esnaf kadınlar

Kocaeli'den esnaf kadınlar 8 Mart'a çağırıyor

Kocaeli'den esnaf kadınlar, 8 Mart taleplerini dillendiriyor: Kadınlar, krizin yükünü taşımayı, savaşı, şiddeti istemiyor!

‘Ayakta kalabilmek için her şeyden kıstık,  daha ne kadar kısabiliriz?’

Adana’nın Yüreğir ilçesinde yaşayan 2 esnaf biri emekli 3 kadın, geçinebilmek, dükkanlarını döndürebilmek için her şeyden kıstıklarını söylerken, geleceklerinden de endişeli.

Kadın esnaflar dolar artışına tepkili: Kiramızı ödeyemiyoruz!

Doların durmak bilmeyen artışı, derinleşen kriz kadın esnafların durumunu daha da içler acısı hale getirdi. Kadın esnaflar kazanamaz, kirasını ödeyemez, dükkanı kapatma vaziyetine gelmiş durumda.

Kuaför dükkanları boş, kiralık ilanları asılı

Pandemide destek alamayan, kazanamasa da sürekli ödeme yapmaya devam eden kadın kuaförler kepenk kapatıyor: ‘Madem zor durumda olduğumuzu görüyorsunuz neden çözmüyorsunuz da helallik istiyorsunuz?’

Ekmeği kazanmak zor, ama ekmeği yapmak da zor

Geçim derdiyle açtıkları fırında Havva’nın eşi yorgunluktan yakınmaya başlayınca Havva devralmış işleri. Tüm çalışanları kadın olan fırında ekmeklerini kazanan kadınların sesi oluyor Havva…

Terzi Filiz’in sıktığı dişin ahı

Pandemi döneminde borç batağına batanlardan Filiz. İzmir’de terzilik yapıyor. Cumhurbaşkanının helallik isteyen sözlerine şu cevabı veriyor: İnançlarımızın istismarından bıktık, helal etmiyoruz!

Kadın esnaflar: Bıçak kemiğe dayansa da umut etmekten vazgeçmeyeceğiz

Biriken vergiler, krediler, kira, faturalar, çalışanların maaşı, fahiş malzeme fiyatları... Sultangazi’de esnaflık yapan kadınların pandemi ile birlikte içine düştükleri çıkmaz neler gösterdi?

Pandemide kadın esnaflar: Karşılıklı mağduriyetler, bozulan ilişkiler

Dosyamızın dördüncü ve son gününde kadın esnafların durumunu bu süreci en genelinden gören mali müşavir bir kadınla değerlendirdik. Esnaf pandemiyi yaşarken esnafın yaşadıklarını en iyi onlar görüyor.

Pandemide kadın esnaflar: Eczacı olarak kendi tedbirimizi kendimiz aldık

Sağlık çalışanları içinde yer alan eczacılar da pandemi sürecinin en ağır sonuçları ile karşılaşanlardan oldu. Gazi Mahallesi’nde eczacılık yapan Dilek geçirdiği son 1 yılı anlattı.

Pandemide kadın esnaflar: Vergileri ertelemesinler, şirketlerinkini sildikleri gibi silsinler

Bijuterici Derya, Fırıncı Songül, Kuaför Selma. Bu döneme bir şekilde tutunmaya çalışıyorlar. Kimi eşinin çalışmasını şans görüyor kimi kendi çabalarıyla idare ediyor kimi de ek iş yapmayı düşünüyor..

Pandemide kadın esnaflar: Bıçak kemiğe dayandı

Biriktikçe biriken vergiler, krediler, kira, faturalar, çalışanların maaşı, fahiş malzeme fiyatları... Sultangazi’de esnaflık yapan kadınlar pandemi ile birlikte içine düştükleri çıkmazı anlatıyor...

‘Kölelik’ mevsimlik, geçinememek yıllar boyu

Muğlalı kadınlar kışın işsizlik, yazın düşük ücret ve ağır çalışma koşullarıyla yüz yüze. Kadınlar ne kadar çalışsalar da yoksulluktan kurtulamadıklarını söyledi.

‘Dükkanımı kapattım, günü kurtarmaya bakıyorum’

Erdoğan, ‘dükkan kapatan esnaf yok’ dedi ama Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil gazetesine göre 100 bine yakın esnaf meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirdi. Onlardan biri de Kuaför Ceyda.

Avcılar’da esnaf kadınlar: Kazancımız sıfıra düştü!

Avcılar’da esnaf kadınlar Aysel, Manolya, Olivia… Pandemide hükümet tarafından yüzüstü bırakılan binlerce esnaftan sadece üçü… Kazançları sıfıra düştü, dükkanlarını ayakta tutma mücadelesindeler...

Antalyalı esnaf kadınlar: Dükkanda bereket, tencerede aş kalmadı

Antalya’dan esnaf kadınlar pandemi sürecinde yeterli destek görmediklerini, çektikleri kredileri dahi ödeyemez hale geldiklerini, krediyi kredi ile kapattıklarını anlattı.

Van’dan esnaf kadınlar: Ayrımcılığa uğruyoruz!

Van’dan butik çalışanı Saliha ve Eczane çalışanı Berna yaşadıkları ayrımcılıkları anlattı: ‘Sözümün bir hükmü yok çoğu zaman hissedebiliyorum. Bana bunu hissettirenler de genelde erkekler oluyor.’

Malatya esnafı Öznur: ‘Biz şu anda yaşamıyoruz, yaşamak bu değil!’

Ekonomik kriz ve baskılardan boğulan bir kadın Öznur, Malatya’dan sesleniyor: ‘Artık insanca yaşamak istiyorum, nefes almak istiyorum.’

Esnaf kadınların korona çilesi: ‘Dükkanlar kapandı, borçlar birikti, yoksulluğumuz arttı’

Kocaeli’de esnaf kadınlar korona sürecinde yaşadıkları zorlukları anlattı. Dükkanını kapatmak zorunda kalan kadınlar, geçim kaynağı olmadığı gibi bir de büyüyen borçlarla baş başa kaldı.

Esnaf kadınların korona ile imtihanı

Edremit’te yaşayan kadınların çoğunluğu üreten kadınlar. Özellikle yaklaşan yaz sezonunda salgınının açığa çıkması bu kadınların yaşamını gölgeledi. Şimdi kadınlar kara kara düşünüyor...