ekonomik kriz

Cehennemin ortasında, cehennem olmayan ne var, bulup çıkaralım…

Daha çok zenginler yaratan kapitalizm, dünyanın talan edilmesine, dolayısıyla milyonlarca emekçinin ölümüne neden olmuş, üstelik yarattığı eşitsizlikle emekçileri de ölüme mahkum etmiştir.

Krizi fırsata çevirenler emekçileri düşünmüyor

Antalya’da yaşayan ve 20 yıldır kuaförlük yapan Nesrin Öztürk, ekonomik krizin üstüne bir de koronanın yaşamlarını, geçimlerini daha da zora soktuğunu yazdı.

Tutunamayanlar, pardon geçinemeyenler

‘Kendimi, iki çocuklu, kirada oturan ve tek maaşla geçinen bir aileye çırak vermek istiyorum, ‘Büyüksün usta’ diyerek. Beni eğitmesini isteyecem. Mart başlamadan mart maaşı bitti...’

Ankara Kadın Platformu: Kadınlar mücadele gücünü sokaktan alıyor

Ankara Kadın Platformu, Ankara’daki tüm kadınları 8 Mart Pazar günü saat 14.00’te TED Üniversitesi önünde başlayacak yürüyüşe ve saat 15.00’te de Sakarya Meydanı’nda toplanmaya çağırdı.

Beterin beteri, kadınların kaderi olsun isteniyor

Düşük ücretler, uzun çalışma saatleri, kriz, beterin beteri koşullar. 8 Mart yaklaşırken, Galatasaray Üniversitesinden Dr. Selin Pelek’le çalışma hayatının kadınlar açısından profilini ortaya koyduk.

Diyanet arada bi aramıza karışsa, bizim çıkamadığımız pazara çıksa ya!

Sevgili Diyanet, akşam pazarına bizim buralarda zenginler gider. Biz öyle akşamları bile pazara gidecek kadar zengin değiliz ayol ne yaptınız, bak sonra halkı kin ve bilmem neyden dava açarlar...

Güzeltepe’den kadınlar: Evde 3 kişi çalışıyoruz, yine de geçinemiyoruz

Güzeltepe Mahallesi’nde 1 Mart Ekmek ve Gül buluşması öncesi bir evde bir araya gelen kadınlar, ekonomik krizi, yoksullaşmayı, kadınların kayıt dışı çalışmaya itilmesini ve intiharları konuştu.

Sultangazili kadınlar: ‘Krizin faturasını biz ödemeyelim’

Sultangazi Kadın Dayanışması’nın ‘Krize Karşı Kadın Buluşması’nda kadınlar ekonomik krizin kadınların hayatına yansımalarını tartıştı.

‘Bu asgari ücretle çocuğuma ne verebilirim?’

‘Ben çocuğuma iyi bir gelecek bırakma mücadelesi içindeyim. Ama ancak karnını doyurabiliyo-rum, birini alsam diğerini alamıyorum. Bizim yaşadığımız hayatı çocuklarımız yaşamasın istiyorum.’

‘Asgari ücret 5 bin lira olsa da yetmez’

Asgari ücretle geçinen bir kadın işçi, asıl meselenin halkın geçim sıkıntısının ve işsizlik sorununun ortadan kaldırılması olduğunu anlatıyor.

Krizin yüküne karşı kadın buluşması

Sultangazi Kadın Dayanışması’nın düzenlediği ‘Krizin yüküne karşı kadın buluşması’nda krizin yükü, kadınlar üzerindeki etkisi ve krize karşı çözüm yolları tartışılacak.

GÜNÜN TALEBİ: Bebek bezi ve mamasında KDV sıfırlansın

CHP Milletvekili Ayhan Barut, ekonomik kriz nedeniyle bebek maması ve bezine fahiş zamlar yapıldığına dikkat çekerek, mama ve bebek bezi gibi temel ihtiyaçların vergi kapsamından çıkarılmasını istedi.

Asgari ücrette kadınlar nerede?

Asgari ücret görüşmelerini ve işçilerin taleplerini yakından takip eden Gıda İş Sendikası Genel Sekreteri Olcay Ozak'la kadın işçilerin asgari ücret tartışmalarını konuşuyoruz...

Aliağa Yenimahalle kapalı pazarında bir işçi eşi: Eşim 16 saat çalışıyor, yetmiyor

‘Asgari ücretin biraz üstünde aldığımız ücretlerle bile evi zor döndürüyoruz. Sosyal hayatımız diye bir şey yok, kira, faturalar, mutfak masrafı derken elimize geçinmek için para kalmıyor.’

Hayatı kolaylaştıracak bir zam yapılsın

‘Asgari ücretin üzerinden vergi kalkmalı. Biz işçiler olarak zaten çok fedakârlıklar yapıyoruz. Fedakârlığı hep bizden bekliyorlar.’

Sevdiklerimizle geçireceğimiz zamanı mesaide tüketiyoruz

İnsanca geçinebilmek için asgari ücretin artırılmasını istiyoruz. Yiyecek, giyecek ihtiyaçlarımızı, faturalarımızı ödemek için mesaiye kalmak istemiyoruz.

Asgari ücretle hayatta kalma stratejileri

İki küçük çocuğu var Bilge’nin. Eve giren asgari ücreti yetiştirme yükü 33 yaşındaki Bilge’nin saçlarını ağartmış bile. Peki, mümkün mü İstanbul gibi bir kentte asgari ücretle geçinmek?

Bir tekstil atölyesi: Kadınlar, mülteciler, atanamayan öğretmenler...

Göçmen ve mülteci kadınlardan başka gelen bir kesim de var gündelik çalışmaya; genç kadınlar. Aralarında atanamayan öğretmenler de var...

Geçim derdi, kriz, taciz, şiddet, ayrımcılık... Bir dokunduk bin ah işittik

Bir dokunduğumuzda bin ‘ah’ işittiğimiz kadınların kimi işsiz, kimi bulduğu işlerde zorlu koşullara rağmen çalışıyorlar...

Krizin kadınlara yansıması: ‘En temel ihtiyaçlarımızdan bile vazgeçmek zorunda kalıyoruz’

Kadın Emeği Çalıştayında bir araya gelen kadınlar kriz deneyimlerini paylaştı: Elimizden gelen yalnızca kısmak oluyor, onu da önce kendimizden yapıyoruz.