GÜNÜN KADINI: Kim Jong-suk
Kim Jong-suk, 22 Eylül 1949 tarihinde henüz 31 yaşındayken yıllar boyunca gerilla savaşçısı olarak yaşadığı sıkıntılardan ötürü hayatını kaybetti.

Kore’nin Japonya işgaline karşı gerilla olarak savaşan Kim Jong-suk, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) kurucusu Kim İl-sung'in eşi, eski lider Kim Jong-il'in annesi ve şimdiki lider Kim Jong-un'un büyükannesidir. 22 Eylül 1949 tarihinde henüz 31 yaşındayken yıllar boyunca gerilla savaşçısı olarak yaşadığı sıkıntılardan ötürü hayatını kaybetti. Günümüzde kahraman olarak anılır.

Kim Jong-suk 24 Aralık 1917'de fakir bir çiftçi ailenin kızı olarak doğdu. Çocuk yaşta babasını aramak için Mançurya'ya gitti ancak burada çoktan öldüğünü öğrendi. Kısa bir süre sonra annesi de öldü ve yetim kaldı. Ailesinin işgalciler tarafından öldürülmesinden derinden etkilenen Jong-suk 1935 yılında Japonya işgaline karşı gerilla savaşı veren Kim İl-sung’un ordusuna katıldı ve pek çok faaliyet yürüttü. Kuzey Kore resmi yayınlarında çatışma dönemlerinde Kim İl-sung’un hayatını kurtardığı ifade edilmektedir. 1941 yılında Kim İl-sung ile evlenen Jong-suk Kuzey Kore’nin ilk first lady’sidir.

Kim Jong-suk’ın mezarı başkent Pyongyang’daki Devrimci Şehitler Mezarlığındadır.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Dolores Huerta

Dolores Huerta, ilkokul öğretmeni olarak çalışırken Latin Amerikalı tarım işçilerinin yaşam koşullar...

GÜNÜN KADINI: Shirley Chisholm

Shirley Chisholm 1968 yılında Afrika- Amerika kadın kongre üyesi olan ilk kadın. Bundan 4 yıl sonra...

GÜNÜN KADINI: Jean Marian Purdy

Bilim tarihinde ismi tozlu raflara gizlenmek istenen bir kadın daha; Jean Purdy. İlk tüp bebeğin dün...