işçi kadın

Güneşi gülüşüne sığdıramayanların hikayesi

Tuzla’da sendikalı bir metal fabrikasında yaklaşan TİS süreci öncesi arkadaşlarla kafamızda beliren soruları öğle paydosunda konuştuk.

‘Ayakta kalmak için mücadele veriyoruz’

"Kış geldi, şartlar daha da zorlaşıyor. Giderlerimiz daha da artacak. Aldığım maaş enflasyona, zamlara, vergilere ayak uyduramıyor."

Genç kadın işçiler anlatıyor: Patronlara yaz keyfi, bizlere cehennem sıcağı!

‘Yaz bizim için hayal’ diyen genç kadın işçiler. Yazın çalıştıkları atölye ve fabrikalardaki koşullarını aktarıyor…

İşçi kadınlara sorduk: yasalar bir gün bile bizim elimizde olsa ne yapardık?

Fabrikada makineye doğru yürürken ‘Bir günlüğüne yasalar biz kadınların elinde olsaydı ne yapardık?’ sorusu kafama takıldı. Öğlen paydosunda arkadaşlarıma bu soruyu yönelttim...

Dernek sohbetleri: Kirayı mı, ücretlerin asgari ücrete düşmesini mi, geçimi mi düşünelim?

Son süreçte asgari ücreti belirlenmesi ve ardından işçilerin, emekçilerin yükselttiği ‘ek zam’ talebi bizim derneğin de ana gündemi. Derneğe gelen kadınlarla yaşam koşullarını koşuyoruz.

Kadın işçiler Dudullu organize sanayiden sesleniyor: ‘Yoksulluğa karşı, taleplerimiz için birlikte olmalıyız!’

Ümraniye Dudullu Organize Sanayi Bölgesinde farklı fabrikalarda çalışan işçi kadınlarla taleplerini ve MESS sürecini konuştuk.

Birliğimize engel olmak için eşlerimize şikâyet ediyorlar

‘Biz kadınlar çocuklarımızın geleceği için çalışıyoruz. Emzirecek yaştaki çocuklarımızın rızkını onların boğazında bırakmamak için daha fazla örgütleneceğiz…’

‘Temizlik işçisi değil köleyiz.’

Temizlikçi olduktan sonra anladım ki kadın olarak cehennemi yaşamak istiyorsan temizlikçi ve çaycı olacaksın. Hele mülteci kadın işçiysen vay haline!

Özgürlük için işçiler el ele vermeli…

‘Bizim sağlığımızın onlar açısında hiçbir önemi yok. Yeter ki fason ürünler hazır olsun, anlaştığı fabrikaların siparişleri zamanında yetişsin…’

Bursa Kadın Platformu: ‘Barutçu işçisi yalnız değildir’

Bursa Kadın Platformu Barutçu Tekstil işçileriyle dayanışmak için sokağa çağrı yaptı.

Güvencesiz, sigortasız çalışan tekstil işçisi kadınlar: ‘Asgari ücret bile almıyoruz, ek zam hayal!’

İstanbul’da tekstil atölyelerinin yoğun olduğu Bahçelievler Zafer Mahallesi’nde sokak sokak atölyeleri gezdik, işçi kadınlarla konuştuk.

Hakkını arayana kapının gösterildiği fabrikada sendikalaşan kadın işçiler: 'Biz birlikte güçlüyüz!'

Barutçu Tekstil fabrikasında sendikalaştığı için işten çıkarılan kadın işçiler, yaşadıkları mobbingi, baskıyı, şiddeti, ağır çalışma koşullarını Ekmek ve Gül'e anlattı.

1964: Berec işçisi kadınların 41 gün süren grevi

İşçilerin çoğunun kadın olduğu Berec Pil Fabrikası’nın insanlık dışı çalışma koşullarına grevle yanıt verdi işçiler. Pek çok ilkin yaşandığı grev, yasal grev hakkının sınandığı çetin bir mücadele oldu

1963: Kavel Grevi’nin ardındaki kahraman kadınlar

Kavel Grevi işçi sınıfının makine başında çalışanlardan ibaret olmadığını gösterdi. En kritik anlarda kadınların katılımı zaferi getirdi. Bu grevle Türkiye işçi sınıfı için grev hak olarak yasallaştı

1910: Bursalı ipek işçisi kadınların tarihi grevi

3 Ağustos 1910’da 3 bini aşkın kadın ve kız çocuğu grev çağrısına yanıt verdi. Talepler belliydi: çalışma saatlerinin azaltılması, ücretlerin yükseltilmesi, en az bir saatlik öğle yemeği molası…

1880’lerden 1989 Baharına: Cibali Tütün işçisi kadınların mücadelesi

Cibali Tütün Fabrikasında 1880’lerden 1994’e kadar onlarca grev yapıldı. Cibali işçilerinin bıraktığı mücadele mirası bugün hala kadınların seslerinde yankılanıyor.

Eskişehir OSB’de kadın işçi sayısı artıyor: Sebep teşvikler, ‘uysal işçi’ arayışı, ‘gönüllü kölelik’ beklentisi

‘OSB’de kadın çalışan sayısı giderek artıyor, kadınının önemi çok ayrıdır’ diyen Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’ye Arçelik işçisi Ayşe ve Mefa işçisi Emine cevap verdi.

Analık izni sonrası yıllık izin işverenin onayına bağlı

Analık izni sonunda kadın işçinin hastalık raporu alması mümkün. Ancak analık izni sonrası yıllık izin alabilmek için işverenin onayı gerekiyor.

Bursa’da sendikalaştıkları için işten atılan Technomix işçisi kadınlar: Senelerdir az maaşla hep çok iş istendi

Almanya menşeili Bursa Technomix fabrikasında Türk-Metal üyesi işçiler sendikalı oldukları için işten atıldı: Ne zam gördük ne yol yemek parası, bu yüzden sendikaya üye olduk.

Antep’te direnen 3Teks fabrikasından kadın işçiler: Fabrikaya göre biz insan değiliz

3Teks fabrikasında çalışan kadın işçi: Artık bıktık, yorulduk. Mesai ile 16 saatte yapılması gereken işi biz 10 saatte yapıyoruz. Yani biz onları zengin ederken onlar bize asgari ücreti reva görüyor.