Bebek maması fiyatları bir ayda yüzde 125 arttı
Bebek mamaları bir ayda yüzde 36 ile yüzde 125 arasında zamlandı.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, iktidarın ‘enflasyon düştü’ yalanına karşılık marketlerdeki fiyatların cep yakmaya devam ettiğini söyledi.

Başevirgen, “Market raflarındaki her ürüne gelen fahiş zamlarla birlikte, reyonlarda kilit takılarak satılan bebek mamalarının fiyatları da katlandı. Bebek mamaları bir ayda yüzde 36 ile yüzde 125 arasında zamlandı” dedi.

‘KDV İNDİRİMİNİN ESAMESİ KALMADI’

CHP’li Başevirgen yaptığı açıklamada, “İktidar, bebek maması fiyatlarını düşürmek için bu ürünlerde KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e indirmiş ve 12 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla uygulamaya geçirmişti. Kararın üzerinden geçen yaklaşık bir yılda yapılan KDV indiriminin esamesi kalmadığı gibi mamalara da zam üstüne zam geldi” diye konuştu.

‘ENFLASYON BEBEKLERİN MAMASINI DA ÇALDI’

Bebek mamalarının, marka ve miktarlarına göre değişmekle birlikte ortalama yüzde 36 ile yüzde 125 arasında zamlandığını söyleyen Başevirgen, “Enflasyon, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı aileleri olumsuz etkiliyor ama en çok da anne babaları zorluyor. Aileler için mamalara erişim artık daha da zor. Son gelen zamlarla birlikte yılbaşından önce 80 lira olan bebek maması 180 liraya 112 lira olan bebek maması 153 liraya, 137 lira olan bebek maması 214 liraya, 209 lira olan bebek maması 419 liraya, 230 lira olan bebek maması ise 320 liraya çıktı. Derin yoksulluk içinde yaşayan aileler mama almak istediğinde ise marketlerde satılan ve halk arasında muhallebi diye adlandırılan besin değeri düşük mamaları tercih etmek zorunda kalıyor. Bu mamaların 200 gramı, ‘en ucuz’ olarak bilinen marketlerde bile 26 liraya satılıyor. İktidarın düştüğünü iddia ettiği ancak etiketlere bir türlü yansımayan enflasyon canavarı bebeklerin mamasını da çaldı” şeklinde konuştu.

‘YOKSULLUK YAŞAYAN AİLELERİN YÜZDE 21’İ MAMAYA ERİŞEMİYOR’
Besin değeri yüksek olan bebek mamalarını kullanan ailelerin mama masrafının aylık 2 bin lirayı bulduğunu söyleyen Başevirgen, “Besin değeri yüksek mamaların 300 gramı yaklaşık 100 liraya satılıyor ve bir bebeğe ortalama 3 gün gidiyor. Bu mamaların ailelere aylık maliyeti ise 1500-2 bin lirayı buluyor. Asgari ücretli bir ailenin, sadece çocuğuna mama almak için harcayacağı para kazancının neredeyse yüzde 23’üne denk geliyor. Bu bütçeyi ayıramayan aileler çocuklarını hazır çorba, şekerli su, pirinç lapası gibi besin değeri neredeyse hiç olmayan gıdalarla beslemek zorunda kalıyor ve bu durum çocuklar için gelişim sağlığı açısından büyük riskler barındırıyor. ‘Türkiye'de Çocuk Yoksulluğu’ raporuna göre, derin yoksulluk yaşayan ailelerin yüzde 74’ü bebek maması almakta zorlanırken, ailelerin yüzde 21’i ise mamaya hiçbir şekilde erişemiyor” hatırlatması yaptı.

Fotoğraf: Pixabay

İlgili haberler
Muşambadan bebek bezi, borçla bebek maması, bir bi...

Bir Facebook yardımlaşma sayfasına düşülen, “İhtiyaç sahibi küçük çocuğu olan birine 100 TL yardımda...

Her üç çocuktan biri yoksullukla pençeleşiyor

23 Nisan vesilesiyle açıklama yapan CHP Genel Başkan Yarımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ‘Her üç çocuktan...

Kadınlar sosyal yardımlarla ayakta kalmaya çalışıy...

Yoksulluk katlanıyor, yoksunluk artıyor. Esenyurt Kıraç’ta kadınlar sosyal yardımlarla hayatlarını s...