İşçi buluşmasından notlar
Bu masada yok yok! Gündemimiz bol: vergi kesintisi, bir işçi direnişinin öğrettikleri, toplu iş sözleşmesi deneyimi...

Bir pazar günü beş çayı için evlerimizde ne malzememiz varsa hazırlayıp; koca, çocuk, temizlik, yemek koşuşturmasından sıyrılıp nefes almaya gidiyoruz derneğe. Gündemimiz şiddet, eşitsizlik ve sömürü. ETF Tekstil fabrikasında direnip tazminat haklarını alan işçisi arkadaşlarımız söze başlıyor: “Direnişe başlama kararı aldığımızda sömürü ve şiddetin şokuyla karşı karşıya kaldık. ‘Devlet kimin devleti, polisler kimleri korumak için var’ın cevabını yaşayarak öğrendik.”

Şiddetin, eşitsizliğin ve sömürünün karşısında direnişin öğrettikleri ve mücadelenin neden soluksuz devam etmesi gerektiği üzerine sohbetimiz sürerken vergi kesintilerine geliyordu sohbet. Metal fabrikasında çalışan arkadaşlarımız vergi kesintileri ile yılı kapatırken kredi kartı borçlarının sınırda olduğunu söylediler.

Yılın ikinci yarısında maaşı vergi dilimine giren arkadaşlar, yılın son ayında zammın tek bir kırıntısını göremez hale gelmişler. Paylarına düşen daha fazla yoksulluk ve fazla mesai peşinde yarını düşünmek olmuş.

Hemen aynı bölgede aynı sektörde başka bir metal fabrikasında ise geçtiğimiz haftalarda yeni bir sözleşme imzalandı. Kısmen de olsa işçilerin taslağı sahiplenmesi üzerinden imzalanan sözleşme hem mevcut fabrikanın işçilerine hem de sanayideki diğer fabrikalara umut ve yol oldu. Tabii hemen şu soru belirdi akıllarda, “İyi bir sözleşme imzalayınca sorunlar çözülüyor mu?” İmzalanır imzalanmaz vergi kesintisiyle karşı karşıya kalan arkadaşlarımız, iyi bir sözleşme imzalamanın sevincinin bu koşullarda 3 gün sürdüğünü söylüyordu: “AGİ’yi aldılar, ‘vergiden muaf olacak’ dediler.

6. ayda vergi kesintileri başladı. Gelirimden vergi kesiliyor hem de katbekat. Zam dedik, ekmeğe ertesi gün zam geldi. Yıl başında nelere zam gelecek kim bilir? Sen misin zam diyen…”

Sorunları ve mücadele örnekleri ile bir kez daha kadınların birbirinden öğrendiği bir güne tanıklık ettik. Bu buluşma yarınları düşünebilmek için yan yana olmanın zorunluluğunu ve birlikte mücadele eden işçilerin nasıl kazandıklarını gösterdi bize…

Fotoğraf: Ekmek ve Gül (Arşiv)

İlgili haberler
2023 kadınların yılı olmalı!

Bizi açlıkla terbiye edip şiddetle bastıran, yaşam halkımızdan çalıp, sermayeye aktaranlara karşı ke...

Asgari ücret, asgari yaşamlar

Bizi bu şartlarda çalıştıran patronlar ve hükümet asgari ücrete karar verecekler. Sendikalar yine se...

Asgari ücret: Nereden tutsan elinde kalıyor

Ayşe’nin ve arkadaşlarının şimdiki gündemi asgari ücret. Asgari ücret artsın mı artmasın mı tartışma...