İlke IŞIK

Ankara Barosu Başkan Adayı İlke Işık: Kadınların mücadele birikimiyle mücadeleci barolar yaratmalıyız

‘Cesaretle Savunuyoruz’ sloganıyla çalışmalarını yürüten ÖÇAV’ın Ankara Barosu Başkan Adayı Av. İlke Işık ile hem baro seçim sürecini hem de kadın hakları mücadelesinde baroların önemini konuştuk.

Şiddeti araştırma komisyonunda ölen kadınların ismine bile tahammül yok!

Araştırma komisyonunda şiddet nedeniyle ölen kadınların isimlerinin yazdığı dövizi büyük bir öfkeyle masadan alıp kaybeden AKP'li vekil, 104 kadının ölümüne 'tolere edilebilir' diyen bakan...

Devlet korumasındaki çocuğu korumaktan uzak, ‘bebişim’li yeni Bakan…

Dönemin ruhuna uygun bir bakan işte Derya Yanık. Atarlı, sağa sola laf atan, üslubu sorunlu, çocukları değil Ensar’ı savunan… Kadın gazeteciye ‘bebişim’ diye sosyal medyada laf sokan bir bakan var.

Bakan Soylu’nun ‘ayıbı’, kadınların 25 Kasım’ı

‘Konuşmak için yormayın kendinizi, 18 yıllık iktidarınızın sonuçları sizin yerinize konuşuyor. 25 Kasım’da esas biz kadınlar konuşuyoruz, örgütlü olduğumuzda başardıklarımızı da görüyoruz.’

İstanbul Sözleşmesi eşit ücret talebimizin de dayanağı!

Kadın erkek eşitliğinin ve hayatın her alanında yaşanan ayrımcılığın engellenmesi sözleşmenin temeli. Bu nedenle Sözleşme; fabrikalarda, atölyelerde ter akıtırken eşit ücret talebimizin de dayanağı.

Sözleşmeden çekilmek, ‘kadınlar başlarının çaresine baksın’ demek!

Kadınların öfkesinden korkması gerektiğini bilir aslında bu ülkeyi yönetenler, susmadığımız, yan yana geldiğimiz ve örgütlenmelerimizle kesintisiz mücadele ettiğimiz bir gerçektir.

Pınar Gültekin cinayetinin ardından: Hayatımızı ve haklarımızı birlikte savunalım!

İstanbul Sözleşmesine dönük saldırıları ve artan kadın cinayetlerini, Pınar Gültekin’in vahşice katledilmesinin ardından yapılan tartışmaları Avukat İlke Işık ile konuştuk.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak, kadınların canıyla uğraşmaktır

‘İstanbul Sözleşmesi’nden bir ‘öcü, aile yıkan şeytan’ yaratma çabasını yıllardır ilmek ilmek örüp sonra da ‘Halkımız istemiyor’ demek ve buna inanmamızı beklemek hakikaten akılla dalga geçmektir.’

Baroların bağımsızlığına neden sahip çıkmalıyız?

‘Kadın ve çocukların bağımsız barolara ihtiyacı var! Baroların bağımsızlığı yok olursa, vatandaşa sunulan adil yargılanma, ücretsiz avukatlık ve danışma hizmetleri de yok olur.’

Eşitsizlikle çizilen yeri yerle bir ettik, KADEM’e dert ettik, oh olsun!

Sosyal medyada, kadınların kendilerine söylenen ayrımcı, cinsiyetçi, aşağılayıcı sözleri yerle bir ettiği #erkekyerinibilsin mesajları çoğaldıkça çoğaldı. Bu tersine çevirme KADEM’e dert oldu.

İstanbul sözleşmesine saldırılar: Kadına şiddet mübah, erkeğe mahkûmiyet mübrem!

Sözleşmenin yok edilmesi demek Türkiye’nin kadına yönelik şiddete karşı tüm yükümlülüklerinden kurtulması anlamına gelecek

Gerçek şu: Tecavüz sanıklarına örtülü af getiriyorlar!

İnfaz değişiklikleri içeren tasarıda cinsel suçların kapsam dışı olduğu belirtildi, ama suç tarihine göre yapılmış bir düzenleme var ki binlerce tecavüz sanığının yararlanması söz konusu olacak.

Salgını fırsat bilip, cinsel suç faillerini aklamalarına izin vermeyelim

3. Yargı Paketinde “infaz indirimi” dedikleri bir düzenleme ile 100 bin civarı mahpusun dışarı çıkması sağlanacak. ‘Evde kalın, yanınıza tecavüz, istismar, cinayet faillerini göndereceğiz’ diyorlar.

İçimizi rahatlatmayan Nadira kararı ve göç yollarında mülteci kadınlar

Kimsenin güvende olmadığı, kimsenin kendisini iyi ve huzurlu hissetmediği günlerde 8 Mart kapımızı çalıyor.

Tutunabileceğimiz tek şey işte bu dayanışma

Göz göre göre ölüme itilen Ayşe Tuba’nın davasında katil ‘namus’ dedi, mahkeme dinledi, kadınlarsa gerçek adalet için salonun içinde, önünde inatla ve ısrarla mücadele etti. İşte tutunacağımız şey bu.

‘Erkekler kulübü’nün kuralları ile çalışmak: The Morning Show

The Morning Show, işyerindeki kadınların ya yaşananlara susmak zorunda kalarak ya da şiddete maruz kalarak çalışmak durumunda kaldıklarını bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

Kimsenin burnunun kanamaması gereken olaylarda ölüyoruz

Deprem bölgesinde olan ülkede sürekli deprem korkusuyla yaşıyoruz. Karadan gitsek çığ düşüyor, havadan gitsek uçak parçalanıyor, dışarı çıkmaya korkar olduk. Adına da ‘uğursuzluk’ diyorlar...

Hayatını mücadeleye adayan bir kadındı İlknur Yılmaz

22 Ocak 2016’da kaybettiğimiz İlknur Yılmaz, Hayat televizyonu ve Evrensel gazetesinin emektarı, belgesel yönetmeni, abla, kız kardeş, yoldaştı bizim için. O hayatını hep mücadeleyle geçirdi.

Meghan da makbul çıkmadı!

‘Rüya gibi bir hayatı’ iten Meghan’ın isyanını Türkiye’de evlenmeyerek ya da boşandığı için ‘makbul olmayan’ ilan edilen ve hükümetin hedefinde olan kadınların isyanından biliriz.

Şiddete karşı merhamet değil, eşitlik lazım

Aile ve evlilikte ısrar sürdükçe, kadınlara boşanmayacaksınız dendikçe, kadınlar insan değil; eş, anne, bacı olarak görüldükçe, mahkemelere kanunu bırak dedikçe nasıl engelleyecek bu iktidar şiddeti?