‘İçeriden bir ses olmak istedim’
“Hapiste Ücretsiz Ped Hakkı” kampanyası yürütücülerine Kocaeli Cezaevinden mektup gönderen bir kadın tutuklu cezaevinde yaşadıkları sorunları anlattı.
Merhaba...
Umarım her açıdan iyisiniz.
Başlattığınız ped çalışmasına dair ben de birkaç şey paylaşmak istedim. İçerden doğru bir ses dinlemek istersiniz diye düşündüm.
Her açıdan insan doğasına aykırı olan zindan, söz konusu kadın özgünlüğü ve ihtiyacı oldu mu iki kat acımasız oluyor. Ve ne yazık ki şimdiye kadar ne siyasal ne de toplumsal duyarlılıklar bu konular üzerinde yeterli hassasiyette olmuştur.
Cezaevinde örgütlü bileşenler belli bir komünal bilinçle bir çok sıkıntı ve zorluğa birlikte göğüs geriyor, aşıyor, aştırıyor. Ancak adli kadın mahkumlar için, dışarıda gördükleri dışlanma, ikincil olma, yoksunluk ve yoksulluk zindanda katlanıyor. Çoğu tek başına, ne gelenleri ne de soranları olanlar bir de cezaevi idaresi tarafından ucuz işgücü olarak görülmekte. Ped dahil en temel ihtiyaçlarını karşılamayıp haftanın her günü çalışıp asgari ücretin yarısının yarısını bile alamayan kadınlar var. Bu yönlü de tam bir sömürü! Bu kadınların emeğiyle yurt dışına mal ihraç eden cezaevleri var. Ve hele bir yabancıysa o tümden hem sömürülmeye daha açık, hem de çok daha yoksun-yoksul. Böylesi konumda olan kadın belli tüm mahrumiyetleriyle baş eder, ama ya aylık regllerinde ihtiyacı olan ped?.. İmkanı olan bez kullanır, onu yıkar sonra analarımızın eskiden yaptığı gibi bezleri kaynatır dezenfekte eder ve defalarca o bezleri bu usulle kullanır. Ama zindan burası!..
Adli mahkumlar üzerinden paylaştığım bu resim 21 yıllık cezaevi hayatımda defalarca karşılaştığım, bir hastane yolunda bir koridor yahut revirde karşılaşıp kendilerinden dinlediğim sorunlardır... Belki bu ped ihtiyacını onlar üzerinden ele aldım ama örgütlü ve komün yaşayan biz siyasi tutsaklar bile sayının kalabalık olduğu yerlerde bu ihtiyacımızı karşılamakta zorlanmış, bu ihtiyacı karşılamak için temel farklı ihtiyaçlarımızdan kısmak zorunda kalmışızdır... Bu açıdan kampanyasını başlattığınız sorun içerdeki tüm kadınların sorunu, bu duyarlılığınızdan dolayı sizleri kutluyorum ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Yeniden ve erkenden görüşürüz. Sevgilerimleİlgili haberler
İtalya'da işçi kadınlara 3 gün regl izni

Orada da kadınlar bu iznin kağıt üzerinde kalmasından endişeli... Türkiye'de de bir dönem regl izni...

İstismar ettiği öğrenciyi cezaevinden tehdit etti!

Sistematik olarak kız öğrencileri istismar eden öğretmen, istismar ettiği öğrenciye kaldığı cezaevin...

Kadın tutuklular için ücretsiz ped hakkı kampanyas...

Tutuklu kadınların sorunları ve ihtiyaçlarını duyurmak, somut çözümler üretmek için dayanışma kampan...

Ped, herkes için bir haktır

Pede erişim herkes için doğrudan sağlık hakkı ile ilişkilidir. Cezaevindeki mahpusların pede ulaşım...

82 örgütten ‘Hapishanelerde Ücretsiz Ped İstiyoruz...

Kadın mahpuslar regl dönemlerinde pede ulaşamıyor. Sağlık haklarına ipotek konuyor. 82 örgütün ortak...

GÜNÜN RAKAMI: 3 ayda 108 çocuk daha annesiyle ceza...

Adalet Bakanlığı cezaevindeki hamile tutukluların durumuyla ilgili ‘bilgisi olmadığını’ açıkladı.