Terzi Filiz’in sıktığı dişin ahı
Pandemi döneminde borç batağına batanlardan Filiz. İzmir’de terzilik yapıyor. Cumhurbaşkanının helallik isteyen sözlerine şu cevabı veriyor: İnançlarımızın istismarından bıktık, helal etmiyoruz!

Pandemide iş yapamaz hale gelen meslek dallarından biri de terzilik... Filiz de 30 yıldır İzmir’de terzilik yapan bir kadın esnaf. Salgınla birlikte iyice derinleşen ekonomik kriz yüzünden müşterisini güler yüzle karşılayamaz olmuş; “Şu pantolonun paçasını hemen bi daraltıverseniz, bekleyip alsam olur mu?” diyen müşterisine belki de “Bırakıp sonra alsan n’olur ki” demek isterken müşteri kaybetmemek uğruna dişlerinin arasından “Olur tabii” diyor.

Pandemi döneminde borç batağına batan esnaflardan biri olan Filiz’in lise sonda okuyan bir oğlu var, sınava hazırlanıyor. Ama pandemide “icat olan” uzaktan eğitim mağdurlarından o da.

Esnafa verilen destekten yararlanıp yararlanmadığını sorunca “1 buçuk senelik zararın karşılığında 2 bin lira aldık, bu benim sadece 2 aylık kiram” diyor, “Dükkan giderleri, çocuğun dershanesi neye yetecek?”

‘TAM KAPANMA OLSAYDI DA DESTEK VERMESELERDİ’

Filiz’in eşi erkek berberi. “Pandemi onun işini de çok kötü vurdu” diyor. Salgının iyi yönetilemediğini düşünen Filiz, “1 ay tam gerçek kapanma olsaydı da hiç destek filan vermeselerdi razıydık, bu şekilde seneye de bitmez bu pandemi. Hem biz batıyoruz ama asıl bir sürü insan ölüyor” diyor.

“Baştakiler yönetemeyince, insanlar da önemsemiyor” diyerek devam ediyor Filiz, “Midemizle düşünüp, midemizle hisseder olduk. Aç kalma korkusundan insanlar çalışıyor, çarşının çay ocağını işleten kadın belirtiler olduğu halde çay dağıtmaya devam etmiş. 5 günde kim bilir kaç kişiyle temas etti. Bugün açmadı çay ocağını. Değerlerimizi, vicdanımızı, insanlığımızı yitirmeye başladık kaygılarımız yüzünden” diyerek, hem sorumluluğu vatandaşa yükleyen hükümete isyan ediyor hem de hükümetin tedbirsizliklerine karşı ayağa kalkmayan vatandaşlara.

Tüm bu sözlerinin ardından helallik isteyen Cumhurbaşkanına öfkeleniyor: “Hastası olan ya da ölmekte olan, ne bileyim gidecek olan ayrılırken helallik ister. Cumhurbaşkanı vatandaşından helallik ister mi? Bu kadar dinsel söylemlerle politika yapan bir Cumhurbaşkanı vatandaşın helal etmeyişini neden takmıyor peki? İnançlarımızın istismarından bıktık, helal melal etmiyoruz!”

Görsel: Freepik


İlgili haberler
Kadın esnaflar: Bıçak kemiğe dayansa da umut etmek...

Biriken vergiler, krediler, kira, faturalar, çalışanların maaşı, fahiş malzeme fiyatları... Sultanga...

Pandemide kadın esnaflar: Karşılıklı mağduriyetler...

Dosyamızın dördüncü ve son gününde kadın esnafların durumunu bu süreci en genelinden gören mali müşa...

Pandemide kadın esnaflar: Eczacı olarak kendi tedb...

Sağlık çalışanları içinde yer alan eczacılar da pandemi sürecinin en ağır sonuçları ile karşılaşanla...

Pandemide kadın esnaflar: Vergileri ertelemesinler...

Bijuterici Derya, Fırıncı Songül, Kuaför Selma. Bu döneme bir şekilde tutunmaya çalışıyorlar. Kimi e...

Pandemide kadın esnaflar: Bıçak kemiğe dayandı

Biriktikçe biriken vergiler, krediler, kira, faturalar, çalışanların maaşı, fahiş malzeme fiyatları....

Avcılar’da esnaf kadınlar: Kazancımız sıfıra düştü...

Avcılar’da esnaf kadınlar Aysel, Manolya, Olivia… Pandemide hükümet tarafından yüzüstü bırakılan bin...