Sınıfta regl oldu diye öğretmenin ‘kirli’ deyip kovduğu Kenyalı öğrenci intihar etti
Kadın pedine ve hijyen ürünlerine erişim sorunu yaşanan Kenya’da bir kız çocuğu regl kanının kıyafetlerine geçmesi üzerine öğretmeni tarafından kirli denilerek aşağılandı. Kız çocuğu intihar etti.

Kenya’da, başkent Nairobi’nin batısındaki Kabiangek’te, sınıfta regl olduğu için öğretmeni tarafından ‘kirli’ denilen, arkadaşları önünde utandırılan ve kovulan 14 yaşındaki kız çocuğu intihar etti.

Guardian’daki habere göre adı açıklanmayan kızın annesi, “Kızım hayatında ilk kez regl olmuş sınıfta. Daha önce böyle bir deneyimi olmadığı için yanında kadın bağı yoktu. Elbiseleri leke olmuş. Öğretmeni de ona kirli olduğunu söylemiş, alay etmiş ve sınıftan kovmuş” dedi.

Kızını kaybeden anne kendisine destek veren 200’ü aşkın veli, kadın hakları savunucuları ve kadın milletvekilleriyle birlikte okul önünde bir protesto eylemi yaptı. Bir grup milletvekili 2017’de okullara bedava ped dağıtmak için yapılan düzenlemenin neden uygulanmadığını sorgularken milli eğitim bakanlığının yaşananların ‘hesabını vermesini’ istedi.

Emniyet teşkilatının bölgedeki biriminin başındaki Alex Shikondi, kız öğrencinin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Polis, okul önünde protesto gösterisi düzenleyenleri ise biber gazı sıkarak dağıttı. Okul geçici bir süre için kapandı.

Afrika ülkelerinde kadın pedi ve benzeri hijyenle ilgili ürünlere erişim sorunu yaşanıyor. UNESCO’nun 2014 tarihli raporuna göre her 10 kız öğrenciden biri regl döneminde okula gidemiyor.

Kaynak: diken.com.tr

İlgili haberler
GÜNÜN GİZLİSİ: Regl oldum diyememek

Yabancı olmadığımız bir durum “regl oldum” diyememek. Bunun yerine bir sürü ‘şifreli’ anlatım buluyo...

GÜNÜN BELLEĞİ: Regl ve Yahudi Soykırımı

Regl hayatın bir gerçeği; ama çok az konuşuluyor. Toplama kamplarındaki kadınlar, en vahim ve zorlu...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Regl döneminde tecride son verin!

Uluslararası Af Örgütü Nepal’in Bajura bölgesinde kadınların regl döneminde sağlıksız ve tehlikeli k...