hindistanlı kadınlar

Hindistan’da işçi kadınlar hakları için bir arada

Geçtiğimiz hafta Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde işçi kadınlar kendi talepleri için düzenledikleri eylemlerde bir araya geldi.

Hindistan’da köylüler ve tarım işçileri enflasyona karşı yürüdü

Hindistan’da binlerce çiftçi ve tarım işçisi, hükümetin tarım politikalarını protesto etmek üzere başkent Delhi'de bir araya geldi.

Hindistan’da 25 dakikada bir ev işçisi kadın şiddet nedeniyle intihar etti

Hindistan’da resmi verilere göre, geçen yıl 22 bin 372 ev işçisi kadın intihar etti. Kadınların intihara sürüklenmesinin en büyük nedeni ise şiddet.

Memenin bile vergisi varmış!

Mulakaram: Hindistan’da memelerini örtmek isteyen alt kasttan dalit kadınlar tarafından ödenmesi gereken vergi. Kadınları çileden çıkaran bu vergi yöntemi bir isyanın ateşini de fitillemiş.

Gölgelerden çıkalım, dünyayı biz kuralım

Pandemide tüm dünyada artan şiddet, sendikaların gündemine olması gereken biçimde girmedi. Kimi örnekler olsa da, şiddetin işçi sınıfının bir mücadele gündemi olduğuna işaret eden örnek çok az.

HİNDİSTAN: Pandemide Karnakata tekstil işçilerinin yüzde 40'ı işsiz kaldı

Koronavirüs salgını sürecinde işçi kadınlar dünyanın dört bir yanında işsizlikle, kötü muameleyle, açlık tehdidiyle karşı karşıya. Patronların işçilere ‘virüs taşıyıcısı’ muamelesi yapması da cabası!

Regl olan öğrencilere işkence

Hindistan’ın Gujarati bölgesindeki Shree Sahajanand Kadın Enstitüsünde regl olan öğrenciler onur kırıcı ve işkenceye varan uygulamalara maruz bırakılıyor.

Şeker kamışı işçileri rahimlerini aldırmaya zorlanıyor

Hindistan’da şeker kamışı hasadında çalışan kadınlar, işlerine devam edebilmek için rahimlerini aldırmaya zorlanıyor.

Hindistan’da Yüksek Öğrenim Saldırı Altında: Kadınlar mücadelenin en önünde!

Hindistanlı Srishti Yadav, ülkedeki sol politika ve akademinin kalesi haline gelen ve hükümet tarafından hedefe konan Jawaharlal Nehru Üniversitesi öznelinde kadın mücadelesini anlattı

HİNDİSTAN: Anneler, çocuklarına ‘eşitlik’ öğretmek için harekete geçti

Mumbai’de kadınlar, Hindu çocukların Müslüman çocuklara yönelik ayrımcı tutumlarını fark edince çocukları eğitmek üzere harekete geçti.

Hindistan’da Kast, Sömürü ve Dalit Kadınları Direnişinin Rolü

Hindistanlı Srishti Yadav, Hindistan’daki kast sisteminin toplum üzeirndeki etkisini ve kast sisteminin Dalit kadınlarının emeğini, yaşamını nasıl sömürdüğünü yazdı.

GÜNÜN KAZANIMI: Hindistan'ın ebelerinin ücretlerine yüzde 90 zam!

Hindistan'da Haziran başından beri hem sağlık sisteminin düzeltilmesi hem de çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eylemde olan sağlık çalışanı kadınlar kazandı! Ama, bu daha başlangıç...