depremzede kadınlar

Malatya konteyner kentte sorunlar bitmiyor

Deprem sonrası Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Ören Mahallesinde kurulan konteyner kentlerde yaşam gittikçe zorlaşmaya devam ediyor. Birçok sorunla boğuşan depremzedelerle yaşananları konuştuk.

TTB 6. ay deprem raporu: Kadına yönelik şiddet arttı, sağlık hizmeti yetersiz

TTB Maraş merkezli depremle ilgili 6. ay raporunu açıkladı. Kadınlar hâlâ pek çok güvenlik endişesi yaşarken, sağlık hizmetine erişemiyor. Psikolojik ve cinsel şiddet ise artmış durumda.

Depremin 6. ayı| Depremzedelerin yaraları sarılmış değil

Geçen 6 aya rağmen depremzedelerin yaraları hâlâ sarılmadı. Depremzedeler yaşam savaşı veriyor.

EMEP Milletvekili Sevda Karaca, deprem bölgesinde kadınlarla bir araya geldi

Yayın Kurulu üyemiz, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, depremin 6.ayına doğru giderken farklı bölgelerde kadınlarla buluştu.

AFAD’ın çadırkentinde istismar ve cinsel saldırı iddiası

Depremin üzerinden 5 ay geçti ancak Adıyaman’da hayat hâlâ normale dönmedi. Çadırkentlerde çocukların istismara, kadınların da cinsel saldırıya maruz bırakıldığı iddia ediliyor.

Depremzede öğrenciler yüz yüze sınava çağrılıyor: ‘Kalacak yerimiz, bilet alacak paramız yok’

Malatya’da İnönü Üniversitesi, Hemşirelik Bölümünün final sınavlarını yüz yüze yapma kararı aldı: ‘Zorunlu staj için geldiğimizde bile çadırlarda kaldık. Bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmeli’

Malatya’da tekstil işçisi kadınlarla buluştuk: Enkazlara mahkûm olmamak için 1 Mayıs’a...

Malatya'da tekstil işçileriyle bir araya geldik. Birçoğunun evi yıkılmış, patronlar ise depremi kâra çevirme peşinde. İşçilerin tek umudu ise mücadele...

Lise öğrencisi depremzede Eda eğitimine devam etmek istiyor: Üniversite hayal olmasın

Pandemi döneminde online eğitime devam eden öğrenciler depremin ardından da eğitime ulaşamadıkları için liseyi hiç okuyamadıklarını söylüyorlar...

9 aylık hamile Resmiye: Anne ve bebek çadırda ne kadar sağlıklı yaşayabilir?

İskenderun’da yaşayan Resmiye 9 aylık hamile. Deprem sonrası kaygıları da artmış. Sağlık hizmetine kolaylıkla erişemeyen Resmiye en çok da doğum sonrasını düşünüyor.

İskenderun'da ‘çaresizlik’ hakim, seçimlerden beklenti yüksek

Cumhurbaşkanı Erdoğan İskenderun’da temel atma töreni gerçekleştirdi. Sohbet ettiğimiz kadınlar söylemlere oldukça tepkililer. Ama seçimlerden umutlular.

Depremlerde gebe, emziren ve bakım veren kadınların karşılaştıkları riskler ve öneriler

Deprem bölgesinde tahmini 24 bin kadının önümüzdeki aylarda doğum yapacağı öngörülürken, deprem bölgelerinde sağlıklı gebelik için nelere dikkat edilmeli?

IPSOS Arıştırma’dan ‘Afet Döneminde Kadın Olmak’ anketi

IPSOS Arıştırma’nın 800 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre, afet dönemlerinde kadınlar ekonomik, sosyal ve fiziksel açıdan daha çok etkileniyor.

‘Düzensizlik mağduriyetimizi artırıyor’

‘Bu süreçte yaşananları insanın aklı almıyor. Her şey büyük bir kargaşa içinde, hiçbir yerde düzen yok. Bu düzensizlik insanların mağduriyetini de artırıyor.’

Esenyalı’da kadınlar depremi konuştu: Mahalle mahalle deprem planı istiyoruz

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği depremin kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkilerinin konuşulduğu bi etkinlik düzenledi. Etkinliğin konuğu Ekmek ve Gül Editörü, Mimar Elif Turgut’tu.

Adıyaman’da çadırları su bastı, konteynırları sel götürdü: ‘Hakkımızı helal etmiyoruz’

‘Çadırkente yerleşemedik. Başvurduk ama çadır verilmedi. Brandalarla çadır yaptık ancak su alıyor. Kimse gelmiyor. Biz insani koşullarda yaşamak istiyoruz.’

Drama etkinliğimiz kadınların ve çocukların sesine ses oldu

Kız kardeşlik köprüsü çağrımıza karşılık veren Ankara’dan bir drama eğitmeni Antep’te bir araya geldiği depremzede çocukların ve kadınların yaşadıklarını Ekmek ve Gül’e yazdı.

Samandağ’da gönüllüler ve depremzedeler: Hayata tutunmak zorundayız

Depremlerin üzerinden bir ayı aşkın süre geçti. Yardımların hâlâ ulaşamadığı yerler var. Gidecek bir yerleri olmayan Samandağlı depremzedeler yaşama nasıl tutunduklarını anlatıyor…

İskenderun'da depremzede kadınlar Diyanet'e öfkeli: ‘Bizimle dalga geçtiler’

Çadırkentte Diyanet görevlilerinin çadırları gezip, ihtiyaç listeleri topladığını anlatan kadınlar gelen tek tuk geri dönüşlerin özensizliğine öfkeli.

Adıyaman Besni’den Aydın’a gelen bir depremzede: İnsanlar aç, yardımlar nerede?

Adıyaman’dan Aydın’a gelen ve KYK yurduna yerleştirilen bir kadın zaten yoksulluk içinde olan depremzedelerin daha da zorlu koşullarda yaşam mücadelesi vermesine öfkeli.

Depremzede, işçi, öğrenci kadınların 8 mart talebi: İnsanca yaşamak, insanca çalışmak…

Depremzede, öğrenci ve işçi kadınlar 8 Mart’a giderken yaşadıkları sorunları ve ortaklaşan taleplerini anlattı.