Suriyeli kadın

4 mülteci çocuk öldü | Doğal gazı ödeyemedikleri için elektrikli soba kullanmışlar

Esenyurt’ta 4 Suriyeli çocuğun öldüğü evden yoksulluk çıktı. Ailenin doğal gaz faturasını ödeyemediği için elektrik sobası kullandığı, yangının da bu sebepten çıktığı ortaya çıktı.

Suriyeli kadına 5 gün boyunca işkence!

Urfa’da imam nikahıyla 2 kadınla evli olan İlyas Arık'ın, evin çatısına kurduğu barakada Suriyeli ikinci eşi M. N.'ye günlerce işkence ettiği ortaya çıktı.

Suriyeli Hadice ve Esra'dan 11 gündür haber yok

İnsan Hakları Derneği Gaziantep Şubesi, 11 gündür kendilerinden haber alınamayan 17 yaşındaki Hadice Hüseyin ve 15 yaşındaki Esra Hüseyin'in bulunması için etkin bir çalışma başlatılmasını talep etti.

GÜNÜN BELGESELİ: Dünyayı Doğrultmak

Özlem Sarıyıldız’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Dünyayı Doğrultmak’ belgeselinde Suriyeli kadınların yaşama sanatla, müzikle, resimle nasıl tutunduğunu anlatıyor.

Suriyeli kadınlar: Oradaki kardeşlerimizi silip bizi yerleştirecekler

‘Barış Harekatı’na ilişkin fikirlerini sorduğumuz Suriyeli kadınlar, mevzu ‘savaş’ olunca başta konuşmaktan çekinseler de mesele gelecekleri olunca daha fazla susamıyorlar...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Yıllar önce Yunan mültecilere giyecek dağıtan Suriyeli kadın...

Suriyeli mültecilere dönük nefret dili ve şiddet dozu yükselirken tarihin tozlu sayfalarından çıkan bir fotoğraf koca bir olasılığın sert gerçekliğini hatırlatıyor: Hepimiz mülteci adayıyız!

8 yılın sonunda mülteci kadınlar: Kendilerini ait hissetmiyorlar, dil bariyeri sürüyor

Halkların Köprüsü Derneği yöneticilerinden Gülistan Sultan, 8 yıldır hâlâ mültecileri kabul edemediğimiz için sorunların çözülmediğine dikkat çekerken devletin sorumluluğuna işaret ediyor.

Bir mülteci kadının bitmeyen mücadelesi

Suriyeli Sehıldan soruyor: "Devlet büyükleri ‘Bunlar bayramlaşmaya gitti, orada kalsın’ diyor. Unuttunuz mu Suriye’de hayatını kaybeden insanların sayısı 1 milyonu geçti. Daha ne kadar öleceğiz!"

GÜNÜN DİKKATİ: Mülteci kadınlar haklarını biliyor mu, kullanabiliyor mu?

Mültecilerin hak bilinci yeterli değil; örneğin mülteci kadınlar, erkeklerle aynı haklara sahip olduğunun bilincinde değil. Ama olanak olduğunda kadınlar haklarını öğrenme konusuna daha ilgili.

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

İzmir’de yaşayan Suriyeli kadınlar anlatıyor: ‘Hastanede doktorun odasına bile giremiyoruz, evde kocamız baskı yapıyor, komşular bir şey demesin diye de dışarı çıkamıyoruz. Burada hiç değerimiz yok.’

Suriyeli kadınların güçlenme hikayesi: BİZ DE VARIZ!

‘Biz de Varız’ kitabında sığınmacı kadınlar kendi hayat hikayelerini anlatıyor ve ‘Biz de varız’ diyor. Kadınlar birlikte güçlenmenin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor.

SAVAŞTAN GÜÇLENEREK ÇIKAN  PERVİN BAUZİ: Savaşa, aşirete, tehditlere karşı direndim

Savaştan, ezilmişlikten, şiddetten kaçarak kendini var eden, güçlenmiş bir kadın Pervin Bauzi. Hatırlattığım tüm nefret söylemlerine kocaman gülümsemeyle ‘biz kardeşiz’ diye yanıt veriyor...

Onlar geldikten sonra...

Seçimler konuşulurken sohbet de memleketin hali de dönüp dolaşıp Suriyelilerin Türkiye’ye gelmesine bağlanıyor. Ülkedeki her sıkıntıdan sorumlu tutulan Suriyeliler ne diyor kendilerinin suçlanmasına?

GÜNÜN UTANCI: Sabahın 5’inde ekmek kuyruğu

Urfa’da çekilen bu fotoğraf kentin günlük yaşantısının bir parçası artık. Yüzlerce Suriyeli kadın sabah saat 5.00’ten itibaren ücretsiz ekmek alabilmek için fırınların önünde sıraya giriyor.

Bağlar'da bir kadın sokak ortasında tacize uğradı, görenler seyretti

İki çocuğunu okula götüren 6 aylık hamile Suriyeli E.X. cadde ortasında tacize uğradı, tepki göstermesi üzerine silah çeken saldırgan kadını darbetti. Tacizi görenler ise hiçbir müdahalede bulunmadı.

Bütün çocuklarımı okutmak isterdim

Çocuklarının eğitimine devam etmesi için uğraşan iki Suriyeli annenin hikayesi bu. Çocuklarını okutmak istiyorlar ancak ne kendi karşılarındaki ne çocuklarının karşısındaki engeller bir türlü bitiyor.

Mersin'de Suriyeli iki kadın öldürüldü

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Mersin’de yaşayan Suriyeli 44 yaşındaki Ayşe Cuma ile kızı 19 yaşındaki Uvfa Naasan işkence edilerek öldürüldü.

Ah o zihnimizi kemiren ‘ama’lar...

Birkaç gün önce Suriyelilere yönelik ırkçı söylemlere katılanlar duydukları öfkeden pişman olmuşlar mıydı? Belki... Kesin olan ise üzülseler de hâlâ zihinlerinde onları kemiren “ama”larının bitmediği.

Emani al Rahmun’un yazılmayan hikayesi

Emani al Rahmun’un hikayesi, zorunlu göçle Türkiye’ye sığınan birçok başka kadının da hikayesi. Ve bu hikaye daha bitmedi, tüm acımasızlığıyla ve şiddetiyle devam ediyor.

Suriyeli tekstil işçileri anlatıyor

Savaş nedeniyle Türkiye'ye gelmek zorunda kalan Suriyeli mülteciler için aradan geçen onca yıla rağmen yaşam hâlâ çok zor. Adana'da tekstilde çalışan işçi kadınlar çalışma koşullarını anlatıyor.