başörtüsü

İran’da ‘Başörtü ve İffet Yasası’ bugünden itibaren uygulanacak

İran’da parlamento seçimlerinin ardından 'Başörtü ve İffet Yasası'nın, henüz Koruma Konseyi tarafından onaylanmamasına rağmen bugünden itibaren uygulamaya alınacağı ifade edildi.

İran’da yeni başörtü yasası, kadına kırbaç cezası

İran rejimi yeni başörtü yasasını yürülüğe sokarken, zorunlu örtünmeyle mücadele eden kadınları en ağır şekilde cezalandırmaya devam ediyor.

Diyanet'in aile kitabı: Nişanlıların görüntülü konuşması 'caiz' değil

Diyanet’in dağıttığı aile kitabında iki nişanlının görüntülü görüşmesi veya mesajlaşması caiz değildir denilirken, kadının kayınpederinin elini öpmesinin haram olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Hiranur Vakfındaki istismar için ‘münferit’ dedi, yine LGBTİ’leri hedef aldı

AKP Kadın Kolları Başkanlığının düzenlediği Kadın Emeği Zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hiranur Vakfındaki istismar için ‘münferit bir hadise’ dedi, LGBTİ’leri hedef aldı.

192 siyasetçiye, iktidarın anayasa değişikliğine 'hayır de' çağrısı

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği kamuoyunda “başörtü düzenlemesi” olarak anılan teklife karşı muhalefet partilerini “hayır” demeye çağırdı

Mahallede başörtüsü tartışması: Bize bunlarla gelmesinler

Kadınlar başörtüsü tartışmasını “Siyasetçilerin birbiriyle tartıştığı, kendi aralarındaki seçim yarışının bir görünümü” olarak değerlendiriyorlar. Gerçek sorunların üstünün örtüldüğünü düşünüyorlar.

Erdoğan ‘Aileyi korumayı hedefliyoruz’ diyerek yine LGBTİ’leri hedef aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlçe Müftüleri İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliğine değinerek yine aile vurgusu yaptı.

Başörtülü tekstil işçisi Leyla: Bizim gündemimiz yoksulluk, düşük ücretler, artan baskı

Leyla, 39 yaşında başörtülü bir kadın, tekstil işçisi. Her seçim dönemi başörtüsünün gündeme getirilmesinden rahatsız olan Leyla, bunun bir istismar aracı olmaktan çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Başörtüsü kanun teklifi ile başlayan tartışmalara kadın örgütleri ne diyor?

Kadın Savunma Ağı’ndan Buse Üçer, Mor Dayanışma’dan Cemile Baklacı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Fidan Ataselim Ekmek ve Gül’e konuştu.

Erdoğan, anayasada değişiklik 'niyetini' açıkladı: LGBTİ’ler yine hedefte

Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüne ilişkin kanun teklifine "anayasa değişikliği yapma" hamlesiyle karşılık veren Erdoğan, bu değişiklikle LGBTİ’leri hedef almaya yönelik bir gündemleri olduğunu ilan etti.

Başörtüsü istismarında at başı gidenler

Yine bir seçim sathında, başörtüsü üzerinden sürdürülen bu tartışmanın başörtülü, başı açık, inançlı, inançsız, halktan bir tek kadın için bile yararı yok, ama zararı çok büyük!

Çeyrek yüzyıl önce ve sonra:‘28 Şubat Darbesi’ ve kadınlar

‘28 Şubat Darbesi’ne giden süreci, bugün AKP tarafından 20 yıllık iktidarları boyunca uygulamaya konulan halka ve kadına yönelik saldırılarının “öncü girişimi” olarak değerlendirebiliriz’

İranlı aktivist Meryem Şeriatmedari serbest bırakıldı

İran’da katıldığı protesto eylemi nedeniyle hakkında hapis kararı verilen mülteci Maryam Shariatmadari Denizli’de gözaltına alındı. Shariatmadari ifade sonrası serbest bırakıldı.

İran’da zorunlu başörtüsüne karşı mücadele sürüyor

Anne-kız başkent sokaklarında başörtülerini çıkararak çektikleri videolarla tanınan kadın aktivistler Saba Kord Afshari ve Raheleh Ahmadi cezaevinde. 2018'den bu yana en az 32 kadın tutuklandı.

Başörtülerini çıkaran kadınların hikayesi: Yalnız yürümeyeceksin

Hayatlarının bir döneminde başörtüsü takmış ve başörtüsü baskısını türlü şekillerde yaşamış, baskılara rağmen başörtülerini çıkarmış kadınların öyküleri bu platformda buluşuyor: Yalnız Yürümeyeceksin

GÜNÜN CESURU: Satranç şampiyonu başörtüsü zorunluluğuna isyan etti

Hintli satranç şampiyonu Soumya Swaminathan, başını örtme zorunluluğunu reddettiği için İran’da düzenlenecek Asya Satranç Şampiyonasından çekildi.

Kadın işçi başörtüsünün makineye sıkışması sonucu yaşamını yitirdi

Başörtüsü, iş cinayeti ile yan yana geldiğinde yıllardır başörtüsü siyaseti yapan iktidarın buna ilişkin söylediği bir şey olmuyor!

AKP, kadınlara başörtüsü dışında bir şey söyleyemiyor

Akademisyen, Antropolog Ayşe Çavdar: Erdoğan kendisini kadınlara kader gibi sunarak ve AKP’yi de yok ederek devam ediyor. Bir tek Erdoğan var ve bir tek kişinin olduğu yerde siyaset yoktur.

Başörtülü bir kadın soruyor

‘Başörtüsü ile yaptığı haksızlıkları örtmeye çalışan, bunu simge olarak kullanan, bir dönemin mağduru şimdi haksızlık yapmaktan çekinmeyen kadınlar da kız kardeşim mi?’