regl

Kadınlar Şişli’de regl tabusunu konuştu

Ekmek ve Gül Şişli Grubu Konuşmamız Gerek Derneği Kurucularından İlayda Eskitaşçıoğlu ile regl yoksulluğunu, kadınların yoksulluktan nasıl etkilendiğini ve çözüm yollarını konuştu.

Regl tabusuna karşı ‘Hadi Konuşalım’

Konuşmamız Gerek Derneği Kurucuları Bahar Aldanmaz Fidan ve İlayda Eskitaşçıoğlu’nun Ayrıntı Yayınlarından çıkan ‘Hadi Konuşalım’ kitabını, regl tabusunu ve regl yoksulluğunu konuştuk.

PMS Nedir?

Premenstrüel sendrom; kanamanın başlamasından hemen önce gelişen, adetin başlamasıyla azalan rahatsızlık veren fiziksel, davranışsal ve psikolojik semptomlarla kendini gösteren durumdur.

Reglden utanmıyoruz, saklamıyoruz!

Toplum için küçük, önemsiz ve saklanması gereken bir sıçrayış gibi algılansa da, hayatında vücudunda fiziki ve ruhsal durum değişiklikleri yaşayan kız çocukları için önemli bir süreçtir aslında.

Dünyada ilk kez bir ülke kadın hijyen ürünlerini ücretsiz dağıtacak

İskoçya Parlamentosunda salı günü yapılan oylamada, tüm kadınlar için ücretsiz hijyenik pede erişim hakkına onay verildi. İskoçya bu uygulamayı yapan ilk ülke olacak.

Regl de mi olmayalım yani?

Dünyada yalnızca kadınlardan alınan bir vergi türü olduğunu biliyor muydunuz? Biliyorsunuz elbet, her ay birebir yaşadığınız mevzu!

Yeni Zelanda artık regl ürünlerine ‘hijyenik malzeme’ demeyecek

Yeni Zelanda’da bundan böyle ped, tampon veya menstrual kap gibi ürünler ‘hijyenik malzeme’ gibi örtük ifadelerle satışa sunulmayacak. Uygulamanın, dünyada bir ilk olduğu belirtiliyor.

Regl olan öğrencilere işkence

Hindistan’ın Gujarati bölgesindeki Shree Sahajanand Kadın Enstitüsünde regl olan öğrenciler onur kırıcı ve işkenceye varan uygulamalara maruz bırakılıyor.

Sınıfta regl oldu diye öğretmenin ‘kirli’ deyip kovduğu Kenyalı öğrenci intihar etti

Kadın pedine ve hijyen ürünlerine erişim sorunu yaşanan Kenya’da bir kız çocuğu regl kanının kıyafetlerine geçmesi üzerine öğretmeni tarafından kirli denilerek aşağılandı. Kız çocuğu intihar etti.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Regl döneminde tecride son verin!

Uluslararası Af Örgütü Nepal’in Bajura bölgesinde kadınların regl döneminde sağlıksız ve tehlikeli kulübelerde tecrit edilmesine son verilmeli çağrısı yaptı.

GÜNÜN BELLEĞİ: Regl ve Yahudi Soykırımı

Regl hayatın bir gerçeği; ama çok az konuşuluyor. Toplama kamplarındaki kadınlar, en vahim ve zorlu şartlarda, özel olanın kamusallaştırılması ile nasıl başa çıktılar?

Regl olduğumuz için vergi ödemek istemiyoruz

Kadınların menstrüel dönemde zorunlu olarak kullandığı ped ve hijyen ürünlerinden yüzde 18 vergi alınıyor. CHP Milletvekili Sera Kadıgil vergi oranının düşürülmesi için kanun teklifi verdi.

GÜNÜN DİKKATİ: Adet mahrumiyetine karşı mücadele

Dünya üzerinde birçok kadın hala hijyenik regl ürünlerine ulaşamıyor. İngiltere'de kadınların regl döneminde kullandıkları ürünlerden 'lüks vergisi' alınması ise ciddi bir tartışma konusu.

GÜNÜN İSYANI: Mesanemiz değil sabrımız taştı

Güzel kardeşim sen bu reklamı yapmışsın eyvallah da ne olacak bu ağır çalışma koşulları, bunlar için de elinizde uygun ped var mı?

GÜNÜN GİZLİSİ: Regl oldum diyememek

Yabancı olmadığımız bir durum “regl oldum” diyememek. Bunun yerine bir sürü ‘şifreli’ anlatım buluyoruz. Bakın dünyada kadınlar ‘toplum içinde’ anlaşılmadan birbirlerine mesaj vermek için neler diyor

‘İçeriden bir ses olmak istedim’

“Hapiste Ücretsiz Ped Hakkı” kampanyası yürütücülerine Kocaeli Cezaevinden mektup gönderen bir kadın tutuklu cezaevinde yaşadıkları sorunları anlattı.

GÜNÜN HABERİ: Regl Emojisi

Doğru duydunuz. Regl emojileri geliyor. Anlamsız o kadar emojinin arasında ne güzel değil mi?

İngiltere’de 'tampon vergisi' kürtaj karşıtlarına kaynak yapıldı

İngiltere'de kadınların regl döneminde kullandıkları ürünlerden 'lüks vergisi' alınması ciddi bir tartışma konusu. Bu verginin kürtaj karşıtlığı için kullanılması ise korkunç!

Regl kanı pantolona geçene kadar çalıştırılan kadınlar

İşçi olmak, kadın olmak bir de üstüne regl olmak... LCW’da çalışan bir kadın işçi çalıştığı fabrikada yaşadıklarını anlattı.