursa Kadın Platformu: ‘Barutçu işçisi yalnız değildir’

Bursa Kadın Platformu Barutçu Tekstil işçileriyle dayanışmak için sokağa çağrı yaptı.

Güvencesiz, sigortasız çalışan tekstil işçisi kadınlar: ‘Asgari ücret bile almıyoruz, ek zam hayal!’

İstanbul’da tekstil atölyelerinin yoğun olduğu Bahçelievler Zafer Mahallesi’nde sokak sokak atölyeleri gezdik, işçi kadınlarla konuştuk.

Hakkını arayana kapının gösterildiği fabrikada sendikalaşan kadın işçiler: 'Biz birlikte güçlüyüz!'

Barutçu Tekstil fabrikasında sendikalaştığı için işten çıkarılan kadın işçiler, yaşadıkları mobbingi, baskıyı, şiddeti, ağır çalışma koşullarını Ekmek ve Gül'e anlattı.

1964: Berec işçisi kadınların 41 gün süren grevi

İşçilerin çoğunun kadın olduğu Berec Pil Fabrikası’nın insanlık dışı çalışma koşullarına grevle yanıt verdi işçiler. Pek çok ilkin yaşandığı grev, yasal grev hakkının sınandığı çetin bir mücadele oldu

1963: Kavel Grevi’nin ardındaki kahraman kadınlar

Kavel Grevi işçi sınıfının makine başında çalışanlardan ibaret olmadığını gösterdi. En kritik anlarda kadınların katılımı zaferi getirdi. Bu grevle Türkiye işçi sınıfı için grev hak olarak yasallaştı

1910: Bursalı ipek işçisi kadınların tarihi grevi

3 Ağustos 1910’da 3 bini aşkın kadın ve kız çocuğu grev çağrısına yanıt verdi. Talepler belliydi: çalışma saatlerinin azaltılması, ücretlerin yükseltilmesi, en az bir saatlik öğle yemeği molası…

1880’lerden 1989 Baharına: Cibali Tütün işçisi kadınların mücadelesi

Cibali Tütün Fabrikasında 1880’lerden 1994’e kadar onlarca grev yapıldı. Cibali işçilerinin bıraktığı mücadele mirası bugün hala kadınların seslerinde yankılanıyor.

Eskişehir OSB’de kadın işçi sayısı artıyor: Sebep teşvikler, ‘uysal işçi’ arayışı, ‘gönüllü kölelik’ beklentisi

‘OSB’de kadın çalışan sayısı giderek artıyor, kadınının önemi çok ayrıdır’ diyen Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’ye Arçelik işçisi Ayşe ve Mefa işçisi Emine cevap verdi.

Analık izni sonrası yıllık izin işverenin onayına bağlı

Analık izni sonunda kadın işçinin hastalık raporu alması mümkün. Ancak analık izni sonrası yıllık izin alabilmek için işverenin onayı gerekiyor.

Bursa’da sendikalaştıkları için işten atılan Technomix işçisi kadınlar: Senelerdir az maaşla hep çok iş istendi

Almanya menşeili Bursa Technomix fabrikasında Türk-Metal üyesi işçiler sendikalı oldukları için işten atıldı: Ne zam gördük ne yol yemek parası, bu yüzden sendikaya üye olduk.

Antep’te direnen 3Teks fabrikasından kadın işçiler: Fabrikaya göre biz insan değiliz

3Teks fabrikasında çalışan kadın işçi: Artık bıktık, yorulduk. Mesai ile 16 saatte yapılması gereken işi biz 10 saatte yapıyoruz. Yani biz onları zengin ederken onlar bize asgari ücreti reva görüyor.

Çalışma yaşamının kuralsızlığı karşısında kadın işçiler en önde!

“Sendikalı olarak çalışma yaşamının kuralsızlığına son verme, haklarını güvenceye alma ve geliştirme mücadelesi kadın işçiler açısından hayati.”

Eski Farplas işçisi: Sakın bu mücadeleyi bırakmayın, kenetlenin

Eski bir Farplas işçisi, sendikal hakları için mücadele veren Farplas işçilerine mesaj yolladı: Sakın bu mücadeleyi bırakmayın, arkadaşlarınızla, sendikanızla kenetlenin.

Dersim’de kadın çalışanı işyerinde taciz eden patrona 2 buçuk yıl hapis cezası

Dersim’de üniversite öğrencisi H.K’yi çalıştığı iş yerinde taciz eden patrona 2 buçuk yıl hapis cezası verildi.

‘İşten at-yeniden al’ virüsüne karşı işçilerin panzehiri

Çoğunluğu kadın olan LMS Synergy işçileri iş yerlerinde işten at-yeniden al uygulamasını durdurdu. GMB sendikası iş yeri temsilcisi Tina Wright ile kazanımla sonuçlanan kampanyalarına dair konuştuk.

Bornova’da işçi kadınların 25 Kasımı: Bu eylemin her şeyini biz yaptık!

Bornova Belediyesi işçisi kadınlar 25 Kasım hazırlıklarına erkenden başladı, kadın işçi komitesi birim birim buluşmalar, tek tek görüşmeler ile tüm işçi kadınları hazırlıkların parçası yaptı.

Kayyum Naci İnci’ye tanınan hak kadın işçiye tanınmadı

İstanbul 1’inci Aile Mahkemesi, patronu tarafından tehdit ve hakaretlere maruz kalan kadın işçinin 6284 sayılı yasa kapsamlı başvurusunu ‘adli vaka’ değerlendirmesinde bulunarak reddetti.

Sanayide kadın işçi tablosu: Cinsiyetçi iş bölümü, düşük ücret, şiddet, mobbing…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne doğru sendikalarla metal, tekstil, gıda iş kollarında kadın işçilerin karşılaştığı sorunları değerlendirdi.

‘Geçinemiyoruz’ diyen DİSK üyesi kadın işçiler de talepleriyle eylem alanındaydı

DİSK Ege Bölge Temsilciliği ve İzmir Şubeleri, gelir ve vergide adalet talebiyle kitlesel basın açıklaması yaptı. Eyleme binlerce işçi katılırken kadın işçiler de talepleriyle eylem alanındaydı.

Dardanel bildiğimiz gibi…

Dardanel tek değil, kadın işçilerin “ucuz ve itaatkâr” olduğu için “tercih” edildiği sektörlerde hangi fabrikaya, hangi çalışma alanına el atsanız tablo bu.