kamu emekçisi

‘Kadın kamu emekçileri ‘Aynı sorunları yaşadığımız halde neden birleşemiyoruz’ diye soruyor’

Ekonomik kriz nedeniyle yüklerinin çok daha fazla arttığını söyleyen kadın kamu emekçileri ‘Sorunlarımız ve taleplerimizi ortak seslerimizi de ortaklaştıralım’ diyor.

Kamu emekçisi kadınlar: Toplu sözleşmede kadının adı yok

KESK, iktidar ile Memur-Sen arasında imzalanan toplu sözleşmeyi protesto etti. Ekmek ve Gül’e konuşan kamu emekçisi kadınlar imzalanan sözleşmede kadınların adının dahi olmadığını söyledi.

GÜNÜN RAKAMI: Her 10 kamu işçisinden 9'u erkek!

DİSK Genel İş Sendikası tarafından her yıl düzenli olarak yayımlanan Kamu İstihdam Raporuna göre, kamu işçiliğinde cinsiyet eşitsizliği hakim, her 10 işçiden 9’u erkek, yalnızca 1’i kadın.

Memura yarı zamanlı çalışma ‘müjde’ mi?

KESK Hukuk Uzmanı Özgür Yılmaz, memura yarı zamanlı çalışma yönetmeliğini değerlendirdi: Yarı zamanlı çalışma ile hak kayıpları yaşanacak. Doğum izinleri artırılmalı, kamu kreşleri açılmalı.

İhraç edilen kadınlar ‘eve dönüyor’, geleneksel rollere zorlanıyor

SAMER’in ‘İhraçlar Ve İhraçla Yaşama Deneyimleri: Diyarbakır Örneği’ raporu ihraç edilen kişilerin yaşadığı süreci yansıtıyor. Birebir görüşülen 40 kişinin 22’si ise kadın.

Sürgünler kadın kamu emekçilerini nasıl etkiliyor?

Okulların açılmasına kısa bir süre kala yüzlerce öğretmen sürgün edildi. Eğitim Sen, aile bütünlüğünü parçaladığına ve kadın öğretmenlerin çok daha sancılı bir süreç yaşayacağına dikkat çekiyor.

GÜNÜN SORUSU: Bu masada kadın emekçilerin talepleri konuşulabilir mi?

2 milyonu aşkın kadın kamu emekçisinin toplu sözleşmeden beklentileri sizce bu masada gerçekten çözüme kavuşturulabilir mi?

Kamuda TİS dönemi: Kadın sağlık emekçileri ne istiyor?

Kamuda milyonlarca kişiyi ilgilendiren TİS görüşmeleri yaklaşıyor. KHK’larla yok edilen iş güvencesi yeniden sağlanmalı, kadınların yaşamlarını tek başına yaşamını sürdüreceği mali koşullar sağlanmalı

5 maddede iş güvencesi kadınlar için neden ‘hayati?’

Kamu alanı, kadınların yaygın olarak çalıştıkları en önemli alan. Uzun zamandır kamuda iş güvencesi kaldırılmaya çalışılıyor. Peki bu kadınlar için ne anlama geliyor? 5 maddede açıklıyoruz...

Kadınların iş güvencesine daha çok ihtiyacı var

Kamu emekçilerinin iş güvencesi tartışılıyor. Kadınların en fazla çalışabildikleri alan kamu. Yani iş güvencesinin kaldırılmak istenmesi kadınlar için varlık meselesi.

İş güvencesi bizim için çok şey ifade ediyor

Kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılması sıradan bir yasal değişiklik değil! Amaç kadın emekçileri güvenini kaybetmiş, kimliksizleştirilmiş birer çağdaş köle haline getirmek...

Kamu emekçisi kadınların hayır'ı iş güvencesinin yok edilmesine

"Çalışma Bakanlığının iş güvencesini kaldırmaya yönelik yoğun çalışmalar yaptığı haberleri çıkıyor basında. Sorunlar giderek artıyor."