2022'yi uğurlarken
Bu yılın son dergisinde, 2022'de ne olmuş ne bitmiş bakalım mı?

Geldi çattı yine Aralık ayı bu sene neler oldu neler… Şok üstüne şok mu yaşamadık dersiniz, öfkeden mosmor mu olmadık dersiniz, göz yaşları akıtmadık mı dersiniz ama bir o kadar da sarıldık, sarmaladık bir birimizi… Dayanışmamız, mücadelemiz büyüdükçe büyüdü, sınırlarda taştı geçti. Gelin kısaca 2022 nasıl geçmiş göz atalım.

KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA
2022 her ne kadar zor geçse de yılımızı direnişleriyle aydınlatan kadınlara selam olsun… Bu yılın bazı direnişlerine göz atalım
ETF Tekstil: 330 işçinin çalıştığı ETF Tekstil’de “küçülme” bahanesiyle işçiler önce işten atılmaya başlandı. Patron Sanem Dikmen çalışanlara, toplam kıdem tazminatlarının yüzde 30’unun verileceğini, ihbar tazminatının ise ödenmeyeceğini söylemesinin ardından işçiler gasbedilen hakları için fabrika içinde direnişe başladılar. İşçiler hakları için başlattıkları 79 günlük direnişi kazanımla sonlandırdı. İşçiler 79’uncu günün sonunda ETF Tekstil mallarına haciz koydurttu.
Bursa Yeşim Tekstil: Bursa’da kurulu bulunan TEKSİF’in örgütlü olduğu Alamaxtex (Yeşim Tekstil) fabrikasında toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 4 bin 500 işçi greve çıktı. TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev 2. günün sonunda anlaşmayla sonuçlandı.
Technomix: Bursa’da kurulu bulunan ve yüzde 98 oranında kadın işçilerin çalıştığı Technomix fabrikasındaki işçiler toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıktı.
Acarsoy Tekstil ve Barutçu Tekstil: Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Acarsoy ve Barutçü Tekstil’de Öz İplik İş Sendikasına üye olduktan sonra işten atılan işçi kadınların direnişi sürüyor.
Farplas: Farplas’ta, sendikalaştıkları için işten atılan işçilerin, işe geri alınmaları ve sendikanın tanınması talebiyle başladığı direnişin ön saflarında kadınlar yer alıyordu.
Sağlık emekçileri: Yılın boyunca sağlık emekçileri uğradıkları şiddete, haksızlığa, hak gasbına, bitmeyen nöbetlere karşı sokağa çık222tılar, grev yaptılar…

SÖZDE KALDIRILAN İNDİRİM FAİLLERE BOL KESEDEN
2022 yılı kadına şiddet, kadın cinayeti davalarında faillere bol keseden indirimlerin dağıtıldığı bir yıldı. Kadınların öfkesini harlayan bu yıldan iki örneği hatırlayalım:
-Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i vahşice katleden Cemal Metin Avcı’ya haksız tahrik indirimi uygulandı ve cezası 23 yıla indi.
- 13 Eylül 2014 tarihinde Ankara'da bir parkta TRT Sanatçısı Hatice Kaçmaz, Orhan Munis'in evlilik teklifini reddettiği için Orhan Munis’in yanında getirdiği bıçak ile öldürülmüştü. Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK), Orhan Munis'e cinayeti "tasarlayarak" değil de "duygusal çöküntü ve anlık hiddetle işlediği" iddiasıyla verilen indirimli cezayı yerinde buldu.
Bu kararlar kadınların öfkesini artırırken Adalet Bakanlığı göstermelik “kravat indirimini kaldırıyoruz” açıklamasının ardından Meclisten geçirilen Kadına Yönelik Şiddet Yasası ile pişmanlık indiriminin otomatik indirim haline gelmesinin önüne açtı.

GÜLŞEN’E TUTUKLULUK MİNİK SERÇE’YE TEHDİT
Sanatçılara tehdit, müzisyenlere dönük artan şiddet, linç, konser ve festival yasakları 2022’yi karakterize eden bir yıl iken yeni yılın ilk ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘O dili koparmak bizim görevimizdir’ diyerek Sezen Aksu’yu hedef almıştı. Sezen Aksu ise kendisine yönelern tehditlerin ardından pek çok dile de çevrilen Avcı dizelerini kaleme aldı: “Sen beni sezemezsin/Dilimi ezemezsin/ Nereye baksam acı/ Nereye baksam acı/ Kim yolcu kim hancı/ Dur bakalım…/ Beni öldüremezsin/ Sesim, sazım, sözüm var benim/ Ben derken ben herkesim”
Şarkıcı Gülşen hakkında ise aylar öncesindeki bir konserinde imam hatip liselilere yönelik ifadeleri dolayısıyla "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" gerekçesiyle dava açıldı. Daha önce de sahne kıyafetleri üzerinden hedef gösterilen Gülşen, iktidar kürsülerinden ve iktidar yanlısı medya tarafından hedef gösterildi. Hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

AYSEL TUĞLUK TAHLİYE EDİLDİ
Yaklaşık 2 yıl önce demans hastalığı teşhisi konulan ve cezaevinde kalamayacağı yönünde ATK raporu verilen Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk 596 günün sonunda tahliye edildi. Aysel Tuğluk’un tahliye edilmesi için bini aşkın kadın imza toplamıştı.

