Dünyada ilk kez bir ülke kadın hijyen ürünlerini ücretsiz dağıtacak
İskoçya Parlamentosunda salı günü yapılan oylamada, tüm kadınlar için ücretsiz hijyenik pede erişim hakkına onay verildi. İskoçya bu uygulamayı yapan ilk ülke olacak.

Bir süredir bizim de yazdığımız ve beklediğimiz o müjdeli haber sonunda geldi. Şimdilik bizden kilometrelerce ötede, İskoçya’da olsa da oradaki kız kardeşlerimiz kadar mutluyuz tabii ki. 

İskoçya Parlementosu’nda oy birliği ile İskoçya’da kadın hijyenik ped ve tampon ürünlerinin ücretsiz dağıtılması kararı alındı ve İskoçya bunu yürürlüğe sokan ilk ülke olmayı başardı.

Yasa teklifi, 2016’dan bu yana regl yoksulluğunun sona erdirilmesi için çalışan İskoçya İşçi Partisi Milletvekili Monica Lennon tarafından hazırlandı.

Yasanın resmi olarak uygulamaya konmasının iki yılı bulacağı söyleniyor. Ama burada İskoçya’da uzun yıllardır lise ve üniversiteleri de kapsayan tüm okullarda, kütüphanelerde hijyenik kadın ped ve tamponlarını ücretsiz dağıtıyordu.

Lennon, yasanın pandemi döneminde daha da önemli hale geldiğini belirterek “Regl, pandemide durmaz. Bu nedenle, halkın tampon, ped ve yeniden kullanılabilir ürünlere erişimini sağlamak hiç bu kadar önem arz etmemişti” dedi.

Kondom almak isteyen herkes mahalle hekimlerinden ya da eczanelerden ücretsiz ulaşabilirken aynı durum hijyenik kadın pedlerinde bu şekilde işlemiyor.

İskoçya hükümeti bu kararı uygulamak, dar gelirli ailelere ücretsiz ped ve tamponları ulaştırmak için bazı yardım kuruluşlarına 5.2 milyon pound para aktarımı yaptı.

Aynı şekilde 4 milyon pound ise belediye ve diğer resmi kamu kuruluşlarına ve 50 bin pound ise spor komplekslerine gönderildi.

Ücretsiz ped ve tamponlar ocak ayından bu yana tüm İngiltere’de ilk ve orta okullarda ücretsizken, Amerika’nın bazı eyaletleri de ücretsiz ped ve tamponları okullarda bulunduruyor.


İlgili haberler
Regl de mi olmayalım yani?

Dünyada yalnızca kadınlardan alınan bir vergi türü olduğunu biliyor muydunuz? Biliyorsunuz elbet, he...

GÜNÜN TEPKİSİ: Regl olmak lüks olmamalı

Politikacılar üstlerine düşen görevi yapmalı, tampon, ped vb. hijyen ürünlerinin tüm kadınlar için u...

Yeni Zelanda artık regl ürünlerine ‘hijyenik malze...

Yeni Zelanda’da bundan böyle ped, tampon veya menstrual kap gibi ürünler ‘hijyenik malzeme’ gibi ört...