kadına yönelik her türlü şiddet

Savaş ve yoksulluk şiddeti artırıyor

25 Kasım günü, Mirabel Kardeşleri yaşatmanın en güzel örneği olarak, İran halkının şeriat rejimine karşı, kadınların özgürlük mücadelesiyle dayanışma bayrağını yükseltelim!

Şiddet mağduru Sevgi: Kabuğumu kırdım, siz de yapabilirsiniz!

Yaşamını baştan yazan Sevgi: Ben yaşamak istiyorum. Özgür olmak istiyorum. Bu zamana kadar hem baba evinde hem koca evinde hep dayak yedim artık böyle bir hayatı istemiyorum.

CEDAW Komitesi 82. Oturumunda Türkiye: Bakan Yanık pembe tablo çizdi, kadın örgütleri gerçekleri ortaya serdi

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından gerçekleşen en önemli uluslararası tartışma mecrası olan CEDAW’da neler öne çıktı? Bakan Yanık ne dedi, gölge raporlar ne gösterdi?

Şiddet mağduru E.Ü: Sesimizi duyun ki ‘Seni unutmayacağız’ pankartları açılmasın adımıza

E.Ü. eski eşinden şiddet gördüğü için 9 yaşındaki çocuğuyla birlikte yeni bir yola çıkmış. Bugün 1600 lira yardımla bir öğrenci evinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor ve sesinin duyulmasını istiyor.

Çocuklarıyla birlikte hayata tutunmaya çalışan Ç.E.: Benden elinizi çekmeyin

Şiddet nedeniyle eşinden ayrı yaşayan Ç.E çocuklarıyla yaşam mücadelesi veriyor, çöp toplayarak yaşama tutunmaya çalışıyor: Günde 150 TL kazanırsam bize bayram oluyor.

Cezaevindeki Öznur Efeoğulları’ndan kadınlara: Korkmayın, susmayın

47 yıl boyunca şiddetine maruz kaldığı Osman Efeoğulları’nı ölmemek için öldürmek zorunda kalan Öznur Efeoğulları, 25 Kasım'da kadınlara, ‘Sakın korkmayın, utanmayın, susmayın’ mesajı gönderdi.

Kumalık dayatmasını kabul etmeyen Emine’yi katleden sanık yargılandı

Evlilik dayatmasını kabul etmediği bahanesiyle 16 yaşındaki Emine Karakaş’ı katleden Aslan Karakaş ve kendisine yardım eden kardeşi Münevver Karakaş’ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Dr. Filiz Yıldırım’ın dosyası Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi

Boşandığı İbrahim K. tarafından şiddet gördüğü sırada kendini koruduğu için yargılanan Dr. Filiz Yıldırım ve İbrahim K.’nin birleştirilen dosyaları ağır ceza mahkemesine gönderildi.

Konya’da bir kadın katledildi, kayseri’de bir kadın şiddetten kaçarken balkondan düştü

Konya’da Nuriye Ünver, evli olduğu erkek tarafından katledildi. Kayseri’de ise bir kadın evli olduğu erkek tarafından şiddete maruz bırakıldı, şiddetten kaçarken balkondan düştü.

Gündüz sekreter, gece hasta bakıcı

Bekar bir anne olan bu işçi kadın, depremde de evini kaybetti. Okul masraflarını ve okul kayıt ücretini ödeyebilmek için sekreter olarak çalıştığı kurumda bir de geceleri hasta bakmaya başladı.

Ayşe Acar Başaran: Sözleşme uygulansaydı yüzlerce kadın yaşıyor olacaktı

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz vakalarında faillerin yüzde 45’inin tutuklandığını belirtti.

Avukat Ceren Kalay Eken: Bir kadın mahkeme eliyle savunmasız bırakılamaz

Koruma kararı kaldırılınca şiddetine maruz kaldığı eşinin yine kapısına dayandığı S.A.’ya yeniden koruma kararı verilirken, Avukat Ceren Kalay konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti.

Fikriye Özbek’e verilen cezaya yapılan itiraz da reddedildi

Av. Sevil Aracı: İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmadığı, her gün kadın cinayetleri haberleri aldığımız bu dönemde ölümden kurtulabilmiş bir kadının bu şekilde cezalandırılmasını asla doğru bulmuyoruz.

Mor Çatı raporu: Şiddet normalleştiriliyor

Mor Çatı'nın kadına yönelik şiddetin boyutlarını ortaya konduğu raporunda, şiddet gören kadınların özellikle arkadaşlarından gördükleri destek ve dayanışmanın hayat kurtardığına dikkat çekiliyor.

Koruma kararını kaldırtıp, yine eşinin kapısına dayandı

Eşi M.A.’nın şiddet, tehdit ve hakaretlerine maruz kalan S.A., M.A. hakkında koruma kararı aldırırken, bir üst mahkeme koruma kararını erkeğin itirazını göz önünde bulundurarak kaldırdı.

Silahlı saldırıya uğrayan Buse Güler: Hak yerini bulacak adalete inanıyorum

Geçtiğimiz yıl Gaziosmanpaşa’da Buse Güler’i yolunu keserek silahla ağır yaralayan Cemal Albayrak’ın yargılandığı davada, ‘Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20 yıla kadar hapsi istendi.

Mithat Topal tarafından kaçırılan Şilan Topal: Çocuğuma kavuşmak istiyorum

Şişli’de boşanma aşamasındaki eşi Mithat Topal tarafından taksiyle kaçırılan Şilan Topal kurtarıldı. Gerekli cezanın verilmesini talep eden Şilan Topal, ‘Çocuğuma kavuşmak istiyorum’ dedi.

‘Ölmek istemiyorum’ diyen Filiz A, evli olduğu erkek tarafından darbedildi

Geçen ay verdiği bir röportajda eşi S.A.’nın kendini ölümle tehdit ettiğini söyleyerek ‘Ölmek istemiyorum’ diyen Filiz A. dün eşi S.A. tarafından şiddete uğradı. S.A, gözaltına alındı.

Yakılarak katledilmek istenen Y.D: Ben yanarken o koridordan beni izledi!

Mersin’de üzerine benzin dökülen ve ağır yaralanan Y.D, failin kendisini yanarken izlediğini anlattı. Can güvenliklerinin olmadığını belirten Y.D failin en ağır cezayı almasını istedi.

Volga Sorgu’nun etkinliğe davet edilmesine kadınlardan tepki

Dersimli Kadınlar imzasıyla yayımlanan yazılı açıklamada sinema oyuncusu Volga Sorgu’nun ‘Veyvê Kıtavu-5’ etkinliğine davet edilmesine tepki gösterildi.