LGBTİ KARŞITLIĞI ÖRGÜTLENİYOR
LGBTİ karşıtı söylemler İçişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı tarafından kürsülerden dillendirilirken LGBTİ’lerin haklarını hedefe koyan “Aile yürüyüşleri” adı altında İstanbul’daki Saraçhane mitingi gibi mitinglere, yürüyüşlere izin verildi, bu eylemlerde “LGBTİ olmanın yasaklanması, LGBTİ örgütlerinin kapatılması” için imza toplandı. LGBTİ’lerin eşitlik hakları, yaşam hakları için yaptıkları Onur Yürüyüşü yasaklandı.

BAŞÖRTÜSÜ ÜZERİNDEN BİTMEK BİTMEYEN SİYASET
 Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü tartışmasını yeniden gündeme getirmesi ile iktidarın anayasada değişiklik yapmasının önü açılmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Adalet Bakanlığının hazırladığı anayasa değişikliği sadece başörtüsüne dair “Kadınların başlarının veya boyunlarının açık veya örtülü olması nedeniyle kamu hizmetlerine girmesi, eğitim öğretim hakkına ve çalışma hakkına engel olamaz” eklemiyor, aynı zamanda aile konusunda da 41. Maddede değişiklik içeriyor: “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır” ifadesindeki eşler tanımı açılacak. Bu maddede yer alan eş tanımı “kadın” ve “erkek” olarak değiştirilecek.

YÖK GENELGESİNDE KADIN KULÜPLERİ HEDEFTE
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” konulu genelge ile gönderdi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında 81 il valisi ve gençlik spor il müdürleriyle yapılan toplantıda alınan kararlarda öğrenci kulüpleri ve kadın platformları için "illegal yapılanmalar" dendi, üniversitelerde siyasi faaliyet yürüten öğrencilerin çalışmalarına izin verilmeyeceği belirtildi.

HPV İÇİN ONCA MÜCADELE SONUÇ VERDİ
Uzunca zamandır HPV aşısı için mücadele eden kadınların çabaları sonuç verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlayan HPV aşısına ilişkin, “Yaş gruplarını ve medeni hal durumlarını dikkate alan bir plan hazırlığındayız. Belirlenen bir grupla aşılamaya başlayacağız ve kapsamını kademe kademe genişleteceğiz” dedi.


HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ BALTALANDI
“Dezenformasyonla mücadele” iddiasıyla AKP ve MHP tarafından hazırlanan, basın ve ifade özgürlüğü, haber alma hakkının yanında en çok da kadınların hayatını etkileyecek Sansür Yasası Ekim ayında Meclisten geçti. Gazetecilere yönelik baskı arttı…

KADINI VE ÇOCUĞU KORUYAN SÖZLEŞMELER FESH EDİLİYOR
-Danıştay İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararına ilişkin onlarca kadın tarafından açılmış iptal davalarına ret kararı verdi. Kararda özetle, yetkide ve usulde paralellik ilkesine aykırılık bulunmadığını tespit ederek “Meclis anlaşmayı onaylama kanunu çıkarabilir ancak her halükarda takdir cumhurbaşkanındadır, yetki gaspı yoktur” dendi. Kadınların sunduğu onlarca delil yok sayıldı.
-Çocukların Cinsel Suistimal ve Cinsel İstismara karşı Korunmasına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi yani Lanzarote Sözleşmesi hedef alındı. Türkiye Aile Meclisi ve Dünya Çocuk Hakları Derneği yayınladığı ortak açıklama ile Lanzarote Sözleşmesi’nin “çocukları fuhuşa, pedofiliye, kaosa, sapıklığa sürüklediğini” söyleyerek hedef gösterdi.


SOKAKTA MÜCADELE DİNMEDİ

-25 Kasım:
Ülke genelinde kadınların 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü talepleriyle sokaklarda yan yana gelmesini engellemek isteyen iktidarın çabaları faydasız kaldı. Kadınlar ülkenin dört bir yanında sokağa çıkarak taleplerini dile getirdiler… 25 Kasım eylemlerinde toplam 380 kadın gözaltına alındı.
-8 Mart:
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde yurdun pek çok yerinde kadınlar; iş yerlerinde, mahallede, sokakta şiddete, savaşa, eşitsizliğe, yoksulluğa, hak gasplarına karşı bir araya geldi…


YILIN ‘EN’LERİ…
Yılın Kampanyası: 1 Öğün Ücretsiz Yemek
Yılın umut vereni: İran’da özgürlük direnişi
Yılın öfkeden kudurtanı: Danıştay kararı
Yılın komiği: Sağdan sola donat
Yılın yuh dedirteni: Ped fiyatları
Yılın direnişi: ETF direnişi

Fotoğraf: Sarkhat

YILIN ŞARKILARI
Havalıyken: Yok
Eğlenirken: Another Love
heyecanlıyken: soorode azadi
Üzgünken: 50 mila
Öfkeliyken: Sana ne

Dinlemek için tıklayın...

Fotoğraf: Ekmek ve Gül