GÜNÜN KADINI: Ho Jong-suk
Hayatı boyunca kadınların esaretten kurtuluşu için mücadele eden Kuzey Koreli Ho Jong-suk ile tanışın...

Koreli bir bağımsızlık aktivisti ve kadın hareketi öncülerinden olan Ho Jong-suk (Korece: 허정숙), yazar ve gazeteci kimliği ile Kore yarımadasında bilinen bir isim. Kore Savaşı’ndan önce Geunwoohoe, Singanhoe gibi pek çok bağımsızlık yanlısı örgütte aktivist olarak yer aldı. Kuzey Kore’nin kurulmasının ardından aktivist, siyasetçi ve hakim olarak pek çok konumda çalışmalar yürüttü. Ayrıca “Özgür aşk” kavramının teorisyenlerinden biri olarak anılır.

Gerçek adı “Jongja” (정자; 貞子) olan Jong-suk 16 Temmuz 1908 tarihinde dünyaya geldi. Gençlik yıllarında Tokyo'daki Kwansei Okulu'nda okumak için Japonya'ya gitti. Daha sonra buradan ayrıldı ve sonraki yıllarda mezun olduğu Şangay Yabancı Lisesi’ne giriş yapmak için Çin'e gitti. Ardından ülkesine döndü ve 1921'de Kore’de gelişen kadın hareketine ve Kore Komünist Partisi'ne girdi. O dönemde Kore’deki işgalci Japonya hükümeti Komünist Parti’yi yasa dışı ilan etti ve Jong-suk dikkat çekmemek için parti faaliyetlerinden bir süre uzak kaldı ve kadın hareketine yoğunlaştı. 8 Mart 1925'te Seul'de düzenlenen Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katıldı. Aynı dönemde Japon işgaline karşı kurulan pek çok örgütte çalışmalar yürüttü. 1936'da Kore Ulusal Devrimci Partisi'ne (조선 민족 혁명당) katılmak üzere Çin'e gitti. 1938 yılında gitti Çin’deki Hebei kentinde bağımsızlık ittifakı örgütlenmelerine katıldı. 1945’te Seul’e geçti, ancak burada gerçekleşen antikomünist katliamlardan korunmak adına Kuzey Kore’ye geçti. 1948'de Kuzey Kore’nin kurulmasının ardından pek çok politik mevkide görev aldı. Kuzey Kore Yüksek Mahkemesi’nde görevler yürüttü.

Hayatı boyunca kadınların esaretten kurtuluşu, bağımsızlık hareketlerinde kadının rolü, dinin kadınlara yönelik baskıları, evlilik sisteminin ve ailenin eleştirisi, ekonomik bağımsızlık, sosyalizm ve feminizmin ilişkisi gibi pek çok alanda kayda değer çalışmalara imza attı. Ho Jong-suk 5 Haziran 1991 tarihinde hayatını kaybetti. Günümüzde halen kadın hareketi için önemli bir referans sayılmaktadır ve özellikle Kuzey Kore toplumunda yeri büyüktür.

İlgili haberler
Kadınlar ‘Güney Kore kadınlar için bir ülke değil’...

Güney Kore’de 20 binin üzerinde kadın, yardımcısına tecavüz eden eski valiyi ‘suçsuz’ bulan mahkeme...

GÜNÜN KADINI: Jean Marian Purdy

Bilim tarihinde ismi tozlu raflara gizlenmek istenen bir kadın daha; Jean Purdy. İlk tüp bebeğin dün...

GÜNÜN KADINI: Kim Jong-suk

Kim Jong-suk, 22 Eylül 1949 tarihinde henüz 31 yaşındayken yıllar boyunca gerilla savaşçısı olarak y...