asgari ücret

Gülensu Mahallesi'nde pazara çıkan kadınlarla konuştuk: 'İnsanlar çocuklarını neyle doyuracak?'

Gülensu Mahallesi'nde pazara çıkan kadınlara pazar fiyatlarını, geçim sıkıntılarını ve asgari ücreti sorduk. Kadınlar gün geçtikçe büyüyen yoksulluğa karşı tepkili.

Sağlık emekçileri hastanelerde ücretsiz kreş istiyor

Elazığ’da yıllardır verilen ama tutulmayan kreş sözlerini hatırlatan sağlık emekçisi kadınlar, şehir hastanesinde yapılan kreşin özel kreşlerden daha pahalı olduğunu söylüyorlar.

‘Korkularımız değiştirme gücümüzün önüne geçmesin’

‘Geçtiğimiz yıllarda da enflasyon miktarında defalarca zam yapıldı. O zaman enflasyon ücret artışları yüzünden artmadı. Şimdi ne değişti?’

Asgari ücret, yaşam maliyeti ve masraflar

Tayland’da asgari ücret bizden düşük. Sayın Bakanımız doğru söylemiş. Ama minik detayları atlamış. Tabi uzun uzun anlatacak vakti yok. Malum, iğneden ipliğe her şeyin fiyatını güncellemekle meşgul.

Kadınlar ‘ücretlere Temmuz'da zam şart’ diyor

İstanbul, Küçükçekmece, Atatürk Mahallesi ve Mehmet Akif Mahallesi'nde kadınlara mikrofon uazattık: ‘Geçinemiyoruz, geceleri uykularımız kaçıyor’

Güzel bir gelecek için

'Konuştuklarımızı masada bırakmayarak çözüm üretmeliyiz. Toplum olarak hepimizin buna ihtiyacı var.'

‘Asgari ücret elimize geçer geçmez bitti’

Etlik Şehir Hastanesi'nde çalışan kadınların hayatını zorlayan farklı koşullar var. Ancak dertleri ortak, geçinemiyorlar.

Tekstil işçisiyken de depremzedeyken de mücadelenin önemini gördüm

'Ben iş yerimden de şehrimden de keyfimden ayrılmamıştım. Onca baskıya, zor çalışma koşullarına rağmen beş yılımı geçirdiğim iş yerinden böyle bir tavır görmek çok ağırdı.'

Yeni asgari ücrete işçi kadınlar tepkili: ‘Bu maaşla ev nasıl dönecek?'

İşçi, emekçi kadınlar yeni asgari ücretin yılda bir zamla 17 bin 2 lira olarak belirlenmesine tepkili, geçim endişelerinin büyüdüğünü ifade ediyorlar.

‘Eşim kumpir ustası ama çocuğa patates yok’

Ankara işçi ve emekçilerin yoğun yaşadığı Mamak, Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinde kadınlarla yoksulluğu konuştuk: ‘Eve kıyma alamıyorum ki, beslenmeye koyayım’

Bunca çalışmanın karşılığı bir mont dahi alamamak

İstanbul’da servisle evlerine dönerken eşlik ettiğimiz tekstil işçisi kadınlar, asgari ücretin ihtiyaçlarını karşılamadığını söylüyor: ‘Bu üstümdeki 6 yıllık...’

Kadın işçiler asgari ücret söyleşisinde buluştu: ‘Kendi değerini yaratacak olan işçilerdir’

Kadın işçiler Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla asgari ücret söyleşisinde buluştu. Etkinliğe Evrensel Gazetesi yazarı Bülent Falakaoğlu katıldı.

'Her şeye para var da asgari ücrete mi yok'

Yeni asgari ücret görüşmeleri devam ederken biz de Eminönü Meydanında kadınlara mikrofon uzattık ve asgari ücretten beklentilerini sorduk.

Adana’da kadınların asgari ücret beklentisi| İki işle asgari geçim

Çoğu tekstil, ayakkabı atölyelerinde çalışan işçilerin kullandığı Obalar Caddesi’nde kadınlarla asgari ücret taleplerini konuştuk.

'Birilerinin ücretimize karar vermesini daha ne kadar izleyeceğiz?'

"Biz eğer '... fazla vermezler' gibi tartışmaya devam edersek zaten vermeyecekler. Bizim '…almamız gerekiyor ve bunun için biz kendi iş yerimizde ne yapmalıyız?' sorusunu tartışmamız lazım."

Asgari ücret neye, kime yetsin?

Küçükçekmece Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği'ni zayert ettik, kadınlarla yeni asgari ücret tartışmalarını ve hayat koşullarını konuştuk.

Prof. Dr. Çiğdem Boz: Kayıt dışı çalışan kadınların yüzde 85’e yakını asgari ücret almıyor

‘Kadınlar asgari ücretin belirlenmesinde nerede duruyor, asgari ücret kadınlar için neden önemli?’ sorularımızı İktisatçı Prof. Dr. Çiğdem Boz yanıtladı.

Kadınlar asgari ücreti konuştu: 'Artık peynir ekmeği de taksitle alırız'

Bursa'da asgari ücreti konuşan kadınlardan bazısı ped fiyatlarından dolayı regli kısa sürsün diye dua ediyor, bazısı botu taksitle almak zorunda kalmasına isyan ediyor. Kadınlar maddi güvence istiyor.

Tuzluçayır’da kadınlar anlatıyor: Muhtaç değil, hür olmak istiyoruz

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği’ndeki asgari ücret altında çalışan kadınlar kendilerini ve ailelerini geçindirmekte güçlük çektiğini Ekmek ve Gül’e anlatıyor.

Asgari ücret alan kadınlar: Çocuğumla gezeyim, dışarıda yemek yiyeyim lüksüm yok

Asgari ücretle çalışan kadınlar henüz yeni zammın ücretlerine yansımadığını, yansısa bile ucu ucuna geçinmek zorunda kalmayı sürdüreceklerini söylüyorlar. Esen ve Sibel anlatıyor...