Regl olan öğrencilere işkence
Hindistan’ın Gujarati bölgesindeki Shree Sahajanand Kadın Enstitüsünde regl olan öğrenciler onur kırıcı ve işkenceye varan uygulamalara maruz bırakılıyor.

Hindistan’ın Gujarati bölgesinde iddiaya göre bazı okullarda kadın öğrenciler, onur kırıcı ve işkenceye varan uygulamalara maruz bırakılıyor. Shree Sahajanand Kadın Enstitüsünde öğrenciler, regl olmadıklarını kanıtlamak için iç çamaşırlarını kadın öğretmenlere göstermek zorunda olduklarını söyledi. İddiaya göre 68 genç kadın sınıftan çıkarıldı ve tuvalete götürülerek bu uygulamaya maruz bırakıldıklarını anlattı.

REGL OLAN ÖĞRENCİ İZOLE EDİLİYOR

Bir yurt yetkilisi pazartesi günü üniversite yönetimine, bazı öğrencilerin regl olan kadınların uyması gereken kuralları çiğnediğinden dolayı şikayet etti. Bu kurallara göre, kadınların tapınağa yaklaşması, mutfağa girmesi ve diğer öğrencilere dokunması yasak. Yemek saatlerinde başkalarından uzak durmaları, kendi tabaklarını yıkamaları gerekiyor. Ayrıca sınıfta en arka sırada oturmaları bekleniyor.

ÖĞRENCİLER REGL OLDUKLARINDA KAYIT YAPMAK ZORUNDA

BBC’ye konuşan bir öğrenci, yurdun regl dönemlerine dair kayıt tuttuğunu ve böylece yetkililerin gereken yaptırımları uyguladığını belirtti. Ancak son iki aydır, bir öğrenci sicil kayıdına adı girmedi. Bunun üzerine geçtiğimiz pazartesi günü yurt görevlisi, regl olan öğrencilerin mutfağa girmesinden, tapınağa yaklaşmasından ve diğer öğrencilerle iletişimde olmasından dolayı şikayette bulundu.

‘TRAVMA SEBEBİ’

Öğrenciler, yurt yetkilisi ve müdür tarafından bu işkence uygulamasına maruz bırakıldıklarını ve istismar edildiklerini iddia etti. Öğrenciler maruz bırakıldıkları durumu “travma sebebi, zihinsel işkence” olarak nitelendirdi.

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Regl ve Yahudi Soykırımı

Regl hayatın bir gerçeği; ama çok az konuşuluyor. Toplama kamplarındaki kadınlar, en vahim ve zorlu...

Sınıfta regl oldu diye öğretmenin ‘kirli’ deyip ko...

Kadın pedine ve hijyen ürünlerine erişim sorunu yaşanan Kenya’da bir kız çocuğu regl kanının kıyafet...

GÜNÜN BİLGİSİ: Kız çocuklarının ‘kutsallıkları’ re...

Nepal'de Hindu ve Budistlerin yaşayan tanrıçası Kumari, 2 ila 5 yaş arasındaki kız çocuklarından seç...