depremzede kadınlar

Malatya'da kadınlar 8 Mart öncesi bir araya geldi

Malatya Demokratik Kadın Platformu 8 Mart için 'Deprem bölgesinde kadın olmak' başlıklı bir söyleşi düzenledi. Söyleşide konuşan Elif Bali, depremzede kadınların taleplerini anlattı.

‘Oy yoksa hizmet de yok’ diyenlere de karşı gücümüz birliğimiz

'Hâlâ kalabalık içinde, birkaç aile bir arada yaşayan; hâlâ sorunu çözülemeyen insanlarımız var bu ülkede. Onlar biziz, biz halkız. Birlik olmazsak, yeniden yıkılırız.'

Kanser hastası depremzede Leyla yaşam koşullarını anlattı

Kanser hastası Leyla Karagöl ile depermin ardından yaşadıklarını ve kendi kenti Hatay'da tekrar yaşama hayalini konuştuk.

Depremin birinci yılında kadınlar Kadıköy'de buluştu: Unutmak yok, affetmek yok

Depremin birinci yılında Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla kadınlar İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bir araya geldi.

EŞİK: Deprem kadınları ve çocukları sarsmaya devam ediyor

Eşitlik İçin Kadın Platformu, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünü nedeniyle yayınladığı açıklamada ‘unutmuyoruz, affetmiyoruz’ dedi.

KADAV:  Öfkemiz dinmedi

Kadınlarla Dayanışma Vakfı, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümü nedeniyle açıklama yayınladı: Halkın çaresizliği seçim mazlemesi yapıldı.

Konuşmamız Gerek Derneği: Hatay'da kadınlar hijyen ürünlerine erişemiyor, güvende hissetmiyor

Konuşmamız Gerek Derneği, 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde Hatay'da yaşayan kadınların koşullarına dair bir rapor hazırladı.

Ankara Kadın Platformu: Bizleri bıraktıkları bu enkazın altından kadın dayanışmamızla çıkabiliriz

Maraş depremlerinin 1. yılında hayatını kaybedenleri anmak amacıyla basın açıklaması yapan Ankara Kadın Platformu, ‘Yaşamı yeniden kurmak için dayanışmaya olan ihtiyaç devam ediyor’ dedi.

Depremin birinci yılında halk sağlığı tehditleri sürüyor

Deprem illerinden Malatya’da halk sağlığına yönelik tehditler sürüyor. Yıkım süreçlerinde asbest gibi zararlı maddelere karşı önlemler alınmıyor, kadın ve üreme sağlığı ikinci plana atılıyor.

Kadınların sorunu çok, soranı yok

‘Kadınlar konteyner kentlerde kurduğu dayanışma ağlarıyla örgütlülüklerini kuruyor, pek çok sorunun ve zorluğun üstesinden gelmeye çalışıyor.’

Depremzede miyiz devletzede mi?

‘Bayramdan bayrama şeker gören çocuklar vardı ya eskiden. Bizimkisi de o misal, seçimden seçime uzatılır o el… Hep menfaat uğruna mı görülüp, duyulacağız?’

‘Evime de hayallerime de yıkım kararı çıktı’

‘Tarihi, kültür kokan sokakları, medeniyetlerin dostça yaşadığı memleketim artık gri, kanlı bir şehir.’

Tekstil işçisiyken de depremzedeyken de mücadelenin önemini gördüm

'Ben iş yerimden de şehrimden de keyfimden ayrılmamıştım. Onca baskıya, zor çalışma koşullarına rağmen beş yılımı geçirdiğim iş yerinden böyle bir tavır görmek çok ağırdı.'

Deprem sonrası dayanışma umudu artırdı

'Yardımlar dört gün sonra geldi. Kendi çabamızla hayatta kalmaya çalıştık. Enkaz kaldırma bir ay sonra başladı'

Malatya konteyner kentte sorunlar bitmiyor

Deprem sonrası Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Ören Mahallesinde kurulan konteyner kentlerde yaşam gittikçe zorlaşmaya devam ediyor. Birçok sorunla boğuşan depremzedelerle yaşananları konuştuk.

TTB 6. ay deprem raporu: Kadına yönelik şiddet arttı, sağlık hizmeti yetersiz

TTB Maraş merkezli depremle ilgili 6. ay raporunu açıkladı. Kadınlar hâlâ pek çok güvenlik endişesi yaşarken, sağlık hizmetine erişemiyor. Psikolojik ve cinsel şiddet ise artmış durumda.

Depremin 6. ayı| Depremzedelerin yaraları sarılmış değil

Geçen 6 aya rağmen depremzedelerin yaraları hâlâ sarılmadı. Depremzedeler yaşam savaşı veriyor.

EMEP Milletvekili Sevda Karaca, deprem bölgesinde kadınlarla bir araya geldi

Yayın Kurulu üyemiz, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, depremin 6.ayına doğru giderken farklı bölgelerde kadınlarla buluştu.

AFAD’ın çadırkentinde istismar ve cinsel saldırı iddiası

Depremin üzerinden 5 ay geçti ancak Adıyaman’da hayat hâlâ normale dönmedi. Çadırkentlerde çocukların istismara, kadınların da cinsel saldırıya maruz bırakıldığı iddia ediliyor.

Depremzede öğrenciler yüz yüze sınava çağrılıyor: ‘Kalacak yerimiz, bilet alacak paramız yok’

Malatya’da İnönü Üniversitesi, Hemşirelik Bölümünün final sınavlarını yüz yüze yapma kararı aldı: ‘Zorunlu staj için geldiğimizde bile çadırlarda kaldık. Bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmeli’