GÜNÜN KAZANIMI: Hindistan'ın ebelerinin ücretlerine yüzde 90 zam!
Hindistan'da Haziran başından beri hem sağlık sisteminin düzeltilmesi hem de çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eylemde olan sağlık çalışanı kadınlar kazandı! Ama, bu daha başlangıç...

Geçtiğimiz hafta Hindistan hükümeti grevdeki onbinlerce sağlık işçisinin ücretlerine yüzde 90 oranında zam yapılacağı sözünü verdi. Bu önemli bir kazanım ve sokaklarda kendiliğinden yapılan gösterilerle kutlandı, ancak Anganwadi İşçi ve Hemşire Yardımcıları Sendikası hükümetin önceki sözlerini tutmaması nedeniyle greve son vermeyeceğini açıkladı. Sendika hem ücret artışı sözünün yasal geçerlilik kazanarak resmi gazetede yayınlanmasını hem de ödenmemiş ücretlerin tamamının ödenmesini istiyor. Sosyal Sağlık Aktivistlerine bağlı işçiler de ücret artışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle örgütlenmeye başlıyor.

Peki kırsal alanda özellikle kadın ve çocuklara zor şartlar altında sağlık hizmeti ulaştırmaya çalışan Anganwadi ve ASHA çalışanı kadınlar nasıl koşullarda yaşıyor, nasıl koşullarda çalışıyorlardı? Talepleri neydi? Onların varlıkları yoksul Hint kadınlar ve çocuklar için ne anlama geliyordu? Bu sorulara cevap veren güzel bir derleme için; böyle buyrun:
HİNDİSTAN'IN EBELERİ AYAKTA!
İlgili haberler
Hindistan’da tecavüze uğradıktan sonra öldürülen k...

Hindistan’da 26 yaşındaki veteriner kadının tecavüz edildikten sonra öldürülmesini yüzlerce kadın so...

Hindistan’da Yüksek Öğrenim Saldırı Altında: Kadın...

Hindistanlı Srishti Yadav, ülkedeki sol politika ve akademinin kalesi haline gelen ve hükümet tarafı...

Hindistan’ın Bengaluri kentinde 30 bin kadın sağlı...

3 Ocak’ta Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluri şehir tren istasyonunda toplanan 30 b...