asgari ücret

Haklı fesihte gerekçe çok önemli!

Haklı fesih yapan işçi kıdem tazminatı ve işsizlik ödeneği alabilir. Ancak işçinin yasaya uygun haklı fesih gerekçesi olması gerekir.

2023 TL alan asgari ücretlinin ikilemi: Ya akülü sandalye, ya çocuğa mama

İstanbul’da yaşayan Çoban ailesinin evine aylık 2023 lira ile engelli bakım aylığı giriyor. Bu paranın sadece 1100 lirası kira ve apartman aidatı. Yaşar Çoban taşeron işçi. Melek Çoban ise engelli.

Üniversiteyi bitiren çocuk AGİ dışına çıkar

18 yaşından küçük tüm çocuklar ile 18-25 yaş arası okuyan çocuklar AGİ’ye dahildir. Üniversiteyi bitiren çocuk, çalışmasa bile, AGİ dışına çıkar.

Kadın işçiler tepkili:  Her şeye zam geldi, yetmiyor!

Dilovası’nda bir plastik fabrikasında çalışan kadın işçi asgari ücretin 100 lira eksik yattığını belirtti: ‘Biz birlik olmadıkça krizi üzerimize yıkacaklar.’

Ücret ve AGİ hesabının püf noktaları

Asgari ücret ve Asgari Geçim İndirimi hesabının nasıl yapıldığına ilişkin tüm detaylar yanıtımızda.

Ne ısınabiliyoruz, ne doyabiliyoruz!

Gebze’de bulunan Tayaş Gıda işçisi bir kadın: Müdürler hazır su içerken bize sözde arıtılmış çeşme suyu veriliyor. Etrafı kirli ve su birikintisiyle dolan bu çeşmeden su içmek zorunda kalıyoruz.

Asgari ücrete zam geldi, bize kapı göründü

İkitelli’de bir fabrika işçisi Güler, asgari ücrete gelen zamla iş yerlerinden işçi çıkartmaların arttığını söylüyor.

Değil 2 bin 4 bin lira olsa yetmez!

Üstü kapalı cümlelerle, bazen de yüksek sesle kadın işçilerin asgari ücret sitemi ortadaydı: ‘Yine patronun dediği oldu...’

‘Yeni asgari ücret ihtiyacı karşılamaktan çok uzak’

Mamak’ta kadınlar yeni belirlenen asgari ücretin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu belirterek belirlenen yeni ücrete tepki gösteriyor.

İnsanca yaşamak, umut etmek istiyorum

Gazientep’te çuval işçisi bir kadın asgari ücretle geçinmenin zorluğunu yazdı. Kadın işçi, ‘Biz emekçiler insanca yaşamak istiyoruz. Hayattan beklenilerimi ve umut etmeyi istiyorum’ diyor.

Bu zam 1 yıl önce çok şeydi ama şimdi hiçbir şey

2 bin 20 TL asgari ücret başta iyi gibi geliyor, ama doğalgaz faturası 280 TL gelince ya da çocukların yattığı oda dışındaki petekleri kapatarak yaşayınca o dolu dolu gelen para devede kulak kalıyor.

Yeni asgari ücrete kadın işçiler ne diyor?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti 2 bin 20 lira olarak belirledi ancak kadın işçiler belirlenen ücretin yetersiz olduğunu ifade ediyor.

Açlık sınırında asgari ücret: 2 bin 20 lira

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak ve 10 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücreti net 2 bin 20 lira olarak belirledi.

Asgari ücretli bir kadın işçi: Balık ekmek 12 lira, her zaman yenmiyor

Asgari ücreti konuştuğumuz İkitelli’den işçi kadınlar fedakarlığın hep işçiden beklendiğini söylediler: ‘Eskiden kepçeyle verip kazanla alırlardı, şimdi şırıngayla verip kazanla alıyorlar.’

Gazi Mahallesi’nde kadınlara sorduk: Asgari ücret ne kadar olmalı?

Asgari Ücret Komisyonunun son toplantısı haftaya yapılacak ve 8 milyon insanı ilgilendiren 2019 yılı asgari ücreti belirlenecek. Biz de Gazi Mahallesi’nde yaşayan kadınlara asgari ücreti sorduk.

Asgari ücretli kadınlar anlatıyor

Asgari ücretli kadınlar asgari ücret miktarının kendi yaşamlarında ne anlama geldiğini anlatıyor: ‘Tek başıma bile ayın sonunu getiremiyorum, ya kişilik bir aile ne yapsın!’

Asgari ücret belirlenirken geçimin nasıl sağlanacağı belirleniyor mu?

Batıkent’te kadınlara asgari ücret beklentilerini, nasıl geçinebildiklerini sorduk. Asgari Ücret Komisyonu toplantılarına katılan İşçi Gülden Görmez gibi kadınlar insanca yaşanacak bir ücret istiyor.

Kriz döneminde kadınlar: Sürekli hak kayıpları ve istihdamdan dışlanma

Doç. Dr. Emel Memiş kriz koşullarında kadınların yaşam koşullarının erkeklere göre daha da zorlaştığını ifade etti.

İŞÇİ ZEYNEP’İN ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ: 3 bin lira olsun istiyorum, çok mu?

Son günlerde kadın işçiler arasında ‘Keşke asgari ücret şu kadar olsa...’ yönlü konuşmalar sık duyulur oldu. Bütün sohbetler gelip geçim derdi ve asgari ücrete dayanıyor.

Hakkımız olanı almalıyız

Kriz var diye patronlar fırsatçılık yapıp, iyice bunaltıyor. İşimizi kaybetmemek için kötü koşullarda çalışmaya razı oluyoruz. Yemek molasını unuttuk, ayakta yemek yiyip işimize devam ediyoruz.