ekonomik kriz

Edremit’te kadınların gündemi kriz

Edremit’te 8 Mart öncesi buluşan kadınlar, krizin hayatlarına etkilerini konuştu: ‘Kriz sadece pahalılık değil, her yönden çok etkileniyoruz.’

Kadro alamayan Taşeron İşçi Sevda Soysal’ın örgütlenmesine de izin yok

Ankara’da bir hastanenin yemekhanesinde taşeron işçi olarak çalışan Sevgi Soysal, 10 yıldır kadro alamamış. Soysal, sendikalı olamadığı için düşük ücret alıyor, kötü koşullarda çalışıyor.

Bağcılar’da servis hostesliği yapan kadınlar: İş, ekmek, özgürlük için...

Bağcılar’da yaşayan ve ek gelir elde etmek için servis hostesliği yapan kadınlar kahvaltıda bir araya geldi. Krizin yansımalarını konuştuğumuz kadınlar 8 Mart’ta da talepleriyle alanlarda olacak.

2023 TL alan asgari ücretlinin ikilemi: Ya akülü sandalye, ya çocuğa mama

İstanbul’da yaşayan Çoban ailesinin evine aylık 2023 lira ile engelli bakım aylığı giriyor. Bu paranın sadece 1100 lirası kira ve apartman aidatı. Yaşar Çoban taşeron işçi. Melek Çoban ise engelli.

ŞİRİNEVLER’DE TANZİM SATIŞ NOKTASI: Kimse kuyrukta keyfinden beklemiyor, ama...

İstanbul’un 50, Ankara’nın 15 noktasında kurulan tanzim satış noktalarında kuyrukta bekleyen vatandaşlarla konuştuk. 2 buçuk ay sürecek satış noktaları derde deva mı? İşte cevaplar...

Güzeltepe mahalle pazarında kadınlara bir dokunduk bin ‘ah’ işittik: Çocuklarımıza iş istiyoruz

İstanbul’un Eyüp ilçesi Güzeltepe mahalle pazarında kadınlar isyan ediyor: ‘Fiyatlar çok pahalı; geçinemiyoruz; pahalılık daha kötü olacak; oy isteyenlere oy yok; gençlere iş istiyoruz...’

GÜNÜN DİKKATİ: Krizde kayıtlı kadın işsiz sayısı ilk kez erkekleri geçti!

İlk defa 2018'de kayıtlı kadın işsiz sayısı kayıtlı erkek işsiz sayısını geçti. Kayıtlı kadın işsiz sayısı 1 milyon 805 bine yükseldi. Tarım dışı genç kadın işsizliği ise yüzde 33'e tırmandı.

Ege Üniversitesi öğrencileri krizi ve krize karşı kadınların mücadelesini konuşuyor

Ege Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu krizi ve krize karşı mücadeleyi konuşuyor.

Patronların kriz fırsatçılığı: Az işçi, yoğun iş, ücret düşük

Esenyurt’da depo işçisi kadınlar ekonomiyi, krizi, asgari ücreti konuştu. Fabrikalarında çalışma koşullarının zorluğundan bahseden kadınlar işten atmaların sudan sebeplerle olduğunu anlattı.

Asgari ücrete zam geldi, bize kapı göründü

İkitelli’de bir fabrika işçisi Güler, asgari ücrete gelen zamla iş yerlerinden işçi çıkartmaların arttığını söylüyor.

Su sebillerini bile ‘kriz var’ diye kaldırdılar

Patronlar çok sıkışınca konkordato ilan ediyor. O kadar çok doluyum ve yorulmuşum ki biz nereye ne ilan edelim siz söyleyin?

Hayaller boğazdaki yalı, gerçekler mahalle pazarı

Galiba mesele poşetin paralı hale getirilmesine verdiğimiz tepkiyi, poşetin içini dolduramayacak duruma düşmemize vermemizde.

Asgari ücret belirlenirken geçimin nasıl sağlanacağı belirleniyor mu?

Batıkent’te kadınlara asgari ücret beklentilerini, nasıl geçinebildiklerini sorduk. Asgari Ücret Komisyonu toplantılarına katılan İşçi Gülden Görmez gibi kadınlar insanca yaşanacak bir ücret istiyor.

Krizin yükünü kim çekiyor?

KEİG’in 'Kriz, Kadınlar ve Kadın Emeği' forumunda bir araya gelen kadınlar, “Önceki krizlerden neler öğrendik? Bu krizde bizi neler bekliyor?” sorularının yanıtını aradı.

Ekonomik kriz ve yoksullaşma paneli

İzmirli kadınlar, Ekmek ve Gül Kadın Grubunun hazırladığı “Ekonomik Kriz ve Yoksullaşmaya Karşı Emekçiler Ne Yapmalıyız”ı konuşacakları panelde buluşuyor.

Kriz döneminde kadınlar: Sürekli hak kayıpları ve istihdamdan dışlanma

Doç. Dr. Emel Memiş kriz koşullarında kadınların yaşam koşullarının erkeklere göre daha da zorlaştığını ifade etti.

ÖRMA TEKSTİL’DE İŞTEN ATMALAR: Krizin faturası yine işçi kadınlara kesildi!

İstanbul Esenyurt'ta bulunan ve Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş’in örgütlü olduğu Örma Tekstil'de çoğunluğu kadın 150 işçi kriz gerekçesiyle işten atıldı.

İŞÇİ ZEYNEP’İN ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ: 3 bin lira olsun istiyorum, çok mu?

Son günlerde kadın işçiler arasında ‘Keşke asgari ücret şu kadar olsa...’ yönlü konuşmalar sık duyulur oldu. Bütün sohbetler gelip geçim derdi ve asgari ücrete dayanıyor.

Hakkımız olanı almalıyız

Kriz var diye patronlar fırsatçılık yapıp, iyice bunaltıyor. İşimizi kaybetmemek için kötü koşullarda çalışmaya razı oluyoruz. Yemek molasını unuttuk, ayakta yemek yiyip işimize devam ediyoruz.

Fabrikalardan kriz notları

‘Patronlar fabrikayı kapatacağını söylediği halde teknolojisini yenilemeye devam ediyor. Kriz var diye işçi atıyor ama yerlerine daha düşük ücretle yenilerini alıyor.’