asgari ücret

‘Bu asgari ücretle çocuğuma ne verebilirim?’

‘Ben çocuğuma iyi bir gelecek bırakma mücadelesi içindeyim. Ama ancak karnını doyurabiliyo-rum, birini alsam diğerini alamıyorum. Bizim yaşadığımız hayatı çocuklarımız yaşamasın istiyorum.’

‘Asgari ücret 5 bin lira olsa da yetmez’

Asgari ücretle geçinen bir kadın işçi, asıl meselenin halkın geçim sıkıntısının ve işsizlik sorununun ortadan kaldırılması olduğunu anlatıyor.

Kapıcı tazminatına brüt asgari ücretin dörtte biri ilave edilir

Apartman görevlilerinin kıdem tazminatına apartman tarafından sağlanan konutun kira bedeli de dahildir. Brüt asgari ücretin dörtte biri konut bedeli olarak hesaba dahil edilir.

Vay be ne jest ama!

Kadın işçiler asgari ücrete yapılan zamma şaşkın değil. ‘Jest yapacağız’ diyen Cumhurbaşkanına da, ‘işvereni de düşünmeliyiz’ diyen bakana da, göstermelik tepkiler veren sendikacılara da öfkeliler.

Benim bu yaşadıklarımı hangi milletvekili, hangi bakan yaşıyor?

Asgari ücretlinin hali: Sadece barınma ve hayatta kalma ihtiyacımızı karşılıyoruz. Çocuğum kaynanamda diye evde ne doğal gaz ne elektrik kullanıyoruz.

Kaşığın ucuyla bize, kepçeye kendilerine...

Bizim gibi evine bakan insanları sefalete sürükleyen devlet vekilleri, bizim aldığımız maaşla kaç gün geçinebilecekler acaba?

‘Bize daha fazla jest yapmasınlar’

‘Önceden 50 lirayla pazara giderdim, 15 lira artardı. Şimdi gidiyorum 70-80 lira tutuyor. Onların enflasyonuyla bizimki bir değil.’

Kadınlar asgari ücret zammına öfkeli: Hesap yapmaktan bıktık!

İstanbul’un Pendik ilçesine bağlı Esenyalı Mahallesi’nde kadınlar asgari ücret zammına karşı “Hesap yapmaktan bıktık, asgari ücret sizin olsun biz emeğimizi istiyoruz” diyerek sokağa çıktı.

Asgari ücrete yapılan düşük zamma tepkiler sürüyor: Hesap yaparak yaşamaktan bıktık!

Asgari ücrete sadece 304 lira zam yapılmasına işçilerin tepkisi büyüyor. İzmir Bornova’da yaşayan kadınlar zammın kayıplarını karşılamayacağını belirtirken, ‘Hesap yaparak yaşamaktan bıktık’ diyor.

Bu miktarla bir aile nasıl geçinsin, kimse işçileri düşünmüyor

İstanbul Eyüp Güzeltepe Mahallesi’nde pazara çıkan kadınlarla asgari ücrete dair sohbet ettik. Kadınlar ‘Kimse bu ücretle geçinemez’ derken asgari ücreti belirleyenlere de ateş püskürdü.

Metal işçisi kadınlar: Yok öyle bir dünya, bu düzen değişmeli!

3 yıllık metal işçisi Hamide ‘Eskiden yılbaşını iple çekerdik, tatil oluyor, bir gece de olsa eğleniyoruz diye, şimdi gelmesin diye dua ediyorum. Her yıl daha çok zam ile geliyor’ diyor.

Kadınlar soruyor: Neye yetecek 2 bin 324 lira?

Asgari ücret zammına tepki gösteren kadınlar: ‘Her seferinde işçiyi değil patronu düşündüklerini en açık biçimde bize gösteriyorlar’ diyor.

Asgari ücrete kadınlardan tepki: Bizi açlığa mahkûm ettiler!

Asgari ücret net 2.324 TL olarak belirlendi. Ancak belirlenen yeni asgari ücreti değerlendiren kadınlar bu ücretin ihtiyaçlarını karşılamayacağını söyleyerek tepki gösteriyor.

Parça başı işe, fazla mesaiye, ek işe rağmen asgari ücret ile geçinilmiyor

Asgari ücret ile geçinmeye çalışan ailelerin yaşamları memleketin gerçeğini ortaya koyuyor. Gizem, ve Semra evde parça başı iş yapmasına rağmen ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Depo işçisi kadınlar kreş ve insanca yaşanacak bir ücret istiyor

Kadınların öncelikli iki talebi var, birincisi asgari ücretin açlık sınırının altında kalmaması, ikincisi ise fabrikalarında kreş açılması ya da kreş masraflarının patronlar tarafından karşılanması.

Asgari ücrette kadınlar nerede?

Asgari ücret görüşmelerini ve işçilerin taleplerini yakından takip eden Gıda İş Sendikası Genel Sekreteri Olcay Ozak'la kadın işçilerin asgari ücret tartışmalarını konuşuyoruz...

‘En asgari ihtiyaçları bile karşılayamıyoruz’

Bornovalı kadınlar asgari ücretle geçinemediklerini söylüyor: Ayda bir kere bile et alamıyorum. Sosyal hayatım yok, en asgari ihtiyaçların dışında hiçbir ihtiyacımızı karşılayamıyoruz.

Tekstil işçisi kadın: ‘Çocuğumuzu okutabilmek için kredi çektik’

Çiğli'de yaşayan tekstil işçisi bir kadın: ‘2 aydır pazara gidemiyorum, çocuğumuzu okutmak için kredi çektik, yevmiyeli işlere, ev işlerine gidiyorum’ diyor.

Aliağa Yenimahalle kapalı pazarında bir işçi eşi: Eşim 16 saat çalışıyor, yetmiyor

‘Asgari ücretin biraz üstünde aldığımız ücretlerle bile evi zor döndürüyoruz. Sosyal hayatımız diye bir şey yok, kira, faturalar, mutfak masrafı derken elimize geçinmek için para kalmıyor.’

Sağlık işçisi kadınlar Türk-İş’in asgari ücret teklifine sıcak bakmıyor

Sağlık işçisi kadınlar: Her ayı ekside kapatıyoruz. Para gelmeden gideceği yeri belli. Kredi kartları son limitine kadar kullanılıyor.