GÜNÜN FOTOĞRAFI: Yıllar önce Yunan mültecilere giyecek dağıtan Suriyeli kadın...
Suriyeli mültecilere dönük nefret dili ve şiddet dozu yükselirken tarihin tozlu sayfalarından çıkan bir fotoğraf koca bir olasılığın sert gerçekliğini hatırlatıyor: Hepimiz mülteci adayıyız!

Şu anda dünyanın dört bir yanına göç etmek zorunda kalanların çoğunluğu Suriyeli ve nefretle, ayrımcılıkla karşı karşıya. Oysa ne mülteci olmak ne de savaş yeni değil. Hele ki tek bir halka mahsus hiç değil! İkinci Dünya Savaşı’nda Alman ve İtalyanlar Yunanistan'ı işgal ederken, on binlerce kişi deniz yoluyla Ortadoğu'daki mülteci kamplarına kaçmıştı. İngiltere'nin 1942'de kurduğu Ortadoğu Yardım ve Mülteci İdaresi (MERRA), yaklaşık 40 bin Avrupalıyı Suriye, Mısır ve Filistin'de kurulan kamplara yerleştirmişti.

İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bu fotoğraf da o günlerden... 11 Ocak 1942 tarihli "Burası Kudüs" (Hune el Kudüs) isimli Arapça gazetenin manşetinde yer alan bu fotoğrafta, Suriyeli kadınlar Yunan çocuklara giysi dağıtıyor.


Gazetede, “Yunanistan'dan Suriye'ye mülteci olarak gelenlere yemek ve kıyafet dağıtıldı.” ifadesi yer alıyor.

Ülkelerine sığınan mültecilere kıyafet yardımı yapan Suriyeli kadınların torunları belki şu anda mülteci konumunda, kim bilir?

İlgili haberler
GÜNÜN DAYANIŞMASI: Gecekondusunu Suriyeli aileye a...

İkisi engelli 7 çocuğuna, engelli maaşıyla kiralık gecekondusunda bakmaya çalışan kadın kapısını Sur...

Sindirella’nın değil Suriyeli Sindra’nın hikayesi

16 yaşındaki Suriyeli Sindra okumak ve resim yapmak istiyor. Ama onun, sihirli değneğiyle balkabağın...

Suriyeli kadınların güçlenme hikayesi: BİZ DE VARI...

‘Biz de Varız’ kitabında sığınmacı kadınlar kendi hayat hikayelerini anlatıyor ve ‘Biz de varız’ diy...