cezaevi

İşçiler fabrikalara, gardiyanlar cezaevine hapsedildi

Kandıra F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, infaz koruma memuru kadınların ağır çalışma koşullarını yazdı.

Gültan Kışanak: Halk iradesini ‘mat’ etmek mümkün değil

4 yılı aşkın süredir cezaevinde tutulan, pandemide daha ağır bir tecritle karşı karşıya bırakılan, baskın ve aramalar sırasında tüm çalışmalarına el konulan Gültan Kışanak, sorularımızı yanıtladı.

İHD: Nüfusa kayıtlı olmayan 1 aylık bir bebek ve 2 yaşındaki A.N. cezaevinde

Eylem Oyunlu’nun henüz nüfus kaydı yapılmayan 1 aylık bebeği ve 2 yaşındaki kızı anneleriyle birlikte cezaevinde bulunuyor. İHD, Oyunlu ve çocuklarının tahliye edilmesini istiyor.

Hendek Açık Cezaevinde pamdemi iddası üzerine

En büyük psikolojik destek kadın ve çocuklardan oluşan bu açık cezaevinde bir an önce tahliyenin sağlanmasıyla olacaktır. Çünkü var olan koşullar, hükümlülere taşınmaz bir yük olmuştur.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: ‘Hapishaneler soğuk, dayanışma sıcak’

‘Dışarıdaki’ kadınlar ‘içerideki’ kadınlarla dayanışıyor. Deli Dalgalar İnisiyatifi 8 Mart’a giderken cezaevlerindeki kadınlar için kampanya düzenliyor.

GÜNÜN KİTABI: Daima

19-22 Aralık 2000’de cezaevlerinde yaşanan katliam, çizer Sena Şat tarafından “Daima” adıyla grafik roman oldu. Roman, katliamı tutuklu kadınların gözünden anlatıyor.

Tutuklu kadın gazeteciler bunları yaşadı: Darp, çıplak arama, ajanlık teklifi...

Sabaha karşı ev baskınıyla gözaltına alınan ardından tutuklanan gazeteciler Ruken Demir ve Melike Aydın yaşadıklarını anlattı: Darp, çıplak arama, ajanlık teklifi, yasaklar...

Arin bebek artık özgür

Annesiyle birlikte 24 aydır cezaevinde kalan 3 yaşındaki astım hastası Arin bebek, annesinin denetimli serbestlik talebinin kabul edilmesiyle özgürlüğüne kavuştu.

Prematüre ikiz bebekler cezaevinde

Patnos L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda anneleriyle birlikte tutulan 7 aylık prematüre ikiz bebekler Zilan ve Şiyar için hak örgütleri açıklama yaptı: ‘Çocuklar mahpus yaşamı sürüyor.’

GÜNÜN RAKAMI: 743 çocuk işlemediği suçlardan dolayı cezaevinde

Çocukların en temel ihtiyaçları, süt ve ek gıdalar gibi besinler çocuklara verilmiyor. Tutsaklara çıkan yemek neyse çocuklar da onu yemek zorunda kalıyor.

Dört duvar arasındaki bir küçük kuş: Sarya

Annesiyle birlikte cezaevinde 40 gün kalması bile yetmişti Sarya’ya. Sarya’nın nezdinde anlatılanlar bugün yüzlerce çocuğun parmaklıklar ardındaki yaşam koşullarının en açık ifadesi oluyor bize.

15 aylık olan Arin’in gözlerinin altı mor, astım krizleri devam ediyor

Arin bebek 15 aylık oldu. 4 aylıkken annesi ile birlikte Urfa Cezaevine giren astım hastası Arin’in bebeğin durumu her geçen gün kötüleşirken, yetkililer sadece seyrediyor.

‘Çocukların hakları gasbediliyor’

688 çocuk bu bayramı anneleriyle birlikte cezaevinde karşıladı. Bu çocuklardan Arin ve Miraz’ın babaları çocuklarının kötü koşullarda olduğunu ve devletin hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

İlaçları verilmeyen Arin bebeğin durumu ağırlaşıyor

Annesiyle birlikte 9 aydır cezaevinde bulunan 13 aylık astım hastası Arin bebeğe ilaçları verilmiyor. Ailesi, her geçen gün kilo kaybeden ve durumu ağırlaşan Arin bebek için çözüm bulunmasını istiyor.

İhlaller adeta ikinci bir cezalandırma yöntemi

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneğinden Duygu Doğan, cezaevlerindeki kadın ve çocuklar ile LGBTİ+ bireylerin yaşadığı ihlallere ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Arin bebeğin ilaçları kesildi, raporları kayıp, durumu kötüleşiyor

Annesiyle birlikte 9 aydır cezaevinde kalan astım ve bronşit hastası Arin bebeğin ilaçları yine kesildi. Baba Mehdi Yılmaz ise kızının sağlık durumundan endişe duyuyor.

Cezaevinden sorularımızı yanıtlayan Raperîn: ‘Uzatılacak her ele ihtiyacım var’

Kendisini dolandıran, tecavüz girişiminde bulunan adamı arbede sırasında öldüren Kürt müzisyen Raperîn, ilk kez konuştu: ‘Mahkemede erkek mantığı ile yargılandığımı anladım...’

Bakanlık Arin bebek için ne yapacak?

Annesiyle birlikte 9 aydır cezaevinde kalan astım ve bronşit hastası Arin bebeğin ilaçları alındı ancak sağlığı için kalıcı bir adım atılmadı. HDP’li Filiz Kerestecioğlu konuyu meclis gündemine taşıdı

13 aylık Arin cezaevinde nefessiz, yetkililer sessiz!

13 aylık Arin, 9 aydır dört duvar arasında, astım krizi geçiriyor, acilen hastaneye götürülmesi gerekiyor ama günlerdir bekletiliyor. Vücudu sıcaktan yara içinde. İçeriye pişik kremi bile sokamıyorlar

‘Çocuklar ölmesin’ diyen Ayşe Öğretmen cezaevine girdi

Beyaz Show’a katılarak ‘Çocuklar ölmesin’ dediğini için 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen ve cezası onanan Ayşe Öğretmenin 6 aylık infaz erteleme süresi doldu. Ayşe Çelik bebeğiyle cezaevine girdi.