Ekmek ve Gül dergisi aralık 2022 sayısı

Ekmek ve Gül dergisi Aralık 2022 Sayısı

Birbirimize dayanıp güç aldığımız, sesi duyulmayanların sesi olup çoğaldığımız, günbatımı manzaralı, dost sohbetli, kocaman, kalabalık sofralı dünyanın kapılarını araladığımız bir yıl olsun.

Aralansın dünyanın kapıları

Sırtımızı bir dağ gibi duran kadın dayanışmasına yaslıyoruz. ‘Güvenliğimizi’ bahane edip kendi iktidarını düşünenlere karşı, ‘Savaş değil barış istiyoruz’ diyor, barış içinde yaşamayı savunuyoruz.

2023 kadınların yılı olmalı!

Bizi açlıkla terbiye edip şiddetle bastıran, yaşam halkımızdan çalıp, sermayeye aktaranlara karşı kendi siyasetimizi yürüttüğümüz bir mücadeleye ihtiyaç var.

Sendikal bürokrasiye çomak sokan Nagihan’ın inadı

Federal Mogul fabrikasında işten çıkarılan, sendika genel kurul delegeliği için seçilen Nagihan şimdi de şube başkanlığına aday! İşte Nagihan’ın hikayesi…

Bölüne bölüne çoğalmıyoruz, yalnızlaştırılıyoruz

Bakırköy Belediyesinde işçiler yağmur çamur demeden greve çıkmış, 100 gün boyunca direnmişti. Peki şimdi belediyede neler oluyor?

Tütün kıran çocuk ellerden mezuniyet bekleyen genç umutlara

Elif, 11 yaşından beri kayısıdan fındığa, pamuktan tütüne mevsimlik işçinin yolunun düştüğü her işte çalışmış. Bir tek yaz bile tatil yapmamış. Bu yıl farklı olmasını umuyor.

İşçinin ütüye uzanırken kaybettiği zaman bile hesaplanıyor

Tekstil işçisi bir kadın: ‘Bir gün biri denetime geldi. Bir anda her işçi başına bir vantilatör açıldı. İşçilere eldiven dağıttılar. Sonra her bir işçinin işine göre dakika tutulmaya başlandı.’

Böyle hayat mı geçer?

Ülkenin en zenginlerinin tamamı bizim kadar vergi vermiyor. Üstelik onlara sık sık vergi afları geliyor, yeni yatırımlarla milyarlarca lira teşvik primi alıyorlar.

Usta öğreticilerin kadro hakkı gasbediliyor

Mesleki Eğitimciler Federasyonu Genel Başkanı Selma Coşan, usta öğreticilerin yaşadıklarını anlatıyor.

EYT’li bir kadın: 40 liraya 5 kişilik yemek yap diyorlar, üstüne azarlıyorlar

Primi ve günü dolduğu için işten ayrılan, yıllar sonra hayat şartları yüzünden asgari ücrete işe başlayan EYT’li bir kadın, uğradığı kötü muameleyi ve emeklilik özlemini anlatıyor.

Asgari ücret, asgari yaşamlar

Bizi bu şartlarda çalıştıran patronlar ve hükümet asgari ücrete karar verecekler. Sendikalar yine ses çıkarmayacaklar ve biz yine sefalet içinde yaşayacağız.

İşçi buluşmasından notlar

Bu masada yok yok! Gündemimiz bol: vergi kesintisi, bir işçi direnişinin öğrettikleri, toplu iş sözleşmesi deneyimi...

Az kalsın mutluymuşsunuz gibi...

Yüzde 61 oranda mutluymuşuz kız kardeşlerim. Bu yazıda bahsi geçen yüzdeliğe dahil değil misiniz? Siz hangi cehennemde yaşıyorsunuz o zaman! Durun, söylemeyin! Çünkü biliyorum…

Asgari ücret: Nereden tutsan elinde kalıyor

Ayşe’nin ve arkadaşlarının şimdiki gündemi asgari ücret. Asgari ücret artsın mı artmasın mı tartışmasında Ayşe neler diyor, e buyurun…

2022'yi uğurlarken

Bu yılın son dergisinde, 2022'de ne olmuş ne bitmiş bakalım mı?

Çocuklarımızı okuldan almayı düşündüğümüz bu yaşamı kabul etmiyoruz

Tahin helvası, tavuklu patates yemeği çıktığında sadece benim vardiyamda 20 kadın işçi ekmek içine veya plastik saklama kabına koyarak eve götürüp onunla çocuklarının beslenme çantasını dolduruyor.

1 öğün ücretsiz yemek kampanyası kadınları buluşturuyor

Ekmek ve Gül okurları ve Tüm Öğrenci Velileri Derneği ortak bir etkinlik düzenlendi İzmir’de. Konu sadece beslenme değil şiddet ve kadın dayanışmasıydı aynı zamanda

Eğitimde sormamızı istemedikleri sorular, duymak istemedikleri cevaplar

Eğitim madem hak, neden mesaiye kalmak zorundayız çocuğu okutmak için? Bir tek patron çocuğunun ‘işçi’ olmaması tesadüf mü?

Öğretmenler yanlışa yanlış diyecek!

Öğretmenler sistemin uyguladığı baskıların içinde hem yöneticilerle baş etmeye çalışıyorlar hem de çocukların hayatlarını değiştirmeye çalışıyorlar.

Leyla’nın kardeşleri: Bir aile dramının ötesinde

Yönetmenliğini Saeed Roustayi üslenen Leyla’nın Kardeşleri filmi İran’da yaşayan yoksul bir ailenin hikayesi. Film ailenin tek kızı olan Leyla’nın hayat mücadelesini mercek altına alıyor.