flört şiddeti

GÜNÜN ŞARKISI: You Don't Own Me

Lesley Gore’un 1963 yılında, 17 yaşındayken söylediği ‘You Don’t Own Me / Sen bana sahip değilsin!’ şarkısını dinleyeceğiz.

Flört haktır, Güleda, Feray….

Güleda, Feray bu sonu hiç hak etmedi, hem de hayatlarının baharında... Şiddet ev içinden sokaklara taştı. Devlet kadını koruyamadı, seyirci kaldı. Devlet sınıfta bile değil, sokakta başıboş kaldı.

GÜNÜN BİLGİSİ: Flört şiddetine karşı haklarımız var!

Flört şiddetini tanımlamak neden bu kadar zor? Flört şiddeti mi sinsi, biz mi anlamlandırmakta güçlük çekiyoruz? Gelin yakından bakalım...

Sultangazi’de gençler ‘flört şiddeti’ni konuştu

Sultangazi’de Ekmek ve Gül’ den Hilal Tok ve Avukat Gülşah Kaya’nın konuşmacı olduğu etkinlikte, genç kadınlar flört şiddetini tartıştı.

Uludağ Üniversitesinde flört şiddeti atölyesi

Uludağ Üniversitesi öğrencisi kadınlar Kadın Çalışmaları Atölyesinin çağrısıyla flört şiddetini, tacizi ve şiddete karşı mücadele yöntemlerini konuşuyor.

Sorunlar yarın azalmaz ya da aşılmaz değil!

Flört şiddeti anketinin sonucuna bakarak görüyoruz ki bugün yaşadığımız sorunlar yarın azalmaz ya da aşılmaz değil. Ancak yapmamız gerekenin yarına bırakılacak cinsten olmadığını da biliyoruz.

GÜNÜN RAKAMI: Liselilerin yarısından fazlası flört şiddetine uğradı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinin araştırmasına göre; liseli gençlerin yüzde 56’sı flört şiddeti yaşadığını, yüzde 71’i de flört şiddetine tanıklık ettiğini söyledi.

GÜNÜN KAMPANYASI: İlişkinde Şiddet Var Mı?

Kocaeli’de bulunan Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği, flört şiddetine dikkat çekmek için bir kampanya başlattı.

Kapıya dayanan günü beklemeyen şiddet!

Uykunun en derin yerinde komşunuz olan kadının bağırtısı ile uyanıyor; geçirdiği krize karşı ona destek olmaya çalışıyorsunuz. Hayatımızın bütününe sirayet eden şiddete karşı tek yolumuz; dayanışma.

Aklından sık sık ‘acaba sevgilim buna kızar mı’ sorusu geçiyor mu?

Bir kadın ne zaman şiddet görmeye başlar? Yaşadıklarının şiddet olduğunu nasıl fark eder? Peki ya şiddet lise sıralarında başlıyorsa? Flört şiddetine karşı ne yapılabilir?

‘Etek giyerken kimse bakar mı diye düşünüyorum’

Şiddet her yaştan her kesimden kadının sorunu. Üniversitede de tablo aynı genç kadınlar da en yakınlarının, erkek arkadaşlarının şiddetine maruz kalıyor.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Üniversitelerde flört şiddeti

Araştırmalar, üniversitelerde flört şiddetinin yaygınlığını gözler önüne seriyor. Gençlerin yarısından fazlası flört ilişkide şiddete maruz kaldığını ifade ediyor.

Flört şiddetini nasıl fark ettim?

Kadın arkadaşlarının desteği ve dayanışmasıyla maruz kaldığı flört şiddetinden kurtulan bir üniversiteli kadın anlatıyor...

Seminer: Flört Şiddeti

Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası’nda flört şiddetini kampüslerinde gündeme getiriyor.

GÜNÜN RAKAMI: Üniversitede flört şiddeti çok yaygın

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde yapılan bir tez çalışması flört şiddetiyle ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Görüşülen gençlerden yüzde 53’ü şiddete uğruyor, yüzde 52’si de şiddet uyguluyor.

Yoksulluk, şiddet, istismar üçgeninde kadınlar ve çocuklar (4)

Günlerdir sorunlarını anlattığımız Esenyalı’da çözümü Kadın Dayanışma Derneğinden kadınlarla konuştuk. “Kadınların bu hayata mahkûm edilmesini istemeyen herkese sesleniyoruz; Birlikte değiştirelim!”

Meksikalı kadınlar katledilen kızkardeşleri için ayakta

Binlerce Meksikalı kadın, vahşice katledilen genç bir kadın için sokağa çıktı. Araştırmalara göre, ülkedeki kadınların yüzde 60’tan fazlası şiddete maruz kalıyor ve her gün 5 kadın öldürülüyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: İzmirli kadınlara ve çocuklara ücretsiz hukuk desteği

İzmirli kadınlar, bu bilgileri not edin. Umarız lazım olmaz… Ama günde pek çok kadının ve çocuğun şiddet haberine konu olduğu memleketimizde, nolur nolmaz!

Israrlı takip nedir?

Mor Çatı 2017 yılının ilk 6 ayına ilişkin yayınladığı faaliyet raporunda birçok kişi tarafından şiddet olarak görülmeyen 'ısrarlı takibe' dikkat çekti.

Sinirlenince dışkı yedirmeyi ‘hak’ gören ‘erkek adalet’

Adalet, eşitlik ve özgürlük yoksa, bir tek kadın bile bu haklardan yoksun kalırsa, hayat hiçbirimiz için "yaşıyoruz" diyebileceğimiz, burnumuzu boktan çıkarabileceğimiz bir hayat olamayacak!