Yeni Zelanda artık regl ürünlerine ‘hijyenik malzeme’ demeyecek
Yeni Zelanda’da bundan böyle ped, tampon veya menstrual kap gibi ürünler ‘hijyenik malzeme’ gibi örtük ifadelerle satışa sunulmayacak. Uygulamanın, dünyada bir ilk olduğu belirtiliyor.

Kız öğrencilere ücretsiz ped sağlayacağını duyurarak takdir toplayan Yeni Zelanda, bu alanda çığır açacak bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. ‘Ayıp’ bir şeymiş’ gibi görüldüğü için ‘regl’ kelimesi yerine ‘hijyenik malzeme, kadın hijyeni’ gibi adlar adı altında satılan adet dönemi ürünleri bundan böyle sansürlenmeyecek. 

Ülke çapındaki 180 mağazasıyla Yeni Zelanda’nın en büyük market zinciri olan Countdown, dünyada bir ilke imza atarak bu ürünleri ‘regl’ etiketiyle satışa sunacak. Bu değişiklik hem mağazalarda hem de internet üzerinden satışlarda görülecek.

Countdown Sözcüsü Kiri Hannifin, “Kişisel hijyen ya da hijyenik ürün gibi kelimeler, hayatın tamamen doğal bir parçası olan regl döneminin bir şekilde kendinize saklanacak veya sağlığa zararlı bir şey olduğu gibi bir izlenim yaratıyor. Ancak kesinlikle öyle değiller ve biz, bu izlenimi değiştirme konusunda önemli bir rol üstlenebiliriz” dedi.

‘The Period Place’ adlı dayanışma organizasyonunun kurucularından Sarah Mikkelsen, bu hamleyi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Şaşırdıklarını ve mutlu olduklarını belirten Mikkelsen, “Kullanılan dil konusunda böylesi bir yaklaşım benimsemek şu anda oldukça politik bir tutum. Bu nedenle büyük bir markanın, talep edilmediği halde bunu yapması çok ilham verici” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

İlgili haberler
GÜNÜN GİZLİSİ: Regl oldum diyememek

Yabancı olmadığımız bir durum “regl oldum” diyememek. Bunun yerine bir sürü ‘şifreli’ anlatım buluyo...

Regl oldukları için 156 gün okula gidemiyorlar

Kenya’da kız öğrenciler regl oldukları için 156 gün okula gidemiyorlar. Böyle olunca kız öğrencileri...

‘Regl olmak bir hastalıksa kimse doğum yapmasın’

‘Kızların adet olması bir hastalık ve mutlaka tedavi edilmeli’ açıklamaları yapan Dokuz Eylül Üniver...

GÜNÜN BİLGİSİ: Regl izninin tarihi

Dünyada kadınlar regl iznini hangi ülkelerde kazandılar? Türkiye’de regl izni nasıl bir süreç yaşadı...

GÜNÜN TEPKİSİ: Regl olmak lüks olmamalı

Politikacılar üstlerine düşen görevi yapmalı, tampon, ped vb. hijyen ürünlerinin tüm kadınlar için u